Brankář - Florin Nita (cca 34,5 mil. Kč)
 Pravý obránce - Andreas Vindheim (cca 33 mil. Kč)
 Stoper - Semih Kaya (cca 52 mil. Kč)
 Stoper - Dávid Hancko (cca 64 mil. Kč)
12
Fotogalerie

Super kaufy i vyhozené miliony. Toto je nejdražší sestava z hráčů, které koupila Sparta

Pražská Sparta dlouho byla nejžádanější domácí fotbalovou adresou. Na koho si pánové z Letné ukázali, toho většinou získali. Ne vždy se ale jednalo o vydařené investice.

Bez názvu.jpg

Sparta byla vždy na přestupovém trhu hodně aktivní. Některé investice se Pražanům mnohonásobně vrátily, jiné se ukázaly být naprostými propadáky. Poskládali jsme proto nejdražší jedenáctku složenou z hráčů, které kdy Sparta nakoupila, v rozestavení 4-4-2. Její podobu najdete v následujících kapitolách.

Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz

Pokračování 2 / 12

Brankář - Florin Nita (cca 34,5 mil. Kč)

Florin Nita Czech News Center  Rušinová Mária  CNC  Profimedia.jpg

Sezona: 2017/18
Předchozí klub: FCSB

Poté, co Sparta prodala Tomáše Koubka a pak i Martina Dúbravku, si vyhlédla náhradu v Rumunsku. Na Letnou přišel z týmu FCSB rumunský reprezentant Florin Nita, který sice nějakou dobu sváděl boj o místo s Milanem Hečou, nyní je ale na Letné jasnou jedničkou. Čtyřiatřicetiletý Nita je považován za jednoho z nejlepších gólmanů celé ligy.

Foto: Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce - Andreas Vindheim (cca 33 mil. Kč)

Andreas Vindheim Sparta Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Sezona: 2019/20
Předchozí klub: Malmö 

Pavel Kadeřábek nastavil na Letné vysoký standard, který dlouho nikdo nedokázal vyrovnat. Nezvládl to ani norský pravý bek Andreas Vindheim, který do Sparty dorazil ze švédského Malmö. Své pražské angažmá sice nezačal zle, na Letné od něj ale čekali celkově víc.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 12

Stoper - Semih Kaya (cca 52 mil. Kč)

Semih Kaya Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Sezona: 2017/18
Předchozí klub: Galatasaray

Poté, co se vlády na Letné ujal Andrea Stramaccioni, se ve Spartě začaly dít věci. Jednou z posil italského kouče se stal člen širšího kádru turecké reprezentace Semih Kaya, ten ale moc fanoušků o svých kvalitách nepřesvědčil. Třicetiletý stoper se na Letné nikdy nedokázal naplno prosadit a loni Spartu opustil. Aktuálně je hráčem tureckého Malatyasporu.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 12

Stoper - Dávid Hancko (cca 64 mil. Kč)

GetFile (8).jpg

Sezona: 2021/22
Předchozí klub: Fiorentina

Slovenský stoper ve Spartě už dva roky hostoval, stále ale patřil Fiorentině a pro pražský klub byl drahý. Letenští ale průběžně jednali o jeho ceně a nakonec ho koupili v létě za zhruba 64 milionů korun. Výhodou třiadvacetiletého Hancka je, že může nastoupit jak na stoperu, tak na levém kraji obrany. Ve Spartě patří mezi klíčové postavy a coby obránce je navíc produktivní. Letos dal už tři góly.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 12

Levý obránce - Bogdan Vatajelu (cca 36 mil. Kč)

Bogdan Vatajelu.jpg

Sezona: 2016/17
Předchozí klub: Craiova

Bogdan Vatajelu přišel do Sparty z rumunské Craiovy, která za něj obdržela okolo 36 milionů korun. Na Letné se ale nedokázal zabydlet v základní sestavě a o svých kvalitách nepřesvědčil. Hostoval i v Jablonci a pak se vrátil do Rumunska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Pravý záložník – Tal Ben Chaim (cca 76 mil. Kč)

Tal Ben Chaim SParta 2 MICHAL RŮŽIČKA  MAFRA  Profimedia.jpg

Sezona: 2017/18
Předchozí klub: Maccabi Tel Aviv

Tal Ben Chaim přišel do Sparty za Stramaccioniho éry. Měl se stát hlavní ofenzivní zbraní, novou hvězdou týmu, ve Spartě ale zklamal. V rudém dresu izraelský křídelník odehrál jen 20 zápasů a navíc se potýkal i s častými zdravotními problémy. Loni v létě odešel do Tel Avivu.

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Pokračování 8 / 12

Střední záložník - Nicolae Stanciu (cca 96 mil. Kč)

Nicolae Stanciu SParta Czech News Center  Rušinová Mária  CNC  Profimedia.jpg

Sezona: 2017/18
Předchozí klub: Anderlecht

Sparta o rumunského záložníka stála tolik, že do Anderlechtu poslala 96 milionů korun a udělala z něj nejdražšího hráče ligy. Nicolae Stanciu se na Letné stal i kapitánem, jenže po roce odešel do Saúdské Arábie. Tam ale dlouho nevydržel a pak posílil Slavii. Ta za něj zaplatila přes sto milionů korun.

Foto: Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia

Pokračování 9 / 12

Střední záložník - Bořek Dočkal (cca 40 mil. Kč)

GetFile (6).jpg

Sezona: 2018/19
Předchozí klub: Che-nan

Když Bořek Dočkal odcházel v roce 2017 do čínského Che-nanu, získala za něj Sparta přes 230 milionů korun. Po dvou letech se ale tehdejší reprezentační kapitán vrátil do pražského klubu, který za něj zaplatil okolo čtyřiceti milionů korun. Dočkal se stal na Letné zase lídrem a hodně na něj spoléhá i kouč Pavel Vrba, třiatřicetiletý záložník je ale kvůli svým výkonům pod častou palbou kritiků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Levý záložník - Srdjan Plavšič (cca 26,2 mil. Kč)

Srdjan Plavšič Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Sezona: 2017/18
Předchozí klub: CZ Bělehrad

Také Srdjan Plavšič, stejně jako řada dalších cizinců, přišel do Sparty za Stramaccioniho vlády. Rychlonohý srbský křídelník měl být sázkou do budoucna, už v premiérovém ročníku ale zaujal a připsal si i dva góly. V dalších letech ale nijak nezářil a v létě zamířil po konci smlouvy do Slavie. V Edenu od něj ale čekali víc.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 11 / 12

Útočník - Václav Kadlec (cca 73 mil. Kč)

Václav Kadlec Sparta 3.jpg

Sezona: 2016/17
Předchozí klub: Midtjylland 

Když Václav Kadlec přišel do Sparty poprvé, Bohemka za něj získala deset milionů korun. Mladý útočník následně zamířil do německé Bundesligy a v roce 2016 se vrátil na Letnou. Sparta za něj zaplatila 73 milionů korun a učinila z něj tehdejšího nejdražšího ligového hráče všech dob. Jenže Kadlec se potýkal se zdravotními problémy a v únoru roku 2020 ukončil v pouhých 27 letech kariéru. Teď se pokouší o restart v Mladé Boleslavi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník – Martin Minčev (cca 54 mil. Kč)

GetFile (7).jpg

Sezona: 2020/21
Předchozí klub: Černo More Varna

Přesná částka, za kterou Martin Minčev přišel loni do Sparty, nebyla nikdy oficiálně uvedena, spekulovalo se ale, že stál zhruba 54 milionů korun. V minulé sezoně však mladý bulharský reprezentant téměř nehrál a nikdo pořádně nevěděl, proč jej Sparta z týmu Černo More Varna kupovala. Až letos se dvacetiletý útočník zabydlel v sestavě a na kontě má i tři ligové zásahy.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud