VIDEO: Zázraky pod koši. Připomeňte si 6 nejbláznivějších závěrů zápasů v historii NBA

VIDEO: Zázraky pod koši. Připomeňte si 6 nejbláznivějších závěrů zápasů v historii NBA

Basketbal je rychlá a dynamická hra, v níž se během pár okamžiků může skóre obrátit (klidně i několikrát) ve prospěch obou soupeřících mužstev. V závěrech vyrovnaných zápasů slabší povahy omdlévají a těm otrlejším se aspoň třesou kolena.

Hod se závěrečným klaksonem z poloviny hřiště a míč jako zázrakem padá do koše. Na světelné tabuli přiskočí na účet šťastného týmu tři body a skóre se otáčí v jeho prospěch. Diváci šílí (nebo se hroutí k zemi). I takové příběhy se píšou na palubovkách celého světa.

V následujících kapitolách najdete šest závěrů zápasů, které se nesmazatelně zapsaly do historie nejslavnější basketbalové soutěže na světě – americké NBA. Užijte si to.

Pokračování 2 / 7

1970: Los Angeles Lakers - New York Knicks 108:111 po prodloužení

V roce 1970 se ve finálové sérii utkali o nejcennější trofej celky Los Angeles Lakers a New York Knicks. První dvě střetnutí se hrála na hřišti newyorského týmu a na západ Spojených států se oba rivalové přesouvali ke třetímu duelu za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy.

Diváci, kteří tehdy sledovali první utkání v Los Angeles, byli svědky jednoho z nejpamátnějších soubojů v historii NBA. Ještě 15 vteřin před koncem byl stav nerozhodný, ale tři sekundy před vypršením řádné hrací doby upravil skóre na 102:100 pro hostující tým Dave Debuscherre. Zdálo se, že je rozhodnuto.

Frustrovaný Wilt Chamberlain ještě rozehrál míč na Jerryho Westa, který se rychle prodribloval na polovinu hřiště a vystřelil. Buď, anebo. Míč doplachtil k desce, odrazil se do koše a v hale se rozpoutalo šílenství. Zápas muselo rozhodovat prodloužení (koše za tři body ještě neexistovaly).

V prodloužení však Lakers, kteří byli psychicky nahoře, nedokázali soupeře dorazit a utkání prohráli 108:111. Knicks byli nakonec šťastnější i v celé finálové sérii. Rozhodl ji až sedmý zápas, v němž doma zvítězili 113:99.

Pokračování 3 / 7

1976: Boston Celtics – Phoenix Suns 128:126 po 3. prodloužení

V roce 1976 bojovali ve finálové sérii o titul týmy Bostonu Celtics a Phoenixu Suns. Boston byl favoritem a po prvních dvou zápasech na domácím hřišti vedl 2:0. Další dvě utkání před vlastními fanoušky však zvládli lépe Suns a série se přesunula k pátému duelu opět na palubovku Celtics.

Toto střetnutí vešlo do dějin. Rozhodlo jej až třetí prodloužení, ale nejdramatičtější chvíle se udály před sirénou, jež ukončila prodloužení číslo 2. Boston ještě 19 vteřin před koncem tohoto nastaveného času vedl 109:106, ale Phoenix dokázal po několika minelách domácích skóre otočit dvěma přesnými trefami. Suns najednou vedli 110:109 a do konce zbývalo jen šest sekund.

Domácí přesto zvládli kontrovat a vteřinu před sirénou otočili skóre po akci Johna Havlicka na 111:110 ve svůj prospěch. Pak se na hřišti strhla mela, při níž byl napaden rozhodčí Richie a museli zasahovat policisté. Když se situace uklidnila, sudí vrátili čas o vteřinu zpět a Boston dostal k dobru ještě trestný hod za technickou chybu hostujícího celku. Domácí jej proměnili a vedli 112:110.

Na hřiště se stále tlačili nedisciplinovaní diváci, ale zbývala dohrát ještě jedna vteřina. Ta stačila k tomu, aby Garfield Heard srovnal na 112:112. 15 tisíc diváků, kteří už už chtěli propuknout v euforickou radost, si muselo ještě počkat. Ve třetím prodloužení byli ale nakonec šťastnější hráči Bostonu, kteří vyhráli 128:126 a vedli v sérii 3:2. A protože zvládli i šesté utkání na hřišti soupeře, mohli se radovat z titulu.

Pokračování 4 / 7

1999: San Antonio Spurs – Portland Blazers 86:85

Play-off NBA v roce 1999 následovalo po základní části soutěže, kterou zkrátila výluka a v níž každý celek odehrál pouhých 50 zápasů. Ve finále Západní konference se střetly týmy San Antonia Spurs a Portlandu Blazers.

První dvě střetnutí se hrála na palubovce San Antonia. Domácí vyhráli úvodní duel, ale o dva dny později měl k vítězství blíže Portland.

Dvanáct sekund před koncem vedli hosté 85:83 a domácí rozehrávali. Míč směřoval okamžitě do rohu hřiště na Seana Elliotta, který jej akrobaticky zpracoval a zatímco stál na špičkách, aby rozhodčí nepískli přešlap, z téměř nulového úhlu vystřelil.

Balon spadl do koše a skóre se otočilo ve prospěch Spurs, kteří pak zvládli suverénně i další dvě střetnutí a sérii vyhráli 4:0. Ve finále potom přehráli 4:1 na zápasy New York Knicks a vyhráli svůj první titul v NBA.

Pokračování 5 / 7

1999: New York Knicks – Indiana Pacers 92:91

Ve finále Východní konference se v roce 1999 střetly celky New York Knicks a Indiana Pacers. Po úvodních dvou zápasech na hřišti Pacers se série přesunula do Madison Square Garden za nerozhodného stavu 1:1. Třetí utkání patří mezi nejpamátnější, které se v této legendární aréně odehrály.

Těsně před koncem střetnutí vedli hosté 91:88, ale pár okamžiků před závěrečnou sirénou se po chybné rozehrávce Indiany dostal k míči Larry Johnson a fantasticky proměnil hod za tři body. Bylo srovnáno a hala bouřila nadšením.

To však nebyl konec. Johnson dostal k dobru ještě trestný hod. Suverénně poslal míč do obruče a otočil skóre na konečných 92:91 pro domácí. Knicks se ujali v sérii vedení 2:1 a nakonec ji vyhráli 4:2. Ve finále pak ale podlehli vítězi Západní konference San Antoniu Spurs 1:4 na zápasy.

Pokračování 6 / 7

2002: Sacramento Kings – Los Angeles Lakers 99:100

Finále Západní konference v roce 2002 svedlo dohromady celky Sacramenta Kings a Los Angeles Lakers. Série odstartovala na palubovce Lakers a do Sacramenta se přesunula za nerozhodného stavu 1:1. Třetí střetnutí vyhráli domácí a blizoučko byli i k vítězství ve čtvrtém duelu.

Kings měli raketový náskok do utkání a po první čtvrtině vedli už dokonce o 24 bodů. Po polovině měli čtrnáctibodový náskok, který se po třetím klaksonu scvrkl na sedm bodů. Ještě pár vteřin před koncem drželi domácí zoufale dvoubodový náskok. Marně se pokoušeli dopravit míč do koše hostující Kobe Bryant a Shaquille O’Neal.

Už to vypadalo, že Sacramento závěrečný útok Lakers přežije, všechno ale změnil Robert Horry, který je dodnes jedním ze dvou hráčů, jimž se podařilo vyhrát NBA se třemi různými týmy. Během kariéry získal přezdívku Big Shot Rob, protože dokázal skórovat v nejdůležitějších chvílích zápasů. Jako třeba právě v tomto.

Hráč Sacramenta Vlade Divac se pokusil v posledním okamžiku vyrazit balon do středu pole, ale posunul jej jen k Horrymu, který se zvukem sirény vystřelil za čarou vymezující tříbodovou hranici. Míč se snesl přesně do obruče a Lakers mohli slavit. Vyrovnali stav série na 2:2 a nakonec ji celou vyhráli 4:3 a otevřeli si cestu do finále, ve kterém suverénně přejeli New Jersey Nets 4:0 na zápasy a radovali se z dalšího titulu.

Pokračování 7 / 7

2004: San Antonio Spurs – Los Angeles Lakers 73:74

Je neuvěřitelné, jak dlouhá někdy může být jediná vteřina. Hráči a diváci, kteří byli aktéry pátého semifinálového utkání Západní konference v roce 2004, v němž měřily síly týmy San Antonia Spurs a Los Angeles Lakers, by mohli povídat.

Spurs vedli po dvou domácích zápasech 2:0, Lakers ve třetím utkání série na domácí palubovce snížili na 1:2, ale ve čtvrtém střetnutí byli jen kousíček od porážky. Čtyři desetiny vteřiny před závěrečnou sirénou dopravil míč do koše hostů Tim Duncan a San Antonio vedlo 73:72. Jenže hráči Los Angeles dokázali ve zbývajícím čase skóre obrátit.

Hrdinou posledního okamžiku čtvrtého střetnutí série se stal Derek Fisher. Los Angeles díky jeho trefě srovnalo stav série na 2:2 a protože poté vyhrálo i další dvě utkání, postoupilo do finále Západní konference, kde přehrálo Minnesotu 4:2. Ve finále NBA však nakonec nestačili na Detroit.

Doporučujeme

Články odjinud