Vrána a spol. 11 nováčků příští sezony NHL, které se rozhodně vyplatí sledovat

Hokejový fanoušek, který sleduje NHL, dobře zná nejlepší nováčky minulé sezony. Hlavní pozornost byla upřena na nejvýše postavené hráče z loňského draftu – Austona Matthewse z Toronta a Patrika Laineho z Winnipegu. Nepřehlédnutelný byl také Matthew Tkachuk z Calgary. Teď už se můžeme těšit, co předvedou v ročníku 2017/18 jejich následovníci.

slide-nováčci NHL 2017-18.jpg

I současné největší osobnosti NHL začínaly kdysi jako nadějní zelenáči ve vedlejších rolích, z nichž postupem času dorostli do těch hlavních. V následujících kapitolách najdete 11 mladých a talentovaných borců, kteří budou mít v nadcházející sezoně status nováčka v NHL, a od nichž se očekává, že mají před sebou hodně světlou hokejovou budoucnost.

Ve výběru však nehledejte mladíky, kteří prošli letošním draftem, tedy Švýcara Hischiera, Kanaďana Patricka a další. V jejich případě je velmi těžké odhadovat, kdo z nich dostane v ročníku 2017/18 šanci v NHL a kolik zvládne v elitní lize odehrát zápasů.

Pokračování 2 / 12

11. Joe Hicketts – 21 let (Detroit Red Wings)

Joe Hicketts.jpg

Nenechte se zmást faktem, že Kanaďan Joe Hicketts neprošel draftem NHL. Detroit s jednadvacetiletým talentem podepsal smlouvu v roce 2014 a v klubu dobře věděli, proč tak učinili, a to navzdory tomu, že na NHL nemá fyzické předpoklady. Měří totiž jen směšných 173 centimetrů (!) a váží 79 kilogramů. Jenže co mu chybí na výšce a váze, to dohání v bruslení, hokejovém myšlení a kupodivu také tvrdostí.

Hicketts si zahrál v roce 2014 na světovém šampionátu hráčů do 18 let, kde pomohl čtyřmi body v sedmi zápasech Kanadě k bronzovým medailím. O rok později už se radoval s dvacítkou ze zisku mistrovského titulu, k němuž přispěl třemi asistencemi v sedmi duelech. A na juniorském šampionátu se představil i na přelomu let 2015/16.

V minulé sezoně poprvé bojoval o své místo na slunci mezi dospělými. Ve farmářském celku Grand Rapids Griffins si v premiérovém ročníku vedl hodně slušně – v 73 zápasech základní části nasbíral 34 bodů (7+27) a v play-off se v 19 utkáních blýskl gólem a sedmi nahrávkami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

10. Thomas Chabot – 20 let (Ottawa Senators)

Thomas Chabot.jpg

Kanadský obránce Thomas Chabot si na přelomu let 2016 a 2017 odbyl svůj druhý start na mistrovství světa hráčů do 20 let a dokonale zúročil zkušenosti z předchozího turnaje. Výběru javorového listu pomohl v sedmi zápasech deseti body za čtyři góly a šest asistencí ke stříbrným medailím. Kromě toho, že byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem, posbíral řadu dalších ocenění. Stal se nejlepším i nejproduktivnějším bekem, zároveň měl mezi zadáky na kontě nejvíc gólů i nahrávek a po právu se dostal i do All-Star výběru šampionátu.

Chabot byl draftován Ottawou v roce 2015 už prvním kole, ale zatím dostal příležitost odehrát jen jediný zápas v NHL. V minulé sezoně působil v juniorské soutěži QMJHL, v níž doslova zářil. I díky jeho nesmírné produktivitě vyhrál celek Saint John Sea Dogs mistrovský titul a kanadský borec získal cenu pro nejlepšího obránce sezony, dostal se do All-Star týmu ligy a ještě navíc obdržel Paul Dumont Trophy pro největší osobnost soutěže.

Už v nadcházejícím ročníku by mohl bojovat o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Má k tomu všechny hokejové předpoklady.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

9. Jakub Vrána – 21 let (Washington Capitals)

Jakub Vrána-Washington.jpg

Jakub Vrána se stal českou jedničkou draftu v roce 2014. První šanci v NHL dostal v minulé sezoně a vůbec si nevedl špatně. Odehrál „jen“ 21 utkání (takže v nadcházejícím ročníku bude mít status nováčka) a zaznamenal v nich šest bodů za tři góly a stejný počet nahrávek. Jednadvacetiletý forvard však strávil většinu sezony na farmě v celku Hersey Bears, kde v 49 utkáních posbíral 36 bodů (19+17). V play-off se v 21 duelech dostal na 14 bodů (8+6).

Na NHL už je rozhodně připraven. Dřímá v něm obrovský potenciál a letos by jej mohl v nejslavnější hokejové lize světa všem předvést. Vrána je výborným bruslařem, který je silný na puku a disponuje nesmírně šikovnýma rukama. Má čich na góly, ale také je dokáže připravovat pro spoluhráče. Zlepšit by se ještě měl ve hře dozadu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

8. Sonny Milano – 21 let (Columbus Blue Jackets)

Sonny Milano.jpg

Jednadvacetiletý Sonny Milano byl v minulých letech začleněn do programu výchovy mladých amerických hráčů, takže prošel všemi mládežnickými výběry USA. Má zlatou medili z mistrovství světa hráčů do 18 let a bronz z juniorského šampionátu. Uplynulou sezonu odehrál v na farmě Columbusu v celku Lake Erie Monsters, ale třikrát také nakoukl do NHL.

Milano je výjimečný útočník s nesmírně dovednýma rukama, kterýma se neustále snaží vytvářet šance pro své spoluhráče. Provází ho pověst tvrdého dříče. Stejně jako u většiny mladých ofenzivních hokejistů i on musí ještě zapracovat na zlepšení v obranné činnosti, ale protože má silnou morálku, je to velmi perspektivní hráč. Dynamické křídlo má obrovský hokejový potenciál, což dokládá i fakt, že Blue Jackets po něm sáhli v draftu před třemi lety už v prvním kole.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

7. Julius Honka – 21 let (Dallas Stars)

Julius Honka-Dallas.jpg

Jednadvacetiletý finský obránce Julius Honka se stal úlovkem Dallasu v draftu roku 2014. Klub si ho vybral v prvním kole jako 14. hráče. Honka odehrál sezonu 2013/14 v dresu Shift Current Broncos v juniorské soutěži WHL, kde obdivovali jeho skvělé bruslařské dovednosti a neuvěřitelnou produktivitu. V 62 zápasech nasbíral do statistik 56 bodů za 16 gólů a 40 nahrávek, což byl jeden z nejlepších výkonů mezi ligovými nováčky. V následujícím ročníku válel na farmě v AHL mezi dospělými, kde odehrál 68 utkání s bilancí osm gólů a 23 nahrávek.

Do NHL poprvé nahlédl až v minulém ročníku. Odehrál 16 utkání, ve kterých si zapsal do statistik gól a čtyři asistence. Hokejoví odborníci přirovnávají mistra světa z šampionátu hráčů do 20 let ke švédskému obránci Tobiasi Enströmovi z Winnipegu. Je to kreativní a chytrý bek, který je silný na puku a rychle se zlepšuje. V Dallasu věří, že je to nejperspektivnější zadák, jakého do klubu získali v uplynulých deseti letech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

6. Charlie McAvoy - 19 let (Boston Bruins)

Charlie McAvoy.jpg

Prvním výběrem Bostonu v loňském draftu NHL se stal americký obránce Charlie McAvoy, jehož si klub vytáhl jako 14. hráče v celkovém pořadí. Skautům na něm imponovala důrazná fyzická hra, vynikající bruslařské schopnosti a vysoký ofenzivní potenciál. McAvoy je typem inteligentního hokejisty, který umí nečekanou a přesnou přihrávkou vytvářet spoustu šancí pro spoluhráče a když na to přijde, dovede sám velmi přesně a tvrdě střílet.

V loňském draftu byste nenašli moc beků, kteří by měli větší šanci stát se hvězdami NHL, než je právě McAvoy. Velkou část sezony 2016/17 odehrál v dresu bostonského univerzitního týmu v soutěži NCAA, ale zahrál si také ve farmářském týmu v soutěži AHL a ještě si stihl odbýt i debut v nejslavnější hokejové lize světa. V dresu Bruins naskočil do play-off, v němž zvládl šest utkání, ve kterých zaznamenal tři asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

5. Joshua Ho-Sang – 21 let (New York Islanders)

Joshua Ho-Sang.jpg

Joshua Ho-Sang je jedním z největších ofenzivních talentů kanadského hokeje. Má všechno, co by měl moderní útočník mít - impozantní rychlost, šikovné ruce, tvořivé schopnosti a předvídavost. Mezi jeho mínusy (zatím) patří nedostatek disciplíny a hra v obranném pásmu. Na obou by měl ještě zapracovat.

Velkou předností tohoto hráče je perfektní kontrola puku i ve vysokých rychlostech a výborné periferní vidění. V draftu v roce 2014 se dočkal výběru už v prvním kole, když po něm sáhli Ostrované z New Yorku. V dresu Islanders si také odbyl v minulé sezoně premiéru v NHL. Odehrál 21 utkání a nastřádal do statistik 10 bodů (4+6). Očekává se, že by v nadcházející sezoně měl pendlovat na pravém křídle první nebo druhé útočné řady.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

4. Brock Boeser – 20 let (Vancouver Canucks)

Brock Boeser.jpg

Američan Brock Boeser skočil rovnýma nohama do NHL už v minulé sezoně. V dresu Vancouveru odehrál devět zápasů a nesmírně příjemně překvapil odborníky i fanoušky, protože dokázal nastřílet čtyři góly.Většinu sezony však strávil v univerzitním celku Severní Dakoty v juniorské soutěži NCAA, kde v 32 střetnutích posbíral 34 bodů (16+18).

Canucks si vybrali Boesera hned v prvním kole draftu před dvěma lety. Skauti vyzdvihovali jeho dynamiku, přesnou přihrávku i zabijácký střelecký instinkt. Kromě toho se na ledě dokonale orientuje, v každém okamžiku přesně ví, co se kolem něho děje a dokáže z toho těžit. Je silný na puku a mnozí odborníci ho typově přirovnávají k Patrickovi Sharpovi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

3. Tyson Jost – 19 let (Colorado Avalanche)

Tyson Jost.jpg

Pokud se naplní spekulativní předpovědi o trejdu Matta Ducheneho do jiného klubu, bude mít devatenáctiletý mladíček Tyson Jost docela slušnou šanci, že si zahraje v Coloradu během příští sezony centra druhého útoku. Talentovaný Kanaďan se stal kořistí Lavin v loňském draftu, kdy po něm klub sáhl jako po desátém hráči v celkovém pořadí. V minulém ročníku už dostal šanci naskočit do šesti utkání v NHL, v nichž dal jeden gól. Zářil však hlavně v juniorské lize NCAA, kde v dresu Univerzity Severní Dakota nastřílel v 33 zápasech 16 branek a na dalších devatenáct nahrál.

Jost je chytrý a rychlý hokejista, který neúnavně a energicky pendluje po celém kluzišti, svádí spoustu osobních soubojů a je silný na puku. Má dobrou střelu a perfektní přehled o hře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

2. Kyle Connor – 20 let (Winnipeg Jets)

Kyle Connor.jpg

Winnipeg je týmem budoucnosti, protože si v posledních letech zajistil v draftech pěknou řádku nesmírně perspektivních hokejistů. Jedním z nich je i americký útočník Kyle Connor, jehož si vybrali kluboví skauti v roce 2015 jako 17. hráče v celkovém pořadí.

Do NHL poprvé nahlédl v minulém ročníku. Odehrál 20 zápasů a do statistik si zapsal pět bodů (2+3). Zářil však ve farmářském týmu Manitoba Moose v soutěži AHL, kde v 52 duelech posbíral 44 bodů za 25 gólů a 19 nahrávek.

Connor je dynamické levé křídlo, kterému nechybí rychlost ani kreativita. Kromě výborných bruslařských schopností má skvělé periferní vidění, takže v každém okamžiku přesně ví, co se na ledě děje. Umí s pukem dělat věci, které by jiní ani nezkusili a nechybí mu sebevědomí. Zvládne tvrdě a přesně vystřelit z jakékoli vzdálenosti i pozice, ale dokáže také významně vypomáhat v defenzívě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

1. Dylan Strome – 20 let (Arizona Coyotes)

Dylan Strome-Arizona.jpg

Jeho bratr Ryan se před pár lety usadil v sestavě New Yorku Islanders a vypadá to, že také Dylana Stromeho čeká v NHL světlá budoucnost. Dvacetiletý kanadský útočník byl v r očníku 2014/15 nejproduktivnějším hráčem celku Erie Otters v juniorské soutěži OHL, když v 68 zápasech nasbíral 129 bodů za 45 gólů a 84 asistencí. V další sezoně zvládl 111 bodů (37+74) v 56 utkáních.

Někteří experti počítali s tím, že Strome už bude válet pravidelně v NHL v sezoně 2016/17, ale poté, co v sedmi zápasech získal jen bod za asistenci, byl odeslán zpět do juniorské ligy, kde opět exceloval a po 35 odehraných duelech měl na kontě 75 bodů (22+53). Jeho čas určitě přijde v nadcházejícím ročníku.

Strome je všestranným forvardem, který může hrát nejen ve středu útoku, ale také na obou křídlech. V juniorském týmu si dokázal náramně vyhovět s Connorem McDavidem a především v přesilovkách byli smrtelně nebezpeční. Jeho silnou zbraní je střela zápěstím. Má velmi šikovné ruce a je to rozený snajpr. Přidejte k tomu obdivuhodné kreativní schopnosti a máte před sebou jednu z budoucích hvězd NHL.

Odborníci někdy kritizují jeho bruslařské dovednosti, ale poněkud to přehánějí. Jakmile se rozjede a získá rychlost, jezdí po ledě jako motorová myš, jen by měl víc zapracovat na zrychlení. V soubojích jeden na jednoho se dokáže prosadit a na bruslích má slušnou stabilitu a sílu.

Málokdo je tak efektivní na vhazování jako Strome. V soutěži OHL patřil v tomto ohledu k absolutní elitě. Slušná je i jeho hra dozadu. Herním stylem připomíná mix Joe Thorntona a Ryana Johansena.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud