VIDEO Z ARCHIVU: Vzpomínejte a žasněte. Tak řádil fotbalový král Pelé. Dnes by oslavil 83 let

Čas letí jako bláznivý, notoval si v jednom ze svých hitů Karel Gott. Mnohonásobný český slavík už není pár let mezi námi a největší legenda fotbalových dějin – Brazilec Pelé - ho přežil jen o pár let. Dnes by slavil 83. narozeniny.

O Pelém byly už popsány tuny papíru. Ani dlouhá léta poté, co Edson Arantés do Nascimento ukončil profesionální kariéru, jeho sláva nepohasíná. Pro ty, kdo pamatují kousky, jež prováděl na hřišti, je to pochopitelné.

Většina současných fanoušků však Pelého nikdy hrát neviděla. Jeho kariéra skončila v roce 1977 v americkém klubu New York Cosmos, ale nejlepší fotbalové roky strávil v brazilském Santosu (1956 – 1974). Tři tituly mistra světa posbíral v rozmezí dvanácti let mezi roky 1958 – 1970.

Naštěstí máme k dispozici záběry z utkání, ve kterých ukazoval své mimořádné fotbalové umění. Můžete se tedy podívat, jak výjimečným hráčem byl. Ano, Lionel Messi je asi lepším fotbalistou, než býval on, ale největší legendou historie stále zůstává Pelé. A nějaký rok jí (zřejmě) ještě bude…

Doporučujeme

Články odjinud