7. Jan Hanuš (FK Jablonec) – 34 let  Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes. V uplynulých dvou ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi. V úvodním kole aktuální sezony musel spolknout hořkou pilulku v podobě domácí porážky od Bohemians 0:3, ve druhém pak vychytal remízu 2:2 v Mladé Boleslavi. Smlouvu v Jablonci má podepsanou do konce června příštího roku. Profimedia.cz
 6. Florin Nita (Sparta Praha) – 35 let  Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže na Letnou později dorazil Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V minulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. Nahlas se mluví o tom, že ještě před koncem letního přestupního termínu z klubu odejde. Smlouvu má podepsanou do konce aktuálního ročníku. Profimedia.cz
 5. Přemysl Kovář (Slavia Praha) – 36 let  Nejstarším hráčem Slavie je Přemysl Kovář, který v říjnu oslaví už 37. narozeniny. Od příchodu do Edenu v lednu roku 2017 odchytal dosud jen osm ligových utkání a plní roli rezervního brankáře. V minulé sezoně se do branky v ligovém utkání dostal jen jednou. Smlouvu má podepsanou do konce června roku 2023. Profimedia.cz
 4. Jan Šeda (Mladá Boleslav) – 36 let  Šestatřicetiletý veterán Jan Šeda spojil celou profesionální kariéru s Mladou Boleslaví, odkud si jen krátce odskočil na hostování do holandského Waalwijku, do indického klubu FC Goa a naposled v ročníku 2017/18 do Teplic. V minulém ročníku byl nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. Ve 30 zápasech zaznamenal osmkrát čisté konto a předvedl 85 úspěšných zásahů, což ho řadilo mezi nejlepší gólmany v lize. V květnu prodloužil v klubu kontrakt o jeden rok. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Veteráni v rukavicích. 8 nejstarších gólmanů, kteří mohou zasáhnout do aktuální sezony Fortuna ligy

Chytat ligu ve čtyřiceti letech? A proč ne? Brankáři obecně stárnou pomaleji než třeba útočníci, a tak někteří v dobré formě poskakují mezi tyčemi i se čtyřmi křížky na hřbetě.

Na startu aktuálního ročníku Fortuna ligy se před brankovou konstrukcí objevil Jakub Markovič, tedy gólman Pardubic, kterému je teprve jednadvacet let. Do akce se ale dostalo i několik brankářských veteránů a jiní na svou šanci čekají. Jména  nejstarších gólmanů, kteří jsou na soupiskách prvoligových klubů, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

8. Tomáš Fryšták (1. FC Slovácko) – 34 let

Tomáš Fryšták.jpg

Tomáš Fryšták je rodákem z Uherského Hradiště a do mateřského klubu se vrátil po necelých sedmi letech letos v lednu z Trenčína. Do konce ročníku stihl odchytat šest zápasů. Předtím si zahrál v Senici či v Sokolově, ale především je spojen s pražskou Bohemkou. Do vršovického Ďolíčku odešel jako volný hráč v roce 2015 a pobyl tam pět sezon. V aktuálním ročníku by měl krýt ve Slovácku záda Filipu Nguyenovi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Jan Hanuš (FK Jablonec) – 34 let

Jan Hanuš12.jpg

Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes.

V uplynulých dvou ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi. V úvodním kole aktuální sezony musel spolknout hořkou pilulku v podobě domácí porážky od Bohemians 0:3, ve druhém pak vychytal remízu 2:2 v Mladé Boleslavi. Smlouvu v Jablonci má podepsanou do konce června příštího roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Florin Nita (Sparta Praha) – 35 let

Florin Nita1.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže na Letnou později dorazil Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V minulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. Nahlas se mluví o tom, že ještě před koncem letního přestupního termínu z klubu odejde. Smlouvu má podepsanou do konce aktuálního ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Přemysl Kovář (Slavia Praha) – 36 let

Přemysl Kovář3.jpg

Nejstarším hráčem Slavie je Přemysl Kovář, který v říjnu oslaví už 37. narozeniny. Od příchodu do Edenu v lednu roku 2017 odchytal dosud jen osm ligových utkání a plní roli rezervního brankáře. V minulé sezoně se do branky v ligovém utkání dostal jen jednou. Smlouvu má podepsanou do konce června roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Jan Šeda (Mladá Boleslav) – 36 let

Jan Šeda.jpg

Šestatřicetiletý veterán Jan Šeda spojil celou profesionální kariéru s Mladou Boleslaví, odkud si jen krátce odskočil na hostování do holandského Waalwijku, do indického klubu FC Goa a naposled v ročníku 2017/18 do Teplic. V minulém ročníku byl nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. Ve 30 zápasech zaznamenal osmkrát čisté konto a předvedl 85 úspěšných zásahů, což ho řadilo mezi nejlepší gólmany v lize. V květnu prodloužil v klubu kontrakt o jeden rok.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Vlastimil Hrubý (Zbrojovka Brno) – 37 let

Vlastimil Hrubý12.jpg

Brankář Vlastimil Hrubý je odchovancem Zbrojovky, v nejvyšší soutěži však za Brno nikdy nehrál. Poprvé se v lize objevil v sezoně 2013/14 v dresu Znojma, od ročníku 2014/15 však působil až do konce minulé sezony v Jablonci.

Na kontě má rovné dvě stovky odchytaných ligových zápasů a 547 úspěšných zákroků, což z něho v tomto ohledu dělá pátého nejlepšího gólmana v ligové historii. Do Brna se přesunul jako volný hráč a podepsal smlouvu do konce sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Tomáš Grigar (FK Teplice) – 39 let

Tomáš Grigar21.jpg

Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I v 39 letech si drží solidní formu. Na kontě má 338 ligových utkání, ve kterých si zapsal do statistik 109 vychytaných nul - jedenáct v dresu Sparty a 98 v barvách Teplic. Po minulé sezoně mu skončila na severu Čech smlouva a spekulovalo se o tom, že se vydá do sportovního důchodu, jenže nakonec v Teplicích prodloužil kontrakt o další rok.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Jan Laštůvka (Baník Ostrava) – 40 let

Jan Laštůvka-Baník2.jpg

Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy.

Před šesti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě v březnu prodloužil smlouvu do konce sezony 2022/23. V úvodních dvou zápasech aktuálního ročníku inkasoval šest gólů - tři od Olomouce a stejný počet od pražské Bohemky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud