Obránce: Darnell Nurse (Edmonton Oilers)  Darnell Nurse, který měří 193 centimetrů a váží rovný metrák, je přesně tím typem hráče, jakého Edmonton Oilers dlouho potřeboval. Hraje fyzický hokej a s protihráči se moc nemazlí. Není to ale jen obyčejný bourač. Nurse má velice slušné ofenzivní schopnosti, kvůli kterým si ho Edmonton v roce 2013 vybral jako sedmého hráče v draftu. Premiéry v NHL se dočkal v ročníku 2014/15, kdy odehrál dvě střetnutí. Od další sezony se na ledě v dresu Olejářů objevuje pravidelně. Jeho robustnost, mobilita, agresivita, ofenzivní instinkty a tvrdá střela je přesně tím, co v Edmontonu dovedou ocenit. Loni v létě podepsal v kanadském klubu osmiletou smlouvu, která mu v aktuálním ročníku zajišťuje mzdu ve výši 12 milionů dolarů. Profimedia.cz
 Obránce: Erik Karlsson (San Jose Sharks)  Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat. Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odstartoval na podzim v Praze už pátou sezonu. Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Tyler Seguin (Dallas Stars)  Tohle dodnes bolí všechny fanoušky Bostonu. Bruins si v roce 2010 už jako druhého hráče v draftu pojistili kanadského forvarda Tylera Seguina, ale klub ho po třech sezonách vytrejdoval do Dallasu. Nic pitomějšího snad manažeři nemohli udělat, protože moc lepších hráčů si od roku 2000 v draftu (asi) nevybrali. Seguin byl součástí týmu, který v roce 2011 pomohl Bostonu k zisku Stanley Cupu, jeho excelentní hokejové schopnosti se však naplno rozzářily až v dresu Stars, kde se stal ofenzivním esem a jednou z největších hvězd NHL. Vynikající a obratný bruslař dosud zaznamenal v NHL 712 bodů (314+395) v 863 zápasech základní části soutěže a šestkrát byl nominován do All-Star Game. V aktuální sezoně je s platem 13 milionů dolarů nejlépe placeným hráčem v elitní lize. Profimedia.cz
 Centr: Connor McDavid (Edmonton Oilers)  „Nový Great One.“ Přesně tak mluvili hokejoví experti o Kanaďanovi Connorovi McDavidovi před draftem v roce 2015 a nadšeně ho přirovnávali k největší legendě světového hokeje. A opravdu - Gretzkymu vyrostl zdatný následovník. Jen letmý pohled na jeho statistiky naznačuje, jak velký potenciál v něm dřímá. Dosud posbíral v 524 zápasech 769 bodů za 271 branek a 498 nahrávek a čtyřikrát se stal nejproduktivnějším hráčem soutěže. Za touto metou míří i v aktuálním ročníku. Nebýt toho, že kvůli zranění zmeškal polovinu své premiérové sezony (2015/16), nejspíš by dostal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Sám velký Wayne Gretzky prohlásil, že jde o nejlepšího hokejistu, který vstoupil do NHL v posledních 30 až 40 letech. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Zlatem vyvážení chlapi. Takhle by vypadala nejlépe placená pětka s gólmanem v aktuální sezoně NHL

Jak by vypadala pětka s brankářem, poskládaná z nejlépe placených hokejistů na jednotlivých postech v aktuální sezoně NHL? Je to (alespoň na papíře) opravdu hvězdná formace.

Kdybychom dali dohromady nejlépe placený útok, obranu a brankáře v právě probíhající sezoně NHL, nenašli bychom v této formaci žádného českého hráče, ale dokonce ani superhvězdy jako je Alexandr Ovečkin, Leon Draisaitl nebo Sidney Crosby. Jak by nejlépe vydělávající pětka ročníku 2022/23 vypadala, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Sergej Bobrovskij (Florida Panthers)

Sergej Bobrovskij-Florida1.jpg

Věk: 34 let
Bilance v aktuální sezoně: 22 zápasů – průměr 3,23 inkasovaných branek na utkání, 89,7 % úspěšnost zásahů
Plat v sezoně 2022/23: 12 milionů dolarů

Když Sergej Bobrovskij získal v roce 2013 v dresu Columbusu Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže, museli si asi manažeři Philadelphie rvát vlasy z hlavy. A když to samé zvládl ještě o čtyři léta později, asi jen smutně kroutili holými lebkami, jak mohli dopustit, aby v roce 2012 odešel z klubu.

Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích.

V roce 2019 už jako brankářská superhvězda zamířil na Floridu, kde podepsal sedmiletý kontrakt, z něhož nyní odkrojuje čtvrtou sezonu. Moc se mu v ní ale nedaří. S průměrem více než tří inkasovaných branek na utkání a úspěšností zákroků pod 90 procent patří k podprůměru v NHL. Za peníze, které pobírá, si v klubu zřejmě představovali něco víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Darnell Nurse (Edmonton Oilers)

Darnell Nurse1.jpg

Věk: 27 let
Bilance v aktuální sezoně: 38 zápasů – 20 bodů (6+14)
Plat v sezoně 2020/21: 12 milionů dolarů

Darnell Nurse, který měří 193 centimetrů a váží rovný metrák, je přesně tím typem hráče, jakého Edmonton Oilers dlouho potřeboval. Hraje fyzický hokej a s protihráči se moc nemazlí. Není to ale jen obyčejný bourač. Nurse má velice slušné ofenzivní schopnosti, kvůli kterým si ho Edmonton v roce 2013 vybral jako sedmého hráče v draftu.

Premiéry v NHL se dočkal v ročníku 2014/15, kdy odehrál dvě střetnutí. Od další sezony se na ledě v dresu Olejářů objevuje pravidelně. Jeho robustnost, mobilita, agresivita, ofenzivní instinkty a tvrdá střela je přesně tím, co v Edmontonu dovedou ocenit. Loni v létě podepsal v kanadském klubu osmiletou smlouvu, která mu v aktuálním ročníku zajišťuje mzdu ve výši 12 milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Erik Karlsson (San Jose Sharks)

Erik Karlsson-San Jose1.jpg

Věk: 32 let
Bilance v aktuální sezoně: 39 zápasů – 53 bodů (13+40)
Plat v sezoně 2020/21: 12 milionů dolarů

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odstartoval na podzim v Praze už pátou sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Tyler Seguin (Dallas Stars)

Tyler Seguin1.jpg

Věk: 30 let
Bilance v aktuální sezoně: 38 zápasů – 26 bodů (9+17)
Plat v sezoně 2020/21: 13 milionů dolarů

Tohle dodnes bolí všechny fanoušky Bostonu. Bruins si v roce 2010 už jako druhého hráče v draftu pojistili kanadského forvarda Tylera Seguina, ale klub ho po třech sezonách vytrejdoval do Dallasu. Nic pitomějšího snad manažeři nemohli udělat, protože moc lepších hráčů si od roku 2000 v draftu (asi) nevybrali.

Seguin byl součástí týmu, který v roce 2011 pomohl Bostonu k zisku Stanley Cupu, jeho excelentní hokejové schopnosti se však naplno rozzářily až v dresu Stars, kde se stal ofenzivním esem a jednou z největších hvězd NHL. Vynikající a obratný bruslař dosud zaznamenal v NHL 712 bodů (314+395) v 863 zápasech základní části soutěže a šestkrát byl nominován do All-Star Game. V aktuální sezoně je s platem 13 milionů dolarů nejlépe placeným hráčem v elitní lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Connor McDavid (Edmonton Oilers)

Connor McDavid1.jpg

Věk: 25 let
Bilance v aktuální sezoně: 38 zápasů – 72 bodů (32+40)
Plat v sezoně 2020/21: 12 milionů dolarů

„Nový Great One.“ Přesně tak mluvili hokejoví experti o Kanaďanovi Connorovi McDavidovi před draftem v roce 2015 a nadšeně ho přirovnávali k největší legendě světového hokeje. A opravdu - Gretzkymu vyrostl zdatný následovník.

Jen letmý pohled na jeho statistiky naznačuje, jak velký potenciál v něm dřímá. Dosud posbíral v 524 zápasech 769 bodů za 271 branek a 498 nahrávek a čtyřikrát se stal nejproduktivnějším hráčem soutěže. Za touto metou míří i v aktuálním ročníku.

Nebýt toho, že kvůli zranění zmeškal polovinu své premiérové sezony (2015/16), nejspíš by dostal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. Sám velký Wayne Gretzky prohlásil, že jde o nejlepšího hokejistu, který vstoupil do NHL v posledních 30 až 40 letech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Artěmij Panarin (New York Rangers)

Artěmij Panarin-NY Rangers1.jpg

Věk: 31 let
Bilance v aktuální sezoně: 38 zápasů – 43 bodů (10+33)
Plat v sezoně 2020/21: 12,5 milionu dolarů

Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý ruský dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli.

Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Po dvou letech v Chicagu zářil dvě sezony v Columbusu a nyní kroutí čtvrtý rok v dresu New Yorku Rangers. Patří mezi největší persony ligy a zároveň je také jedním z nejlépe placených hráčů. S klubem má podepsanou smlouvu do roku 2026, která mu vynese v součaném ročníku 12,5 milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud