Michal Bílek  Bývalý reprezentační trenér České republiky a ještě nedávno kouč Plzně zamířil do Španělska v roce 1990 po vydařeném mistrovství světa v Itálii. Stal se posilou Betisu Sevilla, za který odehrál 59 zápasů a dal v nich 11 branek. Jen 12 utkání však patřilo mezi ty v nejvyšší soutěži. Druhou sezonu však nedokončil a vrátil se zpět na Letnou.

Michal Bílek
Bývalý reprezentační trenér České republiky a ještě nedávno kouč Plzně zamířil do Španělska v roce 1990 po vydařeném mistrovství světa v Itálii. Stal se posilou Betisu Sevilla, za který odehrál 59 zápasů a dal v nich 11 branek. Jen 12 utkání však patřilo mezi ty v nejvyšší soutěži. Druhou sezonu však nedokončil a vrátil se zpět na Letnou.

 Pavel Hapal  Pavel Hapal opustil v roce 1992 Olomouc a zamířil do Leverkusenu. O tři roky později se stěhoval do Španělska a stal se posilou Tenerife, které mimo jiné přivedlo i trenéra Juppa Heynckese. Byl jedním z klíčových hráčů týmu a vybojoval s ním páté místo v La Lize, které znamenalo účast v Poháru UEFA. On sám se ale v závěru ročníku vážně zranil a přišel o účast na Euru v Anglii. Pak jeho hráčská kariéra nabrala sestupnou křivku.
 Petr Kouba  V roce 1996 dovedl brankář Petr Kouba českou reprezentaci do finále evropského šampionátu a zajistil si první zahraniční angažmá. Ze Sparty přestoupil do La Coruni, zasáhl ale jen do čtyř zápasů a po roce se stěhoval do Kaiserslauternu. Ani tam ale moc prostoru nedostal a vrátil se do Prahy. Chytal za Žižkov, do Španělska ho to však stále táhlo a do La Coruni se ještě vrátil. Během dvou let se ale znovu téměř neprosadil a v roce 2001 zamířil do Jablonce.
 Radek Bejbl  Stejně jako gólman Petr Kouba zamířil po Euru v roce 1996 do Španělska i Radek Bejbl. V Atlétiku Madrid zůstal čtyři roky, zahrál si Ligu mistrů a za tým odehrál více než sto zápasů v La Lize. Žádný Čech jich dosud nezvládl víc. Klub z hlavního města ale v roce 2000 sestoupil a Bejbl odešel do francouzského Lens.
 Jaroslav Plašil  Bývalý reprezentační záložník Jaroslav Plašil v roce 2007 opustil Monako a zamířil do španělské Osasuny. Vybojoval si místo v základní sestavě a v 66 ligových zápasech vstřelil osm branek. Po dvou letech se však vrátil do Francie a posílil Bordeaux.
9
Fotogalerie

Tomáš Vaclík a spol. 9 českých fotbalistů, kteří si zahráli ve španělské La Lize

Španělská nejvyšší fotbalová soutěž si zatím moc českých fotbalistů neužila. Když nepočítáme Jiřího Hankeho a Yanka Daučíka, kteří se narodili v Československu, ale kariéru strávili jako emigranti na Pyrenejském poloostrově, pak se dopočítáme jen devíti tuzemských hráčů v La Lize.

Někteří čeští fotbalisté odehráli ve španělské La Lize desítky zápasů, jiní se v této soutěži mihli jen epizodně. Všech devět tuzemských borců najdete i s jejich příběhy v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Michal Bílek

Bílek.jpg

Bývalý reprezentační trenér České republiky a ještě nedávno kouč Plzně zamířil do Španělska v roce 1990 po vydařeném mistrovství světa v Itálii. Stal se posilou Betisu Sevilla, za který odehrál 59 zápasů a dal v nich 11 branek. Jen 12 utkání však patřilo mezi ty v nejvyšší soutěži. Druhou sezonu však nedokončil a vrátil se zpět na Letnou.

Pokračování 3 / 10

Pavel Hapal

Hapal.jpg

Pavel Hapal opustil v roce 1992 Olomouc a zamířil do Leverkusenu. O tři roky později se stěhoval do Španělska a stal se posilou Tenerife, které mimo jiné přivedlo i trenéra Juppa Heynckese. Byl jedním z klíčových hráčů týmu a vybojoval s ním páté místo v La Lize, které znamenalo účast v Poháru UEFA. On sám se ale v závěru ročníku vážně zranil a přišel o účast na Euru v Anglii. Pak jeho hráčská kariéra nabrala sestupnou křivku.

Pokračování 4 / 10

Petr Kouba

Petr Kouba2.jpg

V roce 1996 dovedl brankář Petr Kouba českou reprezentaci do finále evropského šampionátu a zajistil si první zahraniční angažmá. Ze Sparty přestoupil do La Coruni, zasáhl ale jen do čtyř zápasů a po roce se stěhoval do Kaiserslauternu. Ani tam ale moc prostoru nedostal a vrátil se do Prahy. Chytal za Žižkov, do Španělska ho to však stále táhlo a do La Coruni se ještě vrátil. Během dvou let se ale znovu téměř neprosadil a v roce 2001 zamířil do Jablonce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Radek Bejbl

Radek Bejbl-Atlético1.jpg

Stejně jako gólman Petr Kouba zamířil po Euru v roce 1996 do Španělska i Radek Bejbl. V Atlétiku Madrid zůstal čtyři roky, zahrál si Ligu mistrů a za tým odehrál více než sto zápasů v La Lize. Žádný Čech jich dosud nezvládl víc. Klub z hlavního města ale v roce 2000 sestoupil a Bejbl odešel do francouzského Lens.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Jaroslav Plašil

Jaroslav Plašil Osasuna.jpg

Bývalý reprezentační záložník Jaroslav Plašil v roce 2007 opustil Monako a zamířil do španělské Osasuny. Vybojoval si místo v základní sestavě a v 66 ligových zápasech vstřelil osm branek. Po dvou letech se však vrátil do Francie a posílil Bordeaux.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Tomáš Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši Atlético 3.jpg

Někdejší reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši se do Španělska dostal přes Hamburk a Fiorentinu a v roce 2008 se objevil v Madridu. V sezoně 2009/10 s Atlétikem vyhrál první ročník Evropské ligy a triumfoval i v následném Superpoháru. Na kontě má 92 utkání v La Lize. V roce 2011 odešel do Galatasaraye.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Jiří Jarošík

Jiří Jarošík Zaraoza.jpg

Bývalý hráč Celtiku Glasgow, Chelsea či CSKA Moskva přišel během zimního přestupního termínu v sezoně 2009/10 do Zaragozy, kde prožil úspěšný rok a půl. Odehrál 55 ligových utkání a vstřelil pět branek. Potom si Jiří Jarošík plácl se Spartou, do Španělska se však ještě vrátil a oblékl dres druholigového Alavésu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Tomáš Vaclík

Tomáš Vaclík-Sevilla.jpg

Gólman Tomáš Vaclík vyměnil v létě roku 2018 švýcarskou soutěž za Španělsko a stal se posilou Sevilly, která za něho poslala do Basileje v přepočtu téměř 160 milionů korun. Český brankář se okamžitě stal novou jedničkou ambiciózního týmu a tuto roli z rukou dlouho nepustil. Když se po sezoně 2020/21 s Pyrenejským poloostrovem loučil, měl na kontě 71 utkání v La Lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Jakub Jankto

Jakub Jankto-Getafe.jpg

Když Jakub Jankto přestupoval v létě roku 2019 z Udine do Sampdorie Janov, kluby se dohodly na přestupové částce cca 15 milionů eur. Odchovanec Slavie Praha se tak zařadil mezi nejdražší české fotbalisty v historii.

Janktovi se nesmírně povedly dvě sezony v Udine, ale neskrýval touhu z klubu odejít. O jeho služby se údajně zajímali skauti AC Milán či Lazia Řím, on se nakonec rozhodl pro Sampdorii. Předloni v létě se však přece jen stěhoval. Po sedmi letech opustil Apeninský poloostrov a vydal se do Španělska. Getafe poslalo do Sampdorie za českého reprezentanta šest milionů eur, ale v dresu tohoto klubu odehrál pouze 14 ligových utkání. Loni v létě se stal posilou Sparty. Na Letnou přišel na hostování do konce sezony. V Getafe má podepsanou smlouvu až do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud