Brankář: Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning) - 12 milionů dolarů  Mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil Rus Andrej vasilevskij z branky Tampy Bay Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky. Nyní už je nejzářivější brankářskou hvězdou v NHL. V předminulém ročníku získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a loni přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. Vasilevskij si v současném ročníku vydělá 12 milionů dolarů. Stejně velký ranec přistane na kontě jeho krajana Sergeje Bobrovského z Floridy, ale vzhledem ke kvalitám obou brankářů jsme dali v tomto výběru přednost opoře Tampy Bay. Profimedia.cz
 Obránce: Erik Karlsson (San Jose Sharks) - 12 milionů dolarů  Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat. Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti dlouho tvrdili, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců na světě a čísla jim dávaly zapravdu. V roce 2018 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027. V dresu Sharks však šla jeho produktivita znatelně dolů. Profimedia.cz
 Obránce: Roman Josi (Nashville Predators) - 11,75 milionu dolarů  Švýcarský obránce Roman Josi zraje jako dobré víno. Ve třiceti letech patří mezi největší defenzivní osobnosti NHL a není to náhoda, že v minulém ročníku získal Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. V základní části soutěže v sezoně 2019/20 posbíral 65 bodů. Vzhledem ke svým schopnostem pobírá adekvátní plat ve výši téměř 12 milionů dolarů, ale ještě před pár lety se musel spokojit se čtyřmi miliony dolarů ročně. Osmiletá smlouva ho z roku 2019 ho však (zcela po zásluze) katapultovala mezi nejlépe placené beky v NHL. Profimedia.cz
 Pravé Křídlo: Mitchell Marner (Toronto Maple Leafs) - 15 milionů dolarů  Čtyřkou draftu v roce 2015 se stal Kanaďan Mitchell Marner. V NHL debutoval v ročníku 2016/17 a v nováčkovské sezoně posbíral v Torontu 61 kanadských bodů. Taky si odbyl premiéru na mistrovství světa a v dresu Kanady dal čtyři góly, ke kterým přidal osm nahrávek. V další sezoně NHL si připsal do statistik 69 bodů a v té další už se přiblížil ke stovce (26+68). Před startem ročníku 2019/20 podepsal s Javorovými listy lukrativní šestiletý kontrakt, který z něho udělal jednoho z nejlépe placených hráčů v lize. Jde ale o účelně vynaložené peníze. Marner si totiž už třetím rokem drží průměr více než jednoho bodu na utkání. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Zlatem vyvážení chlapi. Takhle by vypadala nejlépe placená pětka s gólmanem v aktuální sezoně NHL

Jak by vypadala pětka s brankářem, poskládaná z nejlépe placených hokejistů na jednotlivých postech v aktuální sezoně NHL? Je to (alespoň na papíře) pěkně hvězdná formace.

slide-nejdražší pětka.jpg

Kdybychom dali dohromady nejlépe placený útok, obranu a brankáře v právě probíhající sezoně NHL, nenašli bychom v této formaci žádného českého hráče, ale dokonce ani superhvězdy jako je Alexandr Ovečkin, Connor McDavid nebo Sidney Crosby. Jak by nejlépe vydělávající pětka ročníku 2020/21 vypadala, na to odpovídají následující kapitoly a fotogalerie.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning)

Andrej Vasilevskij.jpg

Věk: 26 let
Bilance v aktuální sezoně: 20 zápasů – průměr 1,79 inkasovaných branek na utkání, 93,6 % úspěšnost zásahů
Plat v sezoně 2020/21: 12 milionů dolarů

Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. 190 centimetrů vysokého mladíka si už ale v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.

V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky. Nyní už je nejzářivější brankářskou hvězdou v NHL. V předminulém ročníku získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a loni přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu.

Vasilevskij si v současném ročníku vydělá 12 milionů dolarů. Stejně velký ranec přistane na kontě jeho krajana Sergeje Bobrovského z Floridy, ale vzhledem ke kvalitám obou brankářů jsme dali v tomto výběru přednost opoře Tampy Bay.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Erik Karlsson (San Jose Sharks)

Erik Karlsson-San Jose1.jpg

Věk: 30 let
Bilance v aktuální sezoně: 19 zápasů – 8 bodů (1+7)
Plat v sezoně 2020/21: 12 milionů dolarů

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti dlouho tvrdili, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců na světě a čísla jim dávaly zapravdu. V roce 2018 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027. V dresu Sharks však šla jeho produktivita znatelně dolů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Roman Josi (Nashville Predators)

Roman Josi.jpg

Věk: 30 let
Bilance v aktuální sezoně: 25 zápasů – 16 bodů (2+14)
Plat v sezoně 2020/21: 11,75 milionu dolarů

Švýcarský obránce Roman Josi zraje jako dobré víno. Ve třiceti letech patří mezi největší defenzivní osobnosti NHL a není to náhoda, že v minulém ročníku získal Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. V základní části soutěže v sezoně 2019/20 posbíral 65 bodů.

Vzhledem ke svým schopnostem pobírá adekvátní plat ve výši téměř 12 milionů dolarů, ale ještě před pár lety se musel spokojit se čtyřmi miliony dolarů ročně. Osmiletá smlouva ho z roku 2019 ho však (zcela po zásluze) katapultovala mezi nejlépe placené beky v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé Křídlo: Mitchell Marner (Toronto Maple Leafs)

Mitchell Marner12.jpg

Věk: 23 let
Bilance v aktuální sezoně: 27 zápasů – 35 bodů (10+25)
Plat v sezoně 2020/21: 15 milionů dolarů

Čtyřkou draftu v roce 2015 se stal Kanaďan Mitchell Marner. V NHL debutoval v ročníku 2016/17 a v nováčkovské sezoně posbíral v Torontu 61 kanadských bodů. Taky si odbyl premiéru na mistrovství světa a v dresu Kanady dal čtyři góly, ke kterým přidal osm nahrávek.

V další sezoně NHL si připsal do statistik 69 bodů a v té další už se přiblížil ke stovce (26+68). Před startem ročníku 2019/20 podepsal s Javorovými listy lukrativní šestiletý kontrakt, který z něho udělal jednoho z nejlépe placených hráčů v lize. Jde ale o účelně vynaložené peníze. Marner si totiž už třetím rokem drží průměr více než jednoho bodu na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)

Auston Matthews-Toronto1.jpg

Věk: 23 let
Bilance v aktuální sezoně: 24 zápasů – 33 bodů (20+13)
Plat v sezoně 2020/21: 15,9 milionu dolarů

V červnu roku 2016 se stal jedničkou draftu Američan Auston Matthews. Talentovaný centr má před sebou podle mínění odborníků zářivou budoucnost. Ještě před draftem, v létě roku 2015, oznámil, že odchází do Evropy a bude hrát ve švýcarské lize. Sezonu 2015/16 strávil v klubu ZSC Lions a ve 36 zápasech nasbíral 46 bodů (24+22).

Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v roce 2016 i na mistrovství světa dospělých, kde navzdory nízkému věku patřil k nejlepším hráčům Spojených států a v deseti zápasech nasbíral devět bodů za šest gólů a tři asistence. Jen o pár měsíců dříve pomohl celku USA k bronzu na šampionátu juniorů. Od sezony 2016/17 válí v dresu Toronta a patří k oporám týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Artěmij Panarin (New York Rangers)

Artěmij Panarin-NY Rangers1.jpg

Věk: 29 let
Bilance v aktuální sezoně: 14 zápasů – 18 bodů (5+13)
Plat v sezoně 2020/21: 13 milionů dolarů

Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý ruský dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli.

Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Po dvou letech v Chicagu zářil dvě sezony v Columbusu a nyní obléká druhým rokem dres New Yorku Rangers a patří mezi největší persony ligy a zároveň je jedním z nejlépe placených hráčů. S klubem má podepsanou smlouvu do roku 2026, která mu vynese v aktuálním ročníku 13 milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud