Tihle byli první. 3 nezapomenutelné české zápisy do historie finálových bojů o Stanley Cup

Ať už letos vyhraje Stanley Cup Florida či Edmonton, jisté je, že se z poháru pro vítěze nenapije žádný český hokejista. Nikdo další se tak nezařadí k tuzemským borcům, kteří to v minulosti dokázali.

Jiří Hrdina se radoval třikrát. Jaromír Jágr, Patrik Eliáš či Dominik Hašek dvakrát. Kteří další Češi výrazně promluvili do historie finálových bojů? Kdo byl prvním českým hokejistou, který si zahrál ve finále NHL? Kdo jako první v boji o Stanley Cup skóroval? A kdo slavnou trofej premiérově získal? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Ivan Hlinka – první Čech ve finále

Ivan Hlinka.jpg

Bývalý legendární trenér, který dovedl české hokejisty ke zlatu v Naganu, absolvoval také velmi úspěšnou hráčskou kariéru. Litvínovský odchovanec a jedenáctinásobný medailista z mistrovství světa strávil dva roky v zámoří a hned v první sezoně 1981/82 postoupil s Vancouverem až do finále.

V základní části posbíral 60 (23+37) kanadských bodů, dva góly a šest nahrávek přidal v play-off, Vancouver ale na Stanley Cup nedosáhl. Po výhře 4:0 na zápasy se radoval New York Islanders. Hlinka však už navždy zůstane prvním českým hokejistou, který si zahrál o nejslavnější hokejový pohár světa.

Pokračování 3 / 4

Jaroslav Pouzar – první český vítěz Stanley Cupu

Pouzar.jpg

To, co se nepovedlo Hlinkovi, dokázal o dva roky později Jaroslav Pouzar. Dvojnásobný mistr světa odešel před sezonou 1982/83 z Českých Budějovic do Edmontonu, se kterým získal po roce Stanley Cup.

V dalších dvou letech ho s týmem Oilers vybojoval ještě dvakrát. Nejen, že je prvním českým hráčem, který zvedl pohár nad hlavu, ale společně s Jiřím Hrdinou je rekordmanem v počtu celkových vítězství. V play-off odehrál během čtyř let dohromady 29 zápasů, ve kterých dal šest branek a přidal čtyři nahrávky. Poté odešel do Německa.

Pokračování 4 / 4

Petr Klíma – první český střelec ve finále NHL

Petr Klíma.jpg

Petr Klíma odehrál v NHL téměř 900 zápasů, ve kterých nastřádal přes 600 kanadských bodů. Začínal v Detroitu, pokračoval v Edmontonu, hrál také za Tampu Bay, Los Angeles a Pittsburgh. Zámořskou kariéru ukončil po 14 letech znovu v dresu Red Wings.

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1989/90 s Oilers, s nimiž získal Stanley Cup. Edmonton porazil Boston 4:1 na zápasy a Klíma byl hrdinou jednoho z nich. Ve 116. minutě prvního duelu rozhodl a stal se prvním českým finálovým střelcem v historii.

Doporučujeme

Články odjinud