Tomáš Sivok (2007 – 2008)  Bývalý reprezentační kapitán Tomáš Sivok začínal s profesionálním fotbalem v Českých Budějovicích, odkud se v roce 2002 přesunul na Letnou. Spartě pomohl vybojovat tři mistrovské tituly a čtyři triumfy v domácí pohárové soutěži. V lednu roku 2007 zamířil za dva miliony eur do Udine, už o rok později se ale do pražského klubu vrátil na hostování a poté, co skočilo, prodal ho italský klub za necelých pět milionů eur do tureckého Besiktasu Istanbul. V dresu Udinese zvládl odehrát 14 zápasů a vstřelil jednu branku.
 Tomáš Zápotočný (2007 – 2008)  Příběh Tomáše Zápotočného v mnohém připomíná cestu Tomáše Sivoka. Odchovanec Příbrami se přes angažmá v Drnovicích dostal do Liberce, jemuž dopomohl ke dvěma ligovým titulům, načež v lednu 2007 přestoupil za půl milionu eur do Udine. V italském klubu vydržel půldruhé sezony. Během této doby odehrál 34 utkání, mezi střelce se však nezapsal. V červenci roku 2008 zamířil za čtyři a půl milionu eur do tureckého Besiktasu, kde dál pokračoval po boku Sivoka.
 Matěj Vydra (2010 – 2015)  Tři roky byl Matěj Vydra hráčem Udine, ale za tu dobu odehrál v dresu tohoto klubu pouze čtyři utkání, v nichž dal jednu branku. Do Itálie se dostal v létě roku 2010, kdy ho tam prodal Baník Ostrava za tři miliony eur. Jenže od té doby putoval z hostování na hostování a v Udine nikdy nedostal pořádnou šanci ukázat, co v něm vězí. Byl zapůjčen do belgických Brug, posléze do Watfordu a West Bromu. Do Watfordu nakonec za více než osm milionů eur v roce 2015 přestoupil.
 Jakub Jankto (2015 – 2019)  Už létě roku 2014 odešel coby nadějný teenager za 700 tisíc eur Jakub Jankto ze Slavie do Udinese. Nejdříve byl vyexpedován na hostování do Ascoli, ale postupem času přesvědčil o svých kvalitách a získal místo v týmu. Za Udine odehrál 69 utkání, z toho pětašedesát v Serii A. Celkem si do statistik zapsal 11 branek. V sezoně 2018/19 hostoval v Sampdorii, kam následně za 14,5 milionu eur přestoupil.
6
Fotogalerie

Samá známá jména. 6 českých fotbalistů, kteří v minulosti oblékali dres italského Udine

Vzpomenete si, kteří čeští fotbalisté zanechali stopu v italské Serii A? Pavel Nedvěd, Zdeněk Grygera… A dál? Zavzpomínejte, a třeba se vzpomenete i na nějaké jméno, které prošlo klubem z Udine.

Víte, co mají společného Oliver Bierhoff, Zico a Dino Zoff? Všichni oblékali barvy italského klubu Udine. Tým, který nejčastěji nastupuje v bíločerné kombinaci, je tradičním účastníkem Serie A, kterou však nikdy nevyhrál.

V současné době sice v klubu nepůsobí žádný český fotbalista, ale v minulosti se v něm objevila řada tuzemských hráčů. Šest jich obléklo dres Udine také v soutěžních střetnutích a někteří v něm zanechali poměrně výraznou stopu. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Marek Jankulovski (2002 – 2005)

Marek Jankulovski-Udine1 (2).jpg

Nejvýraznější českou stopu zanechal v Udinese Marek Jankulovski. Někdejší reprezentant, který patří mezi nejlepší české fotbalisty posledních desetiletí, zamířil do Itálie v roce 2000. Z Baníku Ostrava ho získala Neapol, se kterou ale sestoupil do Serie B.

Po dvou letech už byl ale zpátky mezi elitou, ne však s Neapolí, ale s Udine, kde byl prvním českým hráčem v historii klubu. V černobílých barvách odehrál 104 soutěžních utkání, dal 17 branek a v roce 2005 odešel do AC Milán, se kterým později vyhrál Ligu mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Tomáš Sivok (2007 – 2008)

Tomáš Sivok-Udine.jpg

Bývalý reprezentační kapitán Tomáš Sivok začínal s profesionálním fotbalem v Českých Budějovicích, odkud se v roce 2002 přesunul na Letnou. Spartě pomohl vybojovat tři mistrovské tituly a čtyři triumfy v domácí pohárové soutěži. V lednu roku 2007 zamířil za dva miliony eur do Udine, už o rok později se ale do pražského klubu vrátil na hostování a poté, co skočilo, prodal ho italský klub za necelých pět milionů eur do tureckého Besiktasu Istanbul. V dresu Udinese zvládl odehrát 14 zápasů a vstřelil jednu branku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Tomáš Zápotočný (2007 – 2008)

Tomáš Zápotočný-Udine.jpg

Příběh Tomáše Zápotočného v mnohém připomíná cestu Tomáše Sivoka. Odchovanec Příbrami se přes angažmá v Drnovicích dostal do Liberce, jemuž dopomohl ke dvěma ligovým titulům, načež v lednu 2007 přestoupil za půl milionu eur do Udine. V italském klubu vydržel půldruhé sezony. Během této doby odehrál 34 utkání, mezi střelce se však nezapsal. V červenci roku 2008 zamířil za čtyři a půl milionu eur do tureckého Besiktasu, kde dál pokračoval po boku Sivoka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Matěj Vydra (2010 – 2015)

Vydra-Udine.jpg

Tři roky byl Matěj Vydra hráčem Udine, ale za tu dobu odehrál v dresu tohoto klubu pouze čtyři utkání, v nichž dal jednu branku. Do Itálie se dostal v létě roku 2010, kdy ho tam prodal Baník Ostrava za tři miliony eur. Jenže od té doby putoval z hostování na hostování a v Udine nikdy nedostal pořádnou šanci ukázat, co v něm vězí. Byl zapůjčen do belgických Brug, posléze do Watfordu a West Bromu. Do Watfordu nakonec za více než osm milionů eur v roce 2015 přestoupil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jakub Jankto (2015 – 2019)

Jakub Jankto.jpg

Už létě roku 2014 odešel coby nadějný teenager za 700 tisíc eur Jakub Jankto ze Slavie do Udinese. Nejdříve byl vyexpedován na hostování do Ascoli, ale postupem času přesvědčil o svých kvalitách a získal místo v týmu. Za Udine odehrál 69 utkání, z toho pětašedesát v Serii A. Celkem si do statistik zapsal 11 branek. V sezoně 2018/19 hostoval v Sampdorii, kam následně za 14,5 milionu eur přestoupil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Antonín Barák (2017 – 2021)

Antonín Barák.jpg

Antonín Barák nastartoval profesionální kariéru v Příbrami a přes pražskou Slavii se dostal do Itálie. V roce 2017 přestoupil z Edenu za tři miliony eur do Udine, kde zpočátku nastupoval pravidelně a dával i góly, jenže jeho herní vytížení postupně klesalo a v roce 2020 zamířil na hostování do Lecce a posléze do Verony. Tam se mu dařilo, klub tedy využil opce, podepsal s českým středopolařem tříletý kontrakt a do Udine za něj poslal šest milionů eur. Když Barák z klubu odcházel, měl na kontě 54 odehraných utkání a osm vstřelených branek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud