Zdi před brankou. Toto jsou 3 nejlepší gólmanské dvojice v aktuální sezoně NHL

Většina klubů v NHL má nezpochybnitelné brankářské jedničky. Parťáci těchto hvězd musí překousnout úlohu mužů v ústraní. To však neznamená, že mezi gólmanskými dvojkami (či trojkami) nenajdeme vysoce kvalitní hráče.

Spolehlivý brankářský tandem je jedním ze základů každého úspěšného týmu. Je sice fajn mít mezi tyčemi zářivou hvězdu, která exceluje na ledě i ve statistikách, ve chvíli, kdy však takového borce dožene únava nebo se zraní, má pak ale mužstvo problém.

V mnoha klubech ovšem na pozicích brankáře číslo dvě mají borce, kteří by v jiném týmu mohli být okamžitě první volbou mezi tyče. Rozpitvali jsme soupisky všech týmů z NHL a vybrali jsme tři celky, ve kterých mají nejkvalitnější gólmanské dvojice. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Alexandar Georgijev, Pavel Francouz (Colorado Avalanche)

Georgijev-Francouz-plná velikost.jpg

Až do aktuální sezony patřil ruský brankář Alexandar Georgijev spíše k průměru v NHL, ale po letním trejdu do Colorada a podpisu tříleté smlouvy jako by ho polili živou vodou a on prožívá nejlepší období v kariéře. Sedmadvacetiletý bulharský rodák se poprvé objevil v elitní zámořské lize jako nedraftovaný hráč v ročníku 2017/18, kdy se upsal New Yorku Rangers, kde působil až do konce minulé sezony. Po přesunu do celku obhájce Stanley Cupu se stal jedničkou v brance Avalanche a ukazuje, že v něm vězí velmi slušný potenciál.

Velmi zdatně ho doplňuje český brankář Pavel Francouz. Přestože nikdy neprošel draftem, dočkal se  v roce 2018 kontraktu v NHL. V 28 letech prokázal obrovskou odvahu, opustil KHL, kde mohl pokračovat jako jedna z největších hvězd soutěže, a zamířil za Atlantik s vědomím, že ho čeká tvrdý boj ve farmářském týmu o naději a místo na slunci.

Premiérovou sezonu v zámoří zvládl velmi dobře, v celku Colorado Eagles v AHL odchytal 49 utkání a dvakrát se dokonce dostal jako střídající gólman i do zápasu NHL. Následně v klubu prodloužil smlouvu o další rok a posunul se na post týmové dvojky a odchytal 34 zápasů, ve kterých si většinou vedl velmi dobře. Sezonu 2020/21 však promarodil a do branky se vůbec nedostal, vynahradil si to ale v té následující, v níž pomohl Lavinám k zisku Stanley Cupu. V té současné kryje záda Georgijevovi a dělá to nadmíru dobře. Drží si téměř dvaadevadesátiprocentní úspěšnost zákroků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Jake Oettinger, Scott Wedgewood (Dallas Stars)

Jake Oettinger, Scott Wedgewood.jpg

Není mnoho brankářů, po kterých sáhne klub v prvním kole draftu. V případě Jakea Oettingera se tak stalo v roce 2017. Dallas pak nechal talentovaného mladíka ještě dvě sezony zářit v celku Boston University v soutěži NCAA a od ročníku 2019/20 už měřil síly s dospělými v AHL.

Mistr světa ze šampionátů osmnáctek a dvacítek a bronzový medailista z předloňského mistrovství světa seniorů v Lotyšsku už se zabydlel v celku Dallasu a druhým rokem už je nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. V aktuální sezoně má na kontě 92,3 % úspěšných zákroků a průměr 2,3 inkasovaných gólů na utkání.

Výkonnostně za ním nijak výrazně nezaostává ani jeho parťák Scott Wedgewood. Třicetiletý Kanaďan se poprvé objevil v NHL v sezoně 2015/16 v dresu New Jersey, posléze si zachytal ještě v Arizoně a v Buffalu a v minulém ročníku vyb vyrejdován do Dallasu. V létě se Stars prodloužil smlouvu o další dva roky a vypadá to, že to byl oboustranně výhodný obchod. Za pouhý milion dolarů ročně předvádí Wedgewood velmi konsolidované a působivé výkony a zažívá nejpovedenější sezonu v kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Linus Ullmark, Jeremy Swayman (Boston Bruins)

Linus Ullmark, Jeremy Swayman.jpg

Boston kraluje aktuální sezoně NHL, a není to jen zásluhou fantastické ofenzívy, ale také díky fenomenální obraně a brankářskému tandemu. Jedničkou mezi tyčemi je devětadvacetiletý Švéd Linus Ullmark, který chytá v životní formě a bude nejspíš jedním z nejvážnějších aspirantů na Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana sezony. Zatím v ní odchytal 37 střetnutí, z nichž rovných třicet dovedl do vítězného konce a úspěšnost zásahů vytáhl téměř na 94 procent.

Nesmírně zdatně mu sekunduje čtyřiadvacetiletý Američan Jeremy Swayman. Boston si ho vybral v draftu v roce 2017 až ve čtvrtém kole jako 111. v pořadí a v minulém ročníku dostat první šanci v NHL. Chytil ji pořádně za pačesy a s Linusem Ullmarkem vytvořili jednu z nejlepších gólmanských dvojic v lize. V aktuální sezoně jsou naprosto fenomenální a bezkonkurenční, a jsou velkou nadějí Bruins pro vyřazovací boje.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud