Supertým! Tak vypadá mančaft složený z šampionů elitních evropských soutěží

Máme za sebou další strhující fotbalovou sezonu. Po víkendu si můžeme definitivně odškrtnout vítěze ze všech pěti nejprestižnějších a nejsledovanějších evropských soutěží. Teď si s nimi můžeme trochu pohrát a sestavit ideální jedenáctku šampionů, v níž budou jen hráči Chelsea, Realu Madrid, Juventusu Turín, Bayernu Mnichov a Monaka.

slide-nejlepší šampioni.jpg

Anglická Premier League, německá Bundesliga, francouzská Ligue 1, italská Serie A a španělská La Liga – to jsou nejrespektovanější a nejkvalitnější evropské fotbalové soutěže. Jak by vypadala ideální sestava poskládaná napříč (staro)novými šampiony těchto elitních lig? Na to odpovídají následující kapitoly. Při sestavování tohoto výběru jsme měli jedinou podmínku – žádný klub v něm nesmí mít víc než tři hráče.

Pokračování 2 / 12

Brankář: Thibaut Courtois (Chelsea)

Thibaut Courtois1.jpg

Nejlepší brankář Premier League současnosti a nejbližší budoucnosti? Odpověď na tuto otázku je poměrně snadná. Belgický reprezentant Thibaut Courtois v současné sezoně odchytal v Premier League 36 zápasů a v šestnácti z nich dokázal udržet čisté konto.

Courtois vystřídal mezi tyčemi na Stamford Bridge českého gólmana Petra Čecha poté, co se v létě roku 2014 vrátil z hostování v Atlétiku Madrid, kde byl suverénní jedničkou. Madridský klub tehdy přivedl k titulu španělského šampiona a do finále Ligy mistrů. V předminulém ročníku i díky jeho schopnostem dokráčela Chelsea za anglickým mistrovským titulem a také jeho zásluhou jej získala i v současné sezoně. Na jeho adresu lze (oprávněně) slyšet jen samou chválu.

Pětadvacetiletý Courtois je prototypem moderního brankáře současnosti i blízké budoucnosti – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Jednou by se o něm mohlo mluvit a psát jako o největší gólmanské legendě ve fotbalové historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce: Djibril Sidibe (Monako)

Djibril Sidibe.jpg

Djibril Sidibe se stal loni v létě jedním z velkých úlovků Monaka. Čtyřiadvacetiletý francouzský obránce se senegalskými kořeny přestoupil do knížecího klubu po čtyřech letech v dresu Lille a ve své první sezoně podával fantastické výkony. V Ligue 1 odehrál 29 zápasů, v nichž se blýskl dvěma góly a pěti asistencemi. Je to typ moderního beka, který může hrát na obou krajích defenzivní řady.

Sidibe je rychlým fotbalistou, přes něhož málokdy soupeř propasíruje míč, naopak sám je díky skvělým technickým předpokladům schopen vytvářet šance pro spoluhráče, umí se uvolnit a tvrdě i přesně vystřelit. Za uplynulý rok se jeho cena na přestupním trhu podle portálu TransferMarkt téměř ztrojnásobila a vypadá to, že poletí ještě výš.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper: Leonardo Bonucci (Juventus Turín)

Leonardo Bonucci1.jpg

Devětadvacetiletý Leonardo Bonucci pomohl Staré dámě k šesti mistrovským titulům v uplynulých šesti sezonách, ke třem trofejím z poháru Copa Italia a dvakrát i do finále Ligy mistrů. Po trávnících v Serii A neběhá patrně lepší stoper než on.

Na začátku roku přinesla média informaci o roztržce mezi ním a trenérem Massimilianem Allegrim, v jejímž světle se jeví jeho letní odchod z klubu dost pravděpodobný. Podle portálu TalkSport už Real Madrid údajně nabídl za přestup tohoto zadáka 59 milionů eur. Hodně se také píše o zájmu kouče Antonia Conteho z Chelsea, pod nímž hrával nejen v Juventusu, ale také v italské reprezentaci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper: Sergio Ramos (Real Madrid)

Sergio Ramos.jpg

Pokud bychom hledali ve španělské La Lize stopera, který v uplynulých deseti letech podával nejkonzistentnější výkony, nejspíš bychom došli ke jménu Sergia Ramose. Svou extratřídu ukázal také v sezoně 2016/17.

I když ve srovnání s jinými středními obránci odehrál o něco méně utkání (nastoupil do 28 zápasů), pokaždé, když byl na hřišti, patřil k nejlepším hráčům Bílého baletu. Své bezchybné defenzivní výkony ozdobil navíc sedmi brankami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce: Alex Sandro (Juventus Turín)

Alex Sandro.jpg

Jestli má brazilská reprezentace na některém postu pořádný přetlak, pak je to na levé straně obrany, kde kromě Marcela či Filipeho Luise může nastoupit také Alex Sandro z Juventusu Turín. Šestadvacetiletý Jihoameričan je jedním z důvodů, proč Stará dáma opět vyhrála italský titul a proč si zahraje ve finále Ligy mistrů.

Sandrovo místo je sice na levé straně obrany, ale je to univerzál, jemuž nedělá potíže nastoupit i jako levý záložník nebo dokonce na křídle. Je rychlý, dynamický a perfektně technicky disponovaný, umí chytře a přesně nahrát, je silný v osobních soubojích a v každém okamžiku naprosto koncentrovaný na hru. V 27 zápasech v Serii A dal tři branky a na další čtyři nahrál spoluhráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Záložník: N’Golo Kanté (Chelsea)

NGolo Kanté-Chelsea.jpg

Záložník N’Golo Kanté přišel předloni v létě do Leicesteru City za 5,6 milionu liber z klubu Caen. Šestadvacetiletý borec se v Premier League ani nemusel moc rozkoukávat a velmi záhy se na ostrovní soutěž adaptoval. Hned v premiérové sezoně za kanálem La Manche výrazně přispěl k senzačnímu titulu Leicesteru. Nikdo se moc nedivil, když o něj loni v létě svedli bitvu největší fotbaloví giganti a on nakonec zamířil za 32 milionů liber do Chelsea.

Nejčastěji operuje ve středu pole, diktuje tempo hry a distribuuje pasy spoluhráčům. Francouzský tisk ho stylem hry přirovnává k jeho slavnému krajanovi Makélélému, on sám však tvrdí, že jeho vzorem je Lassana Diarra. V aktuální sezoně odehrál 35 ligových utkání, ve kterých zaznamenal gól a jednu asistenci. Subtilní Francouz byl po zásluze jmenován hráčem sezony podle Hráčské asociace. Pro Kantého jde o druhý titul v řadě, poprvé ho hráči z Premier League vynesli na vrchol v minulém ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Záložník: Thiago Alcántara (Bayern Mnichov)

Alcantara.jpg

Podle mnohých expertů i fanoušků je španělský záložník Thiago Alcántara nejlepším hráčem této sezony německé Bundesligy. Šestadvacetiletý fotbalista je už od roku 2013 neodmyslitelnou součástí Bayernu, kam zamířil za 25 milionů eur z Barcelony. Možná, že na Nou Camp dodnes litují, že nechali tak skvělého hráče odejít.

Alcántara je komplexním fotbalistou, který prakticky nemá žádnou slabou stránku. Je skvěle technicky disponovaný, nechybí mu kreativita, umí perfektně číst hru, poslat na milimetr přesnou přihrávku, podržet balon nebo vystřelit. Jeho místo je ve středu pole, ale je mu celkem jedno, zda plní roli defenzivního štítu, středního záložníka nebo nastoupí jako podhrotový hráč. Pokaždé je skvělý a prakticky bezchybný. V aktuální bundesligové sezoně zaznamenal šest gólů a na dalších pět nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Záložník: Toni Kroos (Real Madrid)

Toni Kroos-Real.jpg

Kdo čekal, že se bude po přestupu z Bundesligy do La Ligy záložník Toni Kroos nějakou dobu hledat a přivykat si na jinou soutěž, těžce se spletl. Německý reprezentant neměl s adaptací a aklimatizací ve své první sezoně (2014/15) absolutně žádný problém a rázem se stal jednou z největších hvězd španělské soutěže, což platí dodnes.

Brilantní technik, který umí skvěle diktovat tempo hry, je klíčovým mužem Bílého baletu a do statistik si v současné sezoně zapsal tři góly a 12 asistencí. Ať už nastupuje jako tradiční centrální záložník nebo jako defenzivní štít, pokaždé je stoprocentně soustředěný a prakticky nechybuje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Pravé křídlo: Arjen Robben (Bayern Mnichov)

Arjen Robben.jpg

V lednu oslavil nizozemský fotbalista Arjen Robben 33. narozeniny, ale ani v Kristových letech mu nechybí nic z toho, čím ohromoval v mládí. Je chytrý, umí to parádně s míčem, přesně nahrává, výborně střílí - a podle mnohých kritiků také umí ve správný čas velmi realisticky spadnout v pokutovém území či těsně před ním, takže zajistí pro svůj tým nemalý počet přímých kopů či penalt. Ale ani jeho sklony k filmování neubírají nic na jeho fotbalových kvalitách.

V aktuální sezoně kvůli zdravotním problémům odehrál jen 26 zápasů (jednadvacetkrát byl v základní sestavě), ale dokázal v nich nasázet 13 gólů a k nim přidal devět nahrávek. Carlo Ancelotti ho nejvíc staví na post pravého ofenzivního záložníka, ale když na to přijde, může se snadno posunout na pravé křídlo a hraje stejně výtečně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Střední útočník: Robert Lewandowski (Bayern Mnichov)

Robert Lewandowski1.jpg

Polskému ostrostřeleci Robertovi Lewandowskimu jen těsně unikla třetí koruna pro krále střelců německé Bundesligy. Poprvé se stal nejlepším kanonýrem soutěže ještě v dresu Borussie Dortmund, podruhé to dokázal v minulé sezoně, kdy nastřílel 30 branek a stal se prvním fotbalistou v Bundeslize od roku 1977, kterému se to podařilo. Přesně třicet gólů má na kontě i nyní a jen o jedinou branku ho předstihl Pierre-Emerick Aubameyang z Dortmundu.

Kdo ví, čím by byl Bayern bez tohoto osmadvacetiletého borce. Na hrotu útoku je smrtelně nebezpečný, góly dokáže střílet z každé pozice stejně dobře nohama i hlavou. Kritici sice prohlašují, že by se mohl zlepšit v obranné činnosti, ale Lewandowski není na hřišti od toho, aby bránil, nýbrž proto, aby střílel góly. A přesně to – jako dobře namazaný a seřízený stroj – také dělá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Levé křídlo: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

Cristiano Ronaldo2.jpg

Navzdory tomu, že před pár měsíci oslavil „už“ 32. narozeniny, je Cristiano Ronaldo pořád pekelně rychlý a smrtelně nebezpečný. V La Lize odehrál v aktuální sezoně 29 utkání a nasázel v nich 25 branek, k nimž přidal šest nahrávek. K tomu není co dodat…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud