Zkušení matadoři z Letné. 5 nejdéle sloužících hráčů v kádru pražské Sparty

Fotbalová Sparta během posledních měsíců prošla revolucí, kterou nastartoval Andrea Stramaccioni. Letenská kabina se otřásla v základech a opustilo ji několik zkušených hráčů. Pár matadorů v ní ale zůstalo.

Bez názvu1.jpg

Ve Spartě vždy byla, je a bude ohromná konkurence, na jeden post se tlačí několik hráčů a ne všichni v kádru vydrží. Letenští v každém přestupovém období vábí nové posily, zatímco další hráče pouští jinam. V kádru je však i několik fotbalistů, kteří toho pamatují už docela hodně.

Lukáš Mareček, Mario Holek jsou pryč, David Lafata ukončil kariéru, a tak je jedním ze služebně nejstarších hráčů sparťanské kabiny Josef Šural či mladík Michal Sáček. Na Letné je však ještě pět hráčů, kteří v týmu působí o něco déle. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Ondřej Zahustel

Ondřej Zahustel Jaroslav Legner CNC Profimedia.jpg

Zaujal výbornými výkony v Mladé Boleslavi, které ho vynesly až do reprezentace. V premiéře dal gól Srbům a v polovině prosince roku 2015 přestoupil do Sparty. Opačným směrem putovali Tomáš Přikryl a Lukáš Pauschek.

Zatímco v ročníku 2016/17 byl jen sedmkrát v základní sestavě, loni překvapivě vytlačil Vjačeslava Karavajeva a stal se jasnou volbou na pravý kraj sparťanské obrany. Čekalo se od něj ale víc.

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

 

Pokračování 3 / 6

Martin Frýdek

Martin Frýdek 2.jpg

Sparta před třemi lety posilovala a přivedla několik zahraničních hráčů – na Letnou dorazili Marco Paixao či Francis Litsingi. Ale taky Martin Frýdek, kterého letenští dříve poslali do Liberce. V roce 2015 ho však koupili zpět a opačným směrem poslali Jana Sýkoru.

Tehdejší reprezentant do 21 let se ve Spartě rychle rozkoukal a zaujal svou univerzálností. Může nastupovat na kraji obrany i ve středu zálohy, dostal se do národního týmu a do svých plánů ho zařadil i Pavel Hapal.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 4 / 6

David Bičík

David Bičík Sparta.jpg

V lize naposledy chytal na konci října v duelu s Baníkem. O rok dříve zasáhl jen do sedmi zápasů. Na Letné ale zůstává a plní roli trojky za Florinem Nitou a novou posilou Milanem Hečou. Sparťanští fanoušci ho přesto mají rádi a moc dobře si pamatují, jaké výkony mezi třemi tyčemi předváděl. Sedmatřicetiletý gólman, jenž slavil ligový titul s Libercem, je na Letné od roku 2014.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 5 / 6

Costa Nhamoinesu

Costa 2.jpg

Obránce ze Zimbabwe přišel na Letnou v červnu roku 2013 z polského Lubinu. První sezonu měl parádní, rychle si zajistil pevné místo v základní sestavě a pomohl Spartě k titulu.

Teď už sice nemá tak pevnou pozici, na Letné ale nejspíš zůstane. V uplynulém ročníku zasáhl do 16 zápasů a v závěru sezony se vrátil do základní sestavy. Jeho výhodou je, že může hrát na kraji i ve středu obrany.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 6 / 6

Lukáš Vácha

Lukáš Vácha Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Nejdéle sloužícím hráčem Sparty je Lukáš Vácha. Ten je sice odchovancem Slavie, do prvního kádru se ale téměř neprosadil, a chodil po hostováních. Byl v Jablonci, Baníku či Liberci, do jehož týmu v roce 2010 přestoupil. V kádru Severočechů zaujal pevnou pozici a zase o něj začal být zájem.

Přetahovanou s Plzní vyhrála Sparta, která za něj na začátku roku 2013 zaplatila patnáct milionů korun a přidala Martina Frýdka s Davidem Pavelkou. Vácha se na Letné stal oporou, provázely ho ale výstřelky, výpadky formy a poté i zranění.

Na začátku minulého ročníku ho Sparta poslala na hostování do Liberce, Vácha ale svou kariéru pod Ještědem nedokázal restartovat. Od ledna je opět na Letné a nyní se pokusí zabojovat o místo v týmu.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

 

Doporučujeme

Články odjinud