Čtyřnásobný vítěz Premier League  Už během angažmá ve Spartě chytal proti evropským velkoklubům v Lize mistrů. Z Letné odešel na dva roky do francouzského Rennes, odkud v roce 2004 přestoupil do Chelsea. V kádru Blues získal neotřesitelnou pozici a na Stamford Bridge byl dlouho jasnou jedničkou. Během jeho působení v Londýně Chelsea vyměnila spoustu trenérů, Čech byl ale pro každého z nich volbou číslo jedna. Hned první dvě sezony v Premier League proměnil ve dva tituly. Ten třetí přidal v roce 2010 a čtvrtý v ročníku 2014/15, po němž se s klubem rozloučil a zamířil do Arsenalu. Kromě toho s Chelsea třikrát vyhrál Ligový pohár a čtyřikrát slavný FA Cup. Jedenkrát se z této trofeje radoval také v Arsenalu.
 Bronz na Euru 2004  Nejblíže vysněnému zlatu byl Čech se seniorskou reprezentací na Euru v Portugalsku. Češi hráli úžasný fotbal, ve skupině porazili Lotyše, Nizozemce i Němce, ve čtvrtfinále přejeli Dány. Také na tomto turnaji patřil Čech k oporám. Ve smolném prodloužení semifinálové bitvy s Řeky ale ani on nezabránil brance Dellase a společně s celým týmem musel spolknout porážku. Sen o zlatu se rozplynul, bronz už ale Čechům nikdo nevzal.
 Nejlepší brankář světa  Petr Čech se dlouhodobě v anketě o nejlepšího brankáře světa pohyboval mezi nejlepšími. V roce 2005 se podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků stal dokonce nejlepším gólmanem planety. Mezinárodní asociace sportovních novinářů vynesla Čecha na vrchol o dva roky později. Výčet jeho individuálních úspěchů je rozsáhlý. Prosadil se do několika prestižních All-Star týmů, vytvořil rekord Premier League v počtu vychytaných nul v jedné sezoně i v historii soutěže, několikrát byl nejlepším brankářem Ligy mistrů. Ani tím však seznam ocenění člena Klubu ligových brankářů nekončí…
 Mistr Evropy do 21 let 2002  Se seniorskou reprezentací bojoval na mistrovství Evropy i světa, na zlato ale nedosáhl. Přesto jeden nejcennější kov z velké mezinárodní akce doma má. Byl jedním z tahounů reprezentace do jednadvaceti let, která vyhrála světový šampionát v roce 2002 ve Švýcarsku. Čech se tehdy stal hrdinou finálového zápasu, ve kterém Češi narazili na Francii. Tento souboj rozhodly po bezbrankové remíze až penalty. A zatímco z českého týmu proměnili všichni, Francouzi na Čechovi ztroskotali hned třikrát.
8
Fotogalerie

Životopis legendy. 8 největších úspěchů ve fotbalové kariéře brankáře Petra Čecha

Jsou to už čtyři roky, co se uzavřela dlouhá a úspěšná kariéra fotbalového gólmana Petra Čecha. Žádný tuzemský hráč, natož brankář, toho během aktivních let na zeleném pažitu nedokázal tolik jako on.

Pokud se podíváme na sportovní životopis Petra Čecha, najdeme v něm spoustu významných úspěchů. Dvojnásobný otec a bývalý gólman londýnského Arsenalu, Chelsea či české reprezentace patřil řadu let mezi nejrespektovanější brankáře světa. Osm největších úspěchů jeho kariéry najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Účastník mistrovství světa 2006

2006.jpg

Samostatná Česká republika čekala na první účast na světovém šampionátu dlouhých třináct let. Dočkala se v roce 2006 v Německu. A Čech u toho nechyběl.

České reprezentaci se však turnaj příliš nepovedl. Po úvodní výhře nad Spojenými státy přišla porážka s Ghanou a Itálií, po níž se Nedvěd a spol. vraceli domů už po bojích v základních skupinách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Čtyřnásobný vítěz Premier League

Petr Čech.jpg

Už během angažmá ve Spartě chytal proti evropským velkoklubům v Lize mistrů. Z Letné odešel na dva roky do francouzského Rennes, odkud v roce 2004 přestoupil do Chelsea.

V kádru Blues získal neotřesitelnou pozici a na Stamford Bridge byl dlouho jasnou jedničkou. Během jeho působení v Londýně Chelsea vyměnila spoustu trenérů, Čech byl ale pro každého z nich volbou číslo jedna.

Hned první dvě sezony v Premier League proměnil ve dva tituly. Ten třetí přidal v roce 2010 a čtvrtý v ročníku 2014/15, po němž se s klubem rozloučil a zamířil do Arsenalu. Kromě toho s Chelsea třikrát vyhrál Ligový pohár a čtyřikrát slavný FA Cup. Jedenkrát se z této trofeje radoval také v Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Bronz na Euru 2004

2004.jpg

Nejblíže vysněnému zlatu byl Čech se seniorskou reprezentací na Euru v Portugalsku. Češi hráli úžasný fotbal, ve skupině porazili Lotyše, Nizozemce i Němce, ve čtvrtfinále přejeli Dány. Také na tomto turnaji patřil Čech k oporám.

Ve smolném prodloužení semifinálové bitvy s Řeky ale ani on nezabránil brance Dellase a společně s celým týmem musel spolknout porážku. Sen o zlatu se rozplynul, bronz už ale Čechům nikdo nevzal.

Skoro dva metry vysoký gólman si zachytal i na dalších evropských šampionátech. Ve Švýcarsku a Rakousku v roce 2008 stála jeho chyba v závěru zápasu proti Turkům Čechy postup ze skupiny, na Euru v Polsku a na Ukrajině přečkal debakl s Rusy a pak svými výkony táhl český tým do čtvrtfinále, ve kterém dlouho odolával portugalskému tlaku. Na Ronaldovu hlavičku ale neměl nárok a Portugalci po výsledku 1:0 postoupili mezi nejlepší čtyřku turnaje. Po kontinentálním šampionátu ve Francii se definitivně rozloučil s reprezentaci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Nejlepší brankář světa

Čech.jpg

Petr Čech se dlouhodobě v anketě o nejlepšího brankáře světa pohyboval mezi nejlepšími. V roce 2005 se podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků stal dokonce nejlepším gólmanem planety. Mezinárodní asociace sportovních novinářů vynesla Čecha na vrchol o dva roky později.

Výčet jeho individuálních úspěchů je rozsáhlý. Prosadil se do několika prestižních All-Star týmů, vytvořil rekord Premier League v počtu vychytaných nul v jedné sezoně i v historii soutěže, několikrát byl nejlepším brankářem Ligy mistrů. Ani tím však seznam ocenění člena Klubu ligových brankářů nekončí…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Mistr Evropy do 21 let 2002

2002.jpg

Se seniorskou reprezentací bojoval na mistrovství Evropy i světa, na zlato ale nedosáhl. Přesto jeden nejcennější kov z velké mezinárodní akce doma má. Byl jedním z tahounů reprezentace do jednadvaceti let, která vyhrála světový šampionát v roce 2002 ve Švýcarsku.

Čech se tehdy stal hrdinou finálového zápasu, ve kterém Češi narazili na Francii. Tento souboj rozhodly po bezbrankové remíze až penalty. A zatímco z českého týmu proměnili všichni, Francouzi na Čechovi ztroskotali hned třikrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Devítinásobný vítěz ankety Fotbalista roku

Fotbalista roku.jpg

Petr Čech je absolutním rekordmanem prestižní ankety Fotbalista roku České republiky. Šest z celkových devíti vítězství navíc získal v řadě. Když cenu přebíral naposled, byl dojatý. Moc dobře si totiž uvědomoval, čeho dosáhl.

Vítězství v anketě jsou jasným důkazem toho, co Čech pro tuzemský fotbal znamenal. Byl nejen hvězdou, ale také tváří a symbolem české kopané.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Vítězství v Evropské lize

Evropská liga.jpg

Bylo to pro fanoušky Chelsea obrovské zklamání, když se jejich tým v sezoně 2012/13 neprobojoval do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Museli se smířit s faktem, že Blues budou hrát jen „podřadnou“ Evropskou ligu. A navíc pod vedením nenáviděného trenéra Rafaela Beniteze, který vystřídal oblíbeného Roberta Di Mattea, jehož dost nepochopitelně odvolal z funkce majitel klubu Roman Abramovič.

Také Petr Čech byl z vyřazení z nejprestižnější klubové soutěže rozčarovaný, ale zároveň novinářům tvrdil, že je to pro mužstvo nová výzva. Nakonec to tak celek kolem Lamparda a Terryho opravdu vzal a jistě dokráčel až do finále, v němž porazil Benfiku Lisabon. Český gólman pomohl k zisku poháru spolehlivým výkonem a po zápase se mohl radovat z další klubové trofeje ve své kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Vítězství v Lize mistrů

Liga mistrů.jpg

Marek Jankulovski, Milan Baroš a Vladimír Šmicer. To byli až do roku 2012 jediní čeští fotbalisté, kteří zvedli nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů. Od té doby mezi ně patří i Petr Čech, který se s Chelsea probojoval do finále už podruhé. Až před šesti lety v Mnichově ale nejcennější klubovou trofej dokázal ukořistit.

S Chelsea měl proti domácímu Bayernu namále. V prodloužení zlikvidoval penaltu Robbena, uspěl i v penaltovém rozstřelu a měl tak lví podíl na premiérovém vítězství „Blues“ v Champions League.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud