Chicago White Sox  V baseballu neexistuje větší událost než finále Světové série. Kdo by v ní chtěl prohrát, že ano? Přesto se takový tým našel. Událost vešla do historie jako „Black Sox Scandal“ a šlo v ní o velké peníze. Za vším byly sázky a mafie, která podplatila sto tisíci dolary osm hráčů Chicaga White Sox, kteří se na hřišti měli přičinit o to, aby favorizovaný tým v souboji s celkem Cincinnati prohrál. Podvod se však provalil a začalo vyšetřování. Porota nakonec nikoho neobvinila z trestného činu, konečný verdikt byl ale tvrdý - doživotní zákaz činnosti a nemožnost vstoupit do Síně slávy. Na druhou stranu, svým způsobem jsou hoši slavnější, než kdyby tehdy v roce 1919 Světovou sérii vyhráli…
 Panama Lewis  Box je brutální sport, ale když se nad tím jeden zamyslí, může být klidně ještě brutálnější. Stačí odstranit z rukavic vycpávky a rány do soupeřovy kebule jsou jako údery kladivem. Takto vypomohl svému svěřenci Luisi Restovi v roce 1983 v souboji s Billym Collinsem do té doby uznávaný trenér Panama Lewis. Collins skončil v desátém kole duelu jako poražený s naprosto rozmašírovaným obličejem a poškozenou oční rohovkou. Na oko už nikdy dobře neviděl a jeho boxerská kariéra po tomto střetnutí skončila. Lewis přišel načas o trenérskou licenci a Collins devět měsíců po souboji zemřel ve věku 22 let při autohavárii, když jeho vůz sjel z útesu. Jeho rodinní příslušníci dodnes tvrdí, že šlo o sebevraždu.
 Stella Walsh  Polská sprinterka, známá také jako Stanislawa Walasiewicz, získala na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1932 zlatou medaili z běhu na sto metrů. O čtyři roky později v Berlíně vybojovala na stejné trati stříbro. Během sportovní kariéry překonala osmnáct světových rekordů. Pitva po její smrti v roce 1980 odhalila, že měla mužské pohlavní orgány.
 Boris Onišenko  Sofistikovaný podvod velkého formátu měl na svědomí v roce 1976 na olympiádě v Montrealu sovětský moderní pětibojař Boris Onišenko. Upravil si svůj kord a v šermířských soubojích zaznamenával body za zásahy soupeře tím, že mačkal knoflík důmyslně ukrytý v rukojeti zbraně. Elektronické zařízení hlásilo zásah, i když se soupeře hrot ani nedotkl. Trik mu ale nakonec nevyšel. Soupeřům bylo divné, že Onišenko získává zásahy za šermování do vzduchu, iniciovali kontrolu kordu, podvod byl objeven a Sovět byl diskvalifikován z her.
10
Fotogalerie

Vše pro úspěch a medaile aneb 10 největších podvodů v dějinách sportu

Na sportovištích po celém světě se nepíšou jen příběhy hrdinů a vítězů. Historie pamatuje také na nepoctivce, které zaslepila vidina slávy a úspěchu tak, že zvysoka naplival na pravidla fair-play.

Podvody a podvodníci patří ke sportu stejně neodmyslitelně jako bílá čepice z pěny na dobré pivo. Vždycky tu byli, jsou tady a dozajista nezmizí ani v budoucnosti. Zatímco o budoucích podvodnících toho moc napsat nedokážeme, o těch, kteří fixlovali v minulosti, to jde. V následujících kapitolách najdete 10 sportovců, které víc než jejich výkony proslavily podfuky.

Pokračování 2 / 11

Ben Johnson

Johnson.jpg
Kanadský sprinter Ben Johnson se raduje z vítězství na stometrové trati na olympiádě v Soulu. Radost mu ale dlouho nevydržela. (Foto: Profimedia.cz)

Kanadský sprinter Ben Johnson zvítězil na olympiádě v roce 1988 na stovce fantastickým časem 9,79 sekundy a porazil svého největšího rivala Carla Lewise. Radost mu vydržela jen do chvíle, než se jeho vzorek moči ocitl v laboratoři, kde v něm byly objeveny zakázané steroidy.

Přes noc se stal z hrdiny největší padouch. Johnson přišel o rekord i o medaile. Po dvouletém zákazu závodění se pokusil o návrat na dráhu, ale dopadlo to neslavně – další dopingovou aférou.

Pokračování 3 / 11

Chicago White Sox

White Sox.jpg
Bílé ponožky a jejich černý skandál je dodnes největším podvodem v historii amerického baseballu. (Foto: Profimedia.cz)

V baseballu neexistuje větší událost než finále Světové série. Kdo by v ní chtěl prohrát, že ano? Přesto se takový tým našel.

Událost vešla do historie jako „Black Sox Scandal“ a šlo v ní o velké peníze. Za vším byly sázky a mafie, která podplatila sto tisíci dolary osm hráčů Chicaga White Sox, kteří se na hřišti měli přičinit o to, aby favorizovaný tým v souboji s celkem Cincinnati prohrál.

Podvod se však provalil a začalo vyšetřování. Porota nakonec nikoho neobvinila z trestného činu, konečný verdikt byl ale tvrdý - doživotní zákaz činnosti a nemožnost vstoupit do Síně slávy. Na druhou stranu, svým způsobem jsou hoši slavnější, než kdyby tehdy v roce 1919 Světovou sérii vyhráli…

Pokračování 4 / 11

Panama Lewis

Lewis.jpg
Býval to uznávaný boxerský trenér, až do chvíle, kdy Panama Lewis odstranil svému svěřenci z rukavic vycpávky a ten málem k smrti umlátil v ringu soupeře. (Foto: Profimedia.cz)

Box je brutální sport, ale když se nad tím jeden zamyslí, může být klidně ještě brutálnější. Stačí odstranit z rukavic vycpávky a rány do soupeřovy kebule jsou jako údery kladivem. Takto vypomohl svému svěřenci Luisi Restovi v roce 1983 v souboji s Billym Collinsem do té doby uznávaný trenér Panama Lewis.

Collins skončil v desátém kole duelu jako poražený s naprosto rozmašírovaným obličejem a poškozenou oční rohovkou. Na oko už nikdy dobře neviděl a jeho boxerská kariéra po tomto střetnutí skončila. Lewis přišel načas o trenérskou licenci a Collins devět měsíců po souboji zemřel ve věku 22 let při autohavárii, když jeho vůz sjel z útesu. Jeho rodinní příslušníci dodnes tvrdí, že šlo o sebevraždu.

Pokračování 5 / 11

Stella Walsh

Walsh.jpg
Atletka Stella Walsh si málem vzala své tajemství do hrobu. Až posmrtné ohledání jejího těla odhalilo, že má mužské genitálie. (Foto: Profimedia.cz)

Polská sprinterka, známá také jako Stanislawa Walasiewicz, získala na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1932 zlatou medaili z běhu na sto metrů. O čtyři roky později v Berlíně vybojovala na stejné trati stříbro. Během sportovní kariéry překonala osmnáct světových rekordů. Pitva po její smrti v roce 1980 odhalila, že měla mužské pohlavní orgány.

Pokračování 6 / 11

Boris Onišenko

Onišenko.jpg
A je zle. Rozhodčí na popud soupeřů zkoumá hrot Onišenkova kordu, díky němuž zázračně vyhrával. (Foto: Profimedia.cz)

Sofistikovaný podvod velkého formátu měl na svědomí v roce 1976 na olympiádě v Montrealu sovětský moderní pětibojař Boris Onišenko. Upravil si svůj kord a v šermířských soubojích zaznamenával body za zásahy soupeře tím, že mačkal knoflík důmyslně ukrytý v rukojeti zbraně.

Elektronické zařízení hlásilo zásah, i když se soupeře hrot ani nedotkl. Trik mu ale nakonec nevyšel. Soupeřům bylo divné, že Onišenko získává zásahy za šermování do vzduchu, iniciovali kontrolu kordu, podvod byl objeven a Sovět byl diskvalifikován z her.

Pokračování 7 / 11

Aféra „Skategate“

Kraso.jpg
Sportovní pár Běrežná - Sicharulidze vyhrál na olympiádě v Salt Lake City zlato jen díky zkorumpované francouzské rozhodčí. (Foto: Profimedia.cz)

Na rozdíl od disciplín, v nichž lze výkon sportovce přesně změřit, je krasobruslení plně v moci subjektivního hodnocení panelu rozhodčích. Krasobruslaři a krasobruslařky tak vlastně nesoutěží mezi sebou navzájem, ale snaží se každý sám udělat co nejlepší dojem na posuzovatele.

V roce 2002 otřásla sportovním světem tzv. aféra „Skategate.“ Na olympiádě v americkém Salt Lake City zvítězil v soutěži sportovních dvojic rozdílem jednoho hlasu ruský pár Běrežná – Sicharulidze před kanadskou dvojicí Saleová – Pelletier. Severoameričané ale za podpory stanice NBC rozpoutali obrovskou mediální kampaň, v níž obviňovali jury z podvodu. Toho se měla dopustit francouzská rozhodčí Reine Le Gougneová, která prý ruskému páru „pomohla“ na nátlak mafiána Alimžana Tochtachunova.

Olympijský výbor nakonec záležitost vyřešil šalamounsky. Kanadské dvojici byla dodatečně udělena také zlatá medaile a dokonce došlo k opakování ceremoniálu, což si prosadila stanice NBC.

Pokračování 8 / 11

Rosie Ruiz

Ruiz.jpg
Spadla klec. Policisté odvádějí běžkyni Rosie Ruiz poté, co vyšel najevo její podvod během maratonu v Bostonu. (Foto: Profimedia.cz)

Kdo se zdravým rozumem by chtěl běžet celý maraton, že ano? Proč si trošku neulevit a z porce 42 kilometrů neukrojit nějaký ten kiláček? Američanka kubánského původu Rosie Ruiz v roce 1980 nejspíš přišla na něco takového a nezůstala jen u představ, nýbrž nápad zrealizovala.

Odstartovala do maratonu v bostonských ulicích, pak ale hbitě vklouzla do metra a dopravila se do blízkosti cíle, kde postávala mezi diváky a trpělivě čekala. Když se blížily její soupeřky, vyběhla z davu a jako první protrhla cílovou pásku ve skvělém čase.

Její vítězství nemělo dlouhého trvání. Na podvod se přišlo, z výsledků bylo její jméno vymazáno a prvenství připsáno Kanaďance Jacquelin Gareauové.

Pokračování 9 / 11

Dora Ratjen

Ratjen.jpg
Dora Ratjen moc žensky nevypadal(a). Přesto si zaskákal(a) na olympiádě v Berlíně před očima Adolfa Hitlera v kategorii žen. (Foto: Profimedia.cz)

Když v ženském skoku vysokém stále nepřicházely kýžené úspěchy, bylo třeba to změnit. Německo pořádalo v roce 1936 olympiádu v Berlíně a mezi domácími medailovými nadějemi byla i Dora Ratjen. Je smutné, že nakonec skončila až na čtvrtém místě a ještě smutnější je fakt, že to ani nebyla žena, nýbrž chlap.

Dodnes zůstává záhadou, zda šlo o úmyslný podvod, nebo ne. Když se totiž Dora narodil(a), porodní asistentky ji (ho) označily za ženu a byl(a) vychováván(a) jako dívka. Na omyl se později přišlo, ale proč toho nevyužít na olympiádě, kde chtěl získat Adolf Hitler co nejvíc medailí? Podle několika divokých teorií v ženských disciplínách soutěžilo tehdy v německém dresu hned několik mužů.

Pokračování 10 / 11

Lance Armstrong

Armstrong.jpg
Tady byl ještě král. Dnes je cyklista Lance Armstrong cyklistický vyvrhel a největší podvodník v dějinách tohoto sportu. (Foto: Profimedia.cz)

Typický příklad, jak se z velkého hrdiny může stát gigantický podvodník, nabídl před pár měsíci americký cyklista Lance Armstrong. Vítěz sedmi závodů Tour de France z let 1999 až 2005 těžce lítal v dopingu. Armstrong dlouho zapíral, že by si jakkoli nedovoleně pomáhal, ale na začátku roku se k užívání zakázaných látek přiznal v televizním pořadu Oprah Wilfreyové.

V minulosti se stal pro miliony lidí vzorem, protože vyhrál boj s rakovinou varlat a úspěšně se vrátil k profesionální cyklistice. Poté, co se provalil jeho doping, přišel o všechny tituly i o sponzory.

Pokračování 11 / 11

Fred Lorz

Lorz.jpg
Nejdříve vzdal a pak si doběhl pro zlato v maratonu. Fred Lorz se z něj ale radoval jen pár hodin, než praskl jeho podfuk.

Na olympiádě v americkém St. Louis v roce 1904 proběhl domácí závodník Fred Lorz jako první cílovou pásku maratonu. K vítězství mu promptně pogratuloval prezident Roosevelt a jeho dcera Alice mu vtiskla na tvář polibek.

Zhruba po hodině však vyšlo najevo, že Lorz závod vzdal po 30 uběhnutých kilometrech a před stadion ho přivezlo auto. Tam vystoupil, dal se znovu do běhu a dokonale sehrál roli vítěze. Dostal doživotní distanc, ale po roce ho omilostnili.

Doporučujeme

Články odjinud