VIDEO: Mistři svého řemesla. 13 nejlepších exekutorů přímých kopů z posledních 30 let

Tvrdí se, že penalta nejde chytit, ale jen špatně kopnout. Taky se říká, že „roh je půl gólu.“ O přímých kopech žádná podobná fráze po světě nekoluje, přesto mohou tyto standardní situace zavánět brankami stejně jako pokutové a rohové kopy.

V každé době na světě existovali fotbalisté, kteří byli mistry v zahrávání přímých kopů. Jakmile rozhodčí foukl do píšťalky a nařídil kop na branku z aspoň trochu slušné pozice, v týmu s takovýmto specialistou nebylo třeba diskutovat o tom, kdo pošle balon směrem ke gólmanovi.

V českých krajích býval ještě poměrně nedávno považován za jednoho z nejlepších exekutorů přímáků záložník Pavel Horváth, ale na světě bychom našli ještě uznávanější persony. Vybrali jsme 13 fotbalistů, kteří se v posledních třiceti letech stali postrachem brankářů při zahrávání přímých kopů.

Jistě by se našla i řada dalších, kteří se do tohoto výběru nedostali, proto budeme rádi, když jejich jména zmíníte v diskusi pod článkem. Ty nejlepší najdete v následujících kapitolách i s patřičnou videodokumentací jejich fotbalového umění.

Pokračování 2 / 14

13. Kostas Frantzeskos

Že vám tohle jméno nic neříká? To ještě neznamená, že to nebyl famózní fotbalista. Záložník Kostas Frantzeskos osmatřicetkrát reprezentoval Řecko a v národním týmu nasázel sedm branek Daleko víc se ale prosazoval na klubové úrovni. Přestože kariéru ukončil v roce 2005, dodnes drží národní rekord v počtu gólů nastřílených z volných přímých kopů. Všechny je dal levou nohou.

Je také jediným řeckým fotbalistou, který zaznamenal během zápasu hattrick pouze s góly z těchto situací. Zatímco však v zahrávání přímáků patřil ve své době k nejlepším v Evropě, byl poměrně neefektivní, když došlo na pokutové kopy. Během jednoho rozhovoru s nadsázkou řekl: Příště, až budu mít kopat penaltu, požádám, aby mi před brankáře postavili zeď."

Pokračování 3 / 14

12. Lionel Messi (Argentina)

Podle mnohých expertů a fanoušků je Lionel Messi nejlepším fotbalistou všech dob. Je to nesmírně komplexní hráč, který prakticky nemá slabinu a ve většině dovedností a disciplín je vysoce nadprůměrný až excelentní. To platí i pro zahrávání přímých kopů.

Pokračování 4 / 14

11. Siniša Mihajlovič (Jugoslávie)

Bývalý jugoslávský reprezentant Siniša Mihajlovič patřil na přelomu tisíciletí k absolutní fotbalové elitě, a to i díky umění, s nímž dokázal zahrávat přímé kopy. Drtivou část kariéry strávil v Serii A, kde postupně hájil barvy AS Řím, Sampdorie Janov, Lazia Řím a Interu Milán. Jeho levačka byla postrachem všech brankářů. V historii nejvyšší italské soutěže moc lepších exekutorů přímáků nenajdete.

Pokračování 5 / 14

10. Frank Lampard (Anglie)

Frank Lampard se nestal náhodou nejlepším střelcem v dlouhé historii Chelsea. Nemalou část gólů, které zaznamenal v dresu londýnského klubu i anglické reprezentace, tvořily branky z přímých kopů. Když se Frankie opřel do míče, gólmani se třásli strachy, protože měl v noze dynamit. Připočítejte k tomu neuvěřitelnou přesnost a máte jednoho z nejlepších exekutorů přímáků posledního čtvrtstoletí.

Pokračování 6 / 14

9. Xavi Hernandez (Španelsko)

Bývalý dvorní nahrávač Lionela Messiho v Barceloně a někdejší motor španělského národního týmu, který dovedl v minulých letech k největším úspěchům, měl tak citlivou pravačku, že by na ní dokázal driblovat s novorozencem, aniž by mu ublížil. Přímé kopy Xaviho Hernandeze, to byla lahůdka pro každého fotbalového fanouška, bez ohledu na jeho klubovou  příslušnost.

Pokračování 7 / 14

8. Ronaldinho (Brazílie)

Střela pod břevno, do vinklu, nebo po zemi k tyči - stačí si vybrat. Brazilec Ronaldinho ovládal nespočet způsobů, jak dopravit balon do sítě soupeře. Nemusel se ani moc rozbíhat. Stačil mu krok a už pravačkou expedoval míč směrem ke gólmanovi, který se pak často jen smutně díval, jak kolem něho sviští mezi tyče.

Pokračování 8 / 14

7. Steven Gerrard (Anglie)

Steven Gerrard je legendou Liverpoolu, ale fanoušci Reds už se teď mohou dívat na jeho přímé kopy jen v televizi nebo na internetu. Pro zahrávání standardních situací jako by se narodil a zvládal je fantasticky.

Pokračování 9 / 14

6. Juninho Pernambucano (Brazílie)

Brazilský záložník býval hvězdou francouzského Lyonu, s nímž sedmkrát vyhrál tamní ligovou soutěž. Jestliže si někdo zasloužil nálepku „specialista na přímé kopy“, pak to byl bezesporu právě on. Góly ze standardních situací pomáhal i národnímu týmu, v němž odehrál čtyřicet zápasů a šestkrát rozvlnil síť soupeře.

Pokračování 10 / 14

5. Cristiano Ronaldo (Portugalsko)

Přímé kopy portugalského ostrostřelce Cristiana Ronalda jsou vyhlášené. Zahrává je totiž úplně jinak než ostatní hráči, což mu podle odborníků může v budoucnosti přinést zdravotní komplikace s kolenem. Údajně se inspiroval u stolního tenisu z letu pingpongových míčků. Ať je to pravda, nebo ne, jeho přímáky bývají vražedné.

Pokračování 11 / 14

4. Andrea Pirlo (Itálie)

Ještě před pár lety byl Andrea Pirlo motorem a mozkem Juventusu Turín. Specialista na přímé kopy uměl zaskočit i toho nejskvělejšího brankáře. Ze standardních situací dokázal být smrtelně nebezpečný.

Pokračování 12 / 14

3. Roberto Carlos (Brazílie)

Brazilský snajpr Roberto Carlos byl pověstný svými dělovkami. Jednou po jeho ráně z přímého kopu letěl míč na branku rychlostí 169 kilometrů za hodinu. Dokázal dát gól z neuvěřitelné vzdálenosti, ale uměl i překrásné technické kousky.

Pokračování 13 / 14

2. Alessandro del Piero (Itálie)

Legenda Juventusu Turín - Alessandro del Piero - nasázela soupeřům bezpočet gólů všemi možnými i nemožnými způsoby. Při zahrávání přímých kopů předváděl skvělou kopací techniku a pořádný kus mazanosti. Brankáři se třásli strachy, už když si stavěl míč.

Pokračování 14 / 14

1. David Becknam (Anglie)

Myslete si o tom co chcete, ale David Beckam je podle nás prostě nejlepším exekutorem přímáků posledních třiceti let. Dokázal balon poslat do branky tvrdou a přesnou ranou i technickým obloučkem, kdy míč zakroutil přesně do horního růžku. Ze standardních situací dával krásné góly v Manchesteru United, v Realu Madrid, Miláně, v Los Angeles Galaxy i v PSG.

Doporučujeme

Články odjinud