Max Pacioretty (USA)  Max Pacioretty je neúnavným ostřelovačem brankářů v NHL. Od sezony 2011/12 jen pět jiních hokejistů vyslalo na branky soupeřů více střel než tento čtyřiatřicetiletý hráč Caroliny Hurricanes. Odborníci a fanoušci o něm dlouho mluví jako o skvělém hráči, ale nálepku superhvězdy si nikdy nevysloužil. Kořistí Montrealu se stal jako 22. hráč v celkovém pořadí draftu v roce 2007 a odkroutil v klubu deset sezon. Jeho obrovskou devizou je fyzická připravenost. Když se tento 188 centimetrů vysoký a téměř metrák vážící borec rozjede směrem k brance, je jako nákladní vlak, který jen tak někdo nezastaví. V létě byl po čtyřech letech vytrejdován z Las Vegas do Caroliny, ale kvůli zranění achilovky se na ledě v aktuálním ročníku ještě neobjevil. Profimedia.cz
 Matt Murray (Kanada)  Skauti Pittsburghu museli mít fantastický čich, když ve třetím kole draftu v roce 2012 sáhli po kanadském gólmanovi Mattovi Murraym. Téměř dvoumetrový čahoun se totiž výrazně podepsal pod zisk dvou Stanley Cupů v letech 2016 a 2017. Do NHL poprvé nakoukl v ročníku 2015/16 a v základní části odchytal 13 utkání. Ohromil nízkým průměrem inkasovaných gólů na zápas (2) i úspěšností zákroků (93 %). Nikdo však asi nečekal, že by mohl coby nováček táhnout tým i ve vyřazovacích bojích. Nakonec v play-off zvládl 21 střetnutí a dovedl Tučňáky se Stanley Cupu. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi a na konci sezony zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej znovu. Murray není žádný svalovec, ale snad právě proto je nesmírně rychlý a flexibilní. Profimedia.cz
 Kris Letang (Kanada)  V NHL nehraje mnoho silnějších hokejistů než je Kris Letang. Určitě není nejlepším hráčem Pittsburghu, ale je jedním z nejdůležitějších. Je to zarputilý obránce, kterého zdobí agresivita, rychlost a obratnost, navíc si skvěle rozumí se Sidneym Crosbym. V ročníku 2013/14 odehrál pouze 37 zápasů, protože ho postihla mrtvice a vyřadila jej ze hry. Lékaři však později konstatovali, že jeho sportovní kariéra není ohrožena. V ročníku 2015/16 zaznamenal svůj bodový rekord, když v 71 zápasech posbíral 67 bodů (16+51) v základní části soutěže a na cestě za Stanley Cupem podpořil mužstvo třemi góly a 12 asistencemi. Z pocitů vítěze se pak radoval i v následující sezoně, kterou však z velké části opět promarodil. V minulých letech byl ale zdráv a opět ve formě. Nyní je ale opět na marodce, protože před pár dny ho postihla opět mrtvice. Zda se ještě vrátí na led, je ve hvězdách. Profimedia.cz
 Tyler Seguin (Kanada)  Tohle dodnes bolí všechny fanoušky Bostonu. Bruins si v roce 2010 už jako druhého hráče v draftu pojistili kanadského forvarda Tylera Seguina, ale klub ho po třech sezonách vytrejdoval do Dallasu. Nic pitomějšího snad manažeři nemohli udělat, protože moc lepších hráčů si od roku 2000 v draftu (asi) nevybrali. Seguin byl součástí týmu, který v roce 2011 pomohl Bostonu k zisku Stanley Cupu, jeho excelentní hokejové schopnosti se však naplno rozzářily až v dresu Stars, kde se stal ofenzivním esem a jednou z největších hvězd NHL. Vynikající a obratný bruslař dosud zaznamenal v NHL 705 bodů (309+396) v 851 zápasech základní části soutěže a šestkrát byl nominován do All-Star Game. Profimedia.cz
14
Fotogalerie

Rychlost, síla, dynamika. Toto je 14 nejobratnějších atletů mezi hokejisty v NHL

Moderní hokejista potřebuje k úspěchu nejen perfektní techniku, disciplínu a taktickou vyzrálost, ale především skvělou fyzickou kondici. Ta by měla být v ideálním případě dokonalým mixem rychlosti, síly, obratnosti a dynamiky.

Současní hokejisté jsou zčásti zápasníky, zčásti atlety, zčásti šachisty, kteří dokážou na pomyslné ledové šachovnici používat mozek i předvídavost, a zčásti zručnými techniky, ovládajícími dokonale své nástroje. Nechejme teď stranou taktické a technické dovednosti a zaměřme se na fyzické předpoklady. Do následujících kapitol jsme zařadili 14 nejobratnějších atletů mezi hokejisty, kteří hrají momentálně v NHL.

Pokračování 2 / 15

Auston Matthews (USA)

Auston Matthews-Toronto1.jpg

V červnu roku 2016 se stal jedničkou draftu Američan Auston Matthews. Ještě před draftem, v létě roku 2015, oznámil, že odchází do Evropy a bude hrát ve švýcarské lize. Sezonu 2015/16 strávil v klubu ZSC Lions a ve 36 zápasech nasbíral 46 bodů (24+22).

Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v roce 2016 i na mistrovství světa dospělých, kde navzdory nízkému věku patřil k nejlepším hráčům Spojených států a v deseti zápasech nasbíral devět bodů za šest gólů a tři asistence. Jen o pár měsíců dříve pomohl celku USA k bronzu na šampionátu juniorů. Od sezony 2016/17 válí v dresu Toronta a patří k největším oporám týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

Max Pacioretty (USA)

Max Pacioretty2.jpg

Věk: 34 let
Klub: Carolina Hurricanes

Max Pacioretty je neúnavným ostřelovačem brankářů v NHL. Od sezony 2011/12 jen pět jiních hokejistů vyslalo na branky soupeřů více střel než tento čtyřiatřicetiletý hráč Caroliny Hurricanes. Odborníci a fanoušci o něm dlouho mluví jako o skvělém hráči, ale nálepku superhvězdy si nikdy nevysloužil.

Kořistí Montrealu se stal jako 22. hráč v celkovém pořadí draftu v roce 2007 a odkroutil v klubu deset sezon. Jeho obrovskou devizou je fyzická připravenost. Když se tento 188 centimetrů vysoký a téměř metrák vážící borec rozjede směrem k brance, je jako nákladní vlak, který jen tak někdo nezastaví. V létě byl po čtyřech letech vytrejdován z Las Vegas do Caroliny, ale kvůli zranění achilovky se na ledě v aktuálním ročníku ještě neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

Matt Murray (Kanada)

Matt Murray-Toronto.jpg

Věk: 28 let
Klub: Toronto Maple Leafs

Skauti Pittsburghu museli mít fantastický čich, když ve třetím kole draftu v roce 2012 sáhli po kanadském gólmanovi Mattovi Murraym. Téměř dvoumetrový čahoun se totiž výrazně podepsal pod zisk dvou Stanley Cupů v letech 2016 a 2017.

Do NHL poprvé nakoukl v ročníku 2015/16 a v základní části odchytal 13 utkání. Ohromil nízkým průměrem inkasovaných gólů na zápas (2) i úspěšností zákroků (93 %). Nikdo však asi nečekal, že by mohl coby nováček táhnout tým i ve vyřazovacích bojích. Nakonec v play-off zvládl 21 střetnutí a dovedl Tučňáky se Stanley Cupu. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi a na konci sezony zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej znovu.

Murray není žádný svalovec, ale snad právě proto je nesmírně rychlý a flexibilní. V minulých letech však neprožíval nejlepší období. Po odchodu do Ottawy se trápil, ale vypadá to, že po přestupu do Toronta chytil druhý dech a podává velmi dobré výkony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

Kris Letang (Kanada)

Kris Letang1.jpg

Věk: 35 let
Klub: Pittsburgh Penguins

V NHL nehraje mnoho silnějších hokejistů než je Kris Letang. Určitě není nejlepším hráčem Pittsburghu, ale je jedním z nejdůležitějších. Je to zarputilý obránce, kterého zdobí agresivita, rychlost a obratnost, navíc si skvěle rozumí se Sidneym Crosbym.

Od roku 2013 běžela Letangovi v Pittsburghu osmiletá smlouva na 58 milionů dolarů. Letos v létě podepsal nový šestiletý kontrakt na téměř 37 milionů dolarů. To jsou velké peníze na hráče, který poměrně často marodí. V ročníku 2013/14 odehrál pouze 37 zápasů, protože ho postihla mrtvice a vyřadila jej ze hry. Lékaři však později konstatovali, že jeho sportovní kariéra není ohrožena.

V sezoně 2014/15 však zvládl odehrát 69 utkání, ve kterých znovu naplno ukázal, jak platným hráčem dokáže být. Nasbíral v nich 54 bodů za 11 gólů a 43 asistencí, byl sedmým nejproduktivnějším a osmým nejvytíženějším bekem soutěže podle průměrného času stráveného na ledě. A mohlo to být ještě lepší, kdyby na konci března neutrpěl otřes mozku.

V ročníku 2015/16 zaznamenal svůj bodový rekord, když v 71 zápasech posbíral 67 bodů (16+51) v základní části soutěže a na cestě za Stanley Cupem podpořil mužstvo třemi góly a 12 asistencemi. Z pocitů vítěze se pak radoval i v následující sezoně, kterou však z velké části opět promarodil. V minulých letech byl ale zdráv a opět ve formě. Nyní je ale opět na marodce, protože před pár dny ho postihla opět mrtvice. Zda se ještě vrátí na led, je ve hvězdách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

Tyler Seguin (Kanada)

Tyler Seguin.jpg

Věk: 30 let
Klub: Dallas Stars

Tohle dodnes bolí všechny fanoušky Bostonu. Bruins si v roce 2010 už jako druhého hráče v draftu pojistili kanadského forvarda Tylera Seguina, ale klub ho po třech sezonách vytrejdoval do Dallasu. Nic pitomějšího snad manažeři nemohli udělat, protože moc lepších hráčů si od roku 2000 v draftu (asi) nevybrali.

Seguin byl součástí týmu, který v roce 2011 pomohl Bostonu k zisku Stanley Cupu, jeho excelentní hokejové schopnosti se však naplno rozzářily až v dresu Stars, kde se stal ofenzivním esem a jednou z největších hvězd NHL. Vynikající a obratný bruslař dosud zaznamenal v NHL 705 bodů (309+396) v 851 zápasech základní části soutěže a šestkrát byl nominován do All-Star Game.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

Steven Stamkos (Kanada)

Steven Stamkos.jpg

Věk: 32 let
Klub: Tampa Bay Lightning

Steven Stamkos je čistokrevným snajprem, který jde energicky a bleskurychle za gólem. Někdy dá přednost střele na branku, jindy chytře nahrává. Skauti Tampy Bay dobře věděli, co dělají, když si ho vybrali před 14 lety jako prvního hráče v celkovém pořadí draftu.

Dlouhodobě patří k nejproduktivnějším hráčům soutěže. V minulých letech se hodně spekulovalo o odchodu vynikajícího a výbušného bruslaře z Floridy, ale nakonec se dohodl na prodloužení smlouvy o osm let. Kontrakt mu vyprší v roce 2024. Pro Tampu Bay to je jen dobře. V letech 2020 a 2021 se výrazně podílel na zisku Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

Dylan Larkin (USA)

Dylan Larkin1.jpg

Věk: 26 let
Klub: Detroit Red Wings

Dylan Larkin kroutí v NHL osmou sezonu a etabloval se v osobnost prestižní zámořské ligy. Že je obrovským talentem předváděl už v americkém národním týmu do 18 let, s nímž získal na světovém šampionátu v roce 2014 zlatou medaili. O rok později se stal nejlepším střelcem na mistrovství světa juniorů a o další rok později už hrál v All-Star Game NHL.

Jeho největší předností je rychlost a robustní postava. Má šikovné ruce a dovede vytvářet šance pro své spoluhráče. Je hbitý, dobrý pro kombinační hru, má tvořivé schopnosti a nebojí se přijímat rány. Larkin je vynikajícím bruslařem, který tvrdě pracuje na celém hřišti, tedy i v defenzivní činnosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

Carl Hagelin (Švédsko)

Carl Hagelin-Washington.jpg

Věk: 34 let
Klub: Washington Capitals

Carl Hagelin je typickým produktem švédské hokejové školy. Je fenomenálním bruslařem s dokonalými ofenzivními instinkty, který si umí výborně plnit defenzivní povinnosti, a k tomu je i neúnavným dříčem, jenž je na ledě neustále v pohybu, forčekuje, napadá hráče soupeře a svou obratností jim dokáže pořádně znepříjemnit život.

Hagelin je jedním z těch hráčů, které skauti před draftem v roce 2007 moc dobře neodhadli. Na řadu šel až v šestém kole jako 168. v celkovém pořadí, ale vypracoval se v jednoho z nejlepších centrů svého ročníku. Slovo „vypracoval“ je tu na místě, protože než dostal první šanci v NHL, oddřel si čtyři sezony v juniorských soutěžích a na farmě. Jakmile mu ale dali v New Yorku Rangers v sezoně 2011/12 příležitost, už ji z rukou nepustil a stal se v Madison Square Garden nepostradatelným.

Před začátkem sezony 2015/16 změnil dres a zamířil do Anaheimu, odkud se zanedlouho stěhoval do Pittsburghu. Nic lepšího se mu nemohlo přihodit, protože na konci ročníku se mohl radovat ze zisku Stanley Cupu, ke kterému výraznou měrou přispěl. Nejcennější hokejový pohár pak pomohl vybojovat i v následujícím ročníku. Nyní hájí barvy Washingtonu, do aktuálního ročníku ale dosud nezasáhl, protože se podrobil operaci kyčle.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

William Nylander (Švédsko)

William Nylander-Toronto.jpg

Věk: 26 let
Klub: Toronto Maple Leafs

Šestadvacetiletý centr William Nylander je nadprůměrně šikovným a chytrým hráčem, který by dokázal vymíchat soupeře s pukem na holi i v telefonní budce. Kromě toho je fantastickým a agilním bruslařem, a je neuvěřitelně rychlý. Kombinace těchto vlastností z něho udělala v draftu v roce 2014 hodně žádané zboží. Jako osmého hráče v celkovém pořadí ho získalo Toronto.

Zatímco ve hře dopředu je prakticky bezchybný, jisté nedostatky má ve hře dozadu. Na zlepšení defenzivních kvalit ale hodně zapracoval. Podle mínění odborníků je syn dvojnásobného mistra světa a hvězdy NHL Michaela Nylandera jedním z největších hokejových talentů své generace.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

John Tavares (Kanada)

John Tavares-Toronto.jpg

Věk: 32 let
Klub: Toronto Maple Leafs

Kanadský útočník John Tavares má obrovské hokejové nadání. Třicetiletý borec je báječným kanonýrem, který má nesmírně šikovné ruce, obratné tělo a k tomu chytrou hlavu, která umí vymýšlet šance i pro spoluhráče.

Od svého nástupu do NHL se pětkrát dostal přes 30 gólů a jednou téměř na padesát (47). Čtyřikrát se také přehoupl přes osmdesátibodovou metu. Od sezony 2013/14 nosil na dresu céčko a byl 14. kapitánem v historii Islanders. Od ročníku 2018/19 však už sází góly v dresu Toronta. Dosud odehrál v NHL 976 zápasů s bilancí 404 gólů a 518 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

Connor McDavid (Kanada)

Connor McDavid-Edmonton.jpg

Věk: 25 let
Klub: Edmonton Oilers

„Nový Great One.“ Přesně tak mluvili hokejoví experti o Kanaďanovi Connorovi McDavidovi před draftem v roce 2015 a nadšeně ho přirovnávali k největší legendě světového hokeje. A opravdu - Gretzkymu vyrostl zdatný následovník.

Jen letmý pohled na jeho statistiky naznačuje, jak velký potenciál v něm dřímá. Dosud posbíral v 513 zápasech 745 bodů za 261 branek a 484 nahrávek a čtyřikrát se stal nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Nebýt toho, že kvůli zranění zmeškal polovinu své premiérové sezony (2015/16), nejspíš by dostal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Sám velký Wayne Gretzky prohlásil, že jde o nejlepšího hokejistu, který vstoupil do NHL v posledních 30 až 40 letech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

Patrick Kane (USA)

Patrick Kane.jpg

Věk: 34 let
Klub: Chicago Blackhawks

Americký útočník Patrick Kane vyhrál kanadské bodování základní části NHL v sezoně 2015/16, když se mu podařilo překonat magickou stobodovou hranici. Od ročníku 2009/10 jen dvakrát neměl ve statistikách po základní části v průměru aspoň jeden bod na utkání.

Kane je už řadu let jedním z nejlepších hokejistů na světě. V roce 2016 získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy a stal se tehdy prvním rodilým Američanem, který toto ocenění obdržel. Za úspěch na ledě vděčí 180 centimetrů vysoký 80 kilogramů vážící borec kromě jiného také neobyčejné obratnosti, hbitosti a technickým dovednostem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

Alexandr Ovečkin (Rusko)

Alexandr Ovečkin1.jpg

Věk: 37 let
Klub: Washington Capitals

Alexandr Ovečkin je jako buldozer, který díky svým fyzickým předpokladům, síle a dynamice zbourá každého soupeře, který se mu postaví do cesty. V 37 letech má v životopise víc úspěchů než deset špičkových hráčů zvládne dohromady za celou kariéru. Bezesporu je jednou z největších postav v historii světového hokeje. O jeho kvalitách svědčí suché statistické údaje, které říkají, že si drží průměr více než jednoho kanadského bodu na zápas.

Ovečkinův vstup do nejslavnější hokejové soutěže na světě byl impozantní. V roce 2006, tedy dva roky poté, co si ho v draftu jako prvního vybral Washington, se stal nejlepším nováčkem sezony. Během první stovky zápasů v NHL dokázal nastřílet 64 branek, což je víc, než se povedlo Gretzkymu, Lemieuxovi či Crosbymu. Ve stejném období nasbíral 128 bodů a ve statistikách za sebou nechal mimo jiné třeba Lindrose nebo Forsberga.

Je jediným hráčem v historii, který byl jmenován do první pětky All-Star týmu v pěti prvních sezonách v NHL. Třikrát už vyhrál Hart Memorial Trophy a stal se teprve osmým hráčem v historii, jemuž se to podařilo. Jedenkrát byl oceněn Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování a devětkrát se stal držitelem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

Sidney Crosby (Kanada)

Sidney Crosby.jpg

Věk: 35 let
Klub: Pittsburgh Penguins

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.

Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou, který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.

V pětatřiceti letech už má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, v letech 2010 a 2017 si odnesl Maurice Richard Trophy a třikrát vyhrál Stanley Cup.

Kromě toho je dvojnásobným vítězem olympijských her (2010, 2014), mistrem světa a členem prestižního Triple Gold Clubu. Už nyní patří mezi největší hokejové velikány všech dob.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud