ŽEBŘÍČEK: Odhadované tržní ceny 10 nejdražších fotbalistů současnosti

Za peníze, které utrácejí fotbalové kluby za nejlepší hráče, by mohlo v českých krajích fungovat celý rok menší krajské město. Blíží se nám další zimní přestupové období, v němž se zřejmě dočkáme opět nějakého zajímavého transferu za velké peníze.

slide-odhadované ceny.jpg

Zkusme si představit, že by se právě teď na přestupovém trhu obchodovalo s aktuálně nejdražšími fotbalisty. Do jakých výšin by se mohly vyšplhat sumy, za něž by hráči měnili dres? V následujících kapitolách najdete desítku borců seřazených nikoli podle jejich schopností nebo aktuální formy, nýbrž podle odhadované ceny, kterou by za ně musel zaplatit případný zájemce, jak ji vyjádřila uznávaná společnost CIES Football Observatory (aniž by ovšem zohledňovala výši výstupních klauzulí, jež mají někteří borci zakotveny ve smlouvách).

Pokračování 2 / 11

10. Paulo Dybala (Juventus Turín)

Paulo Dybala.jpg

Věk: 24 let
Smlouva do roku: 2022
Odhadovaná tržní hodnota: 115,3 milionů eur

Je pravdou, že Argentina má v současnosti nepřebernou zásobu nesmírně silných útočníků. Stačí pár jmen – Lionel Messi, Gonzalo Higuaín či Sergio Agüero. Nicméně forvard italského Juventusu Turín Paulo Dybala je aktuálně ve velké formě a nijak nezaostává za svými staršími (a slavnějšími) krajany.

Ve 24 letech je oporou italského týmu v Serii A, jemuž v minulé sezoně pomohl 11 góly a sedmi asistencemi k mistrovskému titulu. V aktuálním ročníku dal už 12 branek v 16 ligových zápasech. Talentovaný mladík má na kontě teprve 12 reprezentačních startů, ale příští rok by na něm měla stát ofenzíva argentinského národního týmu na mistrovství světa v Rusku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Eden Hazard (Chelsea)

Eden Hazard-Chelsea.jpg

Věk: 26 let
Smlouva do roku: 2020
Odhadovaná tržní hodnota: 117,2 milionů eur

Eden Hazard prožil v Chelsea nejlepší část své dosavadní kariéry. Šestadvacetiletý belgický reprezentant se v ročníku 2015/16 trápil, ale v uplynulé sezoně už opět snesl srovnání s největšími světovými superhvězdami – Cristianem Ronaldem a Lionelem Messim - a významně pomohl Blues k mistrovskému titulu.

Hazard je jiskrou v sestavě Chelsea. Každý jeho pohyb na hřišti připomíná tanec. Bezpochyby je jedním z nejlepších driblérů v Premier League. Když má svůj den, dokáže přejít přes bránící hráče s takovou lehkostí jako málokdo na světě. I v obrovské rychlosti má dokonalou kontrolu nad míčem, a když k tomu přidáte jeho úžasnou kreativitu, je radost se na jeho kousky dívat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Gonzalo Higuaín (Juventus Turín)

Higuaín.jpg

Věk: 30 let
Smlouva do roku: 2021
Reálná tržní hodnota: 120,2 milionů eur

Loni v létě sáhli v Juventusu hodně hluboko do pokladny, vylovili z ní 90 milionů eur a poslali je do Neapole za argentinského útočníka Gonzala Higuaína. Zatím to vypadá, že to byly dobře investované peníze.

Třicetiletý borec pomohl turínskému klubu v minulé sezoně 24 brankami v 38 ligových zápasech k mistrovskému titulu, třemi góly se podílel na vítězství v italském poháru Copa Italia a pětkrát se trefil v zápasech Ligy mistrů, kde došla Stará dáma až do finále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Paul Pogba (Manchester United)

Paul Pogba-Manchester United.jpg

Věk: 24 let
Smlouva do roku: 2021
Reálná tržní hodnota: 134,3 milionů eur

Francouzský reprezentant Paul Pogba přestoupil loni v létě za částku 110 milionů eur (105 + pětimilionový bonus) z Juventusu Turín do Manchesteru United a stal se nejdražším hráčem ve fotbalové historii. To už dnes ale neplatí, protože od té doby se ceny za přestupy vyšplhaly ještě výš.

I v současnosti patří Pogba stále mezi nejcennější fotbalisty na světě. Skvělého střelce a tvůrce hry záviděly ještě loni na jaře Juventusu snad všechny nejbohatší velkokluby. Otázka tedy nezněla, kdo chce Pogbu získat, ale spíše kdo za něho nabídne nejvíc. Nakonec tak paradoxně učinil klub, z něhož odcházel pár let předtím ve zlém a téměř zadarmo. Dnes by na něm Manchester United mohl vydělat přes 130 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Luis Suárez (Barcelona)

Luis Suarez1.jpg

Věk: 30 let
Smlouva do roku: 2021
Odhadovaná tržní hodnota: 140,8 milionů eur

Jestliže lze k některému současnému fotbalistovi přilepit přívlastek „kontroverzní“, pak je to uruguayský útočník Luis Suárez. Je však nutné zdůraznit, že se během posledních tří sezon rapidně zklidnil. Dnes už hlavně dokazuje, že je fantastickým hráčem, místo toho aby se předváděl jako rasista a kanibal, který uráží a kouše protihráče, jak to dělal v minulosti.

Podle mnohých expertů je jedním z nejtalentovanějších fotbalistů současnosti a udivuje střeleckými schopnostmi, rychlýma nohama i fyzickou kondicí supermana. V minulé sezoně nastřílel v 51 zápasech ve všech soutěžích 37 gólů, z nichž devětadvacet nasázel v 35 ligových střetnutích. Momentálně má na kontě sedm branek ve dvanácti utkáních.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Antoine Griezmann (Atlético Madrid)

Antoine Griezmann-Atletico1.jpg

Věk: 26 let
Smlouva do roku: 2022
Odhadovaná tržní hodnota: 150,3 milionů eur

Cena francouzského útočníka Antoineho Griezmanna raketově vyskočila po loňském evropském šampionátu, kde byl nejlepším hráčem domácího celku a jednou z hvězd turnaje. Už řadu let však září také na klubové scéně. V dresu Atlétika Madrid nasázel v minulé sezoně v 53 zápasech ve všech soutěžích 26 branek (z toho 16 ligových). V Lize mistrů dovedl mužstvo až do finále, kde v městském derby prohrálo s Bílým baletem. V aktuálním ročníku dal pět gólů v La Lize a dvakrát se trefil v Lize mistrů.

O jeho přestupu do jiného klubu se už píše více než rok, ale zatím stále zůstává věrný Atlétiku. Jeho tržní cena by se mohla pohybovat kolem 150 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Lionel Messi (Barcelona)

Lionel Messi.jpg

Věk: 30 let
Smlouva do roku: 2021
Odhadovaná tržní hodnota: 151,7 milionů eur

Vypadá to, že Argentinec Lionel Messi je hráčem z jiné planety. Proč by jinak měl ve smlouvě výstupní klauzuli, podle níž může odejít do jiného klubu, pokud zájemce zaplatí 700 milionů eur? Je však nereálné, že by za něho tyto peníze někdo zaplatil. Takže jaká je jeho skutečná tržní hodnota? Podle CIES Football Observatory činí něco přes 150 milionů eur. Barcelona by ale o jeho prodeji za tuto „almužnu“ asi vůbec neuvažovala.

Messi zvládá další a další sezony s takovou lehkostí a bravurou, až to bere dech. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že fotbal na superšpičkové úrovni může hrát ještě pár sezon, což hodnotu pětinásobného držitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa drží pořád pěkně nahoře. O jeho marketingovém potenciálu snad ani není třeba mluvit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Harry Kane (Tottenham Hotspur)

Harry Kane.jpg

Věk: 24 let
Smlouva do roku: 2022
Odhadovaná tržní hodnota: 153,6 milionů eur

Čtyřiadvacetiletý útočník Tottenhamu Harry Kane navázal v minulém ročníku Premier League na skvělé výkony z předchozí sezony. Mladý forvard nastoupil do 30 ligových zápasů a postaral se o 29 gólů, což byla třetina všech branek, které Spurs zaznamenali, a stal se nejlepším střelcem soutěže. V současném ročníku už zvládl v 15 ligívých zápasech nasázet 12 branek.

Ostrovní experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už před několika lety tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Dele Alli (Tottenham Hotspur)

Dele Alli.jpg

Věk: 21 let
Smlouva do roku: 2022
Odhadovaná tržní hodnota: 155,1 milionů eur

Anglický reprezentant Dele Alli si v předminulém ročníku odbyl premiéru v Premier League a okamžitě dokázal zaujmout. Nastoupil do 33 utkání, z toho osmadvacetkrát v základní sestavě, a zaznamenal deset gólů a devět asistencí. V uplynulém ročníku už patřil mezi největší hvězdy soutěže. V 37 zápasech dal 18 branek a přidal sedm nahrávek. V současné sezoně jako by trochu ztrácel dech, ale vzhledem k věku je to nesmírně perspektivní hráč.

Londýnský Tottenham získal talentovaného ofenzivního záložníka předloni v únoru za pět milionů liber z klubu MK Dons. Odborníci už tehdy upozorňovali, že v Allim dřímá obrovský potenciál. Zjevně se nemýlili. Jeho současná tržní cena se údajně pohybuje nad hranicí 150 milionů eur.

Pokračování 11 / 11

1. Neymar (Barcelona)

Neymar1.jpg

Věk: 25 let
Smlouva do roku: 2022
Odhadovaná tržní hodnota: 222 milionů eur

Byla to přestupová bomba největšího kalibru. Když před rokem přestoupil Brazilec Neymar z Barcelony do Paris Saint-Germain, zatočila se z částky, kterou za něho francouzksý klub zaplatil, nejednomu hlava. Jeho cena vyskočila na 222 milionů eur a více než dvojnásobně překonala tehdejší rekordní transfer. Od pětadvacetiletého Brazilce, který je jednou z největších hvězd na světě, se očekává, že ve francouzské Ligue 1, v Lize mistrů i v reprezentaci bude zářit ještě mnoho dalších sezon a jeho cena může vyskočit o nějaký ten milion nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud