To je síla. 6 bývalých Rusů z NHL, kteří sbornou potáhnou k olympijskému zlatu

Hokejový olympijský turnaj bude bez posil z NHL, což je ohromná rána zejména pro týmy Kanady, USA a Švédska. Vytěžit by z toho naopak mohli Rusové, kteří do Jižní Koreje vyšlou neskutečně silný tým.

Pokud se má ukázat síla KHL, bude to právě teď. Soutěž se stane zásobárnou reprezentačních výběrů, které budou bojovat o olympijské medaile. Hlavním aspirantem na zlato je ruská sborná, která by ve svých řadách měla mít i několik hráčů, co dříve působili v NHL. Jména šesti těch, kteří by Rusko měli dovést až na úplný vrchol, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Anton Bělov

Anton Bělov.jpg

Vytáhlý Anton Bělov je skvělým bruslařem. V KHL dlouhodobě patří mezi nejlepší obránce, je produktivní a patří k oporám ruské reprezentace. V sezoně 2013/14 se zkoušel prosadit v Edmontonu, zámořská mise mu ale příliš nesedla. Poté se vrátil domů a stal se oporou Petrohradu. Statoval už na olympiádě v Soči, Světový pohár sice vynechal, v Jižní Koreji by měl ale patřit k lídrům sborné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Pavel Dacjuk

Pavel Dacjuk Rusko.jpg

Před měsícem mu bylo už 39 let, přesto na své výjimečnosti nic neztratil. Pavel Dacjuk býval dlouhá léta považován za jednoho z nejšikovnějších hráčů NHL, kterou v letech 2002 a 2008 vyhrál.

V zámoří nehrál jinde než v Detroitu, s Red Wings se však před minulou sezonou rozloučil a zamířil do Petrohradu. Mistr světa z roku 2012 se ihned stal hvězdou KHL, vynechal sice světový šampionát, na olympiádě by ale neměl chybět. Pokud se v Jižní Koreji představí, bude to už jeho pátá účast pod pěti kruhy v řadě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Sergej Kalinin

Sergej Kalinin.jpg

Šestadvacetiletý útočník se narodil a hokejově také vyrůstal v Omsku. V sezoně 2014/15 „vyrostl“ v kapitána Avangardu a v následujícím ročníku zamířil do NHL. V dresu New Jersey Devils se ale příliš neprosadil, v uplynulé sezoně odehrál 43 zápasů a zaznamenal v nich pouhé čtyři body. Poté se stal novou posilou Petrohradu. Na olympiádě ještě nehrál, dočká se účastník dvou světových šampionátů v příštím roce?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Ilja Kovalčuk

Ilja Kovalčuk.jpg

Po sezoně se spekulovalo o jeho návratu do NHL, kde má smlouvu s New Jersey, Ilja Kovalčuk ale nakonec setrval v Petrohradu a měl by být jednou z nejvýraznějších osobností olympijského turnaje.

Jednička draftu z roku 2001 opustila zámoří dobrovolně před čtyřmi lety s bilancí 848 zápasů a 843 kanadských bodů. Před příchodem do Devils hrál za Atlantu, po návratu ze zámoří působí v Petrohradu, s nímž v roce 2015 získal Gagarinův pohár. Taky je dvojnásobným mistrem světa a bronzovým medailistou z olympiády v Salt Lake City. Přidá další cenný kov v Jižní Koreji?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Alexej Marčenko

Alexej Marčenko.jpg

Další navrátilec ze zámoří. Alexej Marčenko odešel v roce 2013 z Moskvy do Detroitu, do prvního týmu se ale během čtyř let nedokázal nastálo prosadit. V průběhu uplynulé sezony pětadvacetiletý bek, který si zahrál i na Světovém poháru, zamířil do Toronta, tam se ale dlouho neohřál a vrátil se do dobře známých míst – do moskevského CSKA.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Andrej Markov

ANdrej Markov.jpg

Když Andrej Markov poprvé vyjel na led NHL, psala se sezona 2000/01. Tehdy oblékl dres Montrealu, který nosil až do konce své zámořské kariéry. Ten nastal po uplynulém ročníku, během něhož posbíral v 68 zápasech 37 kanadských bodů. Poté se účastník tří olympijských her a loňského Světového poháru vrátil domů a posílil Kazaň. Sborná tak rázem našla lídra zadních řad.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud