5. Tomáš Žižka (Zlín, 40 let)  Je to zvláštní věc. Zlín v posledních sezonách opouštějí kapitáni týmu a míří do hokejového důchodu. Před pár lety to byl Petr Čajánek, předloni Jiří Marušák a loni v létě Ondřej Veselý. Všichni to byli zlínští odchovanci, kteří v barvách klubu strávili převážnou část kariéry. Nyní nosí kapitánské céčko čtyřicetiletý Tomáš Žižka a zřejmě půjde v jejich stopách. Velezkušený obránce se v extralize objevil už v sezoně 1997/98, kdy mu bylo teprve 18 let, a okamžitě si vybojoval místo v kádru. Následně byl draftován klubem Los Angeles Kings, ale pořádnou šanci v NHL nikdy nedostal. Navzdory tomu, že ve farmářském týmu zářil, v elitní zámořské lize odehrál jen 25 zápasů. V české nejvyšší soutěži odehrál 1068 utkání, ve kterých zaznamenal 285 bodů (89+196). Profimedia.cz
 4. André Lakos (Kladno, 40 let)  Dvoumetrový rakouský obránce André Lakos podepsal letos v lednu s Kladnem smlouvu do konce sezony minulé sezony. Následně pomohl Rytířům do extraligy a ve středočeském klubu zůstal i poté, co během prázdnin oslavil čtyřicáté narozeniny. Lakos má za sebou bohatou kariéru. Je trojnásobným mistrem EBEL ligy, působil také v severoamerické AHL, v Kontinentální hokejové lize, ve švédské, německé i české nejvyšší soutěži. Zúčastnil se také devíti světových šampionátů a dvou olympiád. Profimedia.cz
 3. Václav Skuhravý (Karlovy Vary, 40 let)  Václav Skuhravý má ve sbírce dvě extraligové medaile. Obě získal s Karlovými Vary. První cenný kov (stříbro) vyválčil s kapitánským céčkem na hrudi v roce 2008. V další sezoně pak přivedl Západočechy k mistrovskému titulu. Skuhravý, který nikdy nehrál v jiném než českém klubu, patří v průběhu celé kariéry k nejtrestanějším hráčům, je tvrdým bojovníkem a vůdčí osobností týmu. I ve 40 letech je nesmírně platným hráčem. Je otázkou, zda bude po skončení aktuální sezony ještě pokračovat v kariéře, nebo pověsí brusle nadobro na hřebík. Profimedia.cz
 2. Viktor Hübl (Litvínov, 41 let)  Stejně jako Václav Skuhravý ani Viktor Hübl nikdy nehrál hokej mimo Českou republiku. Začínal v rodném Chomutově, pak válel v Litvínově, ve Slavii a v Českých Budějovicích, aby se v roce 2008 vrátil do Litvínova, kde působí dodnes. První extraligovou medaili (bronz) vybojoval v roce 2008 v Českých Budějovicích, druhou pak vyválčil o sedm roků později na severu Čech. Tehdy se zároveň stal nejproduktivnějším hráčem soutěže a nejlepším nahrávačem. Nyní je Hüblovi 41 let, ale rozhodně nepatří do starého železa. V soužícím se týmu, který je těsně nad dnem extraligové tabulky, patří pořád k oporám. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Veteráni na bruslích. Toto je 5 nejstarších hráčů, kteří si zahráli v aktuální sezoně české extraligy

Dnes budeme mít za sebou první čtvrtinu základní části hokejové Tipsport extraligy. Na ledě jsme dosud mohli vidět celou řadu nadějných mladíků, tuzemská kluziště ale brázdí také matadoři, kteří jsou ve věku otců svých mladičkých parťáků.

slide-nejstarší v extralize.jpg

Po sezoně 2018/19 odešel do hokejového důchodu Jaroslav Hlinka či Ondřej Kratěna, o rok dříve zlínský Ondřej Veselý, před ním David Výborný a o sezonu dříve se s hráčskou kariérou loučili Martin Ručinský, Petr Čajánek či Petr Leška. Kdo se k nim připojí na konci současné sezony? Možná, že to bude i někdo z pěti nejstarších veteránů, kteří nyní brázdí extraligová kluziště. Najdete je v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 6

5. Tomáš Žižka (Zlín, 40 let)

Tomáš Žižka.jpg

Je to zvláštní věc. Zlín v posledních sezonách opouštějí kapitáni týmu a míří do hokejového důchodu. Před pár lety to byl Petr Čajánek, předloni Jiří Marušák a loni v létě Ondřej Veselý. Všichni to byli zlínští odchovanci, kteří v barvách klubu strávili převážnou část kariéry. Nyní nosí kapitánské céčko čtyřicetiletý Tomáš Žižka a zřejmě půjde v jejich stopách.

Velezkušený obránce se v extralize objevil už v sezoně 1997/98, kdy mu bylo teprve 18 let, a okamžitě si vybojoval místo v kádru. Následně byl draftován klubem Los Angeles Kings, ale pořádnou šanci v NHL nikdy nedostal. Navzdory tomu, že ve farmářském týmu zářil, v elitní zámořské lize odehrál jen 25 zápasů.

Po návratu do Evropy hrál epizodně v KHL a další kariéru už spojil jen s extraligou. Nejdříve se Slavií, s níž v roce 2008 vybojoval mistrovský titul, pak hájil barvy brněnské Komety a před pěti lety se vrátil do mateřského Zlína. V české nejvyšší soutěži odehrál 1138 utkání, ve kterých zaznamenal 297 bodů (89+196).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. André Lakos (Kladno, 40 let)

André Lakos1.jpg

Dvoumetrový rakouský obránce André Lakos podepsal letos v lednu s Kladnem smlouvu do konce sezony minulé sezony. Následně pomohl Rytířům do extraligy a ve středočeském klubu zůstal i poté, co během prázdnin oslavil čtyřicáté narozeniny.

Lakos má za sebou bohatou kariéru. Je trojnásobným mistrem EBEL ligy, působil také v severoamerické AHL, v Kontinentální hokejové lize, ve švédské, německé i české nejvyšší soutěži. Zúčastnil se také devíti světových šampionátů a dvou olympiád.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Václav Skuhravý (Karlovy Vary, 40 let)

Václav Skuhravý1.jpg

Václav Skuhravý má ve sbírce dvě extraligové medaile. Obě získal s Karlovými Vary. První cenný kov (stříbro) vyválčil s kapitánským céčkem na hrudi v roce 2008. V další sezoně pak přivedl Západočechy k mistrovskému titulu.

Skuhravý, který nikdy nehrál v jiném než českém klubu, patří v průběhu celé kariéry k nejtrestanějším hráčům, je tvrdým bojovníkem a vůdčí osobností týmu. I ve 40 letech je nesmírně platným hráčem. Je otázkou, zda bude po skončení aktuální sezony ještě pokračovat v kariéře, nebo pověsí brusle nadobro na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Viktor Hübl (Litvínov, 41 let)

Viktor Hübl1.jpg

Stejně jako Václav Skuhravý ani Viktor Hübl nikdy nehrál hokej mimo Českou republiku. Začínal v rodném Chomutově, pak válel v Litvínově, ve Slavii a v Českých Budějovicích, aby se v roce 2008 vrátil do Litvínova, kde působí dodnes. První extraligovou medaili (bronz) vybojoval v roce 2008 v Českých Budějovicích, druhou pak vyválčil o sedm roků později na severu Čech. Tehdy se zároveň stal nejproduktivnějším hráčem soutěže a nejlepším nahrávačem.

Nyní je Hüblovi 41 let, ale rozhodně nepatří do starého železa. V soužícím se týmu, který je těsně nad dnem extraligové tabulky, patří pořád k oporám.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Jaromír Jágr (Kladno, 47 let)

Jaromír Jágr-Kladno.jpg

Jaromír Jágr oslaví v únoru 48. narozeniny a jak se zdá, bude i v tomto věku stále patřit k největším osobnostem tuzemské nejvyšší soutěže. To na jedné straně hodně vypovídá o jeho naprosté výjimečnosti, na druhé straně to ale nastavuje hodně kritické zrcadlo kvalitě extraligy.

Jágr sice neodehrál všechny zápasy, přesto je nejlepším hráčem v klubovém hodnocení produktivity, patří do elitní patnáctky v kanadském bodování soutěže a drží si průměr více než jednoho bodu na zápas. V extralize dosud odehrál 71 zápasů, v nichž dal 50 gólů a zaznamenal 68 asistencí. Ne, tenhle chlapík má do sportovního důchodu pořád ještě hodně daleko...

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud