Hokej je hrou tvrdých chlapů a v NHL, kde si diváci potrpí na ostré střety a rvačky, to platí dvojnásob. Ne každý hokejista se v drsných hitech a špendlení protihráčů na mantinel vyžívá, ale najdou se týpci, pro které je to jedna z hlavních náplní pobytu na ledě.
V následujících kapitolách najdete 16 největších tvrďáků v nejslavnější hokejové soutěži světa. Málokoho asi překvapí, že z valné většiny jsou to hráči narození v zámoří, kde má tento styl hokeje pevnou a dlouhou tradici. Ale nenechte se mýlit – nejsou mezi nimi jen bijci ze čtvrtých pětek, ale hokejisté, kteří to s pukem a hokejkou opravdu umí.
Pokračování 2 / 17
Tanner Jeannot (Los Angeles Kings)
Sedmadvacetiletý kanadský útočník Tanner Jeannot je jedním z nejfyzičtějších hráčů v NHL. Do jeho herního rejstříku patří kromě bitek i nesmírně agresivní forčeking a v lize neexistuje protivník, kterému by svým stylem nedělal na ledě velké problémy. Do NHL nebyl nikdy draftován, ale obléká už dres třetího klubu v elitní soutěži. Po angažmá v Nashvillu a Tampě Bay bude 188 centimetrů vysoký a 94 kilogramů vážící borec v nadcházející sezoně hájit barvy Los Angeles Kings.
Pokračování 3 / 17
Jacob Trouba (New York Rangers)
Co se týče suspendací, má americký zadák Jacob Trouba zatím čistý rejstřík. Tvrdě, ale chytře hrající bek, jako by přesně znal hranici, za kterou už se svými kousky nesmí zajít. Přesto nelze s čistým svědomím říci, že by devítka draftu z roku 2012 byla férovým hokejistou.
Během sezony 2021/22 Trouba sejmul v utkání s Chicagem Jujhara Khairu, který následně opouštěl kluziště na nosítkách a měsíc pak byl mimo hru. Pak odehrál devět utkání a musel na operaci dolní části zad.
Pokračování 4 / 17
Matt Martin (momentálně bez smlouvy)
Až v pátém kole jako 148. hráče v celkovém pořadí si vybrali v roce 2008 v draftu NHL Ostrované z New Yorku Matta Martina, ale zřejmě toho nelitovali, protože od sezony 2009/10 figuroval až do konce uplynulého ročníku stále v sestavě Islanders. Aktuálně pětatřicetiletý metrákový borec má pověst rváče, provokatéra, tvrdého hittera, ale taky podlého bastarda, jemuž není žádná prasárna cizí. Čtyřikrát se propracoval během sezony nad stovku obdržených trestných minut - nejvíc to bylo v ročníku 2010/11, kdy si odseděl na trestné lavici 147 minut.
Pokračování 5 / 17
Brady Tkachuk (Ottawa Senators)
Brady Tkachuk se stal v draftu roku 2018 úlovkem Ottawy a stejně jako jeho bratr Matt a otec Keith nemá daleko k tvrdým, někdy až podlým zákrokům. I on je však skvělým hráčem a podle mínění expertů má před sebou velmi slibnou budoucnost. Nyní je mu teprve 24 let, ale čeká ho už čtvrtá sezona v roli kapitána Senators.
Pokračování 6 / 17
Brad Marchand (Boston Bruins)
Šestatřicetiletého útočníka Bostonu Brada Marchanda občas za jeho nečistou hru odsuzují dokonce i fanoušci Bruins, a to už je co říct. Rád hraje do těla, ale o tom, že by jeho hra byla košer, by se dalo s úspěchem pochybovat.
Jen málo hráčů sklízí v zámoří větší opovržení než Marchand. Naštěstí se o jeho špinavých kouscích v NHL už dobře ví a je pod drobnohledem rozhodčích. V roce 2012 dostal pokutu dva a půl tisíce dolarů za zákrok na Matta Niskanena, za hrubý faul na Samiho Sala nesměl hrát pět zápasů a za úder loktem do tváře R.J. Umbergera dostal stopku na dvě utkání. Celkem přišel kvůli šesti zákazům hraní o 19 utkání a musel zaplatit 24,5 tisíc dolarů.
Pokračování 7 / 17
Nazem Kadri (Calgary Flames)
Kanadský útočník Nazem Kadri je bezpochyby kvalitním hokejistou. V roce 2009 byl vybrán v draftu už jako sedmý hráč v celkovém pořadí Torontem, od roku 2019 byl součástí kádru Colorada, kam byl vytrejdován. S Avalanche vybojoval Stanley Cup, ale v roce 2022 se upsal na sedm let Calgary.
Během patnácti sezon v NHL stihl odehrát 903 utkání, během nichž byl disciplinární komisí šestkrát suspendován za zákeřné či brutální zákroky, často na hlavu soupeře. Celkem nesměl nastoupit k 27 zápasům a přišel o tisíce dolarů z platu. Pokud si to tenhle hoch nedá rychle dohromady ve své palici, může jednou někomu šeredně ublížit.
Pokračování 8 / 17
Tom Wilson (Washington Capitals)
Kanadský útočník Tom Wilson je příkladem hráče, jehož byste měli rozhodně raději ve svém týmu, než proti němu hráli. Je mu 30 let a na hokejce má pěkný počet zářezů, které připomínají zlomené čelisti a otřesy mozku jeho soupeřů. Jeho specialitou jsou totiž především údery na hlavy soupeřů.
193 centimetrů vysoký a metrák vážící hromotluk je nejtrestanějším hokejistou v NHL od roku 2013, kdy se poprvé objevil v elitní lize. Jeho bývalý týmový kolega Kyle Okposo o něm jednou prohlásil: „Je to idiot. Ten chlap hraje naprosto bezohledně a je mu jedno, co provede protivníkovi. Pro takového hráče by nemělo být v NHL místo.“
Pokračování 9 / 17
Matthew Tkachuk (Florida Panthers)
Ačkoli je Mattu Tkachukovi teprve 26 let, napříč celou NHL je už řadu let nenáviděn nejen fanoušky, ale i mnohými jeho protihráči. „Jsem si jistý, že jednou bude nejnenáviděnějším hráčem v lize,“ prohlásil kdysi obránce Los Angeles Drew Doughty. „Mám spoustu přátel v jiných klubech, kteří ho také nemilují."
Navzdory poměrně nízkému věku už má na listině špinavostí poměrně dost záznamů. V roce 2017 píchl ze střídačky hokejkou Matta Martina, za zákrok loktem do tváře Doughtyho dostal dvouzápasový distanc, jedno utkání pak nesměl hrát poté, co byl v utkání s Detroitem vyloučen za nesportovní chování a při opuštění ledu sekl protihráče a rozpoutal hromadnou rvačku. Z výše uvedeného vyplývá, že více než tvrdosti je ale v jeho zákeřností a podlosti.
Pokračování 10 / 17
Austin Watson (momentálně bez smlouvy)
Američan Austin Watson je 193 centimetrů vysoký a 93 kilogramů vážící pořez, který dokonale využívá svých fyzických dispozic a vyžívá se ve fyzické hře. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby si často nepočínal v rozporu s pravidly. Nejsou mu cizí zákroky zezadu a jiné prasárny. V sezoně 2017/18 vyfasoval v základní části 123 trestných minut a stejný počet jich nasbíral do statistik i v ročníku 2022/23. Mezi populární borce a hodné kluky má hodně daleko.
Pokračování 11 / 17
Nikita Zadorov (Boston Bruins)
Mistr hitů. Když má možnost, urostlý ruský obránce Nikita Zadorov se moc nerozmýšlí a pořádně zajede do soupeře. A je mu úplně jedno, zda jde o hvězdu, nebo hráče ve čtvrté lajně. Při téměř dvoumetrové postavě a více než metrákové hmotnosti je jako tank a kdo se mu postaví do cesty, bývá obvykle smeten. V uplynulých sezonách rozdával hity v dresu Colorada, Chicaga, Calgary a Vancouveru. Nyní ho čeká první rok v Bostonu. Když byl v roce 2020 zpečetěn jeho trejd do Chicaga, poslal mu prý útočník Blackhawks Patrick Kane zprávu - psal v ní, že je rád, že už nebude hrát proti Zadorovovi, ale bude s ním v jednom týmu.
Pokračování 12 / 17
Ryan Reaves (Toronto Maple Leafs)
Moc gólů ani nahrávek během sezony nikdy ve statistikách nemá, ale na trestné minuty je docela kanón. Řeč je o sedmatřicetiletém útočníkovi Ryanu Reavesovi. Kariéru v NHL odstartoval v sezoně 2010/11 a od té doby nastřádal v elitní lize už přes osm stovek zápasů v dresech St. Louis, Pittsburghu, Las Vegas, New Yorku Rangers a Toronta. Se 188 centimetry nepatří k obrům, ale jeho 102 kilogramů živé váhy dovede soupeře u mantinelů pořádně zabolet. Protivníky trefuje rád a velmi často. Během kariéry v NHL se už čtyřikrát v základní části dopracoval k více než stovce trestných minut.
Pokračování 13 / 17
Cal Clutterbuck (momentálně bez smlouvy)
Do konce sezony 2012/13 válcoval Kanaďan Cal Clatterbuck své soupeře v dresu Minnesoty, ale pak poprvé v kariéře v NHL změnil dres a zamířil do New Yorku Islanders, kde působil až do konce minulého ročníku. Pravé křídlo vysoké 183 centimetrů si rádo troufne i na o hlavu vyšší protivníky. Chybějící centimetry dohání na váze, která mu ukazuje bez čtyř kilogramů rovný metrák.
Pokračování 14 / 17
Radko Gudas (Anaheim Ducks)
Čtyřiatřicetiletý český obránce Radko Gudas byl draftován ve třetím kole v roce 2010 Tampou Bay. Floridský klub si talentovaného mladíka vybral právě pro jeho fyzický způsob hry. V dresu s bleskem na prsou strávil necelé tři sezony, dal pouhých sedm gólů, ale zapsal si do statistik mnohonásobně víc tvrdých hitů. Od sezony 2015/16 rozdával rány v barvách Letců z Philadelphie, Washingtonu, Floridy a od ročníku 2023/24 válcuje soupeře v dresu Anaheimu.
Pokračování 15 / 17
Alexandr Ovečkin (Washington Capitals)
Křídlo Washingtonu Capitals miluje fyzickou hru. Třeba Jaromír Jágr to poznal na vlastní kůži během olympijského turnaje ve Vancouveru. A v NHL už tvrdost Alexandra Ovečkina ochutnalo mnoho dalších borců, kteří museli uznat, že tenhle ruský mužik se ostré hry nebojí.
Pokračování 16 / 17
Luke Schenn (Nashville Predators)
Luke Schenn je čtyřnásobným účastníkem mistrovství světa v dresu Kanady. Na to, že měří 188 centimetrů, disponuje úctyhodnou hmotností 102 kilogramů. Když se rozjede, je jako tank, který zvalchuje všechno, co mu stojí v cestě. V minulosti tak činil mimo jiné v dresu Tampy Bay, které svým herním stylem pomohl ke Stanley Cupu, nyní ho čeká druhá sezona v Nashvillu.
Pokračování 17 / 17
Milan Lucic (momentálně bez smlouvy)
Šestatřicetiletý Kanaďan Milan Lucic v sobě skrývá děsivou kombinaci velikosti a síly. Na ledě vždycky působí dojmem, jako by hledal oběť, ze které udělá adepta na poukázku na invalidní vozík. A když ho najde, ten chudák od něho dostane opravdu jen to nejhorší.