Vladimír Růžička – 12 gólů na jednom turnaji  Bývalý reprezentační kouč Vladimír Růžička hrál na juniorském turnaji třikrát a výrazně se na něm prosadil. Je dokonce šestým nejproduktivnějším hokejistou v jeho historii. V 19 zápasech nasázel soupeřům 25 branek a na dalších devět přihrál. Růžičkových 25 branek je skvělým počinem. Jen Pavel Bure jich dal víc (27). Společně s Burem také dokázali na jednom turnaji dát dvanáct gólů. Kapitán olympijských šampionů z Nagana to zvládl v roce 1983, kdy vyhrál kanadské bodování turnaje, „ruská raketa“ Bure to dokázala o osm let později. Úspěšnější byl jen Švéd Markus Näslund, který se v roce 1993 trefil třináctkrát.
 Michael Frolík – 25 odehraných zápasů  Němec Jochen Hecht odehrál na juniorských šampionátech 26 zápasů. Takovou porci utkání kromě něho zvládl jen Švýcar Björn Christen. Pak jsou ale hráči, kteří na šampionátu nastoupili k 25 duelům. Mezi nimi je i Michael Frolík. Vítěz Stalney Cupu s Chicagem hrál na šampionátech v letech 2005, 2006, 2007 a 2008.
 Jiří Šlégr – bek s 16 body ve 14 zápasech  Legendární „Guma“ hrál na juniorském šampionátu dvakrát, celkově nastoupil k 14 duelům, ve kterých posbíral 16 (3+13) kanadských bodů. Na obránce velmi dobrá bilance, co říkáte? Ne náhodou se Jiří Šlégr v roce 1990, ve kterém s Jágrem či Reichelem vybojoval bronz, dostal do All-Star týmu.
 Petr Čajánek – nejtrestanější hráč na jednom turnaji  S pukem na hokejce uměl Petr Čajánek vždycky skvělé kousky, když ale bylo třeba, tak přitvrdil. Neměl problém vlétnout do jakéhokoliv souboje a vše si vyříkat přímo na ledě. To se projevilo i na juniorském šampionátu v roce 1995. Češi v Kanadě skončili šestí, Čajánek dal v sedmi zápasech tři góly a na pět přihrál, zároveň ale stihl nastřádat 63 trestných minut. Vytvořil tím rekord, který na jednom turnaji dosud nikdo nepřekonal. Jen Fin Teemu Laakso a Rus Alexandr Svitov si celkově odpykali víc minut, oba ale odehráli větší porci zápasů.
5
Fotogalerie

Výjimeční. Připomeňte si 5 těžko překonatelných českých hokejových rekordů ze světových šampionátů juniorů

Český hokej vyklízí pole nejen na seniorské úrovni, ale také na mládežnickém poli. Na ojedinělý úspěch na mistrovství světa juniorů čekali fanoušci neskutečně dlouho až do loňského šampionátu, a na léta, kdy mladí čeští hokejisté pravidelně patřili na turnaji dvacítek k nejlepším, vzpomínají jen pamětníci.

Dlouho už se žádnému českému hokejistovi na mistrovství světa juniorů nepovedlo nic, čím by se nesmazatelně zapsal do dějin tohoto turnaje. V minulosti se ale takoví hráči našli. Vybrali jsme pět – jejich parádní počiny najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Robert Reichel – 40 kanadských bodů

Robert Reichel.jpg

Historicky nejproduktivnějším hráčem juniorských světových šampionátů je Peter Forsberg. Bývalému švédskému reprezentantovi stačily dva turnaje a 14 zápasů k tomu, aby v nich nasbíral 42 (10+32) kanadských bodů. Těsně druhý je Robert Reichel.

Trojnásobný mistr světa a olympijský šampion hrál na mistrovství dvacetiletých třikrát, v 21 zápasech vstřelil 18 branek a připsal si 22 asistencí. Celkově má na kontě 40 kanadských bodů. Mezi střelci je nejproduktivnější hráč z roku 1990 celkově čtvrtý, mezi nahrávači dokonce druhý.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Vladimír Růžička – 12 gólů na jednom turnaji

Vladimír Růžička1.jpg

Bývalý reprezentační kouč Vladimír Růžička hrál na juniorském turnaji třikrát a výrazně se na něm prosadil. Je dokonce šestým nejproduktivnějším hokejistou v jeho historii. V 19 zápasech nasázel soupeřům 25 branek a na dalších devět přihrál.

Růžičkových 25 branek je skvělým počinem. Jen Pavel Bure jich dal víc (27). Společně s Burem také dokázali na jednom turnaji dát dvanáct gólů. Kapitán olympijských šampionů z Nagana to zvládl v roce 1983, kdy vyhrál kanadské bodování turnaje, „ruská raketa“ Bure to dokázala o osm let později. Úspěšnější byl jen Švéd Markus Näslund, který se v roce 1993 trefil třináctkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Michael Frolík – 25 odehraných zápasů

Michael Frolík-junior repre.jpg

Němec Jochen Hecht odehrál na juniorských šampionátech 26 zápasů. Takovou porci utkání kromě něho zvládl jen Švýcar Björn Christen. Pak jsou ale hráči, kteří na šampionátu nastoupili k 25 duelům. Mezi nimi je i Michael Frolík. Vítěz Stalney Cupu s Chicagem hrál na šampionátech v letech 2005, 2006, 2007 a 2008.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Jiří Šlégr – bek s 16 body ve 14 zápasech

Jiří Šlégr-repre.jpg

Legendární „Guma“ hrál na juniorském šampionátu dvakrát, celkově nastoupil k 14 duelům, ve kterých posbíral 16 (3+13) kanadských bodů. Na obránce velmi dobrá bilance, co říkáte? Ne náhodou se Jiří Šlégr v roce 1990, ve kterém s Jágrem či Reichelem vybojoval bronz, dostal do All-Star týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Petr Čajánek – nejtrestanější hráč na jednom turnaji

Petr Čajánek-repre.jpg

S pukem na hokejce uměl Petr Čajánek vždycky skvělé kousky, když ale bylo třeba, tak přitvrdil. Neměl problém vlétnout do jakéhokoliv souboje a vše si vyříkat přímo na ledě. To se projevilo i na juniorském šampionátu v roce 1995.

Češi v Kanadě skončili šestí, Čajánek dal v sedmi zápasech tři góly a na pět přihrál, zároveň ale stihl nastřádat 63 trestných minut. Vytvořil tím rekord, který na jednom turnaji dosud nikdo nepřekonal. Jen Fin Teemu Laakso a Rus Alexandr Svitov si celkově odpykali víc minut, oba ale odehráli větší porci zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud