Žijeme v době úzké specializace. Dnes je už téměř nemyslitelné, aby sportovec vynikal ve dvou různých disciplínách. Výjimkou je třeba Martina Sáblíková, která v letních měsících měnila rychlobruslařské náčiní za bicykl, nebo Ester Ledecká, jež na špičkové úrovní sjíždí bílé svahy na snowboardu i na lyžích.
V minulosti nebyl problém, aby profesionální sportovci svobodně přelétávali od jedné disciplíny k jiné. Pár výjimečných jedinců dokonce udělalo díru do světa a uspěli ve dvou či více odlišných sportech. Škoda, že na olympiádě v Brazílii nemohla startovat rychlobruslařka-cyklistka Martina Sáblíková. Možná by byla v tomto seznamu také. Figurovat by v něm mohla též Ester Ledecká, která na zimní olympiádě v Jižní Koreji získala zlaté medaile na lyžích i na snowboardu, ale do následujícího seznamu jsme se rozhodli zařadit jen sportovce, jejichž disciplíny se zásadně lišily.
Deset těch nejslavnějších a nejvýjimečnějších sportovních univerzálů najdete v následujících kapitolách. Je mezi nimi i výrazná česká stopa.
Pokračování 2 / 11
Bob Hayes (atletika, americký fotbal)
Bob Hayes byl jedním z hrdinů olympijských her v japonském Tokiu v roce 1964. Získal tehdy dvě zlaté medaile na sprinterských tratích – na stovce vytvořil světový rekord časem 10,06 vteřiny a ve štafetovém závodě na 4x100 metrů pomohl Američanům k dalšímu rekordnímu zápisu (39,06). Byl také prvním člověkem na světě, který zaběhl trať o délce 60 yardů pod šest sekund.
Jeho rychlost a výbušnost se uplatnila také v americkém fotbale. S celkem Dallas Cowboys dokázal vyhrát Super Bowl a v roce 2009 byl uveden do Pro Football Hall of Fame.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
Deion Sanders (americký fotbal, baseball)
Američan Deion Sanders je držitelem ojedinělého rekordu, který jen stěží někdo překoná. V roce 1989 dokázal během čtyřiadvaceti hodin zaznamenat touchdown v lize amerického fotbalu NFL a zároveň si připsal homerun v jedné z prestižních baseballových soutěží.
Kromě toho je Sanders jediným sportovcem, který si zahrál Super Bowl i baseballovou Světovou sérii. Super Bowl získal dvakrát, ze Světové série odcházel jako poražený.
Foto: Profmedia.cz
Pokračování 4 / 11
Bo Jackson (baseball, americký fotbal)
Bo Jackson se stal prvním (a dosud také jediným) sportovcem, který se dostal do All-Star týmů ve dvou prestižních amerických soutěžích – v MLB a NFL. Televizní kanál ESPN ho označil za „největšího sportovce všech dob.“
Jeho primárním sportem byl americký fotbal. Není divu – stovku zvládl zaběhnout za 10,39 vteřiny. V roce 1991 však kvůli vážnému zranění tento sport opustil a věnoval se už jen baseballu. Když ukončil v roce 1994 kariéru, měl na kontě čtyři sezony, ve kterých zaznamenal více než 20 homerunů a jednu, v níž se dostal dokonce přes třicet.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
Gene Conley (baseball, basketbal)
Gene Conley je jediným sportovcem, který dokázal ukořistit nejcennější trofeje ve dvou ze čtyř nejpopulárnějších sportů na severoamerickém kontinentě. V roce 1957 vyhrál baseballovou Světovou sérii s celkem Milwaukee Bravers a jako jedna z opor dovedl Boston Celtics ke třem výhrám v basketbalové NBA v řadě (1959 – 1961).
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
Lionel Conacher (hokej, americký fotbal)
Lionel Conacher byl zvolen nejlepším kanadským sportovcem první poloviny 20. století, což napovídá, že šlo o výjimečnou osobnost. „Big Train“, jak se mu přezdívalo, začínal u ragby, od kterého se dostal k profesionálnímu americkému (kanadskému) fotbalu a posléze i k hokeji.
S fotbalovým týmem Toronto Argonauts vyhrál v roce 1921 Grey Cup, v NHL se dvakrát radoval ze zisku Stanley Cupu v týmech Chicaga Black Hawks a Montrealu Maroons. Je jedním ze dvou hráčů, kterým se tyto trofeje povedlo vyhrát. Kromě toho se úspěšně věnoval také boxu, zápasu a lakrosu. Po skončení sportovní kariéry se stal politikem a poslancem parlamentu. Postupně byl uveden do kanadské fotbalové, hokejové a lakrosové Síně slávy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
Mildred Didriksonová (atletika, golf)
Američanka Mildred Didriksonová byla emancipovanou ženou dávno předtím, než fanatické feministky začaly žvanit o rovnoprávnosti pohlaví případně diskrimanci toho něžného. Její rodiče připluli za Velkou louži z Norska odkud si nejspíš přivezla do Nového světa i nadstandardní sportovní talent.
V roce 1932 vybojovala na olympiádě v Los Angeles zlaté medaile v běhu na 80 metrů přes překážky a v hodu oštěpem, a k nim přidala stříbro ze skoku vysokého. O tři roky později začala hrát golf a v roce 1947 se stala profesionálkou. Než odešla do sportovního důchodu, stačila vyhrát deset majorů a celkem 41 turnajů na okruhu LPGA.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
Jaroslav Drobný (hokej, tenis)
Jaroslav Drobný hrál v letech 1936 až 1949 v hokejovém klubu LTC Praha a patřil k oporám reprezentace. Byl členem týmu na mistrovství světa v roce 1939 a v roce 1947 pomohl československému celku na šampionátu v Praze k prvnímu titulu mistrů světa. O rok později se podílel na zisku stříbrných medailí z olympijských her ve Svatém Mořici.
Československo reprezentoval také na tenisových kurtech v Davis Cupu. Spolu s Vladimírem Černíkem držel s počtem jedenácti vítězství ve čtyřhře národní rekord, který až před pár lety překonali Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem. Po komunistickém puči v roce 1948 emigroval a stal se egyptským státním občanem. Pro severoafrickou zemi vybojoval tři grandslamové tituly – v letech 1951 a 1952 vyhrál French Open a v roce 1954 slavil vítězství ve Wimbledonu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
Eddie Eagan (box, boby)
Američan Eddie Eagan je dodnes jediným sportovcem, který dokázal vyhrát zlatou olympijskou medaili na letních i zimních hrách v různých disciplínách. Švédský krasobruslař Gillis Grafström sice vyhrál také zlato na letní i zimní olympiádě, ale obě ve stejné disciplíně, protože krasobruslení bylo tehdy i na programu letních her.
Eagan se stal olympijským vítězem v boxu na letních hrách v Antverpách v roce 1920, pro zimní zlatou medaili si dosvištěl jako člen amerického čtyřbobu v roce 1932 na olympiádě v Lake Placid. Po skončení sportovní kariéry se stal právníkem a během druhé světové války sloužil v americké armádě v hodnosti plukovníka.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
Harvey Pulford (hokej, americký fotbal, lakros, veslování, box)
Kanaďan Harvey Pulford byl sportovní obdobou švýcarského armádního nože – na špičkové úrovni provozoval hned několik sportů. Byl kapitánem hokejového celku Ottawy, s nímž dokázal čtyřikrát vybojovat Stanley Cup. Kromě toho se stal šampionem v každém dalším sportovním odvětví, do kterého se pustil.
V americkém fotbalu a v lakrosu vyhrál čtyři tituly, stal se vítězem amerického a kanadského veslařského šampionátu a kanadským šampionem v boxu. Když byla v roce 1945 založena Hokejová síň slávy, byl Pulford jedním z prvních devíti členů, kteří do ní byli slavnostně uvedeni.
Pokračování 11 / 11
Jim Thorpe (atletika, americký fotbal, baseball, basketbal)
Jednoduše řečeno - Jim Thorpe je největší sportovec všech dob, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Thorpe byl poloviční indián, který se narodil v roce 1888 poblíž města Prague v Oklahomě a dodnes je považován za jednoho z nejvšestrannějších sportovců v historii.
V roce 1912 na olympijských hrách ve Stockholmu potvrdil svou atletickou univerzálnost hned ve dvou disciplínách, které jsou i dnes vzorem všestranného nadání. Vyhrál dvě zlaté medaile, a to v pětiboji (skok daleký, hod oštěpem, hod diskem a běh na 200 a 1500 metrů) a v desetiboji.
Později o cenné kovy přišel, protože olympijský výbor zjistil, že v té době už hrál na poloprofesionální úrovni baseball, což tehdejší amatérský status zakazoval. Třicet let po Thorpově smrti mu však olympijský výbor zlaté medaile in-memoriam vrátil a jeho výkony a vítězství jsou zapsány v olympijských análech.
Kromě atletické kariéry strávil sedm let v profesionální baseballové soutěži MBL a odehrál 13 sezon v lize amerického fotbalu NFL. Na profesionální úrovni si zahrál také basketbal v týmu složeném výhradně z Indiánů.
Foto: Profimedia.cz