Marián Studenič (Seattle Kraken)  Pětadvacetiletý útočník Marián Studenič býval v minulosti součástí malé slovenské kolonie v New Jersey, ale v únoru 2022 získal jeho hráčská práva Dallas. Devils si talentovaného odchovance Skalice vybrali v pátém kole draftu v roce 2017 a v ročníku 2020/21 dostal první šanci předvést se v NHL. Ani v texaském klubu ale nedostával moc příležitostí. Během dvou sezon odehrál jen 19 utkání a loni v létě se přesunul do Seattlu, kde podepsal roční kontrakt. Zatím však hraje především ve farmářském celku Coachella Valley Firebirds v soutěži AHL. V dresu Krakenů naskočil jen do dvou zápasů.

Marián Studenič (Seattle Kraken)
Pětadvacetiletý útočník Marián Studenič býval v minulosti součástí malé slovenské kolonie v New Jersey, ale v únoru 2022 získal jeho hráčská práva Dallas. Devils si talentovaného odchovance Skalice vybrali v pátém kole draftu v roce 2017 a v ročníku 2020/21 dostal první šanci předvést se v NHL. Ani v texaském klubu ale nedostával moc příležitostí. Během dvou sezon odehrál jen 19 utkání a loni v létě se přesunul do Seattlu, kde podepsal roční kontrakt. Zatím však hraje především ve farmářském celku Coachella Valley Firebirds v soutěži AHL. V dresu Krakenů naskočil jen do dvou zápasů.

 Miloš Kelemen (Arizona Coyotes)  Parádní sezona 2021/22 v dresu Mladé Boleslavi otevřela slovenskému útočníkovi Miloši Kelemenovi cestu do NHL. Momentálně čtyřiadvacetiletý hráč nikdy neprošel draftem, ale poté, co získal ocenění pro nejlepšího nováčka české extraligy, podepsal vstupní kontrakt s Arizonou. Urostlý borec však zatím v barvách Coyotes odehrál během posledních dvou ročníků pouze 24 utkání a zaznamenal jen dva body a gól a asistenci. Většinu času v zámoří tráví na farmě v Tusconu a hraje v AHL. Po aktuální sezoně mu vyprší smlouva možná se vrátí zpátky do Evropy.
 Šimon Nemec (New Jersey Devils)  Nejlepším obráncem předloňského draftu NHL se stal Slovák Šimon Nemec. Obousměrný bek velmi dobře hraje přesilovky, má na výborné úrovni bruslení a hodně vysoké hokejové IQ. Talentovaný zadák v sezoně 2020/21 v dresu Nitry nasbíral 26 (1+25) bodů ve 39 zápasech základní části. V play-off měl na kontě 17 (5+12) bodů v 19 střetnutích. V ročníku 2022/23 už hrál za Atlantikem v soutěži AHL vedl si velmi dobře – v 65 duelech zaznamenal 34 bodů (12+22) a 13 kladných bodů v +/- bodování. Pozvánku do NHL dostal v aktuální sezoně a získal si stálé místo v kádru Devils. Nemec předloni reprezentoval Slovensko na olympijských hrách, dvakrát hrál na světových šampionátech juniorů a loni si zapsal už třetí účast na mistrovství světa dospělých.
 Martin Pospíšil (Calgary Flames)  Útočníka Martina Pospíšila si vybrali ve čtvrtém kole draftu v roce 2018 skauti Calgary a v kanadském klubu se v aktuální sezoně konečně dočkal debutu v NHL. Vypadá to, že udělal dojem, protože na začátku února dostal k podpisu dvouletý kontrakt za dva miliony dolarů. Čtyřiadvacetiletý rodák ze Zvolena se v 15 letech přesunul do Rakouska, kde vyrůstal v RB Hockey Academy a od sezony 2017/18 působí v zámoří. Jeho bratr Kristián je hráčem brněnské Komety, kde patří k oporám týmu.
 Adam Růžička (Calgary Flames, Arizona Coyotes)  Adam Růžička býval považován za velkou slovenskou hokejovou nadějí, a to nejen v obrazném slova smyslu, ale také ve skutečnosti. Měří totiž 194 centimetrů a váží 98 kilogramů. V roce 2017 byl draftován až ve čtvrtém kole Calgary a o tři roky později si odbyl premiéru v NHL. V dresu kanadského klubu odstartoval také současnou sezonu, na konci ledna však získala jeho hráčská práva Arizona, za kterou stačil odehrát jen tři utkání, než si neskutečně hloupě zničil zámořskou kariéru. Na sociální síti zveřejnil video s ampulkou a bílým práškem. Ameriský klub s hráčem velmi rychle rozvázal smlouvu a čtyřiadvacetiletý centr je nyní bez angažmá.
9
Fotogalerie

Už jich není ani tucet. Toto je 9 slovenských hokejistů, kteří zasáhli do aktuální sezony NHL

Slovenští fanoušci byli v minulosti zvyklí hltat výkony Mariána Hossy či Mariána Gáboríka, kteří patřili k ozdobám NHL. Jenže těm časům je konec, do aktuálního ročníku nejlepší ligy světa zasáhlo jen devět hokejistů narozených pod Tatrami.

Počet českých hráčů v aktuální sezoně NHL přesáhl třicítku. Slováci vyslali do akce „jen“ devět borců. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Marián Studenič (Seattle Kraken)

Marián Studenič (2).jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 2 zápasy – 0 bodů

Pětadvacetiletý útočník Marián Studenič býval v minulosti součástí malé slovenské kolonie v New Jersey, ale v únoru 2022 získal jeho hráčská práva Dallas. Devils si talentovaného odchovance Skalice vybrali v pátém kole draftu v roce 2017 a v ročníku 2020/21 dostal první šanci předvést se v NHL. Ani v texaském klubu ale nedostával moc příležitostí. Během dvou sezon odehrál jen 19 utkání a loni v létě se přesunul do Seattlu, kde podepsal roční kontrakt. Zatím však hraje především ve farmářském celku Coachella Valley Firebirds v soutěži AHL. V dresu Krakenů naskočil jen do dvou zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Miloš Kelemen (Arizona Coyotes)

Miloš Kelemen.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 10 zápasů – 1 bod (0+1)

Parádní sezona 2021/22 v dresu Mladé Boleslavi otevřela slovenskému útočníkovi Miloši Kelemenovi cestu do NHL. Momentálně čtyřiadvacetiletý hráč nikdy neprošel draftem, ale poté, co získal ocenění pro nejlepšího nováčka české extraligy, podepsal vstupní kontrakt s Arizonou. Urostlý borec však zatím v barvách Coyotes odehrál během posledních dvou ročníků pouze 24 utkání a zaznamenal jen dva body a gól a asistenci. Většinu času v zámoří tráví na farmě v Tusconu a hraje v AHL. Po aktuální sezoně mu vyprší smlouva možná se vrátí zpátky do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Šimon Nemec (New Jersey Devils)

Šimon Nemec2.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 38 zápasů – 16 bodů (2+14)

Nejlepším obráncem předloňského draftu NHL se stal Slovák Šimon Nemec. Obousměrný bek velmi dobře hraje přesilovky, má na výborné úrovni bruslení a hodně vysoké hokejové IQ. Talentovaný zadák v sezoně 2020/21 v dresu Nitry nasbíral 26 (1+25) bodů ve 39 zápasech základní části. V play-off měl na kontě 17 (5+12) bodů v 19 střetnutích.

V ročníku 2022/23 už hrál za Atlantikem v soutěži AHL vedl si velmi dobře – v 65 duelech zaznamenal 34 bodů (12+22) a 13 kladných bodů v +/- bodování. Pozvánku do NHL dostal v aktuální sezoně a získal si stálé místo v kádru Devils. Nemec předloni reprezentoval Slovensko na olympijských hrách, dvakrát hrál na světových šampionátech juniorů a loni si zapsal už třetí účast na mistrovství světa dospělých.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Martin Pospíšil (Calgary Flames)

Martin Pospíšil-Calgary.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 43 zápasů – 15 bodů (6+9)

Útočníka Martina Pospíšila si vybrali ve čtvrtém kole draftu v roce 2018 skauti Calgary a v kanadském klubu se v aktuální sezoně konečně dočkal debutu v NHL. Vypadá to, že udělal dojem, protože na začátku února dostal k podpisu dvouletý kontrakt za dva miliony dolarů.

Čtyřiadvacetiletý rodák ze Zvolena se v 15 letech přesunul do Rakouska, kde vyrůstal v RB Hockey Academy a od sezony 2017/18 působí v zámoří. Jeho bratr Kristián je hráčem brněnské Komety, kde patří k oporám týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Adam Růžička (Calgary Flames, Arizona Coyotes)

Adam Růžička.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 42 zápasů – 9 bodů (3+6)

Adam Růžička býval považován za velkou slovenskou hokejovou nadějí, a to nejen v obrazném slova smyslu, ale také ve skutečnosti. Měří totiž 194 centimetrů a váží 98 kilogramů. V roce 2017 byl draftován až ve čtvrtém kole Calgary a o tři roky později si odbyl premiéru v NHL.

V dresu kanadského klubu odstartoval také současnou sezonu, na konci ledna však získala jeho hráčská práva Arizona, za kterou stačil odehrát jen tři utkání, než si neskutečně hloupě zničil zámořskou kariéru. Na sociální síti zveřejnil video s ampulkou a bílým práškem. Ameriský klub s hráčem velmi rychle rozvázal smlouvu a čtyřiadvacetiletý centr je nyní bez angažmá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Martin Fehérváry (Washington Capitals)

Martin Fehérváry1.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 47 zápasů – 12 bodů (2+10)

Martin Fehérváry je jedním z nejvýraznějších slovenských talentů posledních let. Bratislavský rodák se už od 15 let hokejově vzdělával ve Švédsku, kde strávil pět sezon a tu poslední už odehrál v elitní lize dospělých. Před ročníkem 2019/20 se přesunul za Atlantik a okřesával se ve farmářském celku Hershey Bears. Nyní už má třetím rokem pevné místo v týmu Capitals. Před aktuální sezonou prodloužil v klubu smlouvu o tři roky. Nejvyšší plnění mu zajišťuje tento ročník, v němž mu přistane na účtu skoro tři a půl milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Erik Černák (Tampa Bay Lightning)

Erik Černák.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 49 zápasů – 8 bodů (1+7)

Jednu z nadějí slovenského hokeje, Erika Černáka, získalo v draftu roku 2015 Los Angeles. Talentovaný bek však poprvé okusil NHL v barvách Tampy Bay, kam byl o dva roky později vytrejdován. Za Lightning už odehrál přes tři stovky zápasů, ve kterých ukázal svůj potenciál, důraz i přehled. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu je pro klub nesmírně cenným hráčem. Předloni v létě podepsal osmiletý kontrakt, který vyprší až po sezoně 2030/31.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Tomáš Tatar (Colorado Avalanche, Seattle Kraken)

Tomáš Tatar-Colorado.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 54 zápasů – 20 bodů (7+13)

Třiatřicetiletý útočník Tomáš Tatar je univerzálem, který může hrát na pravém i levém křídle. Několik let hájil barvy Detroitu, který ho v roce 2009 draftoval, krátce se mihl v Las Vegas a tři sezony byl hráčem Montrealu.

Před ročníkem 2021/22 se upsal na dva roky Ďáblům z New Jersey za devět milionů dolarů. Větší část z této částky ve výši 5,25 milionu dolarů mu přistála na účtu v minulém ročníku a dělala z něho nejlépe placeného Slováka v NHL. V aktuální sezoně mu mezi jeho krajany patří v tomto ohledu třetí příčka. Překvapivě dlouho v létě čekal na podpis nového kontraktu a dočkal se až v polovině září, kdy se na jeden rok upsal Coloradu za jeden a půl milionu dolarů. Dlouho však v klubu nevydržel a v polovině prosince se stal obětí trejdu, který jej nasměroval do Seattlu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens)

Juraj Slafkovský2.jpg

Bilance v aktuálním ročníku: 59 zápasů – 30 bodů (12+18)

Když to trochu přeženeme, byl to předloni „slovenský draft NHL“. Na prvních dvou místech se totiž objevili dva borci ze země pod Tatrami. Vedle zadáka Šimona Nemce byl největší zájem o Juraje Slafkovského. Rodáka z Košic některé prognózy řadily na první místo výběru už před jeho začátkem, ale spíše se čekalo, že se jedničkou stane Kanaďan Shane Wright či Američan Logan Cooley.

Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska a jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska, načež zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V ročníku 2021/22 stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí.

Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem, a ve skvělém světle se prezentoval na světovém šampionátu dospělých. V minulém ročníku zbrzdilo jeho rozjezd v NHL zranění, v tom současném už ale dokazuje, že opravdu velkým hokejovým talentem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud