Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning) - 10 sezon  V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy pro nejlepšího nováčka považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Calder Trophy získal Nathan MacKinnon z Colorada. Palát však tehdy jasně naznačil, že i když byl draftován až v sedmém kole na začátku třetí stovky celkového pořadí, je nutné s ním počítat. V průběhu dalších let byl nepostradatelnou součástí mužstva a jednou z jeho opor. Než letos v létě poprvé změnil dres a zamířil do New Jersey, významnou měrou pomohl Bleskům během deseti sezon dvakrát ke Stanley Cupu.
 David Pastrňák (Boston Bruins) - 10 sezon  David Pastrňák se díky smlouvě, kterou podepsal v roce 2017, dostal mezi nejlépe placené hráče Bostonu. Kontrakt vyprší šestadvacetiletému forvardovi v roce 2023, ale vzhledem k jeho mimořádným výkonům už teď možná v klubu uvažují o jeho prodloužení. Český hokejista se vyprofiloval v jednu z hvězd NHL a patří k nejlepším střelcům soutěže. Vzhledem k jeho věku se dá předpokládat, že výkonnostně může jít ještě víc nahoru. V Bostonu kroutí už desátou sezonu a nejspíš jich ještě pěkný pár přidá.
 Jakub Voráček (Philadelphia Flyers) - 10 sezon  Český útočník Jakub Voráček do NHL poprvé nakoukl v sezoně 2008/09 a nevedl si vůbec zle. V dresu Columbusu tehdy nasbíral 38 kanadských bodů. Od té doby uteklo hodně času a z ryšavého forvarda se stala uznávaná persona elitní zámořské soutěže. Jeho hvězda se naplno rozzářila poté, co byl v roce 2011 vytrejdován do Philadelphie. V týmu se potkal s Jaromírem Jágrem a vyrostl v jednu z opor. Vysloužil si lukrativní osmiletý kontrakt, který mu však nyní už běží opět v Columbusu. Ve Philadelphii strávil rovných deset sezon a patří v tomto ohledu k největším českých věrňákům v historii NHL.
 Martin Hanzal (Phoenix, Arizona Coyotes) - 10 sezon  Útočník Martin Hanzal býval považován za velký hokejový talent. V draftu roku 2005 po něm sáhl už v prvním kole Phoenix, kde vydržel až do sezony 2016/17, než byl vytrejdován do Minnesoty. V dresu Kojotů patřil mezi spolehlivé hráče, žádného úspěchu ale s klubem nedosáhl. Momentálně je hráčem Dallasu.
20
Fotogalerie

Věrňáci. 20 českých hokejistů, kteří s jedním klubem spojili alespoň 10 let kariéry v NHL

Český hokejista Patrik Eliáš strávil v New Jersey celou zámořskou kariéru a je jedním z největších věrňáků v historii NHL. V klubu si toho považují, protože v roce 2018 slavnostně vyřadili jeho dres s číslem 26, v němž hrával.

Patrik Eliáš není jediným českým hokejistou, který s jedním klubem spojil celou, nebo podstatnou část zámořské kariéry. V NHL působilo (nebo působí) 20 hráčů, kteří v jednom týmu strávili minimálně deset let. Komu a kde se to povedlo, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 21

Tomáš Hertl (San Jose Sharks) - 10 sezon

Tomáš Hertl1.jpg

Do elitní zámořské ligy vlétl Tomáš Hertl v sezoně 2013/14 skvěle a nebýt zranění, kvůli kterému přišel také o olympiádu v Soči, mohl se stát nejlepším nováčkem roku. V NHL před pár týdny vstoupil do desáté sezony a už čtvrtým rokem na dresu nosí „áčko“ coby zástupce kapitána.

Letos v březnu se Hertl dohodl se San Jose na nové smlouvě – osmiletý kontrakt na 65 milionů dolarů z něho udělal jednoho z nejlépe placených hokejistů v NHL. V aktuální sezoně mu přinese výplatu ve výši 8,25 milionu dolarů, v dalších třech ročnících se přehoupne jeho mzda přes deset milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 21

Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning) - 10 sezon

Ondřej Palát.jpg

V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy pro nejlepšího nováčka považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.

Šikovný útočník, který debutoval v soutěži v ročníku 2012/13, posbíral v následující sezoně, která pro něho byla oficiálně premiérovou, v 81 duelech 59 (23+36) kanadských bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Calder Trophy získal Nathan MacKinnon z Colorada.

Palát však tehdy jasně naznačil, že i když byl draftován až v sedmém kole na začátku třetí stovky celkového pořadí, je nutné s ním počítat. V průběhu dalších let byl nepostradatelnou součástí mužstva a jednou z jeho opor. Než letos v létě poprvé změnil dres a zamířil do New Jersey, významnou měrou pomohl Bleskům během deseti sezon dvakrát ke Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 21

David Pastrňák (Boston Bruins) - 10 sezon

David Pastrňák12.jpg

David Pastrňák se díky smlouvě, kterou podepsal v roce 2017, dostal mezi nejlépe placené hráče Bostonu. Kontrakt vyprší šestadvacetiletému forvardovi v roce 2023, ale vzhledem k jeho mimořádným výkonům už teď možná v klubu uvažují o jeho prodloužení. Český hokejista se vyprofiloval v jednu z hvězd NHL a patří k nejlepším střelcům soutěže. Vzhledem k jeho věku se dá předpokládat, že výkonnostně může jít ještě víc nahoru. V Bostonu kroutí už desátou sezonu a nejspíš jich ještě pěkný pár přidá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 21

Jakub Voráček (Philadelphia Flyers) - 10 sezon

Jakub Voráček3.jpg

Český útočník Jakub Voráček do NHL poprvé nakoukl v sezoně 2008/09 a nevedl si vůbec zle. V dresu Columbusu tehdy nasbíral 38 kanadských bodů. Od té doby uteklo hodně času a z ryšavého forvarda se stala uznávaná persona elitní zámořské soutěže.

Jeho hvězda se naplno rozzářila poté, co byl v roce 2011 vytrejdován do Philadelphie. V týmu se potkal s Jaromírem Jágrem a vyrostl v jednu z opor. Vysloužil si lukrativní osmiletý kontrakt, který mu však nyní už běží opět v Columbusu. Ve Philadelphii strávil rovných deset sezon a patří v tomto ohledu k největším českých věrňákům v historii NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 21

Martin Hanzal (Phoenix, Arizona Coyotes) - 10 sezon

Martin Hanzal.jpg

Útočník Martin Hanzal býval považován za velký hokejový talent. V draftu roku 2005 po něm sáhl už v prvním kole Phoenix, kde vydržel až do sezony 2016/17, než byl vytrejdován do Minnesoty. V dresu Kojotů patřil mezi spolehlivé hráče, žádného úspěchu ale s klubem nedosáhl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 21

Martin Straka (Pittsburgh Penguins) - 10 sezon

Martin Straka-Pittsburgh.jpg

Olympijský šampion z Nagana byl v zámoří 17 let, na vysněný Stanley Cup ale nedosáhl. Do Pittsburghu, ve kterém s několika přestávkami strávil deset sezon, totiž přišel Martin Straka až v roce 1993, tedy rok po obhajobě trofeje. Z klubu odešel v průběhu sezony 1994/95 a přes Ottawu, New York Islanders a Floridu se do něj po dvou letech vrátil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 21

Jaroslav Modrý (Los Angeles Kings) - 10 sezon

Jaroslav Modrý.jpg

Zámořská kariéra Jaroslava Modrého započala v New Jersey. Přes Ottawu se v roce 1995 dostal do Los Angeles, za které, až na roční působení v Atlantě (2005/06) a část sezony v Dallasu (2006/07), hrál až do roku 2008.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 21

Pavel Kubina (Tampa Bay Lightning) - 10 sezon

Pavel Kubina.jpg

Pavel Kubina patřil k nejlepším českým obráncům v historii NHL. Důrazný bek prošel pěti kluby, nejpodstatnější část kariéry však spojil s Tampou Bay, se kterou v roce 2004 získal Stanley Cup.

Ve floridském klubu odehrál osm sezon, než odešel do Toronta. Po třech letech a přestupu do Atlanty byl zpět a přidal další dva roky mezi Blesky. Zámořskou kariéru uzavřel ve Philadelphii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 21

Rostislav Klesla (Columbus Blue Jackets) - 10 sezon

Rostislav Klesla Columbus.jpg

Obránce Rostislav Klesla před sezonou 2014/15 vycítil, že se v NHL dostal na svůj strop, a vrátil se domů. Posílil Třinec, který coby kapitán dovedl k extraligovému stříbru. Do týmu Ocelářů nepřinesl jen kvalitu, ale také zkušenost. Deset let hrál v NHL za Columbus a další čtyři za Arizonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 21

Radek Bonk (Ottawa Senators) - 10 sezon

Radek Bonk Ottawa.jpg

Radek Bonk v NHL odehrál přes tisíc zápasů. Nejvíce z nich v dresu Ottawy, která si ho vybrala jako třetího hráče draftu v roce 1994. Český útočník dostal šanci hned v první sezoně a postupně se vypracoval v oporu Senátorů, mezi kterými vydržel deset let. Další čtyři roky rozdělil mezi Montreal a Nashville.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 21

Martin Erat (Nashville Predators) - 11 sezon

Martin Erat (Nashille Predators).jpg

Martin Erat se stal šťastnou volbou Nashvillu v draftu roku 1999. Predátoři sáhli po českém útočníkovi až v sedmém kole draftu na konci druhé stovky, ale od roku 2001, kdy mu dali první šanci v NHL, byl jednou z opor mužstva.

Pětkrát během jedenácti sezon pokořil hranici padesáti kanadských bodů v základní části soutěže a v roce 2013 odcházel do Washingtonu jako jedna z klubových legend. Momentálně je třetím nejproduktivnějším hráčem (481 bodů) v historii Nashvillu, čtvrtým nejlepším střelcem (163 branek) a třetím nejlepším nahrávačem (318 asistencí).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 21

Jaromír Jágr (Pittsburgh Penguins) - 11 sezon

Jaromír Jágr Pittsburgh.jpg

Jaromír Jágr oblékal v NHL dresy devíti klubů. Nejdelší část kariéry v NHL spojil s Pittsburghem, kde strávil jedenáct sezon (1990 až 2001) a se kterým získal dva Stanley Cupy. Několikrát se spekulovalo o jeho comebacku do mužstva, Jágr už se ale v klubu, ve kterém zažil největší týmové i individuální úspěchy, neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 21

Aleš Hemský (Edmonton Oilers) - 11 sezon

Aleš Hemský.jpg

Aleš Hemský se stal třináctkou draftu v roce 2001, ve kterém ho získal Edmonton. V týmu Oilers český útočník strávil necelých jedenáct let, která byla úspěšná, ale i méně vydařená.

Hemského talent se rozvíjel, dvakrát se dostal v základní části přes 70 kanadských bodů, postupně se ale začaly hromadit zdravotní problémy, konkurence v kádru a menší herní vytížení. V průběhu sezony 2013/14 odešel do Ottawy, pak nastupoval v dresu Dallasu a kariéru uzavřel v roce 2018 v Montrealu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 21

Robert Holík (New Jersey Devils) - 11 sezon

Bobby Holík.jpg

Jihlavský rodák Robert Holík, který má americké občanství, načal zámořskou kariéru v Hartfordu. Po dvou letech odešel do New Jersey, kde hrál od roku 1992 do roku 2002. S Devils získal dva Stanley Cupy a po dalších letech v New Yorku Rangers a Atlantě se do New Jersey ještě vrátil. V sezoně 2008/09 odehrál 65 zápasů a ukončil zámořskou kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 21

Tomáš Kaberle (Toronto Maple Leafs) - 12 sezon

Tomáš Kaberle Toronto.jpg

Obránce Tomáš Kaberle strávil v Torontu necelých 12 let. V sezoně 2010/11 zamířil do Bostonu, se kterým získal Stanley Cup. Pak působil v Carolině a Montrealu, ale takovou pozici, jako v Torontu, už nikde neměl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 21

Michal Pivoňka (Washington Capitals) - 13 sezon

Michal Pivoňka.jpg

Útočník Michal Pivoňka strávil v NHL 13 let. Všechny sezony odehrál za Washington, který jej získal už v roce 1984. Čtyřikrát pokořil sedmdesátibodovou hranici, dvakrát dokonce přešel přes 80 bodů a dlouho patřil k oporám Capitals. Postupem času se ale začal vytrácet ze sestavy, v sezoně 1998/99 odehrál jen 36 zápasů a další šanci už nedostal.

Foto: capitals.nhl.com

Pokračování 18 / 21

Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens) - 14 sezon

Tomáš Plekanec.jpg

Tomáš Plekanec byl ještě poměrně nedávno nejvěrnějším Čechem mezi aktivními hokejisty v NHL. Než dal v listopadu roku 2018 prestižní soutěži definitivní sbohem, odkroutil v Montrealu čtrnáct sezon. Během velké většiny z nich patřil k oporám mužstva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 21

Milan Hejduk (Colorado Avalanche) - 14 sezon

Milan Hejduk.jpg

Bývalý skvělý útočník a olympijský šampion z Nagana hrál v NHL od sezony 1998/99. V zámoří strávil Milan Hejduk celkem 14 ročníků a ve všech oblékal dres Colorada, se kterým v roce 2002 vyhrál Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 21

David Krejčí (Boston Bruins) - 16 sezon

David Krejčí.jpg

Útočníka Davida Krejčího si vybral Boston v roce 2004 jako 64. hráče v celkovém pořadí draftu. O svou šanci zahrát si v NHL však musel tvrdě bojovat. První příležitost dostal v sezoně 2006/07, kdy odehrál šest utkání, od dalšího ročníku už se stal ale v sestavě Bruins nepostradatelným. V roce 2011 pomohl mužstvu ke Stanley Cupu. Po ročníku 2020/21 dal zámoří sbohem a vrátil se domů. Po roce v extralize však vyslyšel volání ze zámoří a opět se upsal Bostonu, kde nyní kroutí už šestnáctou sezonu. Smlouva mu vyprší v roce 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 21

Patrik Eliáš (New Jersey Devils) - 20 sezon

Patrik Eliáš 2.jpg

Na sklonku jeho kariéry v NHL se objevily spekulace o tom, že Patrik Eliáš opustí New Jersey. Nakonec s Devils spojil celý život v zámoří. Legenda a nejproduktivnější hráč v historii New Jersey působil v dresu Ďáblů od roku 1995 a odehrál v něm 20 sezon. Dvakrát během nich vyhrál Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud