Když nedávno přestupoval Tomáš Souček do nového působiště, nakupující klub se musel slušně plácnout přes ka(p)su. Čtyřiadvacetiletý záložník totiž patří mezi nejhodnotnější české fotbalisty současnosti.
Podívali jsme se na aktuální tržní ceny českých fotbalistů na renomovaném portálu TransferMarkt a sestavili jsme žebříček z borců, kteří mají momentálně nejvyšší hodnotu. Najdete je v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Pokračování 2 / 12
10. - 11. Tomáš Kalas (Bristol City) – cca 161 milionů korun
Tomáš Kalas patřil už od roku 2010 Chelsea, na Stamford Bridge ale nikdy nedostal pořádnou šanci a v minulých letech pouze pendloval z klubu do klubu jako hostující hráč. Za londýnský tým odehrál jen pár zápasů.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Po minulé sezoně, během níž byl na hostování v Bristolu City, do tohoto druholigového klubu z Chelsea přestoupil za 8,1 milionu liber. Od té doby však podle portálu TransferMarkt šla jeho cena dolů a nyní činí přibližně 5,4 milionu liber.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
10. - 11. Tomáš Koubek (FC Augsburg) - cca 161 milionů korun
Tomáš Koubek odchytal vydařený domácí evropský šampionát jednadvacítek a v roce 2015 přestoupil z Hradce Králové do Sparty. První rok strávil na hostování v Liberci, ve druhé sezoně byl už jedničkou letenského týmu. Jenže pak se Sparty ujal Andrea Stramaccioni, který přivedl Martina Dúbravku, s nímž Koubek svedl boj o místo mezi tyčemi.
Nyní už však ani jeden z nich v Praze není. Zatímco slovenský gólman se stěhoval do Newcastlu, Koubek odešel do francouzského Rennes, které za něho zaplatilo okolo 78 milionů korun. První sezona mu vyšla na jedničku, mimo jiné vychytal čisté konto na půdě Paris Saint-Germain, zařadil se mezi nejlepší brankáře ligy a svůj tým dovedl do pohárové Evropy. Po další sezoně zamířil do německého Augsburgu, kde podepsal čtyřletý kontrakt. Podle portálu TransferMarkt je jeho současná cena přibližně 5,4 milionu eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
8. - 9. Adam Hložek (Sparta Praha) - cca 201 milionů korun
Sedmnáctiletý Adam Hložek má nakročeno k parádní kariéře. Už nyní patří ke klíčovým hráčům Sparty Praha a k nejlepším fotbalistům v tuzemské Fortuna lize. Není divu, že se o jeho podpis na smlouvě ucházejí velké a bohaté kluby, především z italské Serie A. Píše se o zájmu Neapole, Interu Milán a Juventusu. Pokud bude i na jaře pokračovat ve formě, kterou ukázal v první polovině sezony, pak jeho cena může vyskočit ještě nahoru. Momentálně je podle portálu TransferMarkt na hranici dvou set milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
8. - 9. Alex Král (Spartak Moskva) - cca 201 milionů korun
Alex Král opustil loni na podzim Slavii a zamířil do moskevského Spartaku, který z něho udělal za cenu 310 milionů korun druhého nejdražšího hráče v ligové historii. Univerzální hráč, který může hrát na postu středního záložníka, ale třeba i jako stoper, se v Rusku rychle adaptoval a pravidelně nastupuje v tamní nejvyšší soutěži. Podle portálu TransferMarkt však jeho cena zdaleka neodpovídá tomu, kolik za něho Spartak zaplatil. Momentálně se jeho hodnota pohybuje kolem dvou set milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
6. - 7. Antonín Barák (US Lecce - na hostování z Udine) - 268,5 milionu korun
Antonín Barák přišel do Slavie v roce 2016 z Příbrami, v Edenu pobyl rok, pomohl vybojovat mistrovský titul a od léta roku 2017 patří Udine. Italský klub o něho velmi stál, nabídku vyšrouboval téměř na 80 milionů korun a Barák, který mezitím debutoval v reprezentaci, dostal svolení k odchodu. Momentálně je na hostování v Lecce. Dnes je jeho tržní cena podle portálu TransferMarkt více než třikrát vyšší, než když odcházel z české nejvyšší soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
6. - 7. Jiří Pavlenka (Werder Brémy) - cca 268,5 milionu korun
Odchovanec Baníku Ostrava Jiří Pavlenka vychytal v sezoně 2016/17 mistrovský titul pražské Slavii a poté zamířil do Bundesligy. Němečtí fanoušci ho neznali, experti podceňovali, Pavlenka ale v bráně Werderu zářil a zařadil se po bok nejlepších gólmanů soutěže. Následně kolem něho údajně kroužili i skauti Liverpoolu, on však zůstává v Brémách, kde má podepsanou smlouvu do konce ročníku 2020/21.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
5. Jakub Jankto (Sampdoria Janov) - cca 322 milionů korun
Když Jakub Jankto přestupoval z Udine do Sampdorie Janov, kluby se dohodly na přestupové částce cca 15 milionů eur. Odchovanec Slavie Praha se tak zařadil mezi nejdražší české fotbalisty v historii.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Janktovi se nesmírně povedly dvě sezony v Udine, ale neskrýval touhu z klubu odejít. O jeho služby se údajně zajímali skauti AC Milán či Lazia Řím, on se nakonec rozhodl pro Sampdorii.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
3. - 4. Tomáš Souček (West Ham United - na hostování ze Slavie Praha) - 402,5 milionu korun
O žádném jiném českém fotbalistovi se během zimního přestupního období nemluvilo a nepsalo tolik jako o slávistické opoře Tomáši Součkovi. Čtyřiadvacetiletý záložník zažívá báječné časy a tak nebylo otázkou, zda zamíří do zahraničí, ale spíše kam to bude.
Nakonec se pražský klub dohodl na hostování s případnou opcí na přestup s anglickým West Hamem (pokud se klub zachrání v Premier League). Celkem by tak přestupní částka mohla vylétnout nad půlmiliardovou hranici. Nahoru utěšeně stoupá i cena českého středopolaře. Podle portálu TransferMarkt se nyní pohybuje těsně nad čtyřmi sty miliony korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
3. - 4. Patrik Schick (RB Lipsko - na hostování z AS Řím) – cca 402,5 milionu korun
Patrik Schick přestoupil v létě roku 2017 ze Sampdorie Janov do AS Řím za více než 40 milionů eur (i s bonusy), podle portálu TransferMarkt je však jeho současná tržní hodnota zhruba třetinová. Angažmá v novém klubu se mu - i kvůli zdravotním lapáliím - moc nepovedlo, což se projevilo na poklesu jeho ceny. Loni v září ho klub vyexpedoval na hostování do německého Lipska, kde si vede hodně dobře a dává zavzpomínat na své lepší časy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
2. Tomáš Vaclík (FC Sevilla) – cca 483 milionů korun
Nástupce Petra Čecha v reprezentaci, v minulosti jistota a stálice Basileje a taky nejlepší gólman švýcarské ligy, nyní už druhým rokem opora španělské Sevilly. To je stručná vizitka Tomáše Vaclíka, jehož hodnota se podle portálu Transfermarkt blíží téměř půl miliardě korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
1. Pavel Kadeřábek (TSG 1899 Hoffenheim) – cca 537 milionů korun
Z Pavla Kadeřábka „vyrostla“ opora Hoffenheimu, má podepsanou smlouvu až do roku 2023. O přímočarého pravého obránce či záložníka v minulosti údajně projevilo zájem Schalke 04 a řada dalších renomovaných klubů, ale sedmadvacetiletý borec nemá důvod cokoliv měnit. Prozatím…
Foto: Profimedia.cz