VIDEO: Když Češi vítězí a Kanaďané se rvou. Připomeňte si 3 největší rvačky těchto soupeřů

Hokejisté České republiky a Kanady jsou dlouhá léta nesmiřitelnými rivaly. Pokud proti sobě obě reprezentace nastoupí, je slušná pravděpodobnost, že se na ledě něco semele. Zejména Kanaďané se totiž s Čechy rádi porvou.

Nestalo se to jednou, dvakrát ani třikrát. Hokejové bitvy Čechů a Kanaďanů už mnohokrát okořenily šarvátky, po kterých padaly velké tresty. Svádět vinu jen na jednu stranu je sice snadné, v těchto případech však docela oprávněné.

Kanaďané neradi prohrávají. A když se hraje o hodně a hokejisté javorového listu na soupeře nestačí, často jim tečou nervy. Souboje pak často končí pěstními dohrami.

V následujících kapitolách si můžete připomenout tři největší bitky Čechů a Kanaďanů z minulých let.

Pokračování 2 / 4

Mistrovství světa 1997 – Finsko

Tohle byla pořádná řežba. Češi na světovém šampionátu ve Finsku v roce 1997 vedli nad Kanadou 5:3 a do konce zápasu zbývalo devadesát vteřin. Ale rozhodně ne klidných. Zatímco Češi po zápase cítili křivdu a poukazovali na kanadskou ubohost, soupeř zase vinil tuzemský tým ze zbabělosti.

Vše začalo Donovanovým krosčekem na autora hattricku Vladimíra Vůjtka, u kterého byli rázem čtyři Kanaďané. Bitka začala a trvala ještě několik dalších minut. Trenér Hlinka volal na hráče z lavičky marně, na hřišti se strhla velká mela mezi sedmi Kanaďany a čtyřmi Čechy. Z toho vyplývá, kdo chtěl v akci pokračovat. Jasno měl i finský list Helsingin Sanomat, který napsat: „Kanada se představila jako mužstvo největších ubožáků.“

Nakonec padlo osm trestů do konce zápasu a rozhodčí udělil 200 trestných minut.

Pokračování 3 / 4

Mistrovství světa 2005 – Rakousko

O tom, že s Čechy Kanaďané neradi prohrávají, přesvědčili ve finále vídeňského šampionátu v roce 2005. Do jeho konce chybělo 12 vteřin, Češi vedli 3:0 a těšili se, až na krk dostanou zlaté medaile. Jenže Kanaďané jejich radost nesdíleli.

Před Vokounem stál kapitán Smyth, který začal osekávat nohy českého beka Fishera. Ten se nedal, a tak se do sebe pustili. Do toho se za Vokounem vydal Heatley. Český gólman se provokativně zmínil o bývalém kanadském hokejistovi Syderovi, který se zabil v autě, jež řídil právě Heatley. Za svůj čin se však následně omluvil.

Oba týmy už ale byly v sobě, rozhodčí nakonec vyloučili tři Kanaďany a dva Čechy. Až pak mohla začít oslava zlatého šampionátu.

Pokračování 4 / 4

Mistrovství světa 2010 – Německo

Také na šampionátu v Německu v roce 2010, na kterém Češi nakonec vybojovali senzační zlato, se to pořádně semlelo. Reprezentaci se na turnaji dlouho moc nevedlo, dokázala se ale neskutečně zvednout a zvládla i důležitý duel s Kanadou, po kterém postoupila do čtvrtfinále.

Češi byli v zápase lepší, ještě necelé dvě minuty před koncem vedli 3:1. Pak vyjel za branku gólman Vokoun, kterého poslal k ledu a při tom sekl do hole Perry. Jenže rozhodčí překvapivě nepískal a Kanada snížila na rozdíl jediné branky.

Víc už ale reprezentanti javorového listu nedokázali a frustrovaní se pustili do rvačky. Tu u české branky vyprovokoval elitní rváč Downie. Češi se ale nedali a do Kanaďanů se pustili. Na led dokonce vnikl i jeden z diváků.

Doporučujeme

Články odjinud