Jak by vypadala pětka s brankářem, poskládaná z nejlépe placených hokejistů na jednotlivých postech v příští sezoně NHL? Byla by to (alespoň na papíře) pěkně hvězdná formace.
Kdybychom dali dohromady nejlépe placený útok, obranu a brankáře v nadcházející sezoně NHL, nenašli bychom v této formaci žádného českého hráče, ale dokonce ani superhvězdy jako je Alexandr Ovečkin nebo Sidney Crosby. Jak by nejlépe vydělávající pětka ročníku 2019/20 vypadala, na to odpovídají následující kapitoly a fotogalerie.
Pokračování 2 / 7
Brankář: Carey Price (Montreal Canadiens)
Věk: 31 let
Bilance v minulé sezoně: 66 zápasů – průměr 2,49 inkasovaných branek na utkání, 91,8 % úspěšnost zásahů
Plat v sezoně 2019/20: 15 milionů dolarů
Brankář Carey Price je oporou nejslavnějšího týmu v historii NHL. A to si v roce 2005, když si ho Habs vybrali už jako pátého hráče v celkovém pořadí draftu, klepali mnozí experti na čelo, protože pochybovali o jeho výjimečnosti. Jenže Price získal v roce 2014 s kanadským výběrem zlato na olympiádě v Soči, vyhrál Světový pohár a už dříve se stal šampionem na mistrovství světa dvacítek. V roce 2015 se radoval z prestižního individuálního ocenění v podobě Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL. Ve stejném roce obdržel také Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.
Ve sbírce úspěchů zatím stále postrádá Stanley Cup, ale právě on je příslibem, že by Montreal mohl o nejcennější trofej v blízké budoucnosti opět bojovat. V Mekce kanadského hokeje má smlouvu do roku 2026 a v příští sezoně si přijde (stejně jako v té minulé) na 15 milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Obránce: Erik Karlsson (San Jose Sharks)
Věk: 29 let
Bilance v minulé sezoně: 53 zápasů – 45 bodů (3+42)
Plat v sezoně 2019/20: 14,5 milionu dolarů
Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.
Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají zapravdu. Před minulým ročníkem se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Obránce: Drew Doughty (Los Angeles Kings)
Věk: 29 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 45 bodů (8+37)
Plat v sezoně 2019/20: 12 milionů dolarů
Na devětadvacetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty možná nejlepší na světě.
Doughty je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings dvakrát během tohoto desetiletí vyhráli Stanley Cup. Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi. V sezoně 2014/15 mu Norris Trophy pro nejlepšího obránce utekla jen o fous – v hlasování totiž skončil na druhém místě za Erikem Karlssonem, o rok později už se ale dočkal.
Doughty byl v uplynulé sezoně podle statistických čísel s průměrným časem 26 minut a 36 vteřin na ledě za zápas druhým nejvytíženějším hráčem v NHL. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že jeho výkony se mohou ještě zlepšovat, takže v budoucnosti by klidně mohl znovu pomýšlet na Norris Trophy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Pravé křídlo: Nikita Kučerov (Tampa Bay Lightning)
Věk: 26 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 128 bodů (41+87)
Plat v sezoně 2019/20: 12 milionů dolarů
Ruský útočník Tampy Bay LIghtning Nikita Kučerov získal v minulém ročníku Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL a spolu s touto cenou si odnesl Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu a Ted Lindsay Award. Šestadvacetiletý borec se stal prvním hráčem loňské sezony, který se přehoupl přes metu 100 bodů a jeho spanilá jízda nadchla NHL.
Kučerov vyrostl v superhvězdu světového hokeje. Ve floridském klubu dobře věděli, že osmiletá smlouva, která mu až do roku 2027 zajistí průměrný roční příjem ve výši 9,5 milionu dolarů, je skvělou investicí do budoucnosti. I díky famózním výkonům ruského forvarda budou Lightning jedním z největších aspirantů na zisk Stanley Cupu v nadcházejícím ročníku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Centr: Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)
Věk: 21 let
Bilance v minulé sezoně: 68 zápasů – 73 bodů (37+36)
Plat v sezoně 2019/20: 15,9 milionu dolarů
Když Toronto v sezoně 2015/16 po třech letech bez play-off postoupilo do vyřazovacích bojů, měl na tom velkou zásluhu Auston Matthews. V premiérové sezoně v NHL oslnil čtyřiceti nastřílenými góly a 69 body v základní části soutěže a získal po zásluze Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Od té doby, co je součástí týmu, Maple Leafs v play-off nechyběli ani jednou.
Je jisté, že jednička draftu z roku 2016 má před sebou oslnivou kariéru a jeho první ročník byl jen odrazovým můstkem k dalšímu výkonnostnímu vzepětí. Počítejte s tím, že talentovaný mladík bude v příštích letech pravidelně bojovat o čelo tabulky produktivity a nikoho by nemělo šokovat, když pokoří stobodovou hranici. Stejně tak se bude prát o korunu pro krále nejlepších střelců.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Levé křídlo: Artěmij Panarin (New York Rangers)
Věk: 27 let
Bilance v minulé sezoně: 79 zápasů – 87 bodů (28+59)
Plat v sezoně 2019/20: 14 milionů dolarů
Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý ruský dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli.
Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Uplynuly pouhé tři roky a ze sedmadvacetiletého borce se stala jedna z největších person ligy a zároveň jeden z nejlépe placených hráčů.
Od Panarina se bude čekat, že zazáří i v příští sezoně, v níž bude oblékat po odchodu z Columbusu, kde strávil předchozí dva roky, dres New Yorku Rangers. S klubem podepsal smlouvu do roku 2026, která mu vynese největší balík hned v prvním roce, kdy mu přistane na účtu 14 milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz