EURO 2004 (Portugalsko), ČR – Lotyšsko 2:1 (0:1) Český tým došel před dvaceti lety až do semifinále, přitom do turnaje málem vstoupil špatně. Brücknerův výběr na úvod narazil na Lotyše, kteří v závěru první půle nečekaně otevřeli skóre. Češi tlačili, dlouho ale nemohli vyrovnat. Dočkali se až necelých dvacet minut před koncem, kdy se prosadil Baroš. V závěru pak skóre otočil střídající Heinz.

EURO 2004 (Portugalsko), ČR – Lotyšsko 2:1 (0:1)
Český tým došel před dvaceti lety až do semifinále, přitom do turnaje málem vstoupil špatně. Brücknerův výběr na úvod narazil na Lotyše, kteří v závěru první půle nečekaně otevřeli skóre. Češi tlačili, dlouho ale nemohli vyrovnat. Dočkali se až necelých dvacet minut před koncem, kdy se prosadil Baroš. V závěru pak skóre otočil střídající Heinz.

 EURO 2008 (Švýcarsko), Švýcarsko – ČR 0:1 (0:0) Na EURU, které se hrálo v Rakousku a ve Švýcarsku, český tým začal soubojem s domácími Švýcary. Ti byli aktivnější a měli více šancí, Petr Čech v bráně měl ale skvělý den. Dvacet minut před koncem pak trefil životní gól střídající Svěrkoš, pro něhož to byla první branka v národním týmu. Češi už těsný náskok uhájili.
 EURO 2012 (Polsko), Rusko – ČR 4:1 (2:0) Tohle byla pořádná facka. Češi sice došli na mistrovství Evropy, které se hrálo v Polsku a na Ukrajině, až do čtvrtfinále, v úvodním duelu ale dostali výprask od Rusů. Ti vedli už ve 24. minutě 2:0, po přestávce sice snížil Pilař, na víc už se ale český tým nezmohl. Naopak dostal ještě další dvě branky a v závěru pak čeští fanoušci bouřlivě skandovali Bílek ven!
 EURO 2016 (Francie), Španělsko – ČR 1:0 (0:0) Češi drželi s favoritem dlouho krok – ovšem pouze výsledkově. Herně byli Španělé celou dobu lepší a tlačili. Branky se dočkali až čtyři minuty před koncem, kdy se prosadil Piqué. Šanci na srovnání měl Darida, De Geu ale nepřekonal a Vrbův tým zůstal bez bodu.
 EURO 2021 (Skotsko), Skotsko – ČR 0:2 (0:1) Do „covidového“ EURA, které se hrálo na území několika států, Češi vstoupili zápasem v Glasgow proti domácímu Skotsku. Český tým měl dva hrdiny: gólmana Vaclíka a kanonýra Schicka, který vstřelil obě branky. Hlavně ta druhá – lob z poloviny hřiště – obletěla celý svět.
5
Fotogalerie

Zahajovací zápasy Čechů na EURU. Schickova paráda i výprask od Rusů

Je to tady! Čeští fotbalisté už v úterý vstoupí do evropského šampionátu, který se letos hraje v Německu. V úvodním duelu je čekají Portugalci.

Čeští fotbalisté nebudou v utkání s Ronaldem a spol. favoritem, jednoho z aspirantů na celkové vítězství ale chtějí potrápit. Ještě než ale utkání vypukne, vraťme se zpátky do historie.

V následujících pěti kapitolách zjistíte, jak si Češi vedli v zahajovacích duelech EURA v posledních dvaceti letech.

Pokračování 2 / 6

EURO 2004 (Portugalsko), ČR – Lotyšsko 2:1 (0:1)

Bez názvu.jpg

Český tým došel před dvaceti lety až do semifinále, přitom do turnaje málem vstoupil špatně. Brücknerův výběr na úvod narazil na Lotyše, kteří v závěru první půle nečekaně otevřeli skóre. Češi tlačili, dlouho ale nemohli vyrovnat. Dočkali se až necelých dvacet minut před koncem, kdy se prosadil Baroš. V závěru pak skóre otočil střídající Heinz.

Branky: 72. Baroš, 85. Heinz - 45. Verpakovskis.

ČR: Čech - Grygera (56. Heinz), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek (64. Šmicer), Rosický, Nedvěd - Koller, Baroš (87. Jiránek). Trenér: Brückner.

Foto: LEBEDA PAVEL / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 6

EURO 2008 (Švýcarsko), Švýcarsko – ČR 0:1 (0:0)

2008 Michal Beránek CNC Profimedia.jpg

Na EURU, které se hrálo v Rakousku a ve Švýcarsku, český tým začal soubojem s domácími Švýcary. Ti byli aktivnější a měli více šancí, Petr Čech v bráně měl ale skvělý den. Dvacet minut před koncem pak trefil životní gól střídající Svěrkoš, pro něhož to byla první branka v národním týmu. Češi už těsný náskok uhájili.

Branka: 71. Svěrkoš.

ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Galásek - Sionko (83. Vlček), Jarolím (87. Kováč), Polák, Plašil - Koller (56. Svěrkoš). Trenér: Brückner.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 6

EURO 2012 (Polsko), Rusko – ČR 4:1 (2:0)

2012 Barbora Reichová CNC Profimedia.jpg

Tohle byla pořádná facka. Češi sice došli na mistrovství Evropy, které se hrálo v Polsku a na Ukrajině, až do čtvrtfinále, v úvodním duelu ale dostali výprask od Rusů. Ti vedli už ve 24. minutě 2:0, po přestávce sice snížil Pilař, na víc už se ale český tým nezmohl. Naopak dostal ještě další dvě branky a v závěru pak čeští fanoušci bouřlivě skandovali Bílek ven!

Branky: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavljučenko – 52. Pilař.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (46. Hübschman), Plašil , Rosický, Jiráček (75. Petržela), Pilař - Baroš (86. Lafata). Trenér: Bílek.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 6

EURO 2016 (Francie), Španělsko – ČR 1:0 (0:0)

2016 Michal Růžička MAFRA Profimedia.jpg

Češi drželi s favoritem dlouho krok – ovšem pouze výsledkově. Herně byli Španělé celou dobu lepší a tlačili. Branky se dočkali až čtyři minuty před koncem, kdy se prosadil Piqué. Šanci na srovnání měl Darida, De Geu ale nepřekonal a Vrbův tým zůstal bez bodu.

Branka: 87. Piqué.

ČR: Čech - Kadeřábek , Sivok , Hubník , Limberský - Gebre Selassie (86. Šural), Plašil , Rosický (88. Pavelka), Darida , Krejčí - Necid (75. Lafata). Trenér: Vrba.

Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Pokračování 6 / 6

EURO 2021 (Skotsko), Skotsko – ČR 0:2 (0:1)

Patrik Schick 21.jpg

Do „covidového“ EURA, které se hrálo na území několika států, Češi vstoupili zápasem v Glasgow proti domácímu Skotsku. Český tým měl dva hrdiny: gólmana Vaclíka a kanonýra Schicka, který vstřelil obě branky. Hlavně ta druhá – lob z poloviny hřiště – obletěla celý svět.

Branky: 42. a 52. Schick.

ČR: Vaclík – Bořil, Kalas, Čelůstka, Coufal – Král (67. Holeš), Souček – Jankto (72. Hložek), Darida (87. Ševčík), Masopust (72. Vydra) – Schick (87. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

Doporučujeme

Články odjinud