Stále bez sestupu. 3 fotbalové kluby, které hrály ve všech ročnících samostatné české ligy

Ani sláva a tradice někdy nemusí znamenat zářivou budoucnost. Řada fotbalových klubů, a nejen těch českých, by mohla vyprávět. Stačí se podívat na Glasgow Rangers, kteří hrávali v Lize mistrů a před lety se museli kvůli bankrotu pakovat do čtvrté nejvyšší soutěže (odkud už jsou ale opět mezi elitou).

Drnovice, Cheb, Benešov, Lázně Bohdaneč, Blšany. Pamatujete si ještě na působení těchto fotbalových trpaslíků v české nejvyšší soutěži? Nebo na Vítkovice, které v roce 1986 vyhrály společnou československou fotbalovou ligu? Ani takovéto úspěchy ještě nezaručují setrvání mezi elitou.

O tom by mohli vyprávět například v Ostravě, kde poměrně nedávno chodili na druhou ligu. Tu velmi dobře znají také v Brně, Vršovicích a v Olomouci.

Samostatná česká liga se hrála poprvé v sezoně 1993/94. Od té doby uplynula spousta času a jen tři týmy byly u všeho podstatného. Například takové bašty jako Plzeň, Jablonec či Teplice během tohoto období působily i v nižších soutěžích. Trio klubů, které hrálo ve všech ročnících nejvyšší domácí soutěže, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Sparta Praha

Sparta.jpg

V minulých letech nezažíval letenský klub zrovna zlaté časy, až loni si konečně Sparta došla opět pro ligový triumf, letos si to zopakovala  a je stále jednoznačně nejúspěšnějším tuzemským klubem v historii. Na kontě má čtrnáct českých titulů. Desetkrát skončila druhá. Nejhůře byli Pražané pátí. To bylo v sezoně 2005/06, ve které triumfoval Liberec, a pak v ročníku 2017/18.

Pokračování 3 / 4

Slavia Praha

Slavia.jpg

Pokud by se měl volit smolař mezi kluby, byl by to tým z Edenu. Nikdo nemá ve sbírce tolik stříbrných míst jako Slávisté, kteří skončili třináctkrát druzí. V jedenácti případech se museli sklonit před Spartou.

Sešívaní ale také českou ligu sedmkrát vyhráli. Naposled se jim to podařilo v sezoně 2020/21. Dvakrát skončili sedmí, jednou devátí, jedenáctí a jednou dokonce dvanáctí. A v roce 2014 byli jen jeden bod od sestupové propasti na třinácté pozici.

Pokračování 4 / 4

Slovan Liberec

Liberec.jpg

Až do sezony 2014/15 neskončil Liberec v české lize nikdy na horší, než na deváté pozici. Tehdy však byl Slovan až dvanáctý a bojoval o záchranu mezi elitou. Jinak ale patřil mezi kluby, které se pohybovaly spíše v klidném středu tabulky. Změnilo se to v sezoně 2001/02, ve které Slovan získal první domácí titul. Ty má ve sbírce celkem tři a třikrát byl tým bronzový.

Doporučujeme

Články odjinud