Víš, co mi můžeš, trenére? Připomeňte si 8 konfliktů při střídání fotbalistů

Fotbal je vzrušující sport, je tedy logické, že na hřišti občas dochází k emotivním situacím. Nemusí jít ale vždycky o konflikt osobností ze soupeřících týmů. Někdy se nepohodne hráč s vlastním trenérem a může z toho být pořádný skandál.

Někteří trenéři mají přirozenou autoritu. Stačí, když významně zvednou obočí a hráči kmitají po hřišti jako motorové myši. Jiní to zase berou přes zvýšený hlas, nadávky a pouštění hrůzy. A některým prostě není dáno. A když se pak třeba setká kouč bez autority s hráčem, který má přebujelé ego, je zaděláno na malér.

Rozbuškou často bývá střídání, které hráč stažený ze hřiště neunese a trenérovi to dá nevybíravě najevo. Zapátrali jsme ve fotbalové historii a našli osm takových případů, kdy byly v hlavních rolích známí hráči nebo kouči. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Kepa Arrizabalaga

Tuhle šaškárnu máte možná ještě v živé paměti. K vidění byla v únoru roku 2019 během finále anglického Ligového poháru, v němž Chelsea prohrála po penaltovém rozstřelu s Manchesterem City.

Gólman Blues Kepa Arrizabalaga musel být těsně před koncem prodloužení ošetřován a vypadalo to, že nebude moci pokračovat ve hře. Jeho náhradník Caballero už stál připravený u postranní čáry, všechno bylo nachystané ke střídání. Jenže Arrizabalaga se rozhodl kouče ignorovat. „Ne, ne, jsem v pohodě,“ gestikuloval směrem k lavičce a nesouhlasně kroutil hlavou na znamení, že střídat nebude.

Italský trenér jen těžko skrýval emoce a vysvětloval sudímu, že střídání zkrátka chce provést. Posléze už doslova zuřil a zmatenému Caballerovi opakovaně ukazoval, aby šel do hry. Chvíli se zdálo, že kouč dokonce naštvaně odejde do kabin, nakonec se vrátil. Arrizabalaga v jejich neuvěřitelném souboji na dálku zvítězil. Pokračoval ve hře.

Po utkání trenér zahrál situaci do autu: „Bylo to velké nedorozumění. Špatně jsem pochopil problém a uvědomil jsem si situaci, až když přišel ke střídačce klubový doktor. Myslel jsem, že brankář má křeče a není schopný jít na penalty, ale nebylo to tak,“ vysvětlil Sarri.

Že to ale nedorozumění asi nebylo, dokázalo dění v následujících dnech. Kepa se omluvil trenérovi, náhradnímu brankáři i celému týmu. Navíc dostal pokutu ve výši týdenního platu, tedy v přepočtu asi šest milionů korun.

Pokračování 3 / 9

Delio Rossi

V roce 2012 došlo ke kurioznímu případu při střídání v italské Serii A. Když tehdejší kouč Fiorentiny Delio Rossi stáhl z hrací plochy útočníka Adema Ljajiče, jeho srbský svěřenec, jemuž tento akt pořádně pošramotil ego, trenérovi ironicky zatleskal a zvedl nahoru palec pravé ruky. Kdyby tušil, jaký je jeho italský trenér rapl, nejspíš by si toto gesto odpustil, ale takhle se dočkal neobvyklé reakce. Rossi se na něho vrhl a pořádně mu naložil.

Oba aktéři potyčky vzápětí přišli o svou pozici v klubu. Ljajič dostal dvouzápasový distanc a Rossi přišel o post kouče. Srbský forvard dokonce zvažoval civilní žalobu, poté, co se mu trenér omluvil, nakonec od tohoto záměru upustil.

Pokračování 4 / 9

Carlos Tevez

Tevez-Mancini.jpg
Kouč Roberto Mancini vyzývá Carlose Teveze, aby se připravil na střídání. Argentinský útočník nereaguje. (Foto: Profimedia.cz)

Argentinský  útočník Carlos Tevez musel být buď naprostý pošuk, nebo marketingový génius. V roce 2011 bylo totiž jeho jméno několik měsíců jedním z hlavních taháků sportovních a bulvárních zpráv v novinách na celém světě.

O jeho excesu z utkání Ligy mistrů na hřišti Bayernu Mnichov, kdy se za stavu 0:2 odmítl na pokyn kouče Roberta Manciniho rozcvičovat před střídáním, následném vyřazení z kádru a útěku do vlasti v Jižní Americe, si povídaly i babičky v domovech důchodců. Trenér následně prohlásil, že Tevez v jeho týmu definitivně skončil a už si ani neškrtne, ale nakonec se na Etihad Stadium vrátil a až po sezoně 2012/13 odešel do Juventusu Turín.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Thierry Henry

Henry-Rijkarrd.jpg
Vztahy mezi francouzským útočníkem Thierrym Henrym a holandským koučem Frankem Rijkaardem nebyly v Barceloně vždycky ideální. (Foto: Profimedia.cz)

Když se francouzský útočník Thierry Henry přestěhoval z Londýna do Barcelony, nebyl asi připravený na to, že na hřišti nemusí hrát první housle, jak byl zvyklý z Arsenalu. Henryho dokonale zdeprimoval trenér Frank Rijkaard, který ho během nepovedeného domácího utkání s Villarrealem stáhl ze hřiště. Jeho někdejší spoluhráč z Arsenalu, který hrál v inkriminovaném zápase v dresu Villarrealu komentoval Henryho frustraci takto: „Byl neuvěřitelně naštvaný. V Arsenalu nebyl zvyklý na to, že by ho někdo mohl v zápase střídat.“

Pokračování 6 / 9

Scott McDonald

McDonald-Strachan1.jpg
Kouč Celtiku Glasgow Gordon Strachan uměl autralského reprezentanta Scotta McDonalda pochválit, ale také pořádně vytočit. (Foto: Profimedia.cz)

Australský reprezentant Scott McDonald velmi těžce nesl, když ho po hodině utkání skotské ligy mezi Celtikem a Motherwellem v roce 2008 stáhl za stavu 0:1 kouč Gordon Strachan ze hry. Útočníka, který měl v právě probíhající sezoně na svém kontě už 26 branek, to vytočilo tak, že vztekle mrštil přes hřiště tepláky a nakopl židli, která stála u domácí lavičky.

Pokračování 7 / 9

Obafemi Martins

Obafemi Martins.jpg
Kouč Kevin Keegan vedl Newcastl United jen krátce v roce 2008, ale za tu dobu stačil přivést útočníka Obafemiho Martinse k slzám. (Foto: Profimedia.cz)

Když nigerijského reprezentanta Obafemiho Martinse  během jeho působení v Newcastlu stáhl kouč Kevin Keegan ze hřiště, vypadalo to, jako by malému dítěti sebral oblíbenou hračku a rozšlapal ji na padrť. Obafemi odmítl trenérovi podat ruku a pak se rozbrečel.

Pokračování 8 / 9

Gary Lineker

Lineker-Tylor.jpg
Inkriminovaný okamžik, kdy Gary Lineker vztekle odhazuje kapitánskou pásku poté, co ho kouč Taylor stáhl v utkání proti Švédsku ze hřiště. (Foto: Profimedia.cz)

Svůj blikanec při střídání si prožil také legendární anglický útočník Gary Lineker. V klíčovém utkání proti Švédsku na mistrovství Evropy v roce 1992 ho vystřídal trenér Graham Taylor za nepříznivého stavu 1:2. Angličané tehdy nutně potřebovali zvítězit a Lineker nehrál jen o týmový úspěch. Chyběl mu totiž jediný gól k vyrovnání střeleckého rekordu Bobbyho Charltona v reprezentačním dresu. Když ho na hřišti nahradil Alan Smith z Arsenalu, odmítl se Lineker podívat kouči do očí, vztekle odhodil na zem kapitánskou pásku a od té doby už nikdy neoblékl reprezentační dres.

Pokračování 9 / 9

Mido

Možná největší zkrat při střídání předvedl v roce 2006 během Afrického Poháru národů egyptský útočník Mido. Za stavu 1:1 v semifinálovém utkání se Senegalem odmítl opustit hřiště, zuřil a křičel na kouče Hassana Shehata: „Nejsi nic jiného než osel!“

Když se nakonec přišoural k postranní čáře a vystřídal, přišel si to s trenérem ještě zblízka vyříkat. A zatímco na sebe řvali, jeho náhradník Amr Zaki dal po prvním doteku s míčem gól, který poslal Egypťany do finále, jež posléze vyhráli. Mido už si na šampionátu nezahrál a navíc vyfasoval půlroční zákaz startu v národním týmu.

Doporučujeme

Články odjinud