Nejlépe vydělávajícím českým hokejistou letošní sezony NHL je Jakub Voráček, který patří k největším boháčům celé soutěže. Velmi slušné peníze berou i David Krejčí či Tomáš Plekanec. A jak jsou na tom hráči narození o několik let dříve?
NHL mládne. Pro „staré“ hráče v ní už není místo. Nedávno to poznal Ondřej Pavelec, ale také Zbyněk a Milan Michálkové, kteří byli posláni na farmu. Všichni tři mají vysoké kontrakty, všem ale po sezoně končí a nové možná už nepodepíšou. Pokud ano, tak budou výrazně nižší, značnou část z platových stropů totiž ukrajují vycházející hvězdy.
Jak jsou na tom mladí Češi? Do letošní sezony zasáhlo 13 hráčů, kterým nebylo více než pětadvacet let. Výše jejich platů najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 14
Marek Mazanec (Nashville) – 575 tisíc dolarů
Neotřesitelnou jedničkou v brance Nashvillu je Pekka Rinne, o post dvojky se však v létě strhl velký boj. Úspěšně z něj vzešel Marek Mazanec, který se vrátil do koloběhu nejslavnější ligy světa, v níž dosud odchytal 27 zápasů. Letos se pětadvacetiletý gólman, který podepsal před sezonou roční smlouvu, dostal do hry dvakrát. Nijak oslnivými čísly se ale zatím nechlubí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 14
Lukáš Sedlák (Columbus) – 600 tisíc dolarů
Čekání se vyplatilo. Lukáš Sedlák prodloužil před sezonou smlouvu s Carolinou a letos se dočkal premiéry v nejslavnější lize světa. K té mu pomohlo vydařené play-off v AHL a zisk Calder Cupu, po kterém následovalo povýšení do prvního týmu. Třiadvacetiletý forvard zasáhl zatím do sedmi zápasů a na kontě má dvě nahrávky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 14
Ondřej Kaše (Anaheim) – 645 tisíc dolarů
Osm minut a 42 vteřin. Tolik času strávil Ondřej Kaše na ledě během premiéry v NHL, kterou si odbyl proti loňskému šampionovi z Pittsburghu. Dvacetiletý forvard, jenž loni podepsal tříletý kontrakt s Anaheimem, debutoval na začátku listopad. Ve druhém duelu už bodoval. V NHL na něj čeká velmi dobrý plat, na farmě v AHL ale bere „jen“ 60 tisíc dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 14
Martin Frk (Carolina) – 650 tisíc dolarů
Tři roky čekal na šanci na farmě Detroitu. Letos zvládl přípravu, Red Wings ho ale nabídli ostatním týmům. Po Martinu Frkovi sáhla Carolina a třiadvacetiletý forvard si konečně odbyl premiéru v soutěži. Naskočil ale jen do dvou zápasů a vrátil se k Red Wings. V AHL na něj čeká výrazně nižší plat - 67,5 tisíc dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 14
Radek Faksa (Dallas) – 832,5 tisíc dolarů
Radek Faksa loni premiérově okusil NHL, v níž si vybojoval pevnou pozici a stal se jedním z ofenzivních pilířů Dallasu. První sezonu zvládl na výbornou, letos se ale účastník mistrovství světa i World Cupu rozjíždí trochu pomaleji. Na kontě má zatím jeden gól a jednu nahrávku. Sám cítí, že by mohl přidat, po sezoně mu totiž končí dvouletá smlouva.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 14
David Pastrňák (Boston) – 925 tisíc dolarů
Dvacetiletému útočníkovi běží třetí a poslední rok z nováčkovského kontraktu, o novou smlouvu se však rve nejlépe, jak umí. Světový pohár mu sice nevyšel, v zámoří ale válí, v osmi zápasech dal už šest branek, přidal tři nahrávky, je nejproduktivnějším hráčem Bostonu a zdá se, že si příští sezonu výrazně polepší.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 14
Pavel Zacha (New Jersey) – 925 tisíc dolarů
Nejvýraznější český talent posledních let se začíná prosazovat v NHL. V roce 2015 byl nejlepším Evropanem v draftu, zámořskou soutěž ale okusil až v samém závěru.Letos je už pevným článkem New Jersey, s nimiž podepsal před rokem nováčkovský kontrakt. Stane se jednou třeba i nejlépe placeným Čechem v NHL?
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 14
Andrej Nestrašil (Carolina) – 950 tisíc dolarů
Pětadvacetiletý útočník prožil průlomovou sezonu. V Carolině dlouho bojoval o místo, nakonec se však dostal až mezi elitní útočníky. Figuroval také v plánech na Světový pohár, jenže si v únoru vážně poranil záda a sezona pro něj skončila předčasně.
Teď je už fit, jenže letos moc nehraje. V aktuální sezoně nastoupil jek ke čtyřem zápasům a na kontě má jedinou asistenci. Vzhledem k tomu, že mu po sezoně končí smlouva, není aktuálně v ideální pozici.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 14
Dmitrij Jaškin (St. Louis) – 1 milion dolarů
Útočník s ruskými kořeny debutoval v NHL už v sezoně 2012/13. V současné době má třiadvacetiletý forvard na kontě více než 150 zápasů, o místo a prostor v sestavě Blues ale musí bojovat. Loni zaznamenal dohromady 15 kanadských bodů a vysloužil si dvouletý kontrakt na dva miliony dolarů. Letos z něj vydělá první milion.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 14
Andrej Šustr (Tampa Bay) – 1,6 milionů dolarů
Situace okolo českých obránců není příliš růžová. Náš hokej se přesto může opřít o pár jmen. Jedním z nich je Andrej Šustr, který patřil k nejlepším hráčům Jandačova výběru i na Světovém poháru.
K pilířům zadních řad patří i v Tampě Bay, přesto je jedním z nejhůře placených beků týmu. Po sezoně by se to ale mělo změnit, pětadvacetiletému Šustrovi totiž končí smlouva a rozhodně si zaslouží lepší.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 14
Tomáš Hertl (San Jose) – 2,8 milionů dolarů
Úvodní sezonu zvládl parádně, v té druhé se trápil a loni znovu válel. Tomáš Hertl ukázal, že umí být lídrem, a pomohl San Jose až do finále Stanley Cupu. V tom se ale zranil a možná i proto slavil Pittsburgh.
Po sezoně přišla odměna a dvaadvacetiletý forvard podepsal dvouletou smlouvu na šest milionů dolarů. Ví, že další kontrakt může být výrazně tučnější a zatím mu jde naproti. Letos je znovu ve skvělé formě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 14
Petr Mrázek (Detroit) – 3,85 milionů dolarů
Ostravský rodák vytlačil v minulé sezoně z brány zkušenějšího Jimmyho Howarda a stal se jedničkou Detroitu. Problém byl ale v tom, že jeho americký konkurent bral výrazně vyšší peníze.
Zdálo se, že jediným východiskem Petra Mrázka je arbitráž, nakonec se ale dohodl s Detroitem na nové dvouleté smlouvě na osm milionů dolarů. Letos z něj ukrojí menší část, době ale ví, že chytá i o budoucnost. Příští kontrakt může být hodně štědřejší.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 14
Ondřej Palát (Tampa Bay) – 4 miliony dolarů
Ondřej Palát nepůsobí tak výrazně jako Voráček, Krejčí či Plekanec, pro svou organizaci je ale neméně důležitý. Přesto pětadvacetiletý forvard bere výrazně méně než jeho krajané. Letos mu totiž dobíhá tříletý kontrakt na deset milionů dolarů, z něhož letos ukrojí nejvyšší část. Na kolik si přijde za rok?
Foto: Profimedia.cz