Old Trafford – Manchester, Anglie  Domovský stadion Manchesteru United je uznávaným a uctívaným pojmem. Jde o jednu z nejstarších a nejlegendárnějších sportovních arén na planetě, s níž spojily svůj fotbalový osud desítky nezapomenutelných hráčů. Komplex byl postaven v roce 1910, během druhé světové války byl poškozen při bombardování a po několika rekonstrukcích má nyní kapacitu asi 75 tisíc diváků. Dnes jde o jednu z nejmodernějších sportovních arén na světě. Old Trafford je druhým největším stadionem ve Spojeném království (po Wembley) a devátým největším v Evropě.

Old Trafford – Manchester, Anglie
Domovský stadion Manchesteru United je uznávaným a uctívaným pojmem. Jde o jednu z nejstarších a nejlegendárnějších sportovních arén na planetě, s níž spojily svůj fotbalový osud desítky nezapomenutelných hráčů. Komplex byl postaven v roce 1910, během druhé světové války byl poškozen při bombardování a po několika rekonstrukcích má nyní kapacitu asi 75 tisíc diváků. Dnes jde o jednu z nejmodernějších sportovních arén na světě. Old Trafford je druhým největším stadionem ve Spojeném království (po Wembley) a devátým největším v Evropě.

 San Siro – Milán, Itálie  Milánský stadion Guiseppe Meazza na San Siru je legendou už proto, že se o něj dělí dva nesmiřitelní rivalové z tohoto severoitalského města – Inter a AC. Stadion byl slavnostně otevřen 19. září roku 1926. V městském derby tehdy zvítězil Inter 6:3. V současnosti má stadion, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí před světovým šampionátem v roce 1990 a posléze v letech 2015 až 2016, kapacitu 80 tisíc diváků a viděl už bezpočet nezapomenutelných fotbalových bitev. Zápasy na San Siru jsou nádherným zážitkem hlavně díky horkokrevným italským „tifosi.“
 Ibrox Stadium – Glasgow, Skotsko  Stadion Glasgow Rangers pojme téměř 51 tisíc lidí. Když začnou fanoušci zpívat své chorály, domácí fotbalisté vedou už před zápasem minimálně o jeden gól. V roce 1971 se na stadionu odehrálo jedno z největších neštěstí ve fotbalových dějinách. V derby mezi Rangers a Celtikem povolila pod náporem stovek diváků jedna z bariér na schodišti a v nastalé davové panice zahynulo 66 příznivců včetně jedné ženy a několika dětí. Další dvě stovky lidí byly zraněny. Na přelomu 70. a 80. let byly zrenovovány tři tribuny, o deset roků později prošla rekonstrukcí i ta hlavní.
 Maracaná – Rio de Janeiro, Brazílie  Estádio do Maracaná. Všem náruživým fotbalovým fanouškům by se při vyslovení tohoto jména měl zatajit dech. Býval to největší stadion na světě. Během finále mistrovství světa v roce 1950 pojal údajně až dvě stě tisíc diváků. Řečeno slovy mýtické kněžny Libuše – sláva stadionu se dotýká hvězd. V roce 2014 se v Brazílii po čtyřiašedesáti letech znovu konalo mistrovství světa a jeho chloubou byl opět svatostánek Maracaná. Než se tak stalo, stadion prošel rekonstrukcí, která stála přes 200 milionů dolarů. To vše, aniž by byl stařičký stadion zničen nebo doznal zásadních vizuálních změn. Vnější fasáda zůstala zachována, ale přesto se z něj stala supermoderní aréna, v níž jsou staré a nové části stavby dokonale propojené.
 Stamford Bridge – Londýn, Anglie  Na místě, kde hraje své zápasy londýnský celek Chelsea, stával stadion už v roce 1877. V devadesátých letech minulého století prošel obrovskou rekonstrukcí a po sedmileté přestavbě se změnil ze širokého oválu na obdélník. Stamford Bridge dnes není jen fotbalovým svatostánkem s kapacitou přibližně 40 tisíc míst, kde při každém utkání panuje fantastická atmosféra. Zahrnuje také dva čtyřhvězdičkové hotely, pět restaurací, konferenční sál, noční klub, podzemní parkoviště, návštěvní a obchodní centrum.
11
Fotogalerie

Svatostánky. 11 stadionů, které psaly (a píšou) historii světového fotbalu

Fotbal je nejpopulárnější hrou na světě také proto, že se dá hrát prakticky všude. Na škvárových, betonových a asfaltových pláccích mezi paneláky, na udusané hlíně vesnického hřiště, na trávě, na pláži, někdy i na silnici.

Branky se dají vytvořit z šutrů, bot nebo svršků a když není po ruce kopačák, dá se čutat i s ručně vyrobeným hadrákem, tenisákem nebo čímkoli, co má aspoň trochu kulatý tvar. Opravdu, pro hraní fotbalu toho moc nepotřebujete.

Jenže fotbal se dnes hraje také v supermoderních stáncích, které se dají nazvat fotbalovými chrámy. Pohodlně se do nich vejdou desetitisíce fanoušků a tráva je tam věčně zelená a svěží díky automatickým závlahovým zařízením, které řídí počítače chytřejší než celá česká vláda (takže zase tak chytré ty mašiny asi nebudou).

Na světě jsou tisíce fotbalových stadionů, ale jen několik z nich je výjimečných. V následujících kapitolách vás zveme na exkurzi po těch, které se dají označit jako legendární. Některé vynikají svou supermoderností, jiné svou historií a atmosférou, která na nich vládne, ale jeden jako druhý patří mezi fotbalové klenoty.

Pokračování 2 / 12

Old Trafford – Manchester, Anglie

Old Trafford (2).jpg

Domovský stadion Manchesteru United je uznávaným a uctívaným pojmem. Jde o jednu z nejstarších a nejlegendárnějších sportovních arén na planetě, s níž spojily svůj fotbalový osud desítky nezapomenutelných hráčů.

Komplex byl postaven v roce 1910, během druhé světové války byl poškozen při bombardování a po několika rekonstrukcích má nyní kapacitu asi 75 tisíc diváků. Dnes jde o jednu z nejmodernějších sportovních arén na světě. Old Trafford je druhým největším stadionem ve Spojeném království (po Wembley) a devátým největším v Evropě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

San Siro – Milán, Itálie

San Siro.jpg

Milánský stadion Guiseppe Meazza na San Siru je legendou už proto, že se o něj dělí dva nesmiřitelní rivalové z tohoto severoitalského města – Inter a AC. Stadion byl slavnostně otevřen 19. září roku 1926. V městském derby tehdy zvítězil Inter 6:3.

V současnosti má stadion, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí před světovým šampionátem v roce 1990 a posléze v letech 2015 až 2016, kapacitu 80 tisíc diváků a viděl už bezpočet nezapomenutelných fotbalových bitev. Zápasy na San Siru jsou nádherným zážitkem hlavně díky horkokrevným italským „tifosi.“

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Ibrox Stadium – Glasgow, Skotsko

Ibrox Park.jpg

Stadion Glasgow Rangers pojme téměř 51 tisíc lidí. Když začnou fanoušci zpívat své chorály, domácí fotbalisté vedou už před zápasem minimálně o jeden gól.

V roce 1971 se na stadionu odehrálo jedno z největších neštěstí ve fotbalových dějinách. V derby mezi Rangers a Celtikem povolila pod náporem stovek diváků jedna z bariér na schodišti a v nastalé davové panice zahynulo 66 příznivců včetně jedné ženy a několika dětí. Další dvě stovky lidí byly zraněny. Na přelomu 70. a 80. let byly zrenovovány tři tribuny, o deset roků později prošla rekonstrukcí i ta hlavní.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Maracaná – Rio de Janeiro, Brazílie

Maracaná.jpg

Estádio do Maracaná. Všem náruživým fotbalovým fanouškům by se při vyslovení tohoto jména měl zatajit dech. Býval to největší stadion na světě. Během finále mistrovství světa v roce 1950 pojal údajně až dvě stě tisíc diváků.

Řečeno slovy mýtické kněžny Libuše – sláva stadionu se dotýká hvězd. V roce 2014 se v Brazílii po čtyřiašedesáti letech znovu konalo mistrovství světa a jeho chloubou byl opět svatostánek Maracaná. Než se tak stalo, stadion prošel rekonstrukcí, která stála přes 200 milionů dolarů. To vše, aniž by byl stařičký stadion zničen nebo doznal zásadních vizuálních změn. Vnější fasáda zůstala zachována, ale přesto se z něj stala supermoderní aréna, v níž jsou staré a nové části stavby dokonale propojené.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Stamford Bridge – Londýn, Anglie

Stamford Bridge.jpg

Na místě, kde hraje své zápasy londýnský celek Chelsea, stával stadion už v roce 1877. V devadesátých letech minulého století prošel obrovskou rekonstrukcí a po sedmileté přestavbě se změnil ze širokého oválu na obdélník.

Stamford Bridge dnes není jen fotbalovým svatostánkem s kapacitou přibližně 40 tisíc míst, kde při každém utkání panuje fantastická atmosféra. Zahrnuje také dva čtyřhvězdičkové hotely, pět restaurací, konferenční sál, noční klub, podzemní parkoviště, návštěvní a obchodní centrum.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Camp Nou – Barcelona, Španělsko

Camp Nou.jpg

Domovská scéna, na níž hraje svá představení španělská Barcelona, má kapacitu téměř sto tisíc diváků a je největším stadionem na starém kontinentě. Svatostánek ve svých útrobách ukrývá kapli, šatny, prezidentskou a VIP lóži, tiskové místnosti, několik televizních studií či sportovní lékařské středisko.

Svoje místo ve fotbalovém chrámu mají také kluboví veteráni a muzeum FC Barcelona, které je nejnavštěvovanějším v celém Katalánsku. El Museo del Barça ročně navštíví přes milion návštěvníků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Signal Iduna Park – Dortmund, Německo

Signal Iduna Park.jpg

Slavný Vestfálský stadion dnes nese název Signal Iduna Park. Před mistrovstvím světa v Německu v roce 2006 prošel rekonstrukcí za téměř padesát milionů eur. Aréna drží bundesligový rekord v počtu občerstvovacích stanovišť – je jich tam více než tři a půl tisíce. Atmosféra, kterou dokáže osmdesát tisíc příznivců Borussie v kotli vytvořit, je pověstná v celé Evropě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Anfield Road – Liverpool, Anglie

Anfield Road.jpg

Když z hlediště liverpoolského stadionu Anfield Road zaburácí z tisíců hrdel klubová hymna „You´ll Never Walk Alone“, je to jako slavnostní mše, při které silnějším povahám běhá mráz po zádech a ty slabší rovnou omdlévají. Atmosféra na stadionu, který stojí od roku 1884, je magická.

Stadion prošel během let několika úpravami a rekonstrukcemi, ale dodnes zůstal věrný své původní podobě. Liverpool má však v plánu postavit jen pár set metrů od Anfield Road nový stadion pro více než šedesát tisíc diváků. Zatím se však o projektu jen mluví.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Allianz Arena – Mnichov, Německo

Allianz Arena.jpg

Stejně jako se milánské týmy AC a Inter dělí o stadion San Siro, v Mnichově hrají v supermoderní Allianz Areně Bayern a celek 1860 München. Jeden ze stánků, na kterém se hrálo mistrovství světa v roce 2006 a bude letos hostit i evropský šampionát, pojme 70 tisíc diváků, kterým nabízí komfortní servis.

Pro více než tisíc VIP hostů je k dispozici přes sto luxusních lóží, na stadionu jsou tři školky, dva obchody pro fanoušky a spousta restaurací. Komplex zahrnuje i největší evropské parkoviště pro deset a půl tisíce aut a 350 autobusů.

Foto: Profimedia,cz

Pokračování 11 / 12

Santiago Bernabeu – Madrid, Španělsko

Santiago Bernabeu.jpg

Čím je pro Barcelonu Camp Nou, tím je pro největšího rivala katalánského klubu stadion Santiago Bernabeu. Příznivci Realu považují Camp Nou za „zlé dvojče.“

Fantastickou atmosféru této arény okusili hráči v několika nezapomenutelných finálových zápasech velkých soutěží. Stadion hostil čtyřikrát finále Ligy mistrů (naposled před 14 lety), v roce 1964 se na něm hrálo o titul mistra Evropy a v roce 1982 o titul světového šampiona.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Craven Cottage – Londýn, Anglie

Craven Cottage.jpg

Možná vás překvapí, proč v našem výčtu figuruje stadion Craven Cottage, na kterém hraje svá utkání mužstvo Fulhamu v nejvyšší anglické soutěži. Je to především díky jeho neopakovatelné originalitě. Pravda, po přestavbě v polovině první dekády nového tisíciletí přišel o část své charismatické a archaické podoby, přesto zde dodnes cítíte historii.

Craven Cottage býval kdysi královskou loveckou chatou a jeho historie sahá více než tři sta let do minulosti. Stadion ojediněle hostí také domácí zápasy irské a australské fotbalové reprezentace, protože tyto země mají v Londýně početně významné menšiny.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud