Radim Šalda - 206. v celkovém pořadí (Tampa Bay Lightning)  Obránce Radim Šalda byl v době draftu v roce 2018 už rok v zámoří, kde působil v juniorské lize QMJHL v dresu celku Saint John Sea Dogs a vedl si velmi dobře. V premiérové sezoně zaznamenal v 62 zápasech 41 bodů a byl zařazen do All-Star týmu nováčků ročníku 2017/18. Následně po něm sáhla ve výběru talentů Tampa Bay. V dalším ročníku hrál stejnou soutěž v jiném klubu (Rimouski Océanic) a opět podával kvalitní výkony, do seniorské AHL, kde by mohl bojovat o šanci zahrát si v NHL, se však následně nepřesunul a vrátil se domů. Tři roky hrál v Hradci Králové a nyní válčí v barvách Litvínova, kde v létě podepsal smlouvu na dva roky s opcí na další sezonu. Foto: Profimedia.cz
 Filip Král - 149. v celkovém pořadí (Toronto Maple Leafs)  Draftem v roce 2018 prošli hned dva hráči brněnské Komety. Později - v pátém kole - šel na řadu Filip Král, kterého získalo Toronto. Ofenzivně laděný bek, jenž startoval dvakrát na juniorském šampionátu, odehrál v sezoně 2016/17 za Kometu celkově 28 zápasů, v dalším ročníku přidal čtyři starty a následně odešel do zámoří. V týmu Spokane Chiefs v soutěži WHL měl skvělou formu a mohl se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Ročník 2020/21 strávil částečně v Brně i v zámoří a v tom aktuálním se konečně dočkal pozvánky do NHL a debutoval v elitní zámořské lize. Dosud má na kontě dva zápasy, ve kterých ale nebodoval. Foto: Profimedia.cz
 Jáchym Kondelík - 111. v celkovém pořadí (Nashville Predators)  Jáchym Kondelík je rovné dva metry vysoký a přes metrák vážící centr, který v draftu před čtyřmi lety zaujal skauty Nashvillu. To už měl za sebou dvě sezony v juniorské soutěži USHL, v níž se mu dařilo a byl poměrně produktivní. Rodák z německého Hannoveru, který však má český pas a reprezentoval Českou republiku ve  všech mládežnických výběrech, v zámoří působí dodnes. Momentálně je hráčem farmářského celku Nashvillu Milwaukee Admirals v soutěži AHL. Foto: Profimedia.cz
 Matěj Pekař - 94. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)  Útočník Matěj Pekař zamířil do zámoří už velmi brzy. V 15 letech se rozloučil s Libercem, kde hokejově vyrůstal, a zakotvil ve Spojených státech, odkud se posléze přesunul do Kanady. V době draftu v roce 2018 měl za sebou povedenou sezonu v soutěži USHL, v níž si držel průměr téměř jednoho bodu na utkání a byl vyhlášen nejlepším nováčkem roku. Během výběru po něm na konci první stovky sáhlo Buffalo a poslalo do dozrávat do prestižní juniorské ligy OHL. Přechod mezi dospělé udělal v ročníku 2020/21. Odstartoval jej v Liberci a pak se přesunul do farmářského celku Buffala v Rochesteru. Hráčem tohoto klubu je i v aktuální sezoně, po níž mu vyprší vstupní kontrakt s Buffalem. Foto: Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Zadina, Kaut, Lauko a spol. Jak si nyní vede 11 Čechů z draftu NHL v roce 2018?

Letošní draft NHL byl z českého pohledu nadprůměrný. A povedl se i ten v roce 2018 – na řadu šlo jedenáct tuzemských talentů. Jak se jim nyní vede?

Zámořské kluby si v roce 2018 vybraly v draftu NHL jedenáct českých talentů. Jak si v současnosti tito borci vedou, zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Milan Klouček - 213. v celkovém pořadí (Nashville Predators)

Milan Klouček.jpg

Jako poslední z českých hráčů v draftu roku 2018 našel potenciálního zaměstnavatele brankář Milan Klouček. V sedmém kole po něm sáhli Predátoři z Nashvillu. Pardubický odchovanec měl v době výběru na kontě už několik startů v české extralize dospělých a věřil, že se může prosadit nastálo do sestavy Dynama. Na rozdíl od mnoha jiných draftovaných borců nezamířil do zámoří a zůstal na domácích kluzištích. Dodnes je hráčem Pardubic, byť v minulých sezonách často chytal jako hostující hráč v jiných klubech - ve Vrchlabí, v Českých Budějovicích, Přerově, Kladně či Litoměřicích. V aktuálním ročníku nastupuje pouze v B týmu ve druhé lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Radim Šalda - 206. v celkovém pořadí (Tampa Bay Lightning)

Radim Salda.jpg

Obránce Radim Šalda byl v době draftu v roce 2018 už rok v zámoří, kde působil v juniorské lize QMJHL v dresu celku Saint John Sea Dogs a vedl si velmi dobře. V premiérové sezoně zaznamenal v 62 zápasech 41 bodů a byl zařazen do All-Star týmu nováčků ročníku 2017/18. Následně po něm sáhla ve výběru talentů Tampa Bay.

V dalším ročníku hrál stejnou soutěž v jiném klubu (Rimouski Océanic) a opět podával kvalitní výkony, do seniorské AHL, kde by mohl bojovat o šanci zahrát si v NHL, se však následně nepřesunul a vrátil se domů. Tři roky hrál v Hradci Králové a nyní válčí v barvách Litvínova, kde v létě podepsal smlouvu na dva roky s opcí na další sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Filip Král - 149. v celkovém pořadí (Toronto Maple Leafs)

Filip Král.jpg

Draftem v roce 2018 prošli hned dva hráči brněnské Komety. Později - v pátém kole - šel na řadu Filip Král, kterého získalo Toronto. Ofenzivně laděný bek, jenž startoval dvakrát na juniorském šampionátu, odehrál v sezoně 2016/17 za Kometu celkově 28 zápasů, v dalším ročníku přidal čtyři starty a následně odešel do zámoří. V týmu Spokane Chiefs v soutěži WHL měl skvělou formu a mohl se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Ročník 2020/21 strávil částečně v Brně i v zámoří a v tom aktuálním se konečně dočkal pozvánky do NHL a debutoval v elitní zámořské lize. Dosud má na kontě dva zápasy, ve kterých ale nebodoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Jáchym Kondelík - 111. v celkovém pořadí (Nashville Predators)

Jáchym Kondelík.jpg

Jáchym Kondelík je rovné dva metry vysoký a přes metrák vážící centr, který v draftu před čtyřmi lety zaujal skauty Nashvillu. To už měl za sebou dvě sezony v juniorské soutěži USHL, v níž se mu dařilo a byl poměrně produktivní. Rodák z německého Hannoveru, který však má český pas a reprezentoval Českou republiku ve  všech mládežnických výběrech, v zámoří působí dodnes. Momentálně je hráčem farmářského celku Nashvillu Milwaukee Admirals v soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Matěj Pekař - 94. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)

Matěj Pekař.jpg

Útočník Matěj Pekař zamířil do zámoří už velmi brzy. V 15 letech se rozloučil s Libercem, kde hokejově vyrůstal, a zakotvil ve Spojených státech, odkud se posléze přesunul do Kanady. V době draftu v roce 2018 měl za sebou povedenou sezonu v soutěži USHL, v níž si držel průměr téměř jednoho bodu na utkání a byl vyhlášen nejlepším nováčkem roku. Během výběru po něm na konci první stovky sáhlo Buffalo a poslalo do dozrávat do prestižní juniorské ligy OHL.

Přechod mezi dospělé udělal v ročníku 2020/21. Odstartoval jej v Liberci a pak se přesunul do farmářského celku Buffala v Rochesteru. Hráčem tohoto klubu je i v aktuální sezoně, po níž mu vyprší vstupní kontrakt s Buffalem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Lukáš Dostál - 85. v celkovém pořadí (Anaheim Ducks)

Lukáš Dostál - Anaheim.jpg

V roce 2019 si během slavnostního večera Zlatá hokejka přišel pro ocenění v kategorii juniorů gólman Lukáš Dostál, který zazářil na mistrovství světa dvacítek, kde měl nejlepší procentuální úspěšnost zákroků. Vytvořil si také slušnou pozici ve finské lize, kde byl na hostování z brněnské Komety v klubu Ilves. Tam také chytal, než zamířil do zámoří, kde působí ve farmářském celku v soutěži AHL. Talentovaného českého brankáře si pojistil v draftu v roce 2018 Anaheim a Ducks mu dali v minulém ročníku první šanci nakouknout do NHL. Odchytal čtyři utkání a ukázal slušný potenciál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Jakub Lauko - 77. v celkovém pořadí (Boston Bruins)

Jakub Lauko Boston.jpg

Útočník Jakub Lauko byl po Davidu Pastrňákovi, Danielu Vladařovi či Jakubu Zbořilovi dalším českým hráčem, kterého si vybral Boston v posledních několika letech. Na řadu šel v roce 2018 ve třetím kole ze 77. pozice. Před draftem ukázal, že se v něm skrývá hodně zajímavý potenciál.

Uplynulé tři sezony odehrál v nižší zámořské soutěži AHL v dresu celku Providence Bruins. V té aktuální dostal konečně šanci i v NHL. Dosud zvládl v elitní lize sedm utkání a zaznamenal dva body (1+1).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Jakub Škarek - 72. v celkovém pořadí (New York Islanders)

Jakub Škarek Islanders.jpg

Když se objevil na scéně, býval přirovnáván k Dominiku Haškovi. Jakub Škarek je dalším z líhně talentovaných českých gólmanů a (snad) má nakročeno k hodně zajímavé kariéře. V roce 2018 si ho ve třetím kole draftu vybral New York Islanders, Škarek ale do zámoří nezamířil a z Jihlavy odešel do finského Lahti.

Nyní už čtvrtým rokem působí za Atlantikem a chytá ve farmářském celku Bridgeport Sound Tigers v AHL, kde se snaži přesvědčit o svých kvalitách. Zatím však marně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Jan Jeník - 65. v celkovém pořadí (Arizona Coyotes)

Jan Jeník Arizona.jpg

Jan Jeník hokejově vyrůstal v Mladé Boleslavi a od 16 let působil v mládežnických týmech Liberce. V dresu Bílých Tygrů odehrál také 16 utkání v seniorské extralize. V roce 2018 byl draftován Arizonou jako 65. hráč v celkovém pořadí. V juniorské soutěži OHL v barvách týmu Hamilton Bulldogs se vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů v lize a významně si řekl o vstupenku do NHL.

V letním kempu a v přípravných zápasech před sezonou 2019/20 na sebe výrazně upozornil. Dokonce se psalo o tom, že by mohl zůstat v prvním týmu, nakonec však vedení klubu rozhodlo o tom, že mu prospěje ještě jedna sezona mezi juniory. Talentovaný borec byl k nezastavení. V 27 zápasech posbíral do statistik 56 bodů za 22 gólů a 34 nahrávek a nebýt zranění, které ho vyřadilo ze hry, mohla být jeho bilance ještě mnohem utěšenější.

Smolný okamžik se odehrál v souboji se Spojenými státy na mistrovství světa juniorů a připravil Jeníka o zbytek parádně rozjeté sezony. Po uzdravení se však dočkal premiéry v NHL. Bylo to v ročníku 2020/21, kdy odehrál dva zápasy, ve kterých dal dvě branky. Dalších třináct startů si zapsal do statistik v minulé sezoně. V té současné zatím působí ve farmářském celku Tuscon Roadrunners v AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Martin Kaut - 16. v celkovém pořadí (Colorado Avalanche)

Martin Kaut draft.jpg

V prvním kole draftu v roce 2018 šli na řadu dva čeští hráči. Jedním z nich byl Martin Kaut, jehož si z šestnácté pozice vybralo Colorado. Talentovaný forvard opustil Pardubice a zamířil do Ameriky, kde podepsal nováčkovský kontrakt. Celou první zámořskou sezonu strávil ve farmářském celku a za Colorado Eagles odehrál celkově 67 zápasů, ve kterých posbíral 28 (14+14) bodů.

První šanci naskočit na led v NHL dostal v ročníku 2019/20. Odehrál devět utkání a zaznamenal tři body za dva góly a nahrávku. Nyní má na kontě 28 střetnutí a pět bodů. V aktuální sezoně odehrál devět utkání, ve kterých dal gól a přidal asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Filip Zadina - 6. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)

Filip Zadina Detroit.jpg

Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Filip Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.

Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v tom dalším už se propracoval z farmy do prvního týmu. Současnou sezonu však odstartoval bídně - odehrál devět utkání, v nichž ani jednou nebodoval. Dosud za Detroit odehrál 169 utkání a zaznamenal 61 bodů (25+36). V klubu od něho čekali podstatně víc.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud