Ve stínu Pastrňáka či Vrány. 4 Češi z draftu 2014, kteří se nedočkali startu v NHL

Draft NHL v roce 2014 byl pro český hokej velmi úspěšný. Prosadilo se v něm osm českých borců, z toho dva, Jakub Vrána a David Pastrňák šli na řadu už v prvním kole. Oba, stejně jako Ondřej Kaše a Vítek Vaněček, už se zapsali do statistik v nejslavnější lize světa. Další čtyři hráči se šance zahrát si v NHL (zřejmě) už nedočkají.

David Pastrňák patří k elitním střelcům NHL a ve výborném světle se několik sezon představoval (než začal mít psychické problémy) také Jakub Vrána. Skoro tři stovky utkání odehrál v elitní zámořské lize Ondřej Kaše a Vítek Vaněček je brankářskou oporou New Jersey.

Draftem v roce 2014 však prošli i další čtyři čeští borci, kteří se premiéry v NHL nedočkali. Jejich jména a hokejové příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Dominik Mašín (35. pozice, Tampa Bay Lightning)

Dominik Mašín (2).jpg

Bývalý kapitán českých juniorů Dominik Mašín absolvoval čtyři kompletní sezony v AHL. Za Syracuse, farmu Tampy Bay, odehrál 273 zápasů v základní části a dalších třiatřicet v play-off, v němž si zahrál v roce 2017 (neúspěšně) o Calder Cup. Momentálně sedmadvacetiletý bek ukázal zajímavý potenciál, který se však manažeři floridského klubu rozhodli nevyužít. V roce 2020 opustil Mašín Ameriku a zamířil do KHL, kde do loňského hájil barvy Chabarovsku. Nyní je hráčem finského Ilvesu Tampere.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Václav Karabáček (49. pozice, Buffalo)

Václav Karabáček.jpg

Buffalo v minulých letech patřilo mezi nejslabší týmy v NHL a mohlo by se tedy zdát, že do kádru Sabres vede poměrně snadná cesta. Tak to ale rozhodně není, o čemž se přesvědčil i Václav Karabáček.

Aktuálně sedmadvacetiletý útočník strávil tři sezony v juniorské QMJHL a v ročníku 2016/17 povýšil do farmářského celku Rochester Americans, za který ale odehrál jen 24 duelů. Bilance? Tři góly a pět nahrávek. V roce 2018 to za oceánem zabalil a vrátil se domů. Byl hráčem Brna, zahrál si v Hradci Králové a následně zakotvil v Českých Budějovicích. Před aktuálním ročníkem odešel do Švédska a v druholigovém Västerviksu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Richard Nejezchleb (122. pozice, New York Rangers)

Richard Nejezchleb1.jpg

Forvard Richard Nejezchleb to v zámoří zabalil už v roce 2016 a vrátil se do Evropy. V sezoně 2015/16 sice odehrál 13 duelů v AHL, dal ale jediný gól a zkušenosti sbíral spíše v nižších soutěžích.

Před ročníkem 2016/17 si plácl s Litvínovem a těšil se na restart kariéry, ten ale zabrzdilo zranění - natržené vazy v koleni, kvůli nimž odehrál jen 11 duelů. V další sezoně hrál kromě Litvínova ještě v Českých Budějovicích, kde byl na hostování. Následně byl rok hráčem Nových Zámků ve slovenské extralize, pak hájil barvy Poruby ve druhé lize. Sezonu 2020/21 strávil v polské Cracovii Krakov a v té další působil v mezinárodní Erste Lize. Od té doby se na ledě neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Pavel Jenyš (199. pozice, Minnesota Wild)

Pavel Jenyš1.jpg

Předposledním českým hokejistou (poslední byl 210. Ondřej Kaše), na kterého přišla řada v draftu v roce 2014, byl Pavel Jenyš. Odchovanec brněnské Komety byl vybrán jako 199. v pořadí.

V premiérovém ročníku v zámoří naskočil k osmi duelům za farmářský celek Iowa Wild, většinu času ale trávil v juniorských soutěžích. V létě roku 2019 dal Americe sbohem a vrátil se do vlasti, kde se upsal brněnské Kometě. V mateřském klubu se ale neprosadil. V sezoně 2020/21 hrál v Košicích a v těch následujících postupně hostoval v Porubě, ve Vsetíně a nyní ve Znojmě.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud