Richard Žemlička – Sparta Praha  Dvojnásobný vítěz české extraligy má doma ve vitríně ještě jednu cennou zlatou medaili. V roce 1990 získal titul v nejvyšší československé soutěži. Ve Spartě odehrál dvanáct roků a po skončení hráčské kariéry pracoval v klubu jako trenér. Posléze převzal do péče Karlovy Vary, v obou klubech ale skončil své angažmá předčasně. V aktuálním ročníku koučem sparťanské dvacítky.
 Josef Beránek – Slavia Praha  Pětinásobný mistr extraligy získal ve Slavii „jen“ dva tituly (2003, 2008). Další tři vyválčil Josef Beránek v devadesátých letech se Vsetínem. Jenže zatímco ve Vsetíně byl jednou z mnoha velkých hvězd, ve Slavii byl vůdčí osobností, která tým táhla dopředu. V pražském klubu strávil devět sezon a v roce 2010 ukončil kariéru.
 Josef Řezníček – Plzeň  Plzeňský rodák strávil v mateřském klubu třináct sezon, ale paradoxně se v něm zlaté medaile nedočkal. Tituly vybojoval v Olomouci a v Karlových Varech. Přesto je Josef Řezníček jednou z kapitánských ikon klubu. Byl malý postavou, ale velký svými výkony. I přes svůj výškový handicap patřil k nejlepším extraligovým obráncům. Fanoušci ostatních klubů ho pro jeho styl hry nesnášeli, což ovšem nesnižuje jeho velikost. Stal se prvním hokejistou, který v extralize odehrál víc než tisíc zápasů.
 Miroslav Okál – Zlín  Miroslav Okál se stal synonymem klubové věrnosti. Narodil se ve Zlíně, kde také s hokejem začínal. Celou svou kariéru, s výjimkou dvou let, které strávil na vojně v Topolčanech, hrával ve žlutomodrém dresu. Za Zlín odehrál 824 zápasů a v roce 2004 přivedl Berany k prvnímu titulu mistra České republiky. Hokeji dal sbohem v osmatřiceti letech po nepovedené sezoně v roce 2008.
7
Fotogalerie

Vůdci týmu. 6 nejlepších kapitánů v historii české hokejové extraligy

Samostatná česká hokejová extraliga kroutí už třicátou sezonu. To je dost dlouhá doba na to, abychom se ohlédli do minulosti a připomenuli si největší osobnosti soutěže, které nosily na dresu kapitánské céčko.

slide-kapitáni.jpg

Během uplynulého více než čtvrtstoletí oblékly kapitánský dres v extraligových klubech desítky hokejistů. Někteří jen na pár zápasů, jiní se stali legendárními ikonami svých klubů.

V následujících kapitolách najdete šestici (možná) „nejlepších“ kapitánů uplynulých osmadvaceti let. Jmen, která by se do tohoto výběru mohla dostat, je mnohem víc a pokud máte jinou představu, napište svůj názor do diskuse pod článkem.

Pokračování 2 / 7

Richard Žemlička – Sparta Praha

Žemlička.jpg
Dlouholetý kapitán hokejistů Sparty Richard Žemlička později zastával v klubu funkci trenéra starších dorostenců či juniorů. (Foto: Robert Zlatohlávek/MF DNES/Profimedia.cz)

Dvojnásobný vítěz české extraligy má doma ve vitríně ještě jednu cennou zlatou medaili. V roce 1990 získal titul v nejvyšší československé soutěži. Ve Spartě odehrál dvanáct roků a po skončení hráčské kariéry pracoval v klubu jako trenér. Posléze převzal do péče Karlovy Vary, v obou klubech ale skončil své angažmá předčasně. V aktuálním ročníku koučem sparťanské dvacítky.

Pokračování 3 / 7

Josef Beránek – Slavia Praha

Beránek.jpg
Josef Beránek přivedl pražskou Slavii ke dvěma titulům mistra extraligy. (Foto: MICHAL SVÁČEK/MF DNES/Profimedia.cz)

Pětinásobný mistr extraligy získal ve Slavii „jen“ dva tituly (2003, 2008). Další tři vyválčil Josef Beránek v devadesátých letech se Vsetínem. Jenže zatímco ve Vsetíně byl jednou z mnoha velkých hvězd, ve Slavii byl vůdčí osobností, která tým táhla dopředu. V pražském klubu strávil devět sezon a v roce 2010 ukončil kariéru.

Pokračování 4 / 7

Josef Řezníček – Plzeň

Řezníček.jpg
Josef Řezníček v Plzni na zlato nikdy nedosáhl. Přesto je klubovou legendou. (Foto: JIŘÍ BERVIDA/MF DNES/Profimedia.cz)

Plzeňský rodák strávil v mateřském klubu třináct sezon, ale paradoxně se v něm zlaté medaile nedočkal. Tituly vybojoval v Olomouci a v Karlových Varech. Přesto je Josef Řezníček jednou z kapitánských ikon klubu.

Byl malý postavou, ale velký svými výkony. I přes svůj výškový handicap patřil k nejlepším extraligovým obráncům. Fanoušci ostatních klubů ho pro jeho styl hry nesnášeli, což ovšem nesnižuje jeho velikost. Stal se prvním hokejistou, který v extralize odehrál víc než tisíc zápasů.

Pokračování 5 / 7

Miroslav Okál – Zlín

Okal.jpg
Ikona věrnosti. Miroslav Okál strávil celou kariéru ve zlínském dresu. (Foto: www.hokej.zlin.cz)

Miroslav Okál se stal synonymem klubové věrnosti. Narodil se ve Zlíně, kde také s hokejem začínal. Celou svou kariéru, s výjimkou dvou let, které strávil na vojně v Topolčanech, hrával ve žlutomodrém dresu.

Za Zlín odehrál 824 zápasů a v roce 2004 přivedl Berany k prvnímu titulu mistra České republiky. Hokeji dal sbohem v osmatřiceti letech po nepovedené sezoně v roce 2008.

Pokračování 6 / 7

Martin Straka - Plzeň

Straka-Plzeň.jpg

Martin Straka se nesmazatelně zapsal do dějin plzeňského hokeje jako kapitán, který přivedl západočeské mužstvo k historicky prvnímu titulu mistra extraligy. (Foto: Profimedia.cz)

Co se v západočeské metropoli nepovedlo Josefu Řezníčkovi, to v roce 2013 zvládl Martin Straka. Hrající majitel oddílu přivedl Plzeň k historicky prvnímu titulu mistra a nesmazatelně se zapsal do klubové historie vítěznou brankou v prodloužení sedmého utkání na zlínském ledě.

Před další sezonou se pak dlouho rozhodoval, jestli ještě bude hrát, ale nakonec naskočil na led i v jednačtyřiceti letech a byl stále nesmírně platným hráčem. Po ročníku 2013/14 už dal ale hráčské kariéře definitivně sbohem a věnuje se řízení klubu. V roce 2016 si ke své práci přibral ještě trenéřinu, když na lavičce mužstva nahradil svého bratra Michala.

Pokračování 7 / 7

Jiří Dopita – Vsetín

Dopita.jpg
Legenda. V jednom slově je celá hokejová kariéra Jiřího Dopity. (Foto: MICHAL RŮŽIČKA/MF DNES/Profimedia.cz)

První titul získal urostlý centr Jiří Dopita hned v první sezoně samostatné české soutěže v dresu Olomouce. Vrcholem jeho kariéry však bylo šest let strávených na Valašsku.

Vsetín tehdy kraloval českému hokeji a bylo to také zásluhou Jiřího Dopity, který tým přivedl k pěti titulům a byl bezesporu nejvýraznější osobností extraligy. Hráčskou kariéru ukončil ve věku 43 let a až do konce sezony 2015/16 byl vlastníkem olomouckého klubu, který si pod jeho řízením vybojoval po letech účast i v extralize. Později se do Vsetína vrátil jako trenér.

Doporučujeme

Články odjinud