John Stones - 2013 (Barnsley → Everton)  Anglický reprezentant John Stones má 29 let a v Premier League už kroutí jedenáctou sezonu. A ne náhodou se o něho v minulosti zajímaly ty nejbohatší kluby jako Chelsea či oba giganti z Manchesteru. Dalo se čekat, že tehdejší kouč Evertonu Roberto Martinez svou mladou hvězdu neudrží v kádru a to se také stalo - v srpnu 2016 zamířil za 55,6 milionu liber do Manchesteru City, kde navázal na parádní výkony z liverpoolského klubu. Everton na hráči pořádně vydělal, protože z Barnesley ho v lednu 2013 získal za pouhé tři miliony liber.
 Daniel Sturridge - 2013 (Chelsea → Liverpool)  Mnozí v sezoně 2013/14 jen nevěřícně zírali, jak to těm dvěma spolu šlo. Řeč je o uruguayském útočníkovi Luisi Suárezovi a Danielu Sturridgeovi. Spousta lidí byla k tomuto spojení dvou ofenzivních osobností nejprve skeptická, ale hráči jim vytřeli zrak. Tehdejší trenér Liverpoolu Brendan Rodgers pěl na adresu svých útočníků oslavné ódy. „Neexistuje mnoho lepších dvojic pro kombinaci. Vypadá to, že se spolu dorozumívají telepaticky, to je skvělé pro celý tým,“ radoval se. Sturridge získali na Anfield Road v lednu 2013 za 12 milionů liber z Chelsea, kde jeho potenciál nebyli schopni docenit. Zranění mu však v dalších letech zabránila ukázat celý rozsah jeho velkého talentu, přesto odcházel s Merseyside s 67 nastřílenými góly ve 160 zápasech.
 Ashley Young – 2007 (Watford → Aston Villa)  Tehdy jednadvacetiletý mladík Ashley Young přišel v lednu roku 2007 z Watfordu do Aston Villy za osm milionů liber, a ty se birminghamskému klubu náramně vyplatily. Ofenzivní hráč se stal rychle jednou z opor týmu a zůstal jí až do svého přestupu do Manchesteru United v roce 2011. Na Old Trafford odcházel za víc než dvojnásobek ceny, kterou Aston Villa vyplatila Watfordu.
 Christophe Dugarry – 2003 (Bordeaux → Birmingham)  Málokdo tomu mohl uvěřit, když v lednu roku 2003 zamířil francouzský mistr světa a Evropy Christophe Dugarry do Birminghamu. Někdejší útočník AC Milán, Barcelony a Marseille měl fantastický nástup do nového působiště – v pěti premiérových zápasech nastřílel pět branek a významnou měrou pomohl k tomu, že se klub zachránil v nejvyšší soutěži.
16
Fotogalerie

Tohle se fakt povedlo. 16 nejlepších lednových přestupů v historii anglické Premier League

Za pár týdnů zase začne období, během něhož se fotbalový svět bude točit kolem přestupů. Pro fanoušky je to pokaždé vzrušující čas. Nejsledovanější soutěží světa je anglická Premier League, kde je vždycky tradičně nejčilejší obchodní ruch.

Který anglický klub udělal v minulosti největší terno během lednového přestupního termínu? Pojďme se podívat do historie a vypíchnout nejlepší transfery uplynulých let, které se v ní uskutečnily během přestupního termínu na začátku kalendářního roku. V následujících kapitolách najdete šestnáct hráčů, kteří se nakupujícím klubům opravdu vyplatili.

Pokračování 2 / 17

James Tarkowski - 2016 (Brentford → Burnley)

James Tarkowski (2).jpg

Celek Burnley se stal možná nejpříjemnějším překvapením sezony 2017/18. Mužstvo bez výraznějších hvězd skončilo na sedmém místě a vybojovalo si postup do kvalifikace o Evropskou ligu. Za úspěchem stála především vynikající defenzíva, v níž doslova čněl James Tarkowski, který byl srdcem, duší a mozkem celé obrany, která dovolila soupeřům nastřílet jen 39 branek. V tomto ohledu se Burnley stalo šestým nejlépe bránícím týmem v lize.

Nenápadný Angličan začal sezonu jako málo známý fotbalista a na jejím konci patřil mezi největší hvězdy Premier League. Díky skvělým výkonům si poprvé zahrál i v reprezentaci a dokonce se hovořilo o tom, že by mohl jet na mistrovství světa do Ruska. Byl mezi pěticí náhradníků, ale kvůli operaci kýly z něj byl ze seznamu stažen.

V Burnley, kam přestoupil v roce 2016, byl šest let naprosto klíčovým hráčem a také díky jeho výkonům se klub udržel v elitní lize a poroučel se z ní až po sezoně 2021/22. Následně Tarkowski odešel jako volný hráč do Evertonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 17

John Stones - 2013 (Barnsley → Everton)

John Stones.jpg

Anglický reprezentant John Stones má 29 let a v Premier League už kroutí jedenáctou sezonu. A ne náhodou se o něho v minulosti zajímaly ty nejbohatší kluby jako Chelsea či oba giganti z Manchesteru. Dalo se čekat, že tehdejší kouč Evertonu Roberto Martinez svou mladou hvězdu neudrží v kádru a to se také stalo - v srpnu 2016 zamířil za 55,6 milionu liber do Manchesteru City, kde navázal na parádní výkony z liverpoolského klubu. Everton na hráči pořádně vydělal, protože z Barnesley ho v lednu 2013 získal za pouhé tři miliony liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 17

Daniel Sturridge - 2013 (Chelsea → Liverpool)

Daniel Sturridge.jpg

Mnozí v sezoně 2013/14 jen nevěřícně zírali, jak to těm dvěma spolu šlo. Řeč je o uruguayském útočníkovi Luisi Suárezovi a Danielu Sturridgeovi. Spousta lidí byla k tomuto spojení dvou ofenzivních osobností nejprve skeptická, ale hráči jim vytřeli zrak.

Tehdejší trenér Liverpoolu Brendan Rodgers pěl na adresu svých útočníků oslavné ódy. „Neexistuje mnoho lepších dvojic pro kombinaci. Vypadá to, že se spolu dorozumívají telepaticky, to je skvělé pro celý tým,“ radoval se. Sturridge získali na Anfield Road v lednu 2013 za 12 milionů liber z Chelsea, kde jeho potenciál nebyli schopni docenit. Zranění mu však v dalších letech zabránila ukázat celý rozsah jeho velkého talentu, přesto odcházel s Merseyside s 67 nastřílenými góly ve 160 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 17

Ashley Young – 2007 (Watford → Aston Villa)

Young.jpg

Tehdy jednadvacetiletý mladík Ashley Young přišel v lednu roku 2007 z Watfordu do Aston Villy za osm milionů liber, a ty se birminghamskému klubu náramně vyplatily. Ofenzivní hráč se stal rychle jednou z opor týmu a zůstal jí až do svého přestupu do Manchesteru United v roce 2011. Na Old Trafford odcházel za víc než dvojnásobek ceny, kterou Aston Villa vyplatila Watfordu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 17

Christophe Dugarry – 2003 (Bordeaux → Birmingham)

Dugarry.jpg

Málokdo tomu mohl uvěřit, když v lednu roku 2003 zamířil francouzský mistr světa a Evropy Christophe Dugarry do Birminghamu. Někdejší útočník AC Milán, Barcelony a Marseille měl fantastický nástup do nového působiště – v pěti premiérových zápasech nastřílel pět branek a významnou měrou pomohl k tomu, že se klub zachránil v nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 17

Gary Cahill – 2008 (Aston Villa → Bolton)

Cahill.jpg

Gary Cahill je „přeborníkem“ na lednové přestupy. V roce 2012 zamířil z Boltonu do Chelsea, ale ještě vydařenější transfer absolvoval o čtyři roky dříve, kdy opustil Aston Villu a podepsal smlouvu v Boltonu. Urostlý obránce byl jedním z hlavních důvodů proč se klub dokázal během čtyř let jeho angažmá udržet v nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 17

Javier Mascherano – 2007 (West Ham United → Liverpool)

Mascherano.jpg

Argentinský stoper Javier Mascherano odešel v lednu roku 2007 z West Hamu do Liverpoolu za pět a půl milionu liber. Když v roce 2010 mířil do Barcelony, katalánský velkoklub za něho poslal na Anfield Road skoro pětkrát tolik – konkrétně 24 milionů liber. Mascherano dodnes patřil k nejoblíbenějším hráčům liverpoolských fanoušků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 17

Patrice Evra – 2006 (AS Monako → Manchester United)

Evra.jpg

V roce 2006 si manažer Manchesteru United Alex Ferguson vyhlédl v Monaku levého obránce Patrice Evru a poslal za něho do knížecího klubu asi pět a půl milionu liber. Nejspíš tohoto nákupu nikdy nelitoval.

Francouzský reprezentant byl od té doby až do roku 2014 jedním ze stavebních kamenů sestavy Red Devils. Pět titulů pro vítěze Premier League a vítězství v Lize mistrů hovoří asi za vše.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 17

Clint Dempsey – 2007 (New England Revolution → Fulham)

Dempsey.jpg

Americký reprezentant Clint Dempsey se stal ihned po svém příchodu do Fulhamu v lednu roku 2007 klíčovým hráčem mužstva. Pod vedením kouče Roye Hodgsona překvapivě postoupil celek až do finále Evropské ligy v sezoně 2009/10. Fulham koupil ofenzivní americké eso za čtyři miliony dolarů, když v roce 2013 klub opouštěl a mířil do Tottenhamu, byla jeho cena šest milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 17

Luis Suárez - 2011 (Ajax Amsterdam → Liverpool)

Luis Suarez.jpg

Podle mnohých fotbalových expertů patří Louis Suárez k nejtalentovanějším hráčům posledních dvaceti let. El Pistolero okouzloval během angažmá v Liverpoolu špičkovými střeleckými a driblérskými schopnostmi, rychlýma nohama a fyzickou kondicí supermana. Ve 110 ligových zápasech nasázel 69 branek, dalších třináct přidal v pohárových střetnutích.

Mnozí v sezoně 2013/14 jen nevěřícně zírali, jak to Suárezovi a Danielu Sturridgeovi v ofenzívě Reds jde. Spousta lidí byla k tomuto spojení dvou ofenzivních osobností nejprve skeptická, ale hráči jim vytřeli zrak.

Tehdejší trenér Liverpoolu Brendan Rodgers pěl na adresu svých útočníků oslavné ódy. „Neexistuje mnoho lepších dvojic pro kombinaci. Vypadá to, že se spolu dorozumívají telepaticky, to je skvělé pro celý tým,“ radoval se.

Kromě nesporných fotbalových kvalit však Suárez ukázal na ostrovech také odvrácenou tvář. Pykal zákazem hraní za rasistické chování či za kousnutí protihráče.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 17

Riyad Mahrez - 2014 (Le Havre → Leicester City)

Riyad Mahrez.jpg

Leicester City získal alžírského reprezentanta Riyada Mahreze v lednu roku 2014 za směšných 500 tisíc eur z francouzského klubu Le Havre. Neuplynulo ani moc času a jeho cena byla více než stonásobně vyšší. Když v roce 2018 přestupoval do Manchesteru City, zaplatili Citizens Liškám 60 milionů liber. Ještě než však k transferu došlo, pomohl Mahrez fantastickými výkony Leicesteru v roce 2016 k šokujícímu prvenství v Premier League a stal se nejlepším hráčem soutěže podle hráčské asociace PFA i podle hlasování fanoušků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 17

Branislav Ivanovič – 2008 (Lokomotiv Moskva → Chelsea)

Ivanovič.jpg

Londýnský velkoklub získal srbského obránce Branislava Ivanoviče v lednu roku 2008 z ruského Lokomotivu Moskva za necelých deset milionů liber. Jak se brzy ukázalo, byl to nadmíru vydařený kauf.

Branislav Ivanovič se v Chelsea stal rychle jedním z pilířů mužstva a byl jím dlouhých devět let - až do zimního přestupního období v roce 2017, kdy zamířil zpět do Ruska, tentokrát do Petrohradu. Blues i díky jeho přispění vybojovali dvakrát anglický titul, třikrát FA Cup a v roce 2012 triumfovali v Lize mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 17

Nemanja Vidič – 2006 (Spartak Moskva → Manchester United)

Vidič.jpg

Manchester United neváhal na začátku roku 2006 poslat na účet moskevského Spartaku sedm milionů liber, aby získal srbského stopera Nemanju Vidiče. Tehdy se stal nejdražším obráncem v historii ruské ligy.

Pro Manchester šlo o skvělou investici, protože Vidič se stal nejlepším bekem Fergusonova celku. Pětkrát pomohl vyhrát anglickou ligu, v roce 2008 se radoval ze zisku poháru pro vítěze Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 17

Edin Džeko – 2011 (Wolfsburg → Manchester City)

Džeko.jpg

V roce 2011 si útočníka Edina Džeka z Bosny a Hercegoviny pořídili do týmu Manchesteru City za 27 milionů liber. To byla pořádná suma, ale bývalý hráč Teplic se milionářskému klubu vyplatil.

Hned ve svém prvním ročníku v Premier League zařídil Edin Džeko v posledním utkání proti Queens Park Rangers po 44 letech pro klub mistrovský titul. O dvě sezony později (2013/14) pomohl šestnácti ligovými góly vybojovat další prvenství v nejvyšší anglické soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 17

Bruno Fernandes - 2020 (Sporting Lisabon → Manchester United)

Bruno Fernandes-Manchester United1.jpg

Manchester United lednu roku 2020 zoufale potřeboval zkvalitnit tým a hlavní vysněnou posilou se stal portugalský záložník Bruno Fernandes ze Sportingu Lisabon. O jeho přestupu na Old Trafford se mluvilo a psalo několik týdnů, ale k dohodě klubů dlouho nedocházelo. Manchesteru se totiž zdála přestupní částka, kterou požadoval jeho zaměstnavatel, dost přemrštěná. Nakonec to klaplo a za 80 milionů eur se Fernandes mohl stěhovat.

Že to byl dobrý nákup, ukazují jeho výkony. Je kreativním motorem mužstva, v dresu Red Devils odehrál dosud 127 ligových utkání, ve kterých nastřílel 45 gólů. Portál TransferMarkt uvádí jeho aktuální tržní cenu 75 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 17

Virgil van Dijk - 2018 (Southampton → Liverpool)

Virgil van Dijk.jpg

Holandský stoper Virgil van Dijk na sebe výrazně upozornil už v době, kdy mu bylo pouhých dvacet let a vybojoval si pevné místo v sestavě Groningenu. V nizozemské nejvyšší soutěži strávil dvě nesmírně povedené sezony a následně za necelé tři miliony liber zamířil do slavného Celtiku Glasgow.

Na začátku ročníku 2015/16 už byla jeho cena více než čtyřnásobná - do Southamptonu se stěhoval za 13 milionů liber a v klubu během dvou a půl sezon vyrostl v uznávanou personu Premier League. Zájem o jeho služby měly bohaté velkokluby, na začátku roku 2018 nakonec podepsal smlouvu v Liverpoolu, který za holandského reprezentanta poslal do Southamptonu 75 milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud