Na Letné mají s nákupem ofenzivních posil rozporuplné zkušenosti. Když Sparta přivedla v zimě roku 2013 Davida Lafatu, byl to, na rozdíl od mnoha jeho předchůdců, vydařený nákup. Pražané se však v řadě případů i pořádně spálili.
V minulosti už na Letné několik útočníků, kteří přicházeli s velkými očekáváními, zklamalo. Ne všichni uspěli tak jako Bony Wilfried či Léonard Kweuke. V následujících kapitolách najdete 14 forvardů, kteří ve Spartě doslova pohořeli.
Pokračování 2 / 15
Golgol Mebrahtu
Australský útočník, který prožil povedené angažmá v Mladé Boleslavi, přišel do Sparty v létě roku 2018. Byl docela nečekanou posilou, ve Spartě ale nic neukázal. Dvaatřicetiletý forvard zasáhl jen do sedmi zápasů, gólově se neprosadil a potom odešel do maďarského týmu Puskás Akadémia. Nyní působí v Austrálii.
Foto: Martin Sekanina / CNC / Profimedia
Pokračování 3 / 15
Dave Simpson
Proč Sparta angažovala Kanaďana Davea Simpsona, to dodnes většina lidí nechápe. Simpson, který odehrál jeden zápas i v reprezentaci, přišel do Prahy v roce 2006 z maďarského Lombard-Pápa, jemuž klub z Letné zaplatil 350 tisíc eur. Šlo o jeden z nejdražších přestupů v maďarské lize.
Kouč Bílek zkoušel Simpsona v přípravě, odehrál i pár ligových zápasů, ničím ale nezaujal. Neprosadil se a brzy zmizel na hostování v Kladně či Mostě. Ani tam se mu ale nedařilo a v roce 2008 odešel z Čech nadobro.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 15
Juraj Piroška
Dnes je mu 35 let, ale v mladším věku patřil slovenský útočník Juraj Piroška ve své zemi mezi velké fotbalové naděje. Chtěli ho v Itálii, on nakonec zamířil do německého Freiburgu. Přes Trenčín se dostal do Artmedie, kde se rozehrál k dobrým výkonům, jež neunikly Spartě, která Pirošku v únoru 2009 získala. Trojnásobný slovenský reprezentant ovšem na Letné příliš neuspěl. V lize téměř nehrál, v semifinále domácího poháru navíc selhal v penaltovém rozstřelu v Teplicích, čímž přispěl ke sparťanskému vyřazení. V létě pak odešel do Senice.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 15
Martin Jirouš
Martin Jirouš o sobě dal pořádně vědět v sezoně 2008/09, kdy v dresu Sokolova s osmnácti brankami ovládl tabulku střelců druhé ligy. Jeho výkonů si všimli na Letné, kam na podzim zamířil. Vytáhlý útočník dal v přípravě za jediný poločas čtyři góly Františkovým Lázním, v lize ale do zápasů naskočil jen čtyřikrát a následně odešel hostovat do Příbrami, Dukly, Olomouce či Bohemky. Ve Spartě se neprosadil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 15
Fabrice Picault
Na Letnou přicházel s přezdívkou „Gazela“ a ve Spartě si od něj hodně slibovali. Jenže rychlonohý útočník, který začínal v italském Cagliari a do Prahy přišel v roce 2015 z USA, se v české lize neprosadil. V lize neodehrál jedinou minutu a po pár měsících odešel do německého St. Pauli. V tom jednatřicetiletý Američan pookřál a dokonce si odbyl premiéru v národním týmu. Od podzimu je v Nashvillu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 15
Milan Pacanda
Když v roce 2004 přestupoval Milan Pacanda z Brna do Sparty, jednalo se o jeden z nejdražších ligových transferů. V Praze si od velkého hračičky hodně slibovali a Pacanda v úvodu svého angažmá předpoklady dokázal naplňovat. Pak se ale Sparty ujal trenér Jaroslav Hřebík, který už se šikovným hráčem tolik nepočítal a na konci roku ho poslal na hostování do Rakouska.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 15
Andrej Kerič
Sparťané o chorvatského forvarda Andreje Keriče, který se v Liberci prostřílel do pozice kanonýra týmu, dlouho stáli. Nejlepší ligový střelec sezony 2008/09 nakonec na Letnou skutečně zamířil a Pražané ho získali na začátku roku 2011. Kerič však předpoklady střelce nenaplnil a v září už hostoval na teplických Stínadlech. A téměř totožná situace se odehrála i v sezoně 2012/13, snad jen s tím rozdílem, že Kerič hrál za Spartu ještě méně.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 15
Miloš Lačný
Na Slovensku platil za jeden z největších talentů, stál o něj Celtic Glasgow i kluby z Ruska. Tehdy jednadvacetiletý Miloš Lačný dal ale v roce 2010 přednost Spartě. Z Ružomberoku přišel do Čech s vizitkou nejlepšího ligového kanonýra sezony, ve Spartě se ale téměř neprosadil a velké naděje ani zdaleka nenaplnil. Letenští ho poté poslali na hostování do Slovanu Bratislava a Dundee United.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 15
Alexander Prudnikov
Když Pražané oslovili ruského útočníka Alexandra Prudnikova, ten neváhal a z moskevského Spartaku se vydal hostovat na Letnou. Měl být útočnou posilou, hrozbou pro obrany soupeřů, zbraní Sparty nejen v lize, ale i v pohárech. Ani jeden z předpokladů ale ruský talent, který na Letnou přišel koncem července 2007, nepotvrdil. V lednovém přestupním období, po pouhých osmi startech, z Čech odešel.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 15
Mauro Lustrinelli
V dresu Thunu se propracoval až do Ligy mistrů, v níž nastoupil proti Spartě. Ta jej v roce 2006 přivedla jako velkou posilu, jenže tehdejší švýcarský reprezentant Mauro Lustrinelli na Letné pohořel. V prvním utkání si sice vystřelil přezdívku „Lustrigól“, pět branek v 25 zápasech bylo ale málo. Po roce ze Sparty odešel.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 15
Igor Gluščevič
Že má čich na góly, to prokázal v Seville nebo v Utrechtu. Do Sparty přišel v roce 2003, v nizozemské lize měl bilanci 39 branek v 84 zápasech. Pro Černohorce nachystali na Letné osmimilionovou smlouvu. Gluščevič pomohl Spartě k postupu do Ligy mistrů, v domácí soutěži se ale trápil. V Praze od něj čekali víc než jen čtyři branky v 18 zápasech. Po roce klub opustil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 15
Marco Paixao
Chci dát 30 gólů, hlásil Marco Paixao po příchodu na Letnou. To se psal rok 2015 a od portugalského útočníka se čekal příval branek. Jenže Paixao zasáhl jen do tří ligových zápasů, střelecky se neprosadil a po roce se vrátil do Polska. Wroclaw vyměnil za Gdaňsk, kde znovu nazul střelecké kopačky. Od roku 2018 je osmatřicetiletý útočník v Turecku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 15
Marc Janko
Byl jednou z mnoha zahraničních posil, kterou na Letnou přivedl trenér Andrea Stramaccioni. Jenže nyní devětatřicetiletý Marc Janko, stejně jako další cizinci, nepřesvědčil. Přicházel s vizitkou obávaného kanonýra, který pálil ostrými v Twente, Portu či Basileji. Jenže ne Letné se nechytil a Sparta se ho chtěla zbavit už v létě. V lize zasáhl jen do pěti duelů, celkově odehrál pouhých 102 minut a dal jediný gól. Poté zamířil do Lugana, kde taky uzavřel kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 15 / 15
Szilárd Németh
Měla to být velký přestupová bomba. Jenže místo toho Szilárd Németh vybouchl na hřišti. Sparta ho v roce 1997 kupovala z Košic za obrovský balík peněz, ale slovenský fotbalista odehrál v rudém dresu pouhých osm zápasů. Neprosadil se, nepohodl se v kabině a rychle zase zmizel.
Foto: Profimedia.cz