Z bekhendu do forhendu. Tohle si měl ruský útočník Pavel Dacjuk nechat patentovat

Nejlepší hokejisté světa mají své typické pohyby, finty a grify, které jsou nenapodobitelné, jelikož je stoprocentně zvládají jen oni samotní. Krásně to bývalo vidět v případě ruského útočníka Pavla Dacjuka.
Z bekhendu do forhendu. Tohle si měl ruský útočník Pavel Dacjuk nechat patentovat
Styl útočníka Pavla Dacjuka byl těžko napodobitelný. Bývalý ruský centr Detroitu těžil z vynikajícího bruslení a nesmírně rychlých a šikovných rukou. (Foto: Profimedia.cz)

Ruský centr Pavel Dacjuk býval ještě před pár lety jednou z nejzářivějších hvězd NHL. Podle statistik patřil mezi nejlepší exekutory ze samostatných nájezdů. Jeho procentuální úspěšnost bývala těsně pod padesáti procenty, což je mimořádně nadprůměrné číslo.

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

VIDEO: Dacjuk se s KHL loučil jako čaroděj. Předvedl nájezdy z říše snů

Dacjuk dal téměř z každého druhého nájezdu gól a přitom ve většině případů používal tutéž fintu. Podívejte se na sestřih jeho trestných střílení a dávejte dobrý pozor na kličku, kterou ruský forvard ovládal jako nikdo jiný na světě.

Dívali jste se dobře? Dacjukovo naznačení kličky do bekhendu a následný protipohyb, po kterém si dal puk na forhendovou stranu hole, bylo naprosto smrtící.

Přestože všichni brankáři věděli, že to tak dělává, minimálně půlka z nich se nechávala načapat. Tajemství bylo v preciznosti provedení. Náznak kličky do bekhendu „prodal“ útočník Detroitu lépe než vykutálený obchoďák nerezové hrnce důvěřivé stařence na předváděcí akci. Pak už to bylo „jen“ o rychlosti a šikovnosti.

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

8 nejpopulárnějších hokejistů Detroitu v historii podle fanoušků klubu

Další typický pohybový prvek předváděl Dacjuk ve hře. Vypadalo to často, jako by záměrně zesměšňoval protihráče. Udělal pohyb do bekhendu a nalákal bránícího hráče přesně tam, kde ho chtěl mít, pak prudce zabrzdil a než se soupeř vzpamatoval, už byl v protipohybu s pukem na forhendové straně hokejky a měl před sebou volný prostor pro bleskurychlou přihrávku, střelu nebo výpad k brance.

Všichni v NHL to znali, přesto to bylo nesmírně účinné a efektivní. Proč? Dacjuk svou fintu vybrousil k dokonalosti. Tohle si měl nechat patentovat. Až to jednou budou další generace hokejistů opakovat, mělo by se mluvit „Dacjukově fintě“ nebo „Dacjukovu stylu.“ Hned tak se ale asi žádný „plagiátor“ nenajde...

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

Čermus, doleva! Jak Horváth rozhodil Čermáka před zahozenou penaltou

Nejčtenější články

V NHL je zatím nechtějí. 5 českých hokejistů, kteří pokračují v Tipsport extralize

V NHL je zatím nechtějí. 5 českých hokejistů, kteří pokračují v Tipsport ext…

Už za týden odstartuje nová sezona NHL. Do kempů před začátkem ročníku bylo pozváno i 41 českých hokejistů, na všechny se ale nedostalo. Někteří hráči tak pokračují doma.

6.  1.  2021 |
Petr Sobol
Česká hokejová extraligaNHLHokej
Takto vypadá nejsilnější tým Evropy ve hře NHL 21. Kdo vyfoukl místo Pastrňákovi?

Takto vypadá nejsilnější tým Evropy ve hře NHL 21. Kdo vyfoukl místo Pastrňá…

Nejlépe hodnoceným hokejistou ve hře NHL 21 je Connor McDavid, za kterým mimo jiné následuje Sidney Crosby. Hodně vysoké ratingy ale dostali také Evropané.

19.  12.  2020 |
Petr Sobol
NHLZábavaHokej
5 nejlépe placených českých hokejistů v NHL. Kdo letos bude brát více než Pastrňák?

5 nejlépe placených českých hokejistů v NHL. Kdo letos bude brát více než Pa…

Letošní sezona NHL by mohla začít už za měsíc. Do akce znovu zasáhne i řada českých hokejistů, jejichž výkony budou ostře sledované. I díky tomu, že berou hodně zajímavé peníze.

20.  12.  2020 |
Petr Sobol
NHLPenízeHokej

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com