Kde se momentálně nachází NHL a kam směřuje? Na tuto otázku by se daly vyplodit stohy více či méně fundovaných odpovědí. My jsme se rozhodli na to jít trochu jinak. Zodpovíme si ji formou výběru tří hráčů (brankáře, obránce a útočníka - veterána, hráče v nejlepším věku a dravého mladíka), kteří svým herním stylem nejvíc charakterizují současnost a zároveň i blízkou budoucnost nejslavnější hokejové soutěže na světě. Jsou to typy moderních hokejistů, kteří symbolizují, kam se NHL dostala a kterým směrem se bude vyvíjet dál. Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 4
Brankář: Carey Price (Montreal Canadiens)
Carey Price je prototypem moderního gólmana a oporou nejslavnějšího týmu v historii NHL. A to si v roce 2005, když si ho Habs vybrali už jako pátého hráče v celkovém pořadí draftu, klepali mnozí experti na čelo, protože pochybovali o jeho výjimečnosti. Jenže Price získal v roce 2014 s kanadským výběrem zlato na olympiádě v Soči a už dříve se stal šampionem na mistrovství světa dvacítek.
V roce 2015 se radoval z prestižního individuálního ocenění v podobě Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL. Ve stejném roce obdržel také Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Ve sbírce úspěchů zatím stále postrádá Stanley Cup, ale právě on je příslibem, že by Montreal mohl o nejcennější trofej třeba letos opět bojovat. V Mekce kanadského hokeje má smlouvu do roku 2026 a v aktuální sezoně si přijde na téměř deset milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 4
Obránce: Cam Fowler (Anaheim Ducks)
V současném kádru Anaheimu Ducks mnoho velkých osobností NHL nenajdeme. Nikdo by ale neměl zapomínat na devětadvacetiletého Cama Fowlera. Je to typ moderního ofenzivního zadáka, který je nesmírně rychlý a silný na puku, a je schopen hrát na levé i pravé straně defenzívy.
Už jako devatenáctiletý dokázal ve své premiérové sezoně v NHL zaznamenat 40 bodů (10+30), ve dvaadvaceti byl součástí amerického olympijského týmu na hrách v Soči a v Anaheimu patří už mnoho let za sebou mezi nejvíce vytížené hráče. Svou první sezonu v NHL v produktivitě sice dosud nepřekonal, jeho síla ale netkví jen v gólech a nahrávkách.
V minulosti ho v rozletu zbrzdilo vážné zranění, kdy dostal pukem do obličeje. Fowler má smůlu, že v současnosti nehraje v konkurenceschopném týmu. Anaheim patří mezi nejhorší celky v NHL a kvality amerického beka tak zůstávají do značné míry nevyužity. Že si ho však klub mimořádně cení dokazuje i jeho osmiletý kontrakt, který podepsal v roce 2018 a vyprší v roce 2026.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 4
Útočník: Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)
Jedničkou draftu NHL v roce 2016 se stal Američan Auston Matthews. Talentovaný centr má před sebou podle mínění odborníků zářivou budoucnost. Mnohé překvapilo, když v létě roku 2015 oznámil, že odchází do Evropy a bude hrát ve švýcarské lize. Sezonu před draftem strávil v klubu ZSC Lions a ve 36 zápasech nasbíral 46 bodů (24+22).
Hokejoví fanoušci ho pak mohli vidět i na mistrovství světa dospělých v Rusku v roce 2016, kde navzdory nízkému věku patřil k nejlepším hráčům Spojených států a v deseti zápasech nasbíral devět bodů za šest gólů a tři asistence. Jen o pár měsíců dříve pomohl celku USA k bronzu na šampionátu juniorů.
V září roku 2016 si zahrál v týmu Severní Ameriky na Světovém poháru a v říjnu vlétl jako uragán do premiérové sezony v NHL. Hned v prvním utkání nasázel Ottawě čtyři branky a zapsal se nesmazatelně do dějin soutěže. Na konci prvního ročníku v elitní soutěži získal oprávněně Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy. Od té doby, co je součástí týmu, Maple Leafs v play-off nechyběli ani jednou.
Talentovaný mladík pravidelně bojuje o čelo tabulky produktivity a momentálně je nejlepším střelcem v lize. Jestliže ho experti přirovnávají ke Gretzkymu či Lemieuxovi, dobře vědí, o čem mluví.
Foto: Profimedia.cz