13. Claret Jug (pohár pro vítěze golfového Open Championship)  Udílení Claret Jug pro vítěze golfového British Open se datuje od roku 1872. Stalo se tak poté, co Tom Morris vyhrál prestižní golfový turnaj třikrát v řadě a bylo rozhodnuto nahradit původní Challenge Belt. Trofej, kterou získává vítěz do svého držení jen na rok do dalšího turnaje, se dokonce objevila na pamětní pětiibrové bankovce vydané Royal Bank of Scotland v letech 2004 a 2005. Profimedia.cz
 12. Premier League Trophy (pohár pro vítěze anglické fotbalové Premier League)  Anglická Premier League je nejprestižnější národní fotbalovou soutěží na světě. Pod tímto názvem se hraje od roku 1992 a vítěz získává pohár z pozlaceného stříbra, který navrhla londýnská Royal Jewellers Asprey. Trofej je 104 centimetrů vysoká a s masivním podstavcem váží 25 kilogramů (samotný pohár s korunou váží deset kilo). Hodnota materiálu použitého k výrobě se pohybuje kolem 3 700 liber, sportovní cena pro vítěze Premier League je nevyčíslitelná. Profimedia.cz
 11. FA Cup (trofej pro vítěze anglické fotbalové pohárové soutěže)  FA Cup je nejstarším fotbalovým kláním na světě a poprvé byl její vítěz oceněn trofejí už v roce 1872. V soutěži se utkávají kluby z deseti úrovní ligového systému v Anglii. Od doby, kdy byl udělen první pohár, prošla trofej pěti reinkarancemi. V roce 1895 byla odcizena a nahrazena replikou, která se používala do roku 1910 a v roce 2005 byla vydražena za 420 tisíc liber. Třetí variace se předávala vítězným týmům až do roku 1991, kdy ji nahradila stejná, ale pevnější alternativa. Zatím poslední pohár, který vychází z ocenění, jež se používalo od roku 1911, se uděluje šampionům od roku 2014. Váží 6,3 kilogramu a je mnohem odolnější než jeho předchůdci. Profimedia.cz
 10. Wimbledon Trophy (pohár pro vítěze tenisového Wimbledonu)  Už od roku 1887 přebírá vítěz nejstaršího tenisového turnaje na světě pohár na dvorcích All England Clubu. Šampion mužské dvouhry získává 47 centimetrů vysokou trofej z pozlaceného stříbra. Nic cennějšího v tenisovém světě neexistuje. Za všechno hovoří slova vítěze z roku 2001 Chorvata Gorana Ivaniševiče: „Bez ohledu na to, co dokážu až do konce své kariéry, budu navždy vítězem Wimbledonu.“ Co dodat? Profimedia.cz
14
Fotogalerie

Svatý grál šampionů. Toto je 14 nejcennějších sportovních trofejí na světě

Na konci (téměř) každého úspěšného sportovního snažení je vždycky pohár. A co si budeme povídat – některé trofeje jsou cennější než jiné.

V následujících kapitolách najdete čtrnáct - patrně nejhodnotnějších - sportovních trofejí na světě. Pohár pro vítěze české fotbalové ligy mezi nimi nehledejte…

Pokračování 2 / 15

14. Davis Cup (pohár pro vítěze soutěže mužských národních tenisových týmů)

Už více než sto let je udělována nejlepšímu mužskému tenisovému družstvu světa „salátová mísa“, jak se také říká poháru, který věnoval v roce 1900 Američan Dwight F. Davis, který jej nechal vyrobit za asi tisíc dolarů u firmy Shreve, Crump & Love. První čtyři roky o něj bojovaly pouze týmy Velké Británie a Spojených států, v roce 1904 vstoupily do soutěže celky Belgie a Francie a od roku 1912 je turnaj pod patronací mezinárodní tenisové federace.

Už od prvního ročníku hrají oba týmy vždy čtyři dvouhry a jednu čtyřhru. Až do roku 1970 mohli v soutěži nastupovat pouze amatérští hráči, od začátku sedmdesátých let už se ale zápolení neobejde bez profesionálů.

odplata.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

13. Claret Jug (pohár pro vítěze golfového Open Championship)

Udílení Claret Jug pro vítěze golfového British Open se datuje od roku 1872. Stalo se tak poté, co Tom Morris vyhrál prestižní golfový turnaj třikrát v řadě a bylo rozhodnuto nahradit původní Challenge Belt. Trofej, kterou získává vítěz do svého držení jen na rok do dalšího turnaje, se dokonce objevila na pamětní pětiibrové bankovce vydané Royal Bank of Scotland v letech 2004 a 2005.

Claret Jug.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

12. Premier League Trophy (pohár pro vítěze anglické fotbalové Premier League)

Anglická Premier League je nejprestižnější národní fotbalovou soutěží na světě. Pod tímto názvem se hraje od roku 1992 a vítěz získává pohár z pozlaceného stříbra, který navrhla londýnská Royal Jewellers Asprey. Trofej je 104 centimetrů vysoká a s masivním podstavcem váží 25 kilogramů (samotný pohár s korunou váží deset kilo). Hodnota materiálu použitého k výrobě se pohybuje kolem 3 700 liber, sportovní cena pro vítěze Premier League je nevyčíslitelná.

Premier League-pohár.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

11. FA Cup (trofej pro vítěze anglické fotbalové pohárové soutěže)

FA Cup je nejstarším fotbalovým kláním na světě a poprvé byl její vítěz oceněn trofejí už v roce 1872. V soutěži se utkávají kluby z deseti úrovní ligového systému v Anglii. Od doby, kdy byl udělen první pohár, prošla trofej pěti reinkarancemi.

V roce 1895 byla odcizena a nahrazena replikou, která se používala do roku 1910 a v roce 2005 byla vydražena za 420 tisíc liber. Třetí variace se předávala vítězným týmům až do roku 1991, kdy ji nahradila stejná, ale pevnější alternativa. Zatím poslední pohár, který vychází z ocenění, jež se používalo od roku 1911, se uděluje šampionům od roku 2014. Váží 6,3 kilogramu a je mnohem odolnější než jeho předchůdci.

FA Cup.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

10. Wimbledon Trophy (pohár pro vítěze tenisového Wimbledonu)

Už od roku 1887 přebírá vítěz nejstaršího tenisového turnaje na světě pohár na dvorcích All England Clubu. Šampion mužské dvouhry získává 47 centimetrů vysokou trofej z pozlaceného stříbra. Nic cennějšího v tenisovém světě neexistuje.

Za všechno hovoří slova vítěze z roku 2001 Chorvata Gorana Ivaniševiče: „Bez ohledu na to, co dokážu až do konce své kariéry, budu navždy vítězem Wimbledonu.“ Co dodat?

10.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

9. America's Cup Trophy (pohár pro vítěze jachtařského závodu)

Vypadá jako Aladinova lampa a je skoro stejně tak starý. America’s Cup je nejstarší sportovní trofej na světě, o niž se stále bojuje.

Pohár byl poprvé předán vítězi jachtařského závodu kolem ostrova Wight v Anglii v roce 1851. Vyhrála ho loď nazvaná America, po níž byla trofej pojmenována. Následně byla věnována Newyorskému jachtařskému klubu.

9.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

8. Borg-Warner Trophy (pohár pro vítěze závodu 500 mil v Indianapolis)

Už od roku 1936 se vítěz legendárního závodu 500 mil v Indianapolis stane aspoň symbolicky držitelem obřího poháru, který nese jméno společnosti, jež vyrábí automobilové příslušenství. Trofej, která je vysoká víc než půldruhého metru, je vyrobená z mincovního stříbra a váží téměř 70 kilogramů. V roce 1991 podstoupil pohár důkladnou rekonstrukci a získal nový, masivnější podstavec, kam jsou vyrývána jména vítězů závodu.

8.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

7. Ashes Trophy (pohár pro vítěze kriketové série mezi Anglií a Austrálií)

Kriketová série Anglie s Austrálií se hrála poprvé v roce 1882 a je jedním z nejslavnějších a nejstarších sportovních soupeření na světě. V současnosti se hraje jednou za dva roky, střídavě v Anglii a Austrálii.

Trofejí je urna, v níž má být symbolický popel z „anglického kriketu“, který zemřel v roce 1882, když Australané vyhráli poprvé na britských ostrovech. Vítězné týmy přebírají pouze repliku.

7.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

6. Vince Lombardi Trophy (trofej pro vítěze Super Bowlu)

Finálový souboj dvou nejlepších týmů National Football League vždycky rozhoduje o novém držiteli Vince Lombardi Trophy. Trofej pro nejlepší celek amerického fotbalu nese jméno po legendárním trenérovi Lombardim a stává se majetkem vítězného klubu. Každý rok vyrobí pro nového šampiona firma Tiffany & Co nový kousek, který je z ryzího stříbra a váží přes tři kilogramy.

6.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

5. Commissioner's Trophy (trofej pro vítěze baseballové Světové série)

Každoročně převezme tuto trofej celek, který vyhraje Světovou sérii, tedy utkání vítězů dvou nevýznamnějších amerických lig (National League a American League). Baseballovou relikvii vyrábí firma Tiffany & Co a stojí přibližně 15 tisíc dolarů. Je vyrobena z mincovního stříbra, váží asi 13,5 kilogramu a je na ní třicet vlaječek, které symbolizují všechny kluby, jež mají právo o ni bojovat.

5.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

4. Larry O'Brien Championship Trophy (pohár pro vítěze basketbalové NBA)

Pohár se jménem Larry O’Briena přebírá vítěz basketbalové NBA od roku 1977, kdy nahradil trojej, jež nesla jméno Waltera A. Browna. Je vyroben z 6,5 kilogramu stříbra a potažený čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Symbolizuje míč (ve skutečné velikosti) těsně předtím, než zapadne do koše.

Vítězný tým si trofej vždycky ponechá a pro další sezony vyrábí firma Tiffany & Co novou. Její cena činí 13 500 dolarů.

4.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

3. Pohár pro vítěze fotbalové Ligy mitrů

Ušatý pohár, který si letos odvezli z Istanbulu fotbalisté Manchesteru City, je druhou nejcennější fotbalovou trofejí na světě. Současný pohár je 73,5 centimetrů vysoký, váží osm a půl kilogramu a je snem každého fotbalisty, který hraje na evropském kontinentě.

3.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

2. Stanley Cup (pohár pro vítěze kanadsko-americké NHL)

Původní mísa pro vítěze NHL byla vyrobena ze stříbra a měla oproti současnému poháru jen nepatrnou velikost. Nynější trofej je vyrobena ze stříbra a slitiny niklu, je vysoká téměř 90 centimetrů a váží přes 15 kilogramů. Rok co rok se na podstavec vyrývají jména hráčů vítězného týmu, trenérů i klubových činovníků.

2.jpg

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

1. FIFA World Cup Trophy (pohár pro fotbalové mistry světa)

Hodnota trofeje pro světové fotbalové šampiony, o kterou se hraje každé čtyři roky, je vyčíslena na 20 milionů dolarů. Soška z osmnáctikarátového zlata představuje dvě postavy zvedající zeměkouli, jež je zároveň i fotbalovým míčem. Aktuálním držitelem patrně nejcennějšího sportovního artefaktu na světě jsou fotbalisté Argentiny, kteří vyhráli v roce 2022 mistrovství světa v Kataru.

1.jpg

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud