23. Daniel Samek (US Lecce) - cca 47,5 milionu korun  Předloni v květnu si záložník Daniel Samek odbyl premiéru ve Fortuna lize a v minulém ročníku byl na hřišti devatenáctkrát, z toho jedenáctkrát figuroval v zahajovací jedenáctce. Do statistik si zapsal tři góly a stejný počet nahrávek. Když střílel svou premiérovou ligovou branku do sítě Baníku Ostrava, bylo mu teprve 17 a půl roku. Loni v létě, v 18 letech, zamířil vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá, když ho z Edenu koupilo za dva miliony eur italské Lecce. V dresu aktuálně třináctého celku tabulky Serie A podepsal smlouvu do roku 2027, zatím se však ligového debutu nedočkal. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho cenu na dva miliony eur. Profimedia.cz
 22. Michal Švec (Heerenveen) – cca 58 milionů korun  Když mu bylo deset let, vyhlédla si ho Slavia. Michal Švec prošel všemi mládežnickými kategoriemi a probojoval se i do prvního týmu, ve kterém debutoval coby šestnáctiletý mladík v Poháru UEFA. V polovině mistrovské sezony 2007/08 zamířil do nizozemského Heerenveenu, s nímž podepsal smlouvu na čtyři a půl roku. Poté odešel do Maďarska, znovu se vrátil do Slavie a nyní je hráčem B týmu. Profimedia.cz
 18. - 21. Vladimír Šmicer (Racing Lens) – cca 59 milionů korun  Bývalý skvělý reprezentant se objevil v prvním týmu Slavie už v roce 1992 a vydržel v něm do Eura 1996, na němž výrazně pomohl ke stříbrným medailím. Po šampionátu přestoupil Vladimír Šmicer za téměř 60 milionů korun do Lens, odkud později zamířil do Liverpoolu, s nímž vyhrál Ligu mistrů. V roce 2007 se vrátil do Slavie, oslavil další dva tituly i historický postup do milionářské soutěže. Profimedia.cz
 18. - 21. Štěpán Vachoušek (Olympique Marseille) – cca 59 milionů korun  Štěpán Vachoušek držel dlouho přestupový rekord mezi dvěma domácími kluby. V roce 2002 ho koupila Slavia, která zaplatila Teplicím 27 milionů korun. Po roce zamířil do Marseille, které za něj utratilo více než dvojnásobek. Profimedia.cz
24
Fotogalerie

Souček, Šmicer či Poborský. 24 nejdražších hráčů, které Slavia prodala do zahraničí

Fotbalová Slavia si udělala v posledních letech Evropě slušné jméno a o řadu hráčů sešívaného týmu je v přestupovém období vždycky velký zájem. Klub z Edenu na mnohých dokázal v minulosti pořádně vydělat.

Slavia patří dlouhodobě k významným hráčům na přestupovém trhu. Ze „sešívaného“ kádru odcházela do zahraničí taková esa jako Vladimír Šmicer, Karel Poborský či Tomáš Necid, na nichž klub pořádně vydělal. Jak vypadá žebříček 24 nejdražších hráčů, za které pražský klub nejvíce utržil? Na tuto otázku odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 25

24. Mickaël Tavares (Hamburk) – cca 44 milionů korun

Mickaël Tavares.jpg

Senegalský záložník přišel do Slavie v roce 2007 z francouzského Tours. Rychle se stal „hitem“ a tahounem družiny trenéra Karla Jarolíma. Slavii pomohl k titulu i historickému postupu do Ligy mistrů a po roce a půl přestoupil do Hamburku. Bundesligový tým za něho zaplatil téměř 50 milionů korun, Mickaël Tavares se ale příliš neprosadil. Byl taky v Anglii, Nizozemsku, objevil se v Mladé Boleslavi a v kariéře pokračoval v Austrálii či Francii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 25

23. Daniel Samek (US Lecce) - cca 47,5 milionu korun

Daniel Samek.jpg

Předloni v květnu si záložník Daniel Samek odbyl premiéru ve Fortuna lize a v minulém ročníku byl na hřišti devatenáctkrát, z toho jedenáctkrát figuroval v zahajovací jedenáctce. Do statistik si zapsal tři góly a stejný počet nahrávek.

Když střílel svou premiérovou ligovou branku do sítě Baníku Ostrava, bylo mu teprve 17 a půl roku. Loni v létě, v 18 letech, zamířil vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá, když ho z Edenu koupilo za dva miliony eur italské Lecce. V dresu aktuálně třináctého celku tabulky Serie A podepsal smlouvu do roku 2027, zatím se však ligového debutu nedočkal. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho cenu na dva miliony eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 25

22. Michal Švec (Heerenveen) – cca 58 milionů korun

Michal Švec.jpg

Když mu bylo deset let, vyhlédla si ho Slavia. Michal Švec prošel všemi mládežnickými kategoriemi a probojoval se i do prvního týmu, ve kterém debutoval coby šestnáctiletý mladík v Poháru UEFA. V polovině mistrovské sezony 2007/08 zamířil do nizozemského Heerenveenu, s nímž podepsal smlouvu na čtyři a půl roku. Poté odešel do Maďarska, znovu se vrátil do Slavie a nyní je hráčem B týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 25

18. - 21. Vladimír Šmicer (Racing Lens) – cca 59 milionů korun

Vladimír Šmicer derby.jpg

Bývalý skvělý reprezentant se objevil v prvním týmu Slavie už v roce 1992 a vydržel v něm do Eura 1996, na němž výrazně pomohl ke stříbrným medailím. Po šampionátu přestoupil Vladimír Šmicer za téměř 60 milionů korun do Lens, odkud později zamířil do Liverpoolu, s nímž vyhrál Ligu mistrů. V roce 2007 se vrátil do Slavie, oslavil další dva tituly i historický postup do milionářské soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 25

18. - 21. Štěpán Vachoušek (Olympique Marseille) – cca 59 milionů korun

Štěpán Vachoušek.jpg

Štěpán Vachoušek držel dlouho přestupový rekord mezi dvěma domácími kluby. V roce 2002 ho koupila Slavia, která zaplatila Teplicím 27 milionů korun. Po roce zamířil do Marseille, které za něj utratilo více než dvojnásobek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 25

18. - 21. Dušan Švento (RB Salcburk) – cca 59 milionů korun

Dušan Švento Slavia.jpg

Slavia v létě roku 2016 rozjela malou „reality show“, na jejímž konci byl podpis smlouvy se slovenským reprezentantem Dušanem Šventem. Ten ve Slavii už působil dříve - v letech 2005 až 2009 - a zanechal v klubu velmi výraznou stopu. Byl u dvou titulů, zahrál si v Lize mistrů a patřil k oporám týmu. Sešívaní na něm tehdy také pořádně vydělali a po druhém mistrovském titulu ho prodali do Salcburku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 25

18. - 21. Simon Deli (FC Bruggy) – cca 59 milionů korun

Simon Deli kapitán Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Z reprezentanta Pobřeží slonoviny Simona Deliho se v Edenu stal jeden z nejlepších ligových stoperů. Bývalý bek Sparty, Českých Budějovic a Příbrami vyrostl v opravdovou personu a oblíbence slávistických fanoušků. S týmem oslavil dva tituly a v létě roku 2019 odešel za téměř 60 milionů eur do Brugg, s nimiž vybojoval postup do Ligy mistrů. Do Edenu se pak ještě nakrátko vrátil jako hostující hráč.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 9 / 25

16. - 17. Antonín Barák (Udinese Calcio) – cca 71 milionů korun

Antonín Barák.jpg

Antonín Barák přišel do Slavie v roce 2016 z Příbrami, v Edenu pobyl rok, pomohl vybojovat mistrovský titul a poté odešel do Udine. Italský klub o něho velmi stál, nabídku vytáhl na více než 70 milionů korun a Barák, který mezitím debutoval v reprezentaci, dostal svolení k odchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 25

16. - 17. Jiří Pavlenka (Werder Brémy) - cca 71 milionů korun

Jiří Pavlenka-Slavia.jpg

Jiří Pavlenka vychytal pro Slavii v roce 2017 mistrovský titul a poté zamířil do Bundesligy. Němečtí fanoušci ho neznali, experti podceňovali, Pavlenka ale v brance Werderu Brémy zářil a zařadil se po bok nejlepších gólmanů soutěže. Dokonce okolo něho kroužili skauti Liverpoolu či Barcelony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 25

15. Jaromír Zmrhal (Brescia Calcio) – cca 89 milionů korun

Zmrhal.jpg

Slávistický odchovanec Jaromír Zmrhal odehrál v sešívaném dresu 187 ligových zápasů. Patřil k důležitým postavám kádru, který však v létě roku 2019 opustil. Reprezentační záložník odešel za téměř za 90 milionů korun do Brescie, ale příliš si tam nezahrál. Momentálně je hráčem Slovanu Bratislava, kam z Itálie odešel v roce 2021 zadarmo jako volný hráč.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 12 / 25

14. Marek Suchý (Spartak Moskva) – cca 90 milionů korun

Marek Suchý.jpg

Stoper Marek Suchý je slávistickým odchovancem, prošel všemi mládežnickými kategoriemi a patřil k oporám prvního týmu, s nímž trenér Jarolím vyhrál dva tituly. V polovině ročníku 2010/11 odešel na hostování do moskevského Spartaku, které se brzy proměnilo v přestup. Ruský klub poslal do Prahy 90 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 25

12. - 13. Karel Poborský (Manchester United) – cca 95 milionů korun

Poborský.jpg

Bývalý geniální záložník Karel Poborský začínal v Českých Budějovicích, odkud se přes Žižkov dostal do Slavie, s níž vyhrál v sezoně 1995/96 titul. Prožil legendární tažení Pohárem UEFA a po úspěšném Euru se stal prvním českým hráčem, který přestoupil do Manchesteru United. Sir Alex Ferguson za něho zaplatil skoro sto milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 25

12. - 13. Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns) - cca 95 milionů korun

Nicolae Stanciu-Slavia1.jpg

Na začátku roku 2018 koupila Sparta z Anderlechtu za téměř sto milionů korun rumunského záložníka. Nicolae Stanciu po příchodu do Prahy vyhlašoval, že přišel na Letnou vyhrát český titul. Byla to ale jen planá slova.

Na konci roku 2018 přišla z jednoho egyptského klubu nabídka na přestup za 200 milionů korun. Stanciu souhlasil, Sparta jej však odmítla pustit. V lednu roku 2019 už ale došlo k dohodě se saúdskoarabským Al-Ahli, kam odešel za dvojnásobek ceny, ze kterou ho Sparta o rok dříve získala.

Jenže už pár měsíců poté se překvapivě upsal největšímu rivalovi - Slavii. Sparťanští fanoušci ho od té chvíle považovali za krysu a v každém souboji pražských S mu to dávali pořádně pocítit. V sešívaném dresu vydržel necelé tři roky a v březnu 2022 zamířil do Číny. Klub z Wuhanu za něho poslal do Edenu skoro sto milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 25

11. Petar Musa (Boavista) - cca 101 milionů eur

Petar Musa.jpg

Chorvatský útočník Petar Musa přišel do Slavie v roce 2017 z Interu Zaprešič coby talentovaný teenager. Sešívaní ho nejdříve vyexpedovali na hostování do Viktorie Žižkov, následně do Liberce a posléze do německého Unionu Berlín. V létě roku 2021 to vypadalo, že by se mohl protlačit do kádru, ale nakonec vyrazil na další hostování, tentokrát do portugalské Boavisty.

Nejlepší střelec Fortuna ligy ze sezony 2019/20 si na jihozápadě Evropy vede nadmíru dobře a do Edenu už se nevrátil. Portugalský klub ho koupil za více než sto milionů korun a následně za ještě vyšší částku prodal Benfice Lisabon, kde působí dosud.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 25

9. - 10. Michael Ngadeu (KAA Gent) – cca 107 milionů korun

Michael Ngadeu.jpg

Kamerunský reprezentant Michael Ngadeau přišel do Slavie v roce 2016 z Botosani a rychle se stal jednou z opor sestavy. Byl u dvou titulů a společně se Simonem Delim vytvořil nejlepší stoperskou dvojici v lize. V létě roku 2019 přestoupil do belgického Gentu za téměř 110 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 25

9. - 10. Tomáš Necid (CSKA Moskva) – cca 107 milionů korun

Tomáš Necid Slavia.jpg

Tomáš Necid nyní patří pražským Bohemians. Předtím hrál i v Bursasporu, Zwolle, PAOKu Soluň či Haagu, nejdelší dobu po odchodu ze Slavie, za níž hrál od dorosteneckého věku, byl ale hráčem CSKA Moskva. S ruským klubem, jenž za něho poslal do Edenu přes sto milionů korun, podepsal smlouvu na začátku sezony 2008/09 a na východ odešel v polovině ročníku. V rozletu kariéry ho však několikrát přibrzdilo zranění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 25

8. Jan Kuchta (Lokomotiv Moskva) - cca 118,5 milionu korun

Jan Kuchta.jpg

Útočník Jan Kuchta v létě přerušil angažmá v Lokomotivu Moskva, kde má podepsaný kontrakt do roku 2026, a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli však do Slavie, odkud do Ruska odcházel za téměř 120 milionů korun a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde je do konce sezony na hostování, za něž Letenští zaplatí rovný milion eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 25

7. David Zima (FC Turín) - cca 140 milionů korun

David Zima.jpg

Ještě v roce 2020 o Davidovi Zimovi v Evropě věděl jen málokdo a jeho tržní cenu vyjadřoval portál TransferMarkt cifrou 400 tisíc eur. O dvanáct měsíců později vystřelila hodnota slávistického stopera téměř na dvacetinásobek a blížila se dvěma stům milionům korun. Předloni v srpnu přestoupil za necelých šest milionů eur do italského Turína, kde podepsal smlouvu do roku 2025. V aktuální sezoně Serie A nastoupil do devíti utkání, ale jen čtyřikrát byl v základní sestavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 25

6. Vladimír Coufal (West ham United) - cca 142 milionů korun

Vladimír Coufal-Slavia.jpg

Jen za pět hráčů získala Slavia větší balík peněz než za Vladimíra Coufala, který je druhým nejdražším obráncem, jenž z Edenu odešel do zahraničního klubu. Do Prahy přišel v roce 2018 z Liberce a ihned se stal jedním z lídrů týmu. Zabydlel se na pravém kraji obrany, kde nastupuje i v reprezentaci. V minulosti o něho stál Freiburg, v roce 2020 však zamířil za více než 140 milionů korun do West Hamu, kde se rychle adaptoval a získal okamžitě místo v základní sestavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 25

5. Yira Sor (KRC Genk) - cca 154 milionů korun

Yira Sor.jpg

Nigérijský záložník Yira Sor se objevil v české nejvyšší soutěži v ročníku 2020/21 v dresu Baníku Ostrava a velmi rychle na sebe strhl pozornost nejbohatších tuzemských klubů. Během zimy se spekulovalo o jeho odchodu do Sparty, nakonec ale za mladého nigerijského borce, který dal během podzimu tři góly a k nim přidal pět nahrávek, zaplatila přibližně 30 milionů korun konkurenční Slavia. V Edenu si perspektivního hráče neváhali pojistit až do konce roku 2026, ale příliš dlouho ho neudrželi. Letos v lednu odešel za více než 150 milionů korun do belgického Genku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 22 / 25

3. - 4. Alexander Bah (Benfica Lisabon) - cca 190 milionů korun

Alexander Bah1.jpg

Slavia přišla v průběhu podzimní části sezony 2020/21 o Vladimíra Coufala, který zamířil do West Hamu United za bývalým spoluhráčem Tomášem Součkem. Náhradu na pravou stranu obrany si pražský klub našel v dánském Sönderjyske v podobě Alexandera Baha.

Důvěra v mladého reprezentanta se vyplatila. Bah byl typem moderního beka, který dokázal podpořit ofenzívu a skvěle zapadl do herního stylu, jenž ordinoval týmu trenér Trpišovský. Jeho výkony zaujaly řadu evropských klubů a bylo téměř jisté, že v Edenu dlouho nevydrží. Loni v létě přestoupil za osm milionů eur, tedy přibližně za 190 milionů korun, do Benfiky Lisabon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 23 / 25

3. - 4. Abdallah Sima (Brighton and Hove Albion) - cca 190 milionů korun

Abdallah Sima.jpg

V české lize působil jen krátce, ale stihl se ukázat v parádním světle. Abdallah Sima nastřílel v dresu Slavie jedenáct ligových branek ve 24 zápasech a v sezoně 2020/21 se zařadil po bok největších hvězd tuzemské soutěže. Vysloužil si zájem a pozornost řady bohatých zahraničních klubů a nakonec zamířil předloni v létě do anglického Brightonu, který za něho do Edenu poslal skoro dvě stě milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 24 / 25

2. Alex Král (Spartak Moskva) - cca 284,5 milionu korun

Alex Král Slavia Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Alex Král je sice slávistickým odchovancem, s ligou ale začínal v Teplicích, odkud se v posléze vrátil do Edenu. Sešívaným pomohl k titulu a k postupu do Ligy mistrů, udělal si skvělé jméno a následně talentovaný univerzál přestoupil do Spartaku Moskva. Ruský klub si ho cenil skoro na tři sta milionů korun.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 25 / 25

1. Tomáš Souček (West Ham United) - cca 491 milionů korun

Tomáš Souček2.jpg

Tomáš Souček by několik sezon motorem Slavie, s níž vybojoval dva mistrovské tituly. V lednu roku 2020 odešel za čtyři a půl milionu eur na hostování do West Hamu United, kde si vedl tak dobře, že si vysloužil přestup v hodnotě 16,2 milionu eur. Když se tyto částky sečtou a převedou na českou měnu, vyjde skoro půl miliardy korun, což je suma, která ze Součka dělá absolutně nejdražšího hráče v historii klubu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud