Většina klubů v NHL má nezpochybnitelné brankářské jedničky. Parťáci těchto hvězd musí překousnout úlohu mužů v ústraní. To však neznamená, že mezi z gólmanskými dvojkami nenajdeme vysoce kvalitní hráče.
Spolehlivý brankářský tandem je jedním ze základů každého úspěšného týmu. Je sice fajn mít mezi tyčemi zářivou hvězdu, která exceluje na ledě i ve statistikách, ve chvíli, kdy však takového borce dožene únava nebo se zraní, má pak ale mužstvo problém.
V mnoha klubech však na pozicích brankáře číslo dvě (nebo tři) mají borce, kteří by v jiném týmu mohli být okamžitě první volbou mezi tyče. Rozpitvali jsme soupisky všech týmů před nadcházející sezonou NHL a vybrali jsme pět celků, ve kterých mají nejkvalitnější gólmanské dvojice. Najdete je v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Pokračování 2 / 6
5. Jonathan Quick, Jack Campbell (Los Angeles Kings)
Jen pár klubů v NHL se může pochlubit silnějším brankářským duem než Los Angeles. Třiatřicetiletý Jonathan Quick pomohl Králům už dvakrát k zisku Stanley Cupu. V roce 2012 získal Conn Smythe Trophy za své výkony v play-off, o dva roky později obdržel William M. Jennings Trophy za práci, kterou odváděl v brance během základní části soutěže.
Minulá sezona se mu moc nepovedla. V základní části odchytal 46 zápasů, v nichž zaznamenal úspěšnost zásahů jen 88,8 % a dvakrát vychytal čisté konto. Jenže příští ročník může opět zazářit. O jeho kvalitách a potenciálu svědčí fakt, že si ho Králové smluvně pojistili desetiletou smlouvou až do roku 2023. Je to bezesporu jeden z nejdůležitějších hráčů, na němž stojí úspěch či neúspěch mužstva.
Jeho parťák Jack Campbell býval považován za obrovský gólmanský talent. V roce 2010 ho draftoval Dallas už jako 11. hráče v celkovém pořadí, za klub z Texasu ale odchytal jen jediné (nepovedené) utkání. V roce 2016 získalo jeho práva Los Angeles, dvě sezony strávil z velké části ve farmářském týmu, ale v minulém ročníku už byl rovnocenným partnerem Quicka a dokonce měl lepší statistická čísla než jeho slavnější kolega. V 27 letech je v ideálním věku a měl by potvrdit své kvality. Pokud se Kings opět neprobojují do play-off, nemělo by to být kvůli brankářům.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
4. Andrej Vasilevskij, Curtis McElhinney (Tampa Bay Lightning)
Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. Odchytal 28 zápasů v základní části, osmnáct utkání v play-off KHL a pomohl svému týmu do finále Východní konference.
190 centimetrů vysokého mladíka si v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.
V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky. V minulém ročníku už byl nejzářivější brankářskou hvězdou v NHL a za své výkony dostal odměnu v podobě Vezina Trophy.
Záda bude ruskému carovi krýt zkušený kanadský veterán Curtis McElhinney. Šestatřicetiletý gólman působí v NHL už od sezony 2007/08, kdy začínal v Calgary. Od té doby prošel dalšími šesti kluby. V minulém ročníku se dělil o čas v brance Caroliny Hurricanes s Petrem Mrázkem. Odchytal 33 utkání, což byl jeho sezonní rekord, zaznamenal solidní 91,2 % úspěšnost zásahů a průměr 2,58 inkasovaných branek na zápas. Parádně mu pak vyšly utkání ve vyřazovacích bojích. V NHL není mnoho týmů, které by měly lepší brankářskou dvojku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
3. Ben Bishop, Anton Chudobin (Dallas Stars)
Přestože se Ben Bishop vypracoval v jednoho z nejlepších strážců klece v NHL, v Tampě Bay, kde byl od sezony 2013/14 nezpochybnitelnou jedničkou, mu vyrostla konkurence v podobě Rusa Andreje Vasilevského, který byl však v té době pětkrát levnější. Klub se tedy celkem logicky rozhodl pro mladší a perspektivnější volbu.
Tampa Bay se předloni zbavila Bishopa i kvůli rozšiřovacímu draftu a poslala ho do Los Angeles, odkud ale zamířil do Dallasu, kde podepsal kontrakt do roku 2023. Obří - více než dvoumetrový a přes metrák vážící - gólman je překvapivě mrštný a rychlý a bezpochyby patří mezi největší atlety v řadách brankářů v NHL. Minulý ročník mu vyšel fantasticky a byl jedním z kandidátů na Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL.
Kvůli zranění však dostal v předchozím ročníku hodně prostoru v brance Stars i Rus Anton Chudobin a vedl si fantasticky. Třiatřicetiletý borec se blýskl v 41 zápasech úspěšností zákroků 92,3 % a inkasoval 2,57 branek na zápas. Jestli se někde vůbec nemusejí bát situace, kdy se zraní jednička týmu, je to právě v Dallasu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. Pekka Rinne, Juuse Saros (Nashville Predators)
Se stejným brankářským tandemem, který se podělil o celou porci zápasů v minulé sezoně, vstoupí do té nadcházející Nashville. Finský veterán Pekka Rinne patří i v 36 letech k absolutní elitě mezi tyčemi v NHL a jeho parťák a krajan – čtyřiadvacetiletý Juuse Saros – je jednou z největších gólmanských nadějí ze země tisíce jezer.
V řadě jiných týmů v NHL by mohl být Saros brankářskou jedničkou, ale zřejmě tuší, že když vydrží v Nashvillu, kde má podepsanou smlouvu do roku 2021, brzy se dočká tohoto postu i v klubu, který ho v roce 2014 draftoval. Predátoři nechyběli v posledních pěti letech ve vyřazovacích bojích a současné gólmanské duo je téměř zárukou toho, že v play-off nebudou chybět ani v nadcházející sezoně.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. Tuukka Rask, Jaroslav Halák (Boston Bruins)
O šanci v Bostonu bojuje mladý český gólman Daniel Vladař. I on ale moc dobře ví, že dveře do klece Bruins jsou (zatím) zavřené. Místo mezi třemi tyčemi totiž hájí jeden z nejlepších brankářů světa Tuukka Rask, jenž během poslední výluky v NHL vypomáhal Plzni. Finskému reprezentantovi běží osmiletý kontrakt na 56 milionů dolarů a vyprší mu v roce 2021.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
I kdyby se ale Rask v průběhu sezony zranil, nemusejí se v Bostonu obávat ničeho zlého. V záloze je totiž skvělý Jaroslav Halák. který se stal v roce 2003 nejlepším gólmanem na mistrovství světa hráčů do 18 let a pomohl Slovákům k překvapivým stříbrným medailím. V roce 2014 se přes Buffalo a Washington dostal do New Yorku Islanders, kde chytal do konce ročníku 2017/18. Během kariéry v NHL si jednou zahrál v Utkání hvězd a v roce 2012 získal spolu s Brianem Elliottem William Jennings Trophy pro gólmany, kteří odchytali sezonu s nejmenším počtem inkasovaných gólů. To samé by se mu klidně mohlo podařit i v nadcházející sezoně v Bostonu, kde bude chytat druhým rokem.
Foto: Profimedia.cz