Autonehoda Ivana Hlinky  Letos v srpnu to bylo 20 let. Jeden z nejslavnějších hokejistů a trenérů české historie tragicky zahynul v roce 2004. Život mu vzala dopravní autonehoda poblíž Karlových Varů, kam mířil z Litvínova za golfem. Ihned po havárii byl Ivan Hlinka převezen do karlovarské nemocnice, kde však vážným zraněním podlehl. V té době mu bylo čtyřiapadesát let a zároveň byl koučem hokejové reprezentace, kterou měl o dva týdny později vést na Světovém poháru. Hlinka platil za uznávanou a respektovanou osobnost. Ještě coby hráč zářil v barvách Litvínova, v Trenčíně nebo Vancouveru. Třikrát získal titul mistra světa a v roce 1978 také Zlatou hokejku. Neméně úspěšný byl i jako trenér Litvínova, Pittsburghu nebo Omsku. Vedl také reprezentaci, kterou dovedl k historickému zlatu na olympiádě v Naganu a rok nato i na světovém šampionátu. Od roku 2002 patří také do Síně slávy IIHF.

Autonehoda Ivana Hlinky
Letos v srpnu to bylo 20 let. Jeden z nejslavnějších hokejistů a trenérů české historie tragicky zahynul v roce 2004. Život mu vzala dopravní autonehoda poblíž Karlových Varů, kam mířil z Litvínova za golfem. Ihned po havárii byl Ivan Hlinka převezen do karlovarské nemocnice, kde však vážným zraněním podlehl. V té době mu bylo čtyřiapadesát let a zároveň byl koučem hokejové reprezentace, kterou měl o dva týdny později vést na Světovém poháru. Hlinka platil za uznávanou a respektovanou osobnost. Ještě coby hráč zářil v barvách Litvínova, v Trenčíně nebo Vancouveru. Třikrát získal titul mistra světa a v roce 1978 také Zlatou hokejku. Neméně úspěšný byl i jako trenér Litvínova, Pittsburghu nebo Omsku. Vedl také reprezentaci, kterou dovedl k historickému zlatu na olympiádě v Naganu a rok nato i na světovém šampionátu. Od roku 2002 patří také do Síně slávy IIHF.

 Bobování Václava Drobného  V pátek 28. prosince 2012 jeho jméno skloňovala všechna média. Václav Drobný, bývalý hráč Štrasburku, Aston Villy, Augsburgu, Sparty a Jablonce tragicky zahynul ve Špindlerově Mlýně. V noci se vydal bobovat na sjezdovku, jenže jízdu nezvládl, narazil do stromu a v brzkých ranních hodinách svým zraněním podlehl. Jeho smrt zasáhla celý fotbalový národ. Právě Drobný v roce 2002 dovedl s kapitánskou páskou na ruce česká lvíčata k jedinému evropskému titulu. Později se propracoval i do seniorské reprezentace a vydal se do zahraničí. V posledních letech života se věnoval komentování pro Českou televizi.
 Letecká tragédie hokejistů Jaroslavle  Letecká katastrofa se odehrála v září roku 2011, jako by však byla stále čerstvá a bolestivá. V letadle, které se zřítilo u ruské Jaroslavle, zahynul celý hokejový tým včetně tří českých reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Nejen v Jaroslavli zavládl obrovský smutek. Čísla všech tří českých hokejistů byla vyřazena z reprezentace, hold hráčům vzdalo zaplněné Staroměstské náměstí. Tým z Jaroslavle se do KHL vrátil až po roční pauze.
 Nečekaná smrt Lukáš Přibyla  Zpráva o odchodu Lukáše Přibyla zasáhla na začátku února 2012 celou českou sportovní scénu. Odešel náhle a nečekaně ve sparťanské kanceláři, kde ho zradilo zdraví. Bylo mu pouhých třiatřicet let. Patřil mezi nejoblíbenější sportovní zpravodaje, ale také mezi uznávané funkcionáře. Jeho srdce patřilo vršovické Bohemce, kam v roce 2007 přišel ze Sparty a s Klokany později oslavil návrat do první ligy. Po třech letech se ale vrátil do letenského klubu, kde se stal jedním z nejdůležitějších funkcionářů. Platil také za příjemného a usměvavého člověka, který měl ve fotbalovém prostředí spoustu kamarádů. Jedním z nich byl komentátor Petr Svěcený, který s Přibylem jako poslední mluvil po telefonu.
 Martin Čech zemřel po autonehodě  Bývalý hokejový obránce Martin Čech odehrál v extralize 261 zápasů, zahrál si ve finských klubech Jyväskylä a Lahti, objevil se také v ruském Magnitogorsku, Novosibirsku a Ufě, jednatřicetkrát hrál i za reprezentaci, za kterou vstřelil jeden gól. V roce 2006 přišel do Pardubic, kde s ním v další sezoně počítali jako s oporou. Toho už se ale nedočkal. Osudnou se mu stala dopravní nehoda. Jeho vozidlo dostalo při předjíždění smyk, narazilo do dopravní značky a poté do betonového můstku. Následkům zranění Čech podlehl během převozu do nemocnice.
8
Fotogalerie

VZPOMÍNKA: Připomeňte si 8 tragických konců osobností českého fotbalu a hokeje

Sportovní život nepřináší jen okamžiky slávy, vítězství a radosti. I ve světě sportovců řádí čas od času smrt.

Zubatá s kosou občas předčasně sklízí životy, které ještě mohly mířit za góly, čistými konty, rekordy a výhrami. V následujících kapitolách si můžete připomenout osm tragédií, které se v minulosti týkaly českého fotbalového či hokejového prostředí, a po celé republice vzbudily pocity smutku.

Pokračování 2 / 9

Autonehoda Ivana Hlinky

Hlinka (2).jpg

Letos v srpnu to bylo 20 let. Jeden z nejslavnějších hokejistů a trenérů české historie tragicky zahynul v roce 2004. Život mu vzala dopravní autonehoda poblíž Karlových Varů, kam mířil z Litvínova za golfem.

Ihned po havárii byl Ivan Hlinka převezen do karlovarské nemocnice, kde však vážným zraněním podlehl. V té době mu bylo čtyřiapadesát let a zároveň byl koučem hokejové reprezentace, kterou měl o dva týdny později vést na Světovém poháru.

Hlinka platil za uznávanou a respektovanou osobnost. Ještě coby hráč zářil v barvách Litvínova, v Trenčíně nebo Vancouveru. Třikrát získal titul mistra světa a v roce 1978 také Zlatou hokejku.

Neméně úspěšný byl i jako trenér Litvínova, Pittsburghu nebo Omsku. Vedl také reprezentaci, kterou dovedl k historickému zlatu na olympiádě v Naganu a rok nato i na světovém šampionátu. Od roku 2002 patří také do Síně slávy IIHF.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Bobování Václava Drobného

Drobný.jpg

V pátek 28. prosince 2012 jeho jméno skloňovala všechna média. Václav Drobný, bývalý hráč Štrasburku, Aston Villy, Augsburgu, Sparty a Jablonce tragicky zahynul ve Špindlerově Mlýně. V noci se vydal bobovat na sjezdovku, jenže jízdu nezvládl, narazil do stromu a v brzkých ranních hodinách svým zraněním podlehl.

Jeho smrt zasáhla celý fotbalový národ. Právě Drobný v roce 2002 dovedl s kapitánskou páskou na ruce česká lvíčata k jedinému evropskému titulu. Později se propracoval i do seniorské reprezentace a vydal se do zahraničí. V posledních letech života se věnoval komentování pro Českou televizi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Letecká tragédie hokejistů Jaroslavle

Jaroslavl.jpg

Letecká katastrofa se odehrála v září roku 2011, jako by však byla stále čerstvá a bolestivá. V letadle, které se zřítilo u ruské Jaroslavle, zahynul celý hokejový tým včetně tří českých reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka.

Nejen v Jaroslavli zavládl obrovský smutek. Čísla všech tří českých hokejistů byla vyřazena z reprezentace, hold hráčům vzdalo zaplněné Staroměstské náměstí. Tým z Jaroslavle se do KHL vrátil až po roční pauze.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Nečekaná smrt Lukáš Přibyla

Přibyl (sparta.cz).jpg

Zpráva o odchodu Lukáše Přibyla zasáhla na začátku února 2012 celou českou sportovní scénu. Odešel náhle a nečekaně ve sparťanské kanceláři, kde ho zradilo zdraví. Bylo mu pouhých třiatřicet let. Patřil mezi nejoblíbenější sportovní zpravodaje, ale také mezi uznávané funkcionáře.

Jeho srdce patřilo vršovické Bohemce, kam v roce 2007 přišel ze Sparty a s Klokany později oslavil návrat do první ligy. Po třech letech se ale vrátil do letenského klubu, kde se stal jedním z nejdůležitějších funkcionářů. Platil také za příjemného a usměvavého člověka, který měl ve fotbalovém prostředí spoustu kamarádů. Jedním z nich byl komentátor Petr Svěcený, který s Přibylem jako poslední mluvil po telefonu.

Foto: sparta.cz

Pokračování 6 / 9

Martin Čech zemřel po autonehodě

Čech (hcpce.cz).jpg

Bývalý hokejový obránce Martin Čech odehrál v extralize 261 zápasů, zahrál si ve finských klubech Jyväskylä a Lahti, objevil se také v ruském Magnitogorsku, Novosibirsku a Ufě, jednatřicetkrát hrál i za reprezentaci, za kterou vstřelil jeden gól. V roce 2006 přišel do Pardubic, kde s ním v další sezoně počítali jako s oporou. Toho už se ale nedočkal.

Osudnou se mu stala dopravní nehoda. Jeho vozidlo dostalo při předjíždění smyk, narazilo do dopravní značky a poté do betonového můstku. Následkům zranění Čech podlehl během převozu do nemocnice.

Foto: hcpce.cz

Pokračování 7 / 9

Zdeněk Jánoš: rychlá jízda autem ho stála život

Zdeněk Jánoš1.jpg

Zdeněk Jánoš platil za uznávaného gólmana. Chytal v Jablonci, Slavii a Příbrami. Během své kariéry dal i tři góly z penalt a se 105 vychytanými nulami se zařadil do Klubu ligových brankářů.

Kromě fotbalu miloval také rychlá auta a to se mu v roce 1999 stalo osudným. Když se jednou vracel z tréninku, nepřipoutal se a ve stopadesátikilometrové rychlosti narazil do autobusu. Na místě zemřel. Následně byl pod palubní deskou nalezen mobilní telefon. Bývalý gólman chtěl své manželce nejspíš oznámit, že už se blíží domů, telefon mu ale spadl a pak přišel náraz.

Tragická autonehoda na začátku roku 2012 potkala i Paulo Rodriguese, brazilského fotbalistu, který se od roku 2007 pohyboval v českém fotbale. Měl se prát o místo v sestavě Příbrami, místo toho ale na mokré vozovce dostal smyk, narazil do stromu a nehodu nepřežil. Stejně jako v roce 2008 brněnský fotbalista Petr Kocman, kterého smetl kamion, když na dálnici u svého auta vyměňoval kolo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Šokující úmrtí: Pavel Srniček zkolaboval při běhání

Pavel Srníček.jpg

Na konci roku 2015 zasáhla český fotbal smutná zpráva - ve věku 47 let zemřel bývalý reprezentační brankář Pavel Srniček. Při kondičním běhání v bohumínských ulicích ho postihl srdeční kolaps a o devět dnů později zemřel v nemocnici.

V národním dresu odchytal 49 zápasů a patřil do týmu, který v roce 1996 vybojoval na mistrovství Evropy v Anglii stříbrné medaile. V české soutěži bylo jeho jméno spojeno s Baníkem Ostrava, nejdelší část kariéry však strávil v Newcastlu United. Kromě tohoto angažmá oblékal dresy Sheffieldu Wednesday, Portsmouthu či West Hamu United, hrál však také v Itálii a Portugalsku. Naposled působil jako trenér gólmanů v pražské Spartě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

František Rajtoral: Odešel z vlastní vůle

František Rajtoral.jpg

Byla to informace, která otřásla snad každým fotbalovým fanouškem. Přesně před sedmi lety obletěla sportovní svět zpráva, že někdejší plzeňský hráč a český reprezentant František Rajtoral spáchal sebevraždu. Zpráva o jeho dobrovolném odchodu ze světa byla šokující. V té době působil v Gaziantepsporu, ve svém tureckém domě se oběsil.

„Nepřišel na trénink, tak jsem jel k němu domů. Dveře byly zamčené, ale v oknech se svítilo. Pak mi policie řekla, co se stalo. Je mi to moc líto," uvedl předseda klubu Ibrahim Kizil.

Zdrcený byl také kapitán Gaziantepsporu Elyasa Süme. „Nevím, co k tomu říct. Nikdo to nečekal. Jsme zničeni. Ztratili jsme kamaráda, kterého jsme měli rádi,“ uvedl.

Prohlášení pro média poskytl i agent Pavel Zika ze společnosti Global Sports. „Je to obrovská tragédie, a to hlavně pro Frantovy nejbližší. Nemám slov, je to pro nás obrovský šok. Cítíme s jeho blízkými," sdělil.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud