5. Nathan Aké (Holandsko) – 29 let  Nizozemec Nathan Aké býval už od 16 let stálým členem všech mládežnických výběrů Oranjes a od roku 2017 patří do seniorské reprezentace Nizozemí. Talentovaný obránce přestoupil v pouhých šestnácti letech z Feyenoordu Rotterdam do Chelsea, kde v roce 2012 podepsal pětiletý kontrakt. Na Stamford Bridge ale nedostal příležitost rozvíjet své fotbalové nadání a putoval z hostování na hostování, až v roce 2017 zakotvil v Bournemouthu, kde se vypracoval v jednu z osobností Premier League a vysloužil si zájem velkých klubů. Nakonec jej v roce 2020 ulovili manažeři Manchesteru City, kteří za jeho podpis zaplatili přes 45 milionů eur. V dresu Citizens už třikrát vyhrál nejvyšší ostrovní ligu, jednou se radoval z vítězství v FA Cupu a Lize mistrů. Má zlatou medaili z mistrovství světa klubů. Ještě v barvách Chelsea byl u triumfu v Evropské lize a v ligovém poháru.

5. Nathan Aké (Holandsko) – 29 let
Nizozemec Nathan Aké býval už od 16 let stálým členem všech mládežnických výběrů Oranjes a od roku 2017 patří do seniorské reprezentace Nizozemí. Talentovaný obránce přestoupil v pouhých šestnácti letech z Feyenoordu Rotterdam do Chelsea, kde v roce 2012 podepsal pětiletý kontrakt. Na Stamford Bridge ale nedostal příležitost rozvíjet své fotbalové nadání a putoval z hostování na hostování, až v roce 2017 zakotvil v Bournemouthu, kde se vypracoval v jednu z osobností Premier League a vysloužil si zájem velkých klubů. Nakonec jej v roce 2020 ulovili manažeři Manchesteru City, kteří za jeho podpis zaplatili přes 45 milionů eur. V dresu Citizens už třikrát vyhrál nejvyšší ostrovní ligu, jednou se radoval z vítězství v FA Cupu a Lize mistrů. Má zlatou medaili z mistrovství světa klubů. Ještě v barvách Chelsea byl u triumfu v Evropské lize a v ligovém poháru.

 4. Bobby Robson (Anglie) – zemřel v roce 2009  Sir Bobby Robson se proslavil jako jeden z mála anglických trenérů, který dokázal vyhrávat trofeje v nejlepších soutěžích i na evropské scéně. S anglickým Ipswichem triumfoval v roce 1981 v Poháru UEFA a o tři roky dříve se radoval ze zisku FA Cupu. Dvakrát vyhrál holandskou nejvyšší soutěž, dvakrát portugalskou a s Barcelonou triumfoval v poháru Copa del Rey. Byl to však také skvělý fotbalista, který spojil hráčskou kariéru s Fulhamem a West Bromem. V obou klubech je považován za kultovního hráče. V anglické reprezentaci odehrál 20 utkání a vstřelil čtyři branky.
 3. Claude Makelele (Francie) – 51 let  Bývalý francouzský reprezentant Claude Makelele byl jednou z prvních posil, která se objevila v Chelsea poté, co jej koupil Roman Abramovič. V roce 2003 přišel z Realu Madrid za necelých 17 milionů liber a během pěti let na Stamford Bridge se stal téměř nepostradatelným. Jeho nejlepší sezonou byla ta druhá – první pod vedením kouče Josého Mourinha. Portugalský stratég udělal z Makeleleho defenzivní štít před stopery a francouzskému prckovi tato role náramně vyhovovala. V Chelsea odehrál přes dvě stovky zápasů, vyhrál dva anglické tituly i Ligové Poháry a jeden FA Cup. Ve sbírce úspěchů má také dva poháry pro vítěze španělské La Ligy, trofej pro nejlepší tým z Ligy mistrů a stříbro z mistrovství světa z roku 2006.
 2. Roberto Baggio (Itálie) – 57 let  Na přelomu osmdesátých a devadesátých let udával světu rytmus i tón italský fotbal. Kluby z Apeninského poloostrova také vyplácely za hráče nejvyšší sumy. V roce 1990 se stal novým rekordmanem Roberto Baggio, jehož Juventus koupil z Fiorentiny za osm milionů liber. Italský reprezentant se zapsal do historie Staré dámy tím, že jí vystřílel ligový titul, výhru v domácím poháru a vítězství v Poháru UEFA. Kromě toho se stal v roce 1993 vítězem ankety Zlatý míč.
 1. Gary Neville (Anglie) – 49 let  Gary Neville se stal legendou anglického fotbalu. Během kariéry posbíral osm ligových titulů a dvakrát vyhrál pohár pro vítěze Ligy mistrů. Téměř dvacet let byl věrný Manchesteru United a nikdy neoblékl dres jiného klubu. Když pověsil na začátku února roku 2011 kopačky na hřebík, fanouškům ostatních anglických klubů možná trochu klesl krevní tlak, který jim vyletěl nahoru pokaždé, když ho spatřili na hřišti. Neville neměl nikdy daleko k provokování příznivců soupeře, zvlášť, pokud Red Devils vyhráli. Nejvíc si takové chvíle vychutnával v zápasech s Liverpoolem. V mnoha ostrovních anketách byl během své kariéry zvolen jako nejvíc nenáviděný fotbalista Premier League.
5
Fotogalerie

Roberto Baggio a spol. 5 nejlepších fotbalistů v historii, kteří se narodili 18. února

Dnes slaví (nebo by oslavila) narozeniny řada fotbalistů. Z těch, kteří působí v české nejvyšší soutěži, je to například Ekvádorec Angelo Preciado ze Sparty nebo obránce Jiří Bederka z Karviné.

Na světové scéně najdeme několik hráčů, kteří se do fotbalové historie zapsali výrazným písmem a narodili se 18. února. Pětici těch nejlepších najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Nathan Aké (Holandsko) – 29 let

Nathan Aké-Manchester City (2).jpg

Nizozemec Nathan Aké býval už od 16 let stálým členem všech mládežnických výběrů Oranjes a od roku 2017 patří do seniorské reprezentace Nizozemí. Talentovaný obránce přestoupil v pouhých šestnácti letech z Feyenoordu Rotterdam do Chelsea, kde v roce 2012 podepsal pětiletý kontrakt. Na Stamford Bridge ale nedostal příležitost rozvíjet své fotbalové nadání a putoval z hostování na hostování, až v roce 2017 zakotvil v Bournemouthu, kde se vypracoval v jednu z osobností Premier League a vysloužil si zájem velkých klubů. Nakonec jej v roce 2020 ulovili manažeři Manchesteru City, kteří za jeho podpis zaplatili přes 45 milionů eur.

V dresu Citizens už třikrát vyhrál nejvyšší ostrovní ligu, jednou se radoval z vítězství v FA Cupu a Lize mistrů. Má zlatou medaili z mistrovství světa klubů. Ještě v barvách Chelsea byl u triumfu v Evropské lize a v ligovém poháru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Bobby Robson (Anglie) – zemřel v roce 2009

Bobby Robson-hráč.jpg

Sir Bobby Robson se proslavil jako jeden z mála anglických trenérů, který dokázal vyhrávat trofeje v nejlepších soutěžích i na evropské scéně. S anglickým Ipswichem triumfoval v roce 1981 v Poháru UEFA a o tři roky dříve se radoval ze zisku FA Cupu. Dvakrát vyhrál holandskou nejvyšší soutěž, dvakrát portugalskou a s Barcelonou triumfoval v poháru Copa del Rey. Byl to však také skvělý fotbalista, který spojil hráčskou kariéru s Fulhamem a West Bromem. V obou klubech je považován za kultovního hráče. V anglické reprezentaci odehrál 20 utkání a vstřelil čtyři branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Claude Makélélé (Francie) – 51 let

Claude Makelele.jpg

Bývalý francouzský reprezentant Claude Makélélé byl jednou z prvních posil, která se objevila v Chelsea poté, co jej koupil Roman Abramovič. V roce 2003 přišel z Realu Madrid za necelých 17 milionů liber a během pěti let na Stamford Bridge se stal téměř nepostradatelným.

Jeho nejlepší sezonou byla ta druhá – první pod vedením kouče Josého Mourinha. Portugalský stratég udělal z Makeleleho defenzivní štít před stopery a francouzskému prckovi tato role náramně vyhovovala. V Chelsea odehrál přes dvě stovky zápasů, vyhrál dva anglické tituly i Ligové Poháry a jeden FA Cup. Ve sbírce úspěchů má také dva poháry pro vítěze španělské La Ligy, trofej pro nejlepší tým z Ligy mistrů a stříbro z mistrovství světa z roku 2006.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Roberto Baggio (Itálie) – 57 let

Baggio.jpg

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let udával světu rytmus i tón italský fotbal. Kluby z Apeninského poloostrova také vyplácely za hráče nejvyšší sumy. V roce 1990 se stal novým rekordmanem Roberto Baggio, jehož Juventus koupil z Fiorentiny za osm milionů liber.

Italský reprezentant se zapsal do historie Staré dámy tím, že jí vystřílel ligový titul, výhru v domácím poháru a vítězství v Poháru UEFA. Kromě toho se stal v roce 1993 vítězem ankety Zlatý míč.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Gary Neville (Anglie) – 49 let

Gary Neville.jpg

Gary Neville se stal legendou anglického fotbalu. Během kariéry posbíral osm ligových titulů a dvakrát vyhrál pohár pro vítěze Ligy mistrů. Téměř dvacet let byl věrný Manchesteru United a nikdy neoblékl dres jiného klubu.

Když pověsil na začátku února roku 2011 kopačky na hřebík, fanouškům ostatních anglických klubů možná trochu klesl krevní tlak, který jim vyletěl nahoru pokaždé, když ho spatřili na hřišti. Neville neměl nikdy daleko k provokování příznivců soupeře, zvlášť, pokud Red Devils vyhráli. Nejvíc si takové chvíle vychutnával v zápasech s Liverpoolem. V mnoha ostrovních anketách byl během své kariéry zvolen jako nejvíc nenáviděný fotbalista Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud