Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ani Neymar na světovém šampionátu v Kataru chybět nebudou. Někteří skvělí fotbalisté ale takové štěstí nemají. Kromě České republiky se na turnaj nedostaly ani další země, v jejichž řadách je nemálo opravdových superhvězd.
Do startu mistrovství světa v Kataru zbývají necelé dva měsíce. Mnohé fotbalové celebrity to však nemusí vzrušovat, protože na turnaji budou chybět, protože se na něj se svými reprezentačními týmy nedokázaly kvalifikovat. Z takových borců by se dala poskládat hvězdná jedenáctka. Jak by mohla vypadat, na to odpovídají následující kapitoly.
Pokračování 2 / 12
Brankář: Gianluigi Donnarumma (Itálie) – Paris Saint-Germain

Itálie byla vždycky rodištěm velkých brankářských talentů. V současnosti je jedním z těch největších je Gianluigi Donnarumma, který už od sezony 2015/16 pravidelně hájil branku AC Milán. Do prvního týmu si ho vytáhl trenér Siniša Mihajlovič a 30. července 2015 si odbyl debut v utkání proti Realu Madrid na turnaji v Číně. O čtvrt roku později nastoupil poprvé do zápasu italské Serie A proti Sassuole a vychytal vítězství 2:1. Tehdy mu bylo 16 let a osm měsíců, což z něho udělalo nejmladšího brankáře v historii soutěže.
Donnarumma těží z vynikajících fyzických dispozic. Bez čtyř centimetrů měří dva metry, mezi tyčemi je však nesmírně obratným atletem, který pokryje prakticky celou branku. Už coby teenager působil neuvěřitelně vyzrálým a sebejistým vystupováním.
O jeho talentu hovoří i fakt, že ve 23 letech si už devětačtyřicetkrát zachytal v seniorské reprezentaci. Ve věku 17 let a šest měsíců se stal vůbec nejmladším gólmanem, který dostal pozvánku do národního týmu od roku 1911. Vše nasvědčuje tomu, že Squadra Azzura bude z výkonů nadaného borce v příštích letech hodně těžit, ale na šampionátu v Kataru to ještě nebude, protože tam se Italové překvapivě nekvalifikovali.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
Pravý obránce: Alessandro Florenzi (Itálie) – AC Milán

Dlouhých jedenáct let byl Alessandro Florenzi oporou a pilířem zadních řad AS Řím. Letos v létě však v 31 letech změnil povětří a upsal se do roku 2025 konkurentům z AC Milán, kde byl v minulé sezoně na hostování a podílel se na zisku mistrovského titulu. Subtilní, ale houževnatý a takticky vyspělý zadák odehrál od roku 2012 devětačtyřicet utkání v dresu italské reprezentace a loni se stal se Squadrou Azzurou mistrem Evropy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
Stoper: Milan Škriniar (Slovensko) – Inter Milán

Nejdražším slovenským fotbalistou je už nějaký čas stoper Milan Škriniar. Okolo opory Interu Milán, která dříve hrávala s Patrikem Schickem v Sampdorii Janov, bylo v létě hodně živo. Psalo se o zájmu Realu Madrid či Manchesteru City, ve hře o jeho služby byl také Manchester United. Jeho cena? Zhruba 1,6 miliardy korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
Levý obránce: David Alaba (Rakousko) – Real Madrid

Rakouský reprezentant David Alaba je ve třiceti letech jednou z nejzářivějších hvězd světového fotbalu. Levý obránce či stoper, který může bez problémů hrát i jako záložník, patří k nejkreativnějším zadákům, kteří momentálně pobíhají po evropských trávnících.
Rodák z Vídně se učil hrát fotbal v místní Austrii, ale v šestnácti letech zamířil na západ a od té doby byl až do loňského léta v Bayernu. Od roku 2009 zvládl v barvách bavorského velkoklubu odehrát 431 utkání ve všech soutěžích a nastřílel v nich 33 branek. V mnichovském klubu velmi stáli o to, aby zůstal, ale odmítli mu navýšit plat podle jeho představ. Real Madrid ale jeho požadavky splnil a on teď vydělává přibližně 450 tisíc eur týdně.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
Záložník: Jorginho (Itálie) – Chelsea

Vítěz Ligy mistrů, Evropské ligy, Superpoháru UEFA, mistrovství světa klubů, šampion z loňského mistrovství Evropy a UEFA hráč sezony 2020/21 bude na světovém šampionátu v Kataru chybět. Záložník Jorginho je se sice narodil v Brazílii, ale reprezentuje Itálii, která na prosincovém turnaji neobjeví, takže fanoušci budou o jeho fotbalové umění ochuzeni. Třicetiletý borec je od roku 2018 neodmyslitelnou součástí Chelsea. V národním celku odehrál 46 utkání a nastřílel pět branek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
Záložník: Marco Verratti (Itálie) – Paris Saint-Germain

Marco Verratti je už řadu let považován za jeden z největších talentů italského fotbalu. Jen 165 centimetrů vysoký záložník francouzského velkoklubu Paris Saint-Germain je rozeným šéfem týmu, dirigentem, který jasně a srozumitelně umí řídit hru mužstva. To platí i pro reprezentační celek Itálie, za který dosud odehrál 49 utkání a vstřelil tři góly. Pro českého fanouška je asi příjemné číst, že se na jeho výkonnostním růstu významně podílel český trenér Zdeněk Zeman, který mu dal velký prostor a důvěru na začátku jeho kariéry v Pescaře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
Záložník: Martin Odegaard (Norsko) – Arsenal

Zázračné dítě norského fotbalu – tak se psalo o Martinu Odegaardovi, když v 17 letech podepsal smlouvu s Realem Madrid. Na San Bernabeu ale nikdy nedostal pořádnou šanci ukázat, co v něm vězí. Putoval z jednoho hostování na druhé, až loni v zimě zakotvil v Arsenalu. Kanonýři o jeho služby hodně stáli a v létě se zrodil přestup za necelých 40 milionů eur. Na Emirates Stadium podepsal čtyřletou smlouvu s opcí na další sezonu.
Tento obchod se londýnskému klubu vyplácí. Třiadvacetiletý záložník patří k pilířům Arsenalu a největším osobnostem anglické Premier League.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
Ofenzivní záložník: Riyad Mahrez (Alžírsko) – Manchester City

Alžírský reprezentant Riyad Mahrez byl několik let jedním z nejžádanějších hráčů na přestupovém trhu. Kolem bývalého záložníka Leicesteru kroužili jako supi skauti věhlasných klubů, až ho nakonec v létě roku 2018 ulovil Manchester City. Rozhodně by si zasloužil více času na hřišti, ale v konkurenci, která v kádru Citizens je, to nemá snadné. Jednatřicetiletý borec mohl předvést své nepopiratelné fotbalové umění na šampionátu v Kataru, ale Alžírsko neprošlo na turnaj, když bylo ve třetím kole africké kvalifikace vyřazeno Kamerunem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
Pravé křídlo: Mohamed Salah (Egypt) – Liverpool

Dvakrát v řadě (2017 a 2018) a pak ještě v roce 2021 získal egyptský útočník Mohamed Salah cenu pro nejlepšího afrického fotbalistu roku a možná to nebylo naposled, co tuto stále prestižnější individuální trofej získal. Žádnému hráči v historii nejvyšší anglické soutěže se nepodařilo vystřílet si titul nejlepšího kanonýra tak rychle po příchodu do ligy, jako to zvládl egyptský reprezentant v dresu Liverpoolu v sezoně 2017/18. V roce 2019 přivedl Reds k triumfu v Lize mistrů, o rok později po třiceti letech k vítězství v Premier League.
Třicetiletý útočník zaznamenal během své premiérové sezony na ostrovech v dresu Liverpoolu 32 branek, čímž překonal rekord mezi hráči do 26 let, který do té doby drželi Alan Shearer, Cristiano Ronaldo a Luis Suárez s 31 trefami. I proto na Anfield Road neváhali a své superhvězdě už několikrát prodloužili a náležitě vylepšili kontrakt.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
Střední útočník: Erling Haaland (Norsko) – Manchester City

I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Nyní si už ale můžeme být jisti tím, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.
V pouhých sedmi zápasech dokázal Haaland nastřílet 11 branek a zaznamenat dva hattricky. To je jeden z nejlepších vstupů do soutěže v její historii. Vypadá to, že obránce v ostrovní soutěži čeká pár pořádně perných sezon a zadáci, kteří za pár týdnů na mistrovství světa, budou mít kvůli absenci norského mladíka o dost lehčí spaní.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
Levé křídlo: Luis Díaz (Kolumbie) – Liverpool

Letos v zimě změnil kolumbijský fotbalista Luis Díaz povětří a zakotvil na prestižní adrese – v Liverpoolu. Anglický klub zaplatil Portu za jeho podpis 45 milionů eur. Oproti odhadované ceně ze začátku loňského července to bylo o 27 milionů víc.
Pětadvacetiletý borec se velmi rychle v Premier League etabloval v jednu z hvězd soutěže a ve výborném světle se prezentoval také v Lize mistrů. Jeho cena jde vytrvale nahoru a nyní činí už 75 milionů eur. Ještě o dost výš mohla vystoupat díky povedené účasti na mistrovství světa, Díaz však bude na šampionátu v Kataru chybět.
Foto: Profimedia.cz