Ondřej Palát (2020 a 2021) - Tampa Bay Lightning  V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát. Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu však prestižním oceněním nezavršil. Od té doby už ale ušel pořádný kus hokejové cesty a v letech 2020 a 2021 výraznou měrou přispěl Tampě Bay k zisku Stanley Cupu. Profimedia.cz
 Michal Rozsíval (2013 a 2015) - Chicago Blackhawks  V roce 2013 získal Michal Rozsíval svůj první Stanley Cup s Chicagem, které se rozhodlo, že si českého beka ponechá v týmu i pro další sezony. Rok po triumfu se ale celek do finále nedostal. V roce 2015 se však mohl podruhé radovat z nejcennější hokejové trofeje. Naneštěstí si kvůli zranění ve finále nezahrál, jeho jméno však na podstavci poháru nechybí. Profimedia.cz
 Dominik Hašek (2002 a 2008) - Detroit Red Wings  Legendární Dominator získal Stanley Cup dvakrát. S Buffalem o něj několik let bojoval marně, po odchodu do Detroitu si ale tento sen splnil a následně se rozhodl ukončit kariéru. Do NHL se však Dominik Hašek ještě vrátil a po anabázi v Ottawě opět zamířil do Detroitu. I když už nebyl jedničkou, soutěž dokázal vyhrát i podruhé. Profimedia.cz
 Pavel Francouz (2022) - Colorado Avalanche  Až v 29 letech se český gólman Pavel Francouz konečně dočkal a nastoupil poprvé v kariéře od začátku utkání do branky v utkání NHL. A dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Vychytal výhru 3:2 v prodloužení nad Arizonou a stal se první hvězdou zápasu. Cestu do elitní soutěže si ale musel tvrdě vydřít. Premiérovou sezonu v zámoří zvládl velmi dobře, v celku Colorado Eagles v AHL odchytal 49 utkání a dvakrát se dokonce dostal jako střídající gólman i do zápasu NHL. Následně v klubu prodloužil smlouvu o další rok a posunul se na post týmové dvojky a odchytal 34 zápasů, ve kterých si většinou vedl velmi dobře. Sezonu 2020/21 však promarodil a do branky se vůbec nedostal, vynahradil si to ale v té následující, v níž pomohl Lavinám k zisku Stanley Cupu.
22
Fotogalerie

Šampioni ze srdce Evropy. 22 českých hokejistů, kteří v tomto tisíciletí získali Stanley Cup

Snem každého hokejisty je zvednout aspoň jednou v životě nad hlavu Stanley Cup, který rok co rok získá šampion kanadsko-americké NHL. Mezi vítěze nejslavnější hokejové ligy světa se výrazným písmem zapsali i čeští hokejisté.

Ten příběh před deseti lety hltala celá republika. Jaromír Jágr přestoupil z Dallasu do Bostonu, se kterým došel až do finále NHL. V něm ale bylo nad síly Medvědů Chicago a hvězdná osmašedesátka třetí Stanley Cup do sbírky nepřidala.

Radovali se však jiní čeští hokejisté. V TOMTO TISÍCILETÍ už jich Stanley Cup vyhrálo dvaadvacet a čtyřem z nich se to podařilo dokonce dvakrát. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 23

Jan Rutta (2020 a 2021) - Tampa Bay Lightning

Jan Rutta-Tampa Bay.jpg

Podivnou sezonu 2019/20 ovládla Tampa Bay, která ve finálovém boji o Stanley Cup přehrála Dallas. Mezi těmi, kdo zvedli nad hlavu cennou trofej, byl i český zadák Jan Rutta. Na Floridě, kam byl vytrejdován předloni v zimě z Chicaga, sice nehrál klíčovou roli, ale v play-off naskočil do pěti zápasů a poté, co jich v základní části zvládl třiatřicet, bylo po právu i jeho jméno zvěčněno na podstavci poháru.

O rok později se jako druhý český zadák v historii radoval ze zisku Stanley Cupu podruhé. Blesky udolaly ve finálové sérii Montreal Canadiens 4:1. Rutta na cestě k triumfu odehrál 23 střetnutí, ve kterých posbíral tři body (2+1).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 23

Ondřej Palát (2020 a 2021) - Tampa Bay Lightning

Ondřej Palát.jpg

V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.

Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu však prestižním oceněním nezavršil. Od té doby už ale ušel pořádný kus hokejové cesty a v letech 2020 a 2021 výraznou měrou přispěl Tampě Bay k zisku Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 23

Michal Rozsíval (2013 a 2015) - Chicago Blackhawks

Rozsíval Chicago.jpg

V roce 2013 získal Michal Rozsíval svůj první Stanley Cup s Chicagem, které se rozhodlo, že si českého beka ponechá v týmu i pro další sezony. Rok po triumfu se ale celek do finále nedostal. V roce 2015 se však mohl podruhé radovat z nejcennější hokejové trofeje. Naneštěstí si kvůli zranění ve finále nezahrál, jeho jméno však na podstavci poháru nechybí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 23

Dominik Hašek (2002 a 2008) - Detroit Red Wings

Dominik Hašek.jpg

Legendární Dominator získal Stanley Cup dvakrát. S Buffalem o něj několik let bojoval marně, po odchodu do Detroitu si ale tento sen splnil a následně se rozhodl ukončit kariéru. Do NHL se však Dominik Hašek ještě vrátil a po anabázi v Ottawě opět zamířil do Detroitu. I když už nebyl jedničkou, soutěž dokázal vyhrát i podruhé.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 23

Pavel Francouz (2022) - Colorado Avalanche

Pavel Francouz-Colorado.jpg

Až v 29 letech se český gólman Pavel Francouz konečně dočkal a nastoupil poprvé v kariéře od začátku utkání do branky v utkání NHL. A dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Vychytal výhru 3:2 v prodloužení nad Arizonou a stal se první hvězdou zápasu. Cestu do elitní soutěže si ale musel tvrdě vydřít.

Přestože nikdy neprošel draftem, dočkal se Francouz v roce 2018 kontraktu v NHL. V 28 letech prokázal obrovskou odvahu, opustil KHL, kde mohl pokračovat jako jedna z největších hvězd soutěže, a zamířil za Atlantik s vědomím, že ho čeká tvrdý boj ve farmářském týmu o naději a místo na slunci.

Premiérovou sezonu v zámoří zvládl velmi dobře, v celku Colorado Eagles v AHL odchytal 49 utkání a dvakrát se dokonce dostal jako střídající gólman i do zápasu NHL. Následně v klubu prodloužil smlouvu o další rok a posunul se na post týmové dvojky a odchytal 34 zápasů, ve kterých si většinou vedl velmi dobře. Sezonu 2020/21 však promarodil a do branky se vůbec nedostal, vynahradil si to ale v té následující, v níž pomohl Lavinám k zisku Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 23

Michal Kempný (2018) - Washington Capitals

Michal Kempný-Washington.jpg

Příběh obránce Michala Kempného ukazuje, že i hokejista, který nikdy neprošel draftem NHL, může vybojovat nejcennější hokejový pohár světa. Hodonínský rodák, který hokejově vyzrával ve slovenské Skalici, se přes brněnskou Kometu a jednoroční vydařenou štaci v ruském Omsku, dostal k podpisu smlouvy s Chicagem. Během druhé sezony ho však Blackhawks vytrejdovali do Washingtonu, kde se stal důležitou součástí týmu, který pod vedením ruského snajpra Alexandra Ovečkina vybojoval pro Capitals historicky první Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 23

Jakub Vrána (2018) - Washington Capitals

Jakub Vrána-Washington.jpg

Už v patnácti letech se Jakub Vrána rozžehnal s českými kluzišti a vypravil se na skandinávskou misi. Od sezony 2011/12 hrál čtyři roky v mládežnických týmech a posléze i v seniorské nejvyšší švédské soutěži. A protože ho bylo hodně vidět, byl v draftu roku 2014 pěkně vysoko - jako 13. hráče v celkovém pořadí si ho vybral Washington. Důvěru klubu z hlavního města Spojených států splatil už o čtyři roky později, když se zasloužil o zisk Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 23

Michael Frolík (2013) - Chicago Blackhawks

Michael Frolík.jpg

Útočník Michael Frolík v současné době patří Montrealu, v NHL hrál ale taky za Calgary, Floridu, Winnipeg a Chicago. Tam působil i ve výlukou zkrácené sezoně 2012/13, na jejímž konci zvedl nad hlavu Stanley Cup. V play-off dal tři branky a přidal sedm nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 23

Tomáš Kaberle (2011) - Boston Bruins

Tomáš Kaberle.jpg

Obránce Tomáš Kaberle oblékal dlouhé roky dres Toronta, s nímž se mu ale nevedlo prorazit v play-off. Během sezony 2010/11 odešel do Bostonu, se kterým ihned dosáhl na vrchol. Po tomto úspěchu zamířil do Caroliny, další Stanley Cup už ale do sbírky nepřidal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 23

David Krejčí (2011) - Boston Bruins

Krejčí.jpg

David Krejčí patří mezi historicky nejlepší české hokejisty v zámoří. V NHL nehrál jinde než v Bostonu, který v roce 2011 skvělými výkony dovedl ke Stanley Cupu. K tomu měl držitel Zlaté hokejky velmi blízko ještě dvakrát, ale pokaždé skončil jako poražený finalista.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 23

Petr Sýkora (2009) - Pittsburgh Penguins

Petr Sýkora-Pittsburgh1.jpg

Útočník Petr Sýkora by se dal považovat za smutného hrdinu finálových bojů o Stanley Cup. O slavnou trofej bojoval šestkrát, vyhrál ale „jen“ dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2000 v dresu New Jersey (což je rok, který stále spadá do minulého tisíciletí), podruhé o devět let později s Pittsburghem. V obou týmech byl i na straně poražených, stejně jako když v sezoně 2002/03 oblékal dres Anaheimu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 23

Jiří Hudler (2008) - Detroit Red Wings

Jiří Hudler-Detroit.jpg

Šikovný útočník Jiří Hudler patřil ještě před pár lety mezi nejlepší hráče Calgary Flames, pak ale jeho kariéra začala uvadat a on odešel do hokejového důchodu. V NHL si poprvé zahrál v sezoně 2003/04 v Detroitu, se kterým o čtyři roky později získal Stanley Cup. V následujícím ročníku prohrála Rudá křídla až ve finále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 23

Josef Vašíček (2006) - Carolina Hurricanes

Josef Vašíček.jpg

Střelec posledního gólu ze zlatého šampionátu ve Vídni seděl na palubě letadla Jaroslavle, které v roce 2012 tragicky havarovalo. Josef Vašíček, stejně jako Karel Rachůnek a Jan Marek, nehodu nepřežil.

Na bývalého útočníka se však vzpomíná jen v tom nejlepším. Mimo jiné i díky roku 2006, kdy získal s Carolinou Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 23

František Kaberle (2006) - Carolina Hurricanes

Franta Kaberle.jpg

Někdejší český reprezentant František Kaberle dlouho patřil mezi respektované hráče. Začínal v Tampě Bay, dlouho byl oporou Atlanty a od sezony 2005/06 hrál v Carolině, která i díky jeho trefě ze sedmého finálového utkání vyhrála Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 23

Pavel Kubina (2004) - Tampa Bay Lightning

Pavel Kubina.jpg

Pavel Kubina platil v NHL za velmi uznávaného beka. V sezoně 2003/04, která byla hráčovou sedmou v dresu Tampy Bay, získal i Stanley Cup. V dalších letech už si pak o něj v dresu Toronta, Atlanty, Philadelphie nikdy nezahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 23

Stanislav Neckář (2004) - Tampa Bay Lightning

Stanislav Neckář.jpg

Obránce Stanislav Neckář debutoval v NHL v sezoně 1994/95, kdy nastoupil za Ottawu. Hrál také za New York Rangers nebo Phoenix, největší úspěch ale zažil až v dresu Tampy Bay. Na Floridě získal v roce 2004 Stanley Cup. Poté se vrátil do Českých Budějovic a následně ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 23

Patrik Eliáš (2003) - New Jersey Devils

Eliáš.jpg

Patrik Eliáš nehrál v NHL za jiný tým než New Jersey Devils. Odehrál několik skvělých sezon a ve sbírce má i dva slavné triumfy. Poprvé získal Stanley Cup v posledním roce minulého tisíciletí, o rok později skončilo New Jersey těsně pod vrcholem, ale za další dva roky opět vyhrálo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 23

Richard Šmehlík (2003) - Richard Šmehlík

Richard Šmehlík.jpg

Je to už 18 let, co New Jersey naposled vyhrálo Stanley Cup. Kromě Patrika Eliáše u toho byl i Richard Šmehlík, který má doma mimo jiné i olympijské zlato z Nagana. Ziskem Stanley Cupu bývalý obránce ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 23

Jiří Fischer (2002) - Detroit Red Wings

Jiří Fischer.jpg

Dominik Hašek čekal na první Stanley Cup dlouho. Dočkal se v roce 2002 v dresu Detroitu. Stejně jako on se radoval i Jiří Fischer, který v té době patřil mezi nejlepší české beky v soutěži. Bohužel musel později ukončit kariéru kvůli zdravotním problémům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 23

Jiří Šlégr (2002) - Detroit Red Wings

Jiří Šlégr-Detroit.jpg

Olympijský šampion z Nagana Jiří Šlégr vystřídal v zámoří několik týmů, nejraději ale asi vzpomíná na sezonu 2001/02. Začal ji v Atlantě, odešel ale do Detroitu a společně s Haškem a Fischerem tam získal Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 22 / 23

Milan Hejduk (2001) - Colorado Avalanche

Milan Hejduk.jpg

Bývalý elitní kanonýr Milan Hejduk strávil celou zámořskou kariéru v dresu Colorada Avalanche. V sezoně 2000/01 proměnil první finálovou účast v zisk Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 23 / 23

Martin Škoula (2001) - Colorado Avalanche

Martin Škoula.jpg

Martin Škoula hrál v NHL naposledy v sezoně 2009, během které vyměnil dresy Pittsburghu a New Jersey. Působil i v Minnesotě, Dallasu a Anaheimu. Největšího úspěchu ale dosáhl s Coloradem, se kterým v roce 2001 získal Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud