Vůdci a tahouni. Toto jsou 4 nejdéle sloužící kapitáni v klubech NHL

Být kapitánem týmu v NHL, to je pro každého hokejistu obrovská pocta. Drtivá většina hráčů prožije kariéru, aniž by vůbec mohla pomýšlet na „céčko“ na dresu. A pak jsou borci, kteří jako by se pro tuto funkci narodili.

Jak dlouho lze táhnout mužstvo v NHL jako kapitán? Možná byste se divili, ale jsou chlapi, kteří s céčkem na hrudi „odslouží“ drtivou většinu kariéry. Momentálně najdeme v elitní zámořské lize čtyři persony, které tuto funkci zastávají už dvanáct a více sezon. Vše se o nich dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

4. Jamie Benn (Dallas Stars) – 12 sezon kapitánem

Jamie Benn (2).jpg

Příběh Jamieho Benna byl v sezoně 2014/15 jedním z nejsledovanějších v NHL. Útočník, jehož si Dallas vybral v roce 2007 až v pátém kole draftu jako 129. hráče v celkovém pořadí (skautům se nezdál na bruslích dostatečně rychlý), vyhrál kanadské bodování základní části soutěže a získal Art Ross Trophy.

Mnozí odborníci to považovali za náhodu a tvrdili, že kdyby se nezranil Sidney Crosby, Benn by nevyhrál. A byli i poměrně skeptičtí, když se mluvilo o tom, že by mohl v podobném duchu válet v další sezoně. Koneckonců, Benn vyhrál soutěž produktivity se ziskem 87 bodů (35+52), což bylo nejnižší skóre vítěze za posledních padesát let. Ale kanadský forvard všem pochybovačům zavřel ústa.

I v další sezoně se totiž propracoval mezi nejproduktivnějšími borce ligy. Po 82 odehraných zápasech v základní části soutěže měl na kontě 89 bodů za 41 gólů a 48 asistencí a byl klíčovou osobností Dallasu. Přestože od té doby šla jeho výkonnost mírně dolů, stále patří k velkým osobnostem NHL. I jeho zásluhou se občas mluví o Stars jako o týmu, který hraje nejatraktivnější hokej v zámořské lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

3. Gabriel Landeskog (Colorado Avalanche) – 13 sezon kapitánem

Gabriel Landeskog.jpg

V listopadu oslavil švédský útočník Gabriel Landeskog dvaatřicáté narozeniny, ale už třetím rokem se neobjevil na ledě v žádném soutěžním zápase. Naposled hrál ve finálové sérii v roce 2022, v níž pomohl skvělými výkony Coloradu k zisku Stanley Cupu. To byl čerstvě po operaci kolena, které se pak stalo zdrojem jeho dalších zdravotních patálií.

Supertalentovaný forvard s vůdčími schopnostmi, který se stal dvojkou draftu v roce 2011, se stal už 19 letech kapitánem Avalanche a tuto funkci si drží navzdory své dlouhé nepřítomnosti v mužstvu. To hodně vypovídá o jeho kvalitách a důležitosti v týmu.

Ve své debutové sezoně v NHL vybojoval Calder Trophy pro nejlepšího nováčka a od té doby nastřádal do statistik 738 startů v základní části soutěže a 571 bodů (248+323). Jeho bilance v play-off čítá 69 utkání a 67 bodů (27+40). Je to vynikající bruslař se skvělou přihrávkou, přesnou střelou a vždycky tvrdě pracující pro mužstvo. V Coloradu si ho v roce 2021 pojistili osmiletou smlouvou až do konce ročníku 2028/29.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

2. Alexandr Ovečkin (Washington Capitals) – 16 sezon kapitánem

Alexandr Ovečkin1.jpg

Alexandr Ovečkin je jako buldozer, který díky svým fyzickým předpokladům, síle a dynamice zbourá každého soupeře, který se mu postaví do cesty. V 37 letech má v životopise víc úspěchů než by mnozí jiní zvládli během několika kariér. Bezesporu je jednou z největších postav v historii světového hokeje. O jeho kvalitách svědčí suché statistické údaje, které říkají, že si drží průměr více než jednoho kanadského bodu na zápas.

Ovečkinův vstup do nejslavnější hokejové soutěže na světě byl impozantní. V roce 2006, tedy dva roky poté, co si ho v draftu jako prvního vybral Washington, se stal nejlepším nováčkem sezony. Během první stovky zápasů v NHL dokázal nastřílet 64 branek, což je víc, než se povedlo Gretzkymu, Lemieuxovi či Crosbymu. Ve stejném období nasbíral 128 bodů a ve statistikách za sebou nechal mimo jiné třeba Lindrose nebo Forsberga.

Je jediným hráčem v historii, který byl jmenován do první pětky All-Star týmu v pěti prvních sezonách v NHL. Třikrát už vyhrál Hart Memorial Trophy a stal se teprve osmým hráčem v historii, jemuž se to podařilo. Jedenkrát byl oceněn Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování a devětkrát se stal držitelem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. V roce 2018 přivedl coby kapitán Washington k historicky prvnímu vítězství Stanley Cupu a nyní útoční na historický rekord Wayna Gretzkyho v počtu nastřílených branek v základní části NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

1. Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) – 18 sezon kapitánem

Sidney Crosby.jpg

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.

Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou, který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.

V sedmatřiceti letech už má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, v letech 2010 a 2017 si odnesl Maurice Richard Trophy a třikrát vyhrál Stanley Cup.

Kromě toho je dvojnásobným vítězem olympijských her (2010, 2014), mistrem světa a členem prestižního Triple Gold Clubu. Už dávno je jasné, že patří mezi největší hokejové velikány všech dob.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud