Simulování není jen fotbalový nešvar. Stále víc zamořuje také hokej. Dokonce i v NHL. Rozhodčí by si proto chtěli na hráče, kteří filmují pády, pořádně posvítit.
Je stále ve hvězdách, kdy začne nová sezona NHL, ale až k tomu dojde, půjdou do ní muži v pruhovaných stejnokrojích s jasným cílem - vymýtit ze soutěže nafilmované pády. Není to poprvé, co se v zámoří snaží proti podvádění hráčů zakročit, tentokrát to ale vypadá, že to vedení soutěže myslí hodně vážně.
Existuje už dokonce definice nafilmovaného pádu. Hokejisté, kterým rozhodčí jejich filmovou vložku během zápasu zbaští, ještě nemají vyhráno. Po každém utkání jsou zákroky zkoumány na videu a trest může přijít dodatečně.
Pokud video odhalí, že se hráč domohl vyloučení soupeře nesportovním chováním, dostane první varování. Jestliže se stejného prohřešku dopustí podruhé, čeká ho pokuta ve výši tisíc dolarů.
Ve třetím případě zaplatí dva tisíce dolarů a za čtvrtý nafilmovaný pád v sezoně by čekal hokejistu jednozápasový distanc. Vedení NHL nechce o novém způsobu postihu simulantů diskutovat, proto pod hrozbou sankcí zakazuje hráčům, aby se k němu veřejně vyjadřovali.
Systém má zaručit, že rozhodčí budou znát největší simulanty v lize a budou si na ně dávat větší pozor. Jejich jména by se měla zveřejňovat i v médiích, aby každý věděl, komu byla uložena pokuta.
Boj proti filmování na ledě už probíhá několik sezon. Je to sice bohulibá věc, má však i své kritiky.
„Jak může člověk, který sedí někde v newyorské kanceláři, určit jestli hráč přifilmoval pád, nebo ne? Nemůže třeba vědět, jestli měl hokejista něco s kotníkem,“ namítl už před několika lety v deníku Lod Angeles Times žurnalista Chris Foster.
A koho by zvýšený dohled mohl nejvíc postihnout? Světe div se, ale nejsou to jen průměrní hráči, kteří si tímto způsobem pomáhají. Vyhlášeným simulantem je třeba jedna z největších hvězd soutěže – útočník Pittsburghu Sidney Crosby.
Nakonec se nabízí otázka – nemohl by podobný systém fungovat i v české extralize? Někdy už se na ty letecké vložky opravdu nedá dívat. Dodatečný trest hříšníkům by možná mohl aspoň něco málo změnit. Nebo ne?
Foto: Profimedia.cz