V historii samostatné české extraligy se dosud stalo jen sedmkrát, že nejproduktivnější hráč základní části soutěže byl zároveň také nejlepším kanonýrem. Jeden to dokonce zvládl dvakrát. Komu se to povedlo? To se dozvíte v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 7
David Moravec (1997/98) - Vítkovice
Prvním hráčem, kterému se povedlo vyhrát extraligovou produktivitu i ovládnout tabulku střelců v samostatné české nejvyšší soutěži, byl David Moravec. Tehdejší vítkovický útočník, který se ve stejné sezoně stal i olympijským šampionem, za sebou zanechal Vladimíra Růžičku a mezi střelci třeba Jaroslava Bednáře či Milana Hejduka. Moravec posbíral celkově 66 bodů a nastřílel 38 branek, tedy o deset více, než druhý Jiří Zelenka.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Tomáš Vlasák (2010/11) - Plzeň
Na dalšího vítěze obou sledovaných statistik jsme si museli počkat až do ročníku 2010/11. Tehdy kraloval plzeňský Tomáš Vlasák, který posbíral 68 kanadských bodů, což bylo o sedm více, než měl na kontě jeho klubový parťák Martin Straka. Trojnásobný mistr světa Vlasák nastřílel 30 branek, Plzeň přesto skončila až devátá a v předkole play-off vylétla s Litvínovem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Martin Růžička (2012/13) - Oceláři Třinec
Martin Růžička prožil nejúspěšnější roky kariéry v Třinci. Během sezony 2012/13 řádil a posbíral 82 kanadských bodů. Druhého Viktora Hübla zanechal o 25 bodů za sebou. Se 40 trefami vládl i mezi střelci, vždyť druhý Milan Gulaš nastřílel jen 27 gólů. V play-off přidal dalších devět bodů, Oceláři ale dohráli v semifinále.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Petr Ton (2013/14) - Sparta Praha
Uplynul rok a situace se opakovala. Martina Růžičku sesadil z trůnu Petr Ton, který Spartu dovedl k suverénnímu vítězství v základní části. Zkušený útočník se prostřílel do čela statistik 35 góly a 67 kanadskými body. Jen o tři body za ním skončil jeho spoluhráč Jaroslav Hlinka. Tonovi vyšlo i play-off, ve 12 zápasech dal pět branek, přidal sedm asistencí, Sparta ale vypadla v semifinálové bitvě s Kometou.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Milan Gulaš (2018/19 a 2019/20) - Plzeň
Čím starší, tím lepší. Útočník Milan Gulaš vyzrával v Plzni jako dobré víno. Českobudějovický odchovanec strávil čtyři sezony mezi lety 2013 až 2017 v KHL a ve švédské nejvyšší soutěži. Potom zamířil na západ Čech, odkud do zahraničí odcházel. Hned v premiérovém ročníku po návratu vyhrál kanadské bodování základní části a zaznamenal nejvíc nahrávek, v tabulce střelců byl ale na špici jeho spoluhráč Tomáš Metrl, na něhož ztrácel sedm branek.
V sezoně 2018/19 už byl ale nejproduktivnějším hráčem a zároveň také nejlepším kanonýrem. V 51 utkáních posbíral 62 bodů, z nichž téměř polovina (30) byla za nastřílené branky. V následujícím ročníku byl opět naprosto suverénním vládcem soutěže. Kanadské bodování vyhrál o neuvěřitelných 15 bodů před Michalem Birnerem a na čele tabulky kanonýrů měl s 35 góly čtyřbrankový náskok na druhého Martina Zaťoviče. Stal se tak prvním hráčem v extraligové historii, který prvenství v produktivitě i v počtu nastřílených gólů obhájil a vyhrál dvakrát.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Filip Chlapík (2021/22) - Sparta Praha
Až třetí místo obsadila Sparta v základní části sezony 2021/22, ale v žebříčku produktivity byl po pěti letech na čele její hráč. Po návratu ze zámoří, kde se několik let marně pokoušel nastálo prosadit v NHL, se útočník Filip Chlapík rozehrál k fantastickým výkonům.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V 53 zápasech dal 31 gólů a k nim přidal 39 nahrávek, takže se 70 body suverénně opanoval kanadské bodování ligy. Druhý Lukáš Pech z Českých Budějovic na Chlapíka ztrácel 13 bodů, a to měl odehráno o tři zápasy víc. Zároveň byl Chlapík s 31 brankami nejlepším kanonýrem soutěže. I díky své produktivní hvězdě, která zářila také v play-off (v 16 střetnutích posbíral 15 bodů), došli Pražané až do finále, v němž však v šesti duelech podlehli Třinci.
Foto: Profimedia.cz